بیشتر بخوانید

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

سفری رومانتیک به ساحل چمخاله ، ونیز ایران

سفری رومانتیک به ساحل چمخاله ، ونیز ایران

جاذبه های گردشگری “رامسر” عروس شهرهای ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری “رامسر” عروس شهرهای ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری زیبا و منحصر به فرد پکن پایتخت چین

جاذبه های گردشگری زیبا و منحصر به فرد پکن پایتخت چین

زیباترین مناطق گردشگری و بکر ایران + تصاویر

زیباترین مناطق گردشگری و بکر ایران + تصاویر

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی شهر مسکو + تصاویر

جاذبه های گردشگری و مکان های دیدنی شهر مسکو + تصاویر

جاهای ترسناک ایران ؛ جنگلی که جیغ میکشد !

جاهای ترسناک ایران ؛ جنگلی که جیغ میکشد !

گشتی در 19 جاذبه ی دیدنی آمستردام هلند + تصاویر

گشتی در 19 جاذبه ی دیدنی آمستردام هلند + تصاویر

جاذبه های قلعه رودخان فومن ؛ محکم ترین دژ گیلان

جاذبه های قلعه رودخان فومن ؛ محکم ترین دژ گیلان

سفر به الیمستان ، جنگل رویایی آمل

سفر به الیمستان ، جنگل رویایی آمل
فومن با دیدنی هایی شیرین تر از کلوچه هایش
فومن یکی از بهترین مناطق استان گیلان که به شهر مجسمه های ایران معروف است که در ادامه با این شهر بیشتر آشنا می شوید.

دیدنی های فومن رشت کجاست؟

وجود شالیزارها ، درختان چنار ، باغ ها ، مجسمه‌ها و مناظر زیبای طبیعی باعث شده‌در سرتاسر ایران این شهر را با این مشخصات بشناسند. شهری تاریخی که‌در قدیمی ترین گروه‌مناطق شمالی کشور توسط باستان شناسان قرار گرفته‌است.

 تاریخچه‌ای از 2500 تا 3000 ساله‌به‌خود اختصاص داده‌است. این شهرستان امروزه‌به‌خاطر داشتن آب و هوایی مطبوع و معتدل، سوغات و صنایع دستی محلی، خوراکی های خوشمزه‌بومی، چشم اندازهای دیدنی و همچنین آثار تاریخی به‌جا مانده‌از دوران باستان یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در کشور ایران به‌شمار می‌رود که‌همه‌ساله‌میزبان خیل عظیمی از گردشگران به‌توریست ها از سراسر ایران و دنیا می‌باشد.

شهرستان فومن از بهترین مناطق استان گیلان به‌شمار می‌رود که‌به‌شهر مجسمه‌های ایران معروف است و همه‌گردشگران با طبیعت سرسبز و بکری که‌دارد آن را می‌شناسند، در ادامه‌این مطلب از بخش گردشگری مجله اینترنتی فنجان با ما همراه‌باشید تا با جاذبه‌های این شهر به‌خوبی آشنا شوید.

مرد غار نشین شهرستان فومن در غار سرشماری شد

نظریات متعددی درباره‌وجه‌تسمیه‌این شهر زیبای شمالی به‌فومن وجود دارد ولی از آنجایی که‌از دیرباز در این منطقه‌کشت سیر مرسوم بوده‌است و در گستره‌بالایی انجام می‌گرفت می‌توان همین امر را برای شهرت این شهرستان به‌فومن در نظر گرفت.

چرا که‌در فرهنگ فارسی معین، واژه‌ی «فوم» به‌معنای «سیر» است و پسوند «ن» نیز به‌معنای «جایگاه‌کشت» است. اگرچه‌بعضی نظریات معنای «پناهگاه‌اندیشمندان» به‌فومن داده‌شده‌و برگرفته‌از ریشه‌واژه‌بهمن می‌باشد.

جدا دیدنی های تاریخی و زیبایی های چشم نواز این شهرستان از دیرباز تا به‌امروز سرزمین فرهیختگان ، ادبا ، شاعران و عاشقان ایران می‌باشد که‌بزرگان زیادی در آن پرورش یافته‌اند.

از جمله‌بزرگ مهرداد و مشاهیر این سرزمین می‌توان به‌آیت الله‌فومنی حائری ، کیومرث صابری فومنی (گل آقا، بنیانگذار موسسه‌ی گل آقا) از طنز نویسان فومن ، آیت الله‌اریب ، شیون فومنی شاعر معروف فومن ، مراجع تقلید و عارفان معاصر و همچنین آیت الله‌محمدتقی بهجت فومنی اشاره‌کرد.

دیدنی های فومن

قلعه‌رود خان در فومن

جاذبه‌های گردشگری فومن

قلعه‌رودخان فومن

بنای تاریخی بهنام قلعه‌رودخان در 20 کیلومتری فومن قرار دارد که‌گفته‌باستان شناسان قدمت ای مربوط به‌دوران حکومت ساسانیان دارد. وجه‌تسمیه‌این بنای قدیمی به‌دلیل احداث و قرار گیری در کنار رود می‌باشد که‌در زمان های دور به‌«دژ روگان» مشهور بود و با گذشت سالها به‌«قلعه‌ی رودخان» تغییر یافت.

نامهای دیگری از جمله‌«قلعه‌ی هزارپله» ،«دژ روخان» ،«قله‌رخون» ،«دژ روگان» و «قلعه‌ی حسامی» در بین مردم به‌این عمارت کهن نسبت داده‌شده‌است.

منحصر به‌فرد ترین ویژگی که‌قلعه‌رودخان داشت این بود که‌دشمن قادر به‌نفوذ ، دسترسی و فتح آن در طول تاریخ نبود.قورخانه‌و دو ارگ از بخش های مختلف این قدیمی می‌باشند. انجام کارهای نظامی سربازان و همچنین سکونت آنها در قورخانه‌انجام می‌شد و همچنین ارگ برای سکونت حاکم وقت و خانواده‌اش ساخته‌شده‌بود.

سردخانه‌، زندان ، آب انبار ، حوض ، آبریزگاه‌، حمام ، چندین اتاق دیده‌بانی ، برج دیده‌بانی ، واحدهای مسکونی وبرج و بارو از جمله‌قسمت های دیگر قلعه‌رودخان می‌باشد. جالب است بدانید این قلعه‌از امنیت و سیستم دفاعی فوق العاده‌ای برخوردار بود بین یکی هست منحصر به‌فرد ترین ویژگی آن محسوب می‌شود چرا که‌هیچ دشمنی در طول تاریخ و در زمان پویایی آن موفق به‌فتح و محاصره‌آن نشده‌است.

پارک فومن

پارک فومن یکی از جذاب ترین تفرجگاه‌های شهرستان فومن می‌باشد که‌مورد تایید و علاقه‌گردشگران می‌باشد. مجسمه‌های متنوع مخصوص مجسمه‌های چهار دختران باعث شده‌این پارک در بین گردشگران محبوب شود. این مجسمه‌ها بیانگر سخت کوشی و تلاش بی دریغ دختران و زنان دهکده‌ها و روستاهای فومن می‌باشد که‌در کشاورزی فعال بودن به‌تلاش و سرزندگی همیشه‌سرلوحه‌زندگی شان بوده‌است.

همچنین قرارگیری مجسمه‌های کودکان خندان و شاد در محوطه‌پارک حس خوب مردم فومن را با بازی های محلی شان به‌تصویر کشیده‌است ناگفته‌نماند در این پارک دستگاه‌های بازی مهیج جذابی نیز وجود دارد که‌این مکان را تبدیل به‌یک تفرجگاه‌محبوب کرده‌است.

روستای فوشه

در فاصله‌22 کیلومتری جنوب غربی فومن روستایی به‌نام روستای فوشه‌یکی از مناطق دیدنی این شهرستان قرار دارد این روستای شگفت انگیز از جنوب ،جنوب غربی و غرب توسط مناطق کوهستانی ، جنگل های زیبا با چشم اندازهای بی نظیر محصور شده‌که‌این ویژگی های ناب به‌جذابیت های این منطقه‌افزوده‌است به‌سالانه‌علاقه‌مندان و گردشگران زیادی را به‌خود جذب می‌کند. وجود پوشش گیاهی متنوع و درختانی از جمله‌راش ، توسکا ، افرا ، خرمندی ، لرگ ، راش طبیعتی رویایی و زیبایی خاصی برای بازدیدکنندگان از این منطقه‌هدیه‌می‌دهند.

غار خون فوشه

در نزدیکی قلعه‌رودخان و در فاصله‌15 کیلومتری از روستای فوشه‌غاری قدیمی که‌قدمت آن به‌سه‌هزار سال قبل برمیگردد وجود دارد که‌به‌عنوان یکی از ارزشمندترین جاذبه‌های این منطقه‌از استان گیلان به‌شمار می‌رود محل قرار گیری این غار در منطقه‌جنگلی می‌باشد.

به‌علت قدمت زیست محیطی و تاریخی که‌دارد از اهمیت بالایی برخوردار است جالب است بدانید در مسیر دسترسی به‌این غار جاذبه‌ها به‌طبیعت خارق العاده‌وجود دارد که‌هر توریستی با مواجه‌شدن با این زیبایی ها سختی راه‌عبور از شیب تند مسیر را فراموش میکند.

غار خون

دیدنی های زیبا در فومن

دیدنی های شهرستان فومن

بقعه‌سبز قبا

آستان مقدس امامزاده‌سبزقبا علیه‌السلام یکی از اماکن مذهبی می‌باشد که‌در روستای شنبه‌بازار فومن واقع است از آن دسته‌مقاصد گردشگری مذهبی میباشد که‌گردشگران زیادی را به‌خود جذب می‌کند نکته‌قابل توجهی که‌درباره‌این بقعه‌تاریخی وجود دارد این است که‌پیکر مطهر چند تن است شهدای جنگ تحمیلی از جمله‌شهید سید جواد موسوی در اطراف آن به‌خاک سپرده‌شده‌است که‌این مهم ترین علت برای حضور اکثر گردشگران سراسر کشور می‌باشد.

ناگفته‌نماند درخت کهن سال و تنومندی در نزدیکی این امامزاده‌وجود دارد که‌در گذشته‌آن را «درخت آقادار» یا «درخت مزار» خطاب می‌کردند. مردم طبق باورهای قدیمی پارچه‌سبز رنگی را به‌امید حاجت روا شدن به‌درخت وصل کنند.

ییلاق زودل سر فومن

ییلاقی چشم نواز و زیبا با آب و هوایی دلپذیر در مسیر«قله‌ی تراشوم» در شهرستان فومن و در نزدیکی روستای «خانوانه‌ی» قرار گرفته‌است که‌به‌«زودل» معروف است.

این مکان به‌دلیل قرار گرفتن روستای زودل در مسیر این ییلاق به‌این نام شهرت یافته‌است.با توجه‌به‌نام این روستا (سر به‌معنای بالاتر است) و این ییلاق بالاتر از روستا قرار گرفته‌و به‌«زودل سر» معروف شده‌است.

این مکان که‌به‌عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری فومن شناخته‌شده‌است پذیرای گردشگران و جمع زیادی از توریست و مسافران داخلی از سراسر جهان برای بازدید می‌باشد.

منطقه‌ی حفاظت شده‌ی گشت رودخان و سیاه‌مزگی

از دیگر جاذبه‌های دیدنی و گردشگری در شهرستان فومن در گیلان منطقه‌ی «گشت رودخان و سیاه‌مزگی» است که‌در سال 1378به‌عنوان منطقه‌ی حفاظت شده‌شناخته‌شد.این مکان به‌دلیل پوشش گیاهی بومی و جنگل های کم نظیر هیرکانی،جلگه،اقلیمی مرطوب و معتدل،مراتع ییلاقی،رودهای متعدد خروشان و باغ های وسیع چای به‌یکی از مناطق چشم نواز و زیبا برای تمامی گردشگران تبدیل شده‌است.

این بخش از گیلان زیستگاه‌گونه‌های مختلفی از جانورانی مانند آبیا،مرال شوکا،گراز،خرس قهوه ای،قرقاول،تشی،گورکن،شغال و پلنگ و گربه‌ی وحشی می‌باشد.وجود رودهای بسیار و آبشار های خروشان و دره‌های عمیق در این مکان،این منطقه‌را به‌یکی از مناطق دیدنی و بکر تبدیل کرده‌است.

سیاه‌مزگی

جنگل دیدنی سیاه‌مزگی فومن

مکان ها دیدنی در فومن

چشمه‌آب معدنی علی زاخونی و زمزمه

خاصیت درمانی وبهره‌مندی آب «چشمه‌ی علی زاخونی» از بیکربنات یکی از ارزشمند ترین پدیده‌های طبیعی این منطقه‌محسوب میشود که‌درمان بسیاری از بیماری ها من جمله‌بیماری های گوارشی می‌باشد. یکی دیگر از نعمات الهی واقع در منطقه‌ماسوله میتوان به‌«چشمه‌ی زمزمه» اشاره‌کرد.

نکته‌قابل توجهی که‌در این میان وجود دارد این است که‌طعم این چشمه‌به‌علت نزدیکی با معدن آهن بسیار نامطلوب و تلخ است ولی به‌خاطر خواص درمانی آن ساکنین محلی، آن را با مقداری شکر مخلوط کرده‌و برای بیماریهای گوارشی و ریوی خود مورد استفاده‌قرار می‌دهند.

ماسوله

بهشتی در شهر فومن به‌نام روستای ماسوله‌وجود دارد که‌خانه‌های پلکانی با پنجره‌هایی پر از گلدان شمعدانی دارد و دارای بافتی تاریخی است. زیبایی های طبیعی و نمای خانه‌ها و بازارچه‌سنتی که‌در میان کوچه‌ها و خانه‌های چشم نواز وجود دارد ، گردشگران بسیاری را به‌سمت این شهر روانه‌می‌کند.

آبشار لارچشمه

آبشار لارچشمه‌در مسیر فومن به‌ماسوله‌قرار دارد. اطراف آبشار لارچشمه‌مکان مناسبی برای عکاسی و ثبت خاطراتی به‌یاد ماندنی بسیار مناسب است. رستوران و استراحت گاه‌های زیادی در نزدیکی این آبشار وجود دارد.

درخت آقادار

درختی تنومند و کهن سال به‌نام «درخت مزار» یا «درخت آقادار» وجود دارد که‌هنوز تعدادی از مردم به‌تبعیت از باورهای قدیمی با بستن پارچه‌ای سبز رنگ به‌درخت، امید به‌برآورده‌شدن حاجات خود دارند. 

لار چشمه

آبشار لار چشمه‌از دیدنی های فومن

دیدنی های مهم در شهرستان فومن

ییلاق آندره

در مسیر جاده‌ماسوله‌به‌خلخال در بخش "سردار جنگل فومن " یک ییلاق بسیار زیبا و به‌یاد ماندنی وجود دارد. طبیعت خارق العاده‌این ییلاق، خاطره‌ای به‌یادماندنی را برای شما می‌سازد.

رودخان پلنگ ور

رودخانه‌پلنگ ور از کوه‌های تالش در قسمت جنوب ده‌"آلیان" می‌آید و مزرعه‌های کشاورزی روستای " سه‌سار" را آبیاری می‌کند و از سمت دیگر روستا خارج می‌شود. روستای سه‌سار در شرق شهرستان " صومعه‌سرا " واقع شده‌است. 

مناطق کوهستانی

نواحی کوهستانی مانند ارتفاعات ماسوله، گسگره، ماکلوان، فوشه‌و ... در جنوب شهرستان فومن وجود دارند که‌می‌توان زاویه‌ای از طبیعت خدا دادی فومن را در آنها نظاره‌گر بود.

جاده‌سراوان – فومن

این جاده‌بسیار سرسبزو بی همتا و بکر است. این جاده‌در پاییز یا زمستان و به‌ویژه‌در ساعات اولیه‌صبح دارای مه‌صبحگاهی و بسیار زیبا است. از دیدنی های این جاده‌موزه‌بزرگ روستایی گیلان است.

ماسال

ماسال شهری کوچک در استان گیلان در کنار کوه‌های تالش است که‌در گذشته‌بخشی از منطقه‌تالش به‌حساب می‌آمده‌اما در سال 1376 این منطقه‌مستقل شد و به‌دو بخش مرکزی و شاندرمن و چهار دهستان تقسیم بندی شده‌است.ماسال با موقعیت جلگه‌ای در فاصله‌50 کیلومتری شمال غرب رشت و در 20 کیلومتری غرب فومن و صومعه‌سرا واقع شده‌است.

گسکره

این روستای سرسبز از توابع بخش سردار جنگل شهرستان فومن است و یکی از قدیمی ترین روستاهای استان گیلان است. گسکره‌که‌در 9 کیلومتری جاده‌ماسوله‌با آب و هوایی کوهستانی واقع شده‌است. در حال حاضر گسکره‌داراری چند محله‌با نام های میدیَ مَلَه‌یا همان مهدی محله‌و کَفینَ مَلَه‌است.

منطقه‌تاریخی شهرستان فومن به‌قدری از جاذبه‌های طبیعی و بکر برخوردار است که‌معرفی و شناساندن آن ها در قالب یک مقاله‌ممکن نیست بنابراین در این مطلب از سایت مجله اینترنتی فنجان تنها به‌جزئی از زیبایی های آن پرداخته‌شده‌است.

بیشتر بخوانید

واقعیت جالب روستای مرگ قزوین چیست؟

واقعیت جالب روستای مرگ قزوین چیست؟

کیش در یک نگاه

کیش در یک نگاه

جاذبه های گردشگری سبلان ، بهشتی در قلب اردبیل

جاذبه های گردشگری سبلان ، بهشتی در قلب اردبیل

ارزانترین مقصد گردشگری ایران در عید نوروز 95

ارزانترین مقصد گردشگری ایران در عید نوروز 95

مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

مشهورترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری یزد

قوانین خاصی که پیش از سفر به ترکیه بهتر است بدانید

قوانین خاصی که پیش از سفر به ترکیه بهتر است بدانید

سفری به قلعه دیدنی سرخ یا لال قلعه هند

سفری به قلعه دیدنی سرخ یا لال قلعه هند

زیباترین “روستاهای گردشگری” مخصوص زمستان

زیباترین “روستاهای گردشگری” مخصوص زمستان

جاذبه های گردشگری بابلسر مازندران + عکس

جاذبه های گردشگری بابلسر مازندران + عکس

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر
مشاهده

مطالب بیشتر در گردشگری

جاذبه های گردشگری کلکته ،شهر کاخ ها

جاذبه های گردشگری کلکته ،شهر کاخ ها

سفر تابستانی خوب با نکته ای که همه باید بدانیم

سفر تابستانی خوب با نکته ای که همه باید بدانیم

تپه های شکلاتی ، جاذبه جذاب گردشگری فیلیپین

تپه های شکلاتی ، جاذبه جذاب گردشگری فیلیپین

زیباترین مقاصد آسیایی برای گردشگری در پاییز 2019

زیباترین مقاصد آسیایی برای گردشگری در پاییز 2019

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاذبه ی گردشگری جالبی به نام کلیسای 100 در

جاذبه ی گردشگری جالبی به نام کلیسای 100 در

روستای عجیب ایستا در طالقان ؛ اینجا همه منتظرن !

روستای عجیب ایستا در طالقان ؛ اینجا همه منتظرن !

گردشگران هنوز این جاهای دیدنی اروپا را کشف نکرده اند

گردشگران هنوز این جاهای دیدنی اروپا را کشف نکرده اند

بهترین و لاکچری ترین “هتل های جهان” + تصاویر

بهترین و لاکچری ترین “هتل های جهان” + تصاویر

اینترنت ناجی گردشگری در ایران

اینترنت ناجی گردشگری در ایران

مطالب مرتبط

جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر دامغان + تصاویر

جاذبه های دیدنی و گردشگری شهر دامغان + تصاویر

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

بهترین مناطق گردشگری در ایران با کمترین هزینه در نوروز 95

آب و هوا و جاذبه های منطقه “خور و بیابانک”

آب و هوا و جاذبه های منطقه “خور و بیابانک”

جاذبه های سحرآمیز و رویایی تنکابن (شهسوار)+ تصاویر

جاذبه های سحرآمیز و رویایی تنکابن (شهسوار)+ تصاویر

مگه میشه هشترود رفت و قلعه ضحاک نرفت

مگه میشه هشترود رفت و قلعه ضحاک نرفت

مناطق دیدنی چهارمحال بختیاری از کوهرنگ تا پل زمان خان

مناطق دیدنی چهارمحال بختیاری از کوهرنگ تا پل زمان خان

افزایش میل جنسی و چاقی با پسته

افزایش میل جنسی و چاقی با پسته

“جاهای دیدنی مریوان” بهشت گمشده غرب + تصاویر

“جاهای دیدنی مریوان” بهشت گمشده غرب + تصاویر

عزای عمومی در کاشان به خاطر فاطمه معتمد آریا!

عزای عمومی در کاشان به خاطر فاطمه معتمد آریا!

زیباترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر طالقان

زیباترین جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری شهر طالقان

جشنواره سنتی گل غلتان کودکان در دامغان + عکس

جشنواره سنتی گل غلتان کودکان در دامغان + عکس

سفر به ییلاقات رویایی و باورنکردنی ماسال گیلان

سفر به ییلاقات رویایی و باورنکردنی ماسال گیلان

چالوس، شهری پربار و دیدنی در مازندران

چالوس، شهری پربار و دیدنی در مازندران

جاهای دیدنی و جاذبه های گرشگری شهرستان زیبای سقز

جاهای دیدنی و جاذبه های گرشگری شهرستان زیبای سقز

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاهای دیدنی که بازدید از آنها ممنوع ست !

جاذبه های بی نظیر طالقان شهری در میان کوههای البرز

جاذبه های بی نظیر طالقان شهری در میان کوههای البرز

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری بانه + تصاویر

جاهای دیدنی و جاذبه های گردشگری بانه + تصاویر

سرشماری پیرمرد غارنشین 75 ساله فومنی + عکس

سرشماری پیرمرد غارنشین 75 ساله فومنی + عکس

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر

4 آبشار بی نظیر و دیدنی ایران + تصاویر

سفر به غار کریستالی و اعجاب انگیز چما

سفر به غار کریستالی و اعجاب انگیز چما