بیشتر بخوانید

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 8

تزئین سفره هفت سین - 8

خانه شما هم موش دارد اگر ...

خانه شما هم موش دارد اگر ...

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

سفره هفت سین - سری 9

سفره هفت سین - سری 9

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار
راهنمای کامل کاشت تا مراقبت از  “مریم گلی”
معمولی (نام علمی:Salvia officinalis) گیاهی است چند ساله و علفی، ریشه راست و دارای انشعابات فراوان ساقه راست و ارتفاع آن بین 80-50 سانتی متر می باشد. ساقه های جوان به رنگ سبز تیره وپوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی ور نگ آن قهوه ای می شود

کاشت و پرورش مریم گلی

اسم علمی:Salvia officinalis
اسم انگلیسی:Clary sage

گیاهشناسی

مریم گلی معمولی (نام علمی:Salvia officinalis) گیاهی است چند ساله‌و علفی، ریشه‌راست و دارای انشعابات فراوان ساقه‌راست و ارتفاع آن بین 80-50 سانتی متر می‌باشد. ساقه‌های جوان به‌رنگ سبز تیره‌وپوشیده‌از کرکهای انبوه‌و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه‌چوبی ور نگ آن قهوه‌ای می‌شود. برگها بلند ونیزه‌ای شکل می‌باشند. برگهای پایینی دارای دمبرگ بلند هستند در حالی که‌برگهای قسمت فوقانی ساقه، دمبرگ کوتاهی دارند. سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده‌از کرکهای ظریف می‌باشد. روی هرچرخه‌8-5 گل وجود دارد میوه‌فندقه‌و به‌رنگ قهوه ای روشن یا تیره‌است. قطر تاج گیاه‌حدود 55 سانتی متر است. وزن هزار دانه‌61/55 گرم و طول دوره‌جوانه‌زنی 12 روز می‌باشد.این گیاه‌از راسته‌لب گلی ها (Lamiales) و تیره‌نعنائیان (Lamiaceae) است. گیاهی است دو ساله‌یا پایا، که‌ریشه‌اصلی گیاه‌طویل و مستقیم و طول آن بین 100 تا 130 سانتی متر است که‌انشعابهای فراوانی دارد.
 
مراحل کاشت مریم گلی

کاشت مریم گلی

 
بسیار معطر و در کنار جاده‌ها ، پای دیوارها، سواحل خشک و دامنه‌های سنگلاخی غالب نواحی اروپا، جنوب غربی و مرکزی آسیا و شمال آفریقا می‌روید.چون ظاهری زیبا دارد، غالباً نیز پرورش می‌یابد منشأ این گیاه‌را مناطق شنی ،خشک قفقاز، ایران و سواحل اروپایی مدیترانه‌گزارش نموده‌اند. برگهای متقابل گیاه، دمبرگ مشخص دارد و پهنک بزرگ آن ، دارای ظاهر بیضوی و کناره‌های مختوم به‌دندانه‌های نامساوی است. گلهایی بزرگ معطر، مجتمع در طول انشعابات انتهائی ساقه، به‌رنگ صورتی یا سفید مایل به‌بنفش دارد. در قاعده‌گلهای آن نیز یک براکته‌قلبی شکل نازک دیده‌می‌شود که‌بزرگتر از کاسه‌گل است.میوه‌اش مرکب از 4 فندقه، به‌رنگ قهو ه‌ای رگه‌دار ، صاف و شفاف است. مریم گلی گیاهی است که‌منشا آن نواحی شمالی مدیترانه‌گزارش شده‌است . ریشه‌مریم گلی کم و بیش ضخیم است و به‌طور مستقیم در خاک فرو می‌رود . ریشه‌انشعابهای فراوانی دارد. گونه‌ماژور این گیاه‌به‌نام officinalis مشهور است .مریم گلی 7-5 سال عمر میکند . رشد گیاه‌درسال اول کند است و گلدهی تا اوایل تابستان ( تیر – مرداد ) همچنان ادامه‌می‌یابد . مبدأ آن برزیل و آمریکا است.انواع یک ساله‌و چند ساله‌دارد که‌برخی انواع یک ساله‌آن را می‌توان در شرایط مساعد چند سال نگهداری کرد.

مراحل کاشت مریم گلی (Salvia یا Sage)

بذر مریم گلی یا گیاه‌آن را تهیه‌کنید. اگر می‌خواهید از بذر مریم گلی استفاده‌کنید، در اواخر بهار آن ها را در گلدان یا زمین بکارید. بذرهای مریم گلی را در عمق 4 سانتی متر بکارید. فاصله‌بذرها از هم باید 50 سانتی متر باشد.
اگر بخواهید از گیاه‌مریم گلی برای کاشت استفاده‌کنید، یک قلمه‌از آن جدا کرده‌و برای کاشت گیاه‌جدید از آن استفاده‌کنید.
خاک را آماده‌کنید. مریم گلی در خاک رسی غنی که‌زهکشی خوبی داشته‌باشد به‌خوبی رشد می‌کند. PH خاک باید 6 تا 6/5 باشد.
اگر از خاک رسی استفاده‌می‌کنید، سعی کنید آن را با مقداری شن و ماسه‌و مواد آلی مخلوط کنید زیرا باعث سبک شدن خاک می‌شود و زهکشی آن را بهبود می‌بخشد.
زمانی که‌گیاه‌مریم گلی کوچک است، باید خاک را مرطوب نگه‌دارید، ولی زمانی که‌گیاه‌مریم گلی به‌بلوغ رسید فقط زمانی که‌خاک اطراف گل خشک شد به‌آن آب دهید. مریم گلی گیاهی مقاوم است و تا حد زیادی خشکی را تحمل می‌کند.
در حالت ایده‌آل مریم گلی باید در نور کامل باشد، ولی در مناطق گرمتر در سایه‌هم زنده‌می‌ماند. اگر گیاه‌مریم گلی بیش از حد در سایه‌بماند، به‌صورت پایه‌دار رشد می‌کند و افتاده‌می‌شود، بنابراین اگر مریم گلی در جایی نگه‌داری شود که‌نور خورشید زیاد به‌آن نرسد می‌توان از چراغ های فلورسنتی استفاده‌کرد.چراغ های فلورسنتی باید در فاصله‌5 تا 10 سانتی متری از گیاه‌قرار بگیرند.
اگر از چراغ های فلورسنتی فشار بالا یا چراغ های فشار بالای دیگر مثل متال هالید و سدیم فشار بالا استفاده‌شود، باید در 1 متری گیاه‌قرار گیرند.

کاشت

مریم گلی را می‌توان توسط بذر یا از طریق رویشی تکثیر نمود.کشت توسط بذر به‌دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می‌گیرد. کشت مستقیم :بذور را در زمان مناسب در ردیفهایی به‌فاصله‌60 تا 70 سانتی متر کشت می‌نمایند. عمق بذر در هنگام کشت باید 3 تا 4 سانتی متر باشد. مقدار بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین 15 تا 20 کیلوگرم است. کشت غیر مستقیم :در این روش بذور را در خزانه‌هوای آزاد که‌بستر آن برای کشت مریم گلی آماده‌شده‌است، کشت می‌نمایند. برای هر هکتار زمین به‌250 تا 300 متر مربع خزانه‌و 5/1 تا 2 کیلوگرم بذر نیاز می‌باشد. بذور در خزانه‌هوای آزاد و در ردیفهایی به‌فاصله‌15 تا 20 سانتی متر کشت می‌شوند. با آبیاری منظم سطح خزانه‌و وجین علف های هرز محیط آن، نشاء ها را در فصل پائیز که‌ارتفاع آنها به‌15 تا 20 سانتی متر می‌رسد به‌زمین اصلی منتقل می‌کنند عمل انتقال در ساخت های کوچک با دست و در مقیاس وسیع کشت به‌وسیله‌ماشین نشاء کار انجام می‌گیرد. نشاء ها در زمین اصلی در ردیفهایی به‌فاصله‌70 سانتی متر کشت می‌شوند. فاصله‌دو بوته‌در ردیف 40 تا 50 سانتی متر مناسب می‌باشد. تکثیر رویشی تکثیر رویشی از طریق تقسیم بوته‌صورت می‌گیرد. در این روش بوته‌هایی را که‌3 تا 4 سال از عمر آنها می‌گذرد از زمین خارج می‌کنند. هر یک از بوته‌ها را به‌3 تا 4 قطعه‌تقسیم و سپس آنها را در زمین اصلی کشت می‌نمایند.

کشت غیر مستقیم

در این روش بذور را در خزانه‌هوای آزاد که‌بستر آن بر کشت میرم گلی آماده‌شده‌است، کشت می‌کنند. برای هر هکتار زمین به‌250 تا 300 متر مربع خزانه‌و 5/1 تا 2 کیلو گرم بذر با کیفیت مطلوب نیاز است . زمانی که‌ارتفاع آن ها به‌15 تا 20 سانتی متر رسید، به‌زمین اصلی منتقل می‌کنیم . زمان مناسب برای کشت در خزانه‌آزاد بهار است.

مراقبت و نگهداری

بهار سال دوم برای تسریع در رویش و افزایش عملکرد ، ساقه‌گیاهان از فاصله‌8 تا 10 سانتی متری زمین بریده‌می‌شوند. پس از آن، گیاه‌به‌سرعت رشد می‌کند و شاخه‌های جدید با برگ های انبوه‌که‌سرشار از اسانس اندبه‌وجود می‌آیند. در طول رویش مریم گلی ، وجین علف های هرز لازم است و تأثیر فراوانی در رشد و افزایش مواد موثره‌گیاه‌دارد. علاوه‌بر برداشت مکانیکی علف های هرز، مبارزه‌شیمیایی با آن ها نیز ضرورت دارد.از بیماری های قارچی مریم گلی می‌توان از قارچ کله‌برگی و سفیدک سطحی نام برد. استعمال قارچ کش های مناسب و استفاده‌از روش ها به‌زراعی مناسب نقش عمده‌ای در کنترل بیماری های قارچی دارد.

برداشت

چنانچه‌تکثیر به‌وسیله‌بذر انجام گیرد و بذر به‌صورت مستقیم در فصل پاییز کاشته‌شده‌باشند یا نشاء ها در فصل پاییز به‌زمین اصلی منتقل شده‌باشند، می‌توان یک سال بعد محصول را برداشت کرد. تحقیقات انجام شده‌در ایران نشان می‌دهد که‌در سال می‌توان سه‌بار محصول را برداشت کرد. اولین برداشت قبل از گل دهی و اوایل خرداد انجام
می گیرد. باید توجه‌کرد که‌در هنگام برداشت به‌ترتیب در تابستان و پاییز انجام
می گیرد. باید توجه‌کرد که‌در هنگام برداشت ، ساقه‌های چوبی که‌همراه‌با دیگر قسمت های گیاه‌است به‌طور آشکاری بر کیفیت مواد دارویی گیاه‌تأثیر می‌گذارد.
پس از برداشت در سایه‌و یا در خشک کن های الکتریکی خشک می‌شود. در سال دوم و سوم عملکرد برگ تازه‌5/2 تا 3 تن در هکتار و عملکرد پیکر رویشی تازه‌5 تا 8 تن در هکتار است.
بهترین زمان برداشت مریم گلی ظهر است چون دارای بیشترین اسانس می‌باشد.
مقدار اسانس حاصل از پیکر رویشی مریم گلی 8 تا 10 کیلو گرم در هکتار است.

گلدهی

گلدهی آن از تابستان تا پائیز ادامه‌دارد. رقم های پاکوتاه‌آن گل بیشتری تولید می‌کنند و به‌همین دلیل از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

نیازها

ویژگی سلوی این است که‌اکثر رقم های آن را می‌توان همانند دیگر گیاهان تیره‌نعناع در نقاط نیم سایه‌مانند زیر درختان در باغ ها کشت نمود. البته‌کشت آن در محل های آفتابگیر نیز مشکلی ایجاد نمی کند. نیاز به‌خاک غنی دارد ولی نیتروژن زیاد باعث کاهش گلدهی و افزایش رشد رویشی می‌شود.
 
 
پرورش مریم گلی باید در زمینهای اصلاح شده، قابل نفوذ، حاصلخیز و نسبتاً مرطوب صورت گیرد. بهترین رشد آن در خاکهای رسی غنی و زهکش دار صورت می‌گیردو اراضی رو به‌آفتاب را ترجیح می‌دهد. گیاهی است مدیترانه‌ای که‌در طول رویش به‌گرما و هوای خشک نیازدارد. مقاومت آن بر گرما زیاد است. این گیاه‌در زمستان در دمای پایین تر از 15- درجه‌سانتیگراد دچار سرمازدگی شده‌و طی 6-5 روز خشک می‌شود. هوای گرم وخاکهایی با بافت متوسط که‌حاوی مقادیر مناسبی ترکیبات کلسیم باشند برای آن مناسب است. و در افزایش مواد موثره‌نقش زیادی دارد.خاکهای شنی و فقیر از عناصر غذایی، مناطق سرد و رطوبت فراوان از عوامل محدود کننده‌رشد این گیاه‌هستند. محدوده‌pH خاک برای کشت مریم گلی 2/8-9/4 است که‌pH مناسب آن 4/6 می‌باشد. این گیاه‌7-5 سال عمر می‌کند و تا 4 سال بازدهی اقتصادی دارد. بذور در درجه‌حرارت 15-12 سانتی گراد شروع به‌رویش می‌کنند. دمای مناسب برای کاشت:22 درجه‌سانتیگراد در مدت 7 تا 14 روز و دمای مناسب برای رشد گیاه‌15 تا 18 درجه‌سانتیگراد است
 
ترکیبات شیمیائی :اسانس ( توژان حدود 50درصد)، مواد تلخ و دی ترپن، فلاو نوئید، اسیدهای فنو لیک، تانن
هوای گرم و خاک های با بافت متوسط (خاک های شنی – رسی) که‌حاوی مقادیر مناسبی ترکیبات کلسیم باشند، برای کشت این گیاه‌مناسب بوده‌و در افزایش مواد موثره‌آن تأثیر به‌سزایی دارد. خاک های شنی بسیار نرم (ماسه‌بادی) و فقیر از مواد و عناصر غذایی، زمین های گود، مناطق سرد و رطوبت فراوان، از عوامل محدود کننده‌رشد این گیاه‌و تأثیر فراوتنی در کاهش کمیت و کیفیت مواد موثره‌آن دارد.
برگرداندن خاک بین ردیف ها به‌منظور تهویه، نقش عمده‌ای در افزایش عملکرد دارد. پی اچ خاک برای کشت مریم گلی، بین 9/4 تا (چهار و نه‌دهم) و 2/8 (هشت و 2 دهم) مناسب است.
 
کاشت مریم گلی

مریم گلی

خواص مریم گلی

مریم گلی به‌عنوان داروی گیاهی استفاده‌می‌شود، چون برگ های آن شدیداً آنتی اکسیدان بوده‌و می‌تواند علائم و مشکلات پیری را کاهش دهد. از عصارهٔ مریم گلی در درمان آلزایمر استفاده‌می‌شود. از برگ های مریم گلی می‌توان محلول دهان شویه ای تهیه‌کرد که‌در درمان بیماری های دهان و گلو مفید است. هم چنین از این برگ ها در درمان مشکلات قاعدگی بانوان استفاده‌می‌گردد. به‌طور سنتی گیاه‌مریم گلی را مرتبط با افزایش عمر و مفید در تقویت حافظه سالمندان می‌دانند از ریشهٔ مریم گلی به‌عنوان تقویت کنندهٔ عمومی بدن استفاده‌می‌شود. هم چنین در منظم نمودن گردش خون و تسکین دردهای قاعدگی و بیماری های قلبی مثل آنژین صدری مفید است.
مریم گلی اثرات مفیدی بر بدن دارد از جمله‌افزایش دهنده‌صفراوی، آرامبخش، کم کنندهٔ بزاق، محرک رحم، کم کنندهٔ قند خون، تقویت کنندهٔ گردش خون. تمام اجزاء مریم گلی به‌خصوص گل آذین آن دارای ترکیبات معطر و اسانس است و در صنعت به‌عنوان مواد معطر، چاشنی، اسانس ها و تهیه‌مواد آرایشی و دارویی به‌کار برده‌میشود.

خواص و اثرات دارویی :طبع مریم گلی گرم است.

 
مریم گلی دارای خواص دارویی پیشاب آور (ملایم )، قابض ، ضد التهاب ،بندآورنده‌خون ، مقوی عمومی ، محرک ، نیروبخش ، ملین ، ضد تشنج ، پایین آورنده‌فشار خون ، قاعده‌آور، ضد عفونی کننده‌، اشتهاآور، نشاط آور و... است .
 
مریم گلی در موارد عفونتهای مجاری تنفسی ، سوءهاضمه‌، ضعف اعصاب ،خستگی مفرط ، التیام زخم ها، قطع شیر، تنظیم قاعدگی ، نقرس ، رماتیسم ،استسقاء، تب نوبه‌، دردهای عادت ماهیانه‌، کم خونی ، افسردگی ، ورم کلیه‌،عوارض یائسگی ، ترشحات قاعدگی زنان و لاغری به‌کار می‌رود.
 
 
مریم گلی عمل معده‌را تحریک می‌کند و به‌هاضمه‌یاری می‌رساند و خون راسریعتر به‌جریان می‌اندازد.
 
در استعمال خارجی به‌شکل لوسیون یا کمپرس برای ترمیم زخم ها وسرمازدگی ها، خراشهای پوست و بندآوردن شیر استفاده‌می‌شود.
 
کشیدن برگهای خشک مریم گلی به‌جای سیگار برای افراد مبتلا به‌تنگی نفس ،سنگینی گوش و سرماخوردگی و اختلالات نزله‌و ورم های حلق ناشی ازسرماخوردگی مفید است .
 
دم کرده‌یا جوشانده‌1 ـ 2 قاشق برگهای ساییده‌شده‌مریم گلی در یک لیتر آب به‌عنوان دهان شویه‌و غرغره‌در رفع التهابات دهان ، التهابات لثه‌و ورم لوزه و درمان برفک به‌کار می‌رود. از این جوشانده‌به‌عنوان شست و شو و ضدعفونی کننده‌دهان و التیام زخم های دهان و ناراحتیهای حلق استفاده‌می‌شود.
 
 
جوشانده‌10 گرم برگ مریم گلی در 100 گرم سرکه قابلیت پایین آوردن قندخون در بیماران دیابتی را دارد.
 
دم کرده‌30 تا 40 گرم برگ خشک در یک لیتر آب جوش پس از صاف شدن درصورت سوءهاضمه‌و به‌عنوان مقوی معده‌و جهت ضعف اعصاب یک فنجان تناول نمایند. خیسانده‌1 تا 15 گرم برگ مریم گلی در نیم لیتر آب را در 20 گرم عسل یا شکر شیرین کرده‌برای درمان آنژین و ورم لوزه‌می‌توان از این محلول به‌صورت شست و شوی دهان استفاده‌کرد.

 

بیشتر بخوانید

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

خانه تکانی دقیقه نودی

خانه تکانی دقیقه نودی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین 94 - 5

تزئین سفره هفت سین 94 - 5
مشاهده

مطالب بیشتر در خانه داری

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

خانه تکانی نوروز 92

خانه تکانی نوروز 92

مطالب مرتبط

خواص بیشمار گیاه مریم گلی در زیبایی و درمان بیماری ها

خواص بیشمار گیاه مریم گلی در زیبایی و درمان بیماری ها

خواص برگ مریم گلی نسخه قوی طب سنتی

خواص برگ مریم گلی نسخه قوی طب سنتی

با رایحه مریم گلی راحت زایمان کنید!

با رایحه مریم گلی راحت زایمان کنید!

باغ ائل گلی از گردشگاه های زیبای تبریز + تصاویر

باغ ائل گلی از گردشگاه های زیبای تبریز + تصاویر

شیکپوشی در فصل بهار با لباس گل گلی + تصاویر

شیکپوشی در فصل بهار با لباس گل گلی + تصاویر

آموزش درست کردن دستبدهای گل گلی دخترانه

آموزش درست کردن دستبدهای گل گلی دخترانه

روش استفاده از خواص سم زدایی کبد خار مریم + دستور

روش استفاده از خواص سم زدایی کبد خار مریم + دستور

بیوگرافی “مریم معصومی”

بیوگرافی “مریم معصومی”

بیوگرافی “مریم امیرجلالی”

بیوگرافی “مریم امیرجلالی”

با این 10 ماده غذایی ریزش موهایتان را متوقف کنید

با این 10 ماده غذایی ریزش موهایتان را متوقف کنید

تکذیب مجوز آلبوم مریم حیدرزاده

تکذیب مجوز آلبوم مریم حیدرزاده

کلیسای مریم مقدس در اصفهان +تصاویر

کلیسای مریم مقدس در اصفهان +تصاویر

افتضاح بوتاکس روی صورت مریم اوزرلی خرم سلطان + تصاویر

افتضاح بوتاکس روی صورت مریم اوزرلی خرم سلطان + تصاویر

بیوگرافی خواندنی “مریم خدارحمی” بازیگر ستایش

بیوگرافی خواندنی “مریم خدارحمی” بازیگر ستایش

دلیل عذرخواهی الیکا عبدالرزاقی از مریم حیدرزاده چه بود؟

دلیل عذرخواهی الیکا عبدالرزاقی از مریم حیدرزاده چه بود؟

تبریک ماه چهره خلیلی به ازدواج مریم کاویانی +عکس مراسم عقد

تبریک ماه چهره خلیلی به ازدواج مریم کاویانی +عکس مراسم عقد

واکنش چهره ها به درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی

واکنش چهره ها به درگذشت مریم میرزاخانی نابغه ریاضی

عکس های جالب از گریم مریم معصومی در یک نمایش

عکس های جالب از گریم مریم معصومی در یک نمایش

مقبره بی  بی مریم بانوی سردار بختیاری کجاست؟+عکس

مقبره بی بی مریم بانوی سردار بختیاری کجاست؟+عکس

مریم امیر جلالی در کنار دخترش + عکس

مریم امیر جلالی در کنار دخترش + عکس