بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”
پوکی استخوان باعث می شود که استخوان ها ضعیف و شکننده شوند و شکستگی های مربوط به “پوکی استخوان” در لگن و مچ دست یا ستون فقرات رخ می دهد که میتوانیم با رژیم سالم و تمرینات ورزشی از آنها جلوگیری کنیم.

آنچه‌باید در مورد پوکی استخوان بدانید

پوکی استخوان باعث می‌شود، که‌استخوان ها ضعیف و شکننده‌شوند به‌حدی شکننده‌می‌شوند ،که‌یک افتادن یا یک تنش خفیف مانند خم شدن یا سرفه ،می تواند باعث شکستگی شود.شکستگی های مرتبط با پوکی استخوان ،اغلب در لگن، مچ دست یا ستون فقرات رخ می‌دهد.

استخوان ،یک بافت زنده‌است که‌دائما در حال شکسته‌شدن و جایگزینی و بهبود است ، پوکی استخوان زمانی اتفاق می‌افتد که، تولید استخوان جدید با حذف استخوان های قدیمی همراه‌نباشد.پوکی استخوان بر مردان و زنان همه‌نژادها تأثیر می‌گذارد اما در زنان سفید پوست و آسیایی به‌خصوص زنان مسن که‌در معرض یائسگی هستند  در بالاترین حدش وجود دارد.

داروها، رژیم سالم و تمرینات تحمل وزن می‌توانند به‌جلوگیری از از دست رفتن استخوان یا تقویت استخوان های ضعیف کمک کنند ، این ها مقدمه‌ای بود برای بررسی کامل علائم ، علل و راههای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان که‌در مجله اینترنتی فنجان خواهید خواند.

پوکی استخوان

تفاوت استخوان سالم و پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان 

معمولا در مراحل اولیه، از دست دادن استخوان هیچ علائمی وجود ندارد اما هنگامی که‌استخوان های شما توسط پوکی استخوان تضعیف شوند، ممکن است علائم و نشانه‌هایی داشته‌باشند که‌عبارتند از:

 • درد پشت و کمر، ناشی از یک مهره‌شکسته‌یا کج شده 
 • کاهش همیشگی و مداوم قد
 • کمر خم شده
 • شکستگی استخوان که‌خیلی راحتتر از حد انتظار، اتفاق افتاد

علائم پوکی استخوان

شکستن آسان استخوان ها از علائم پوکی استخوان 

چه‌زمانی باید به‌پزشک مراجعه‌کرد؟!

ممکن است بخواهید درباره‌پوکی استخوان خود صحبت کنید ،اگر در دوران اولیه‌یائسگی خود هستید یا برای چند ماه‌است که‌کورتیکواستروئید هستید، یا اگر یکی از والدینتان دچار شکستگی لگن شده.

عوامل خطر و افزایش احتمال پوکی استخوان 

تعدادی از عوامل، وجود دارند که‌می‌توانند احتمال ابتلا به‌پوکی استخوان را افزایش دهند، از جمله‌سن، نژاد، انتخاب شیوه‌زندگی، و شرایط و درمان های پزشکی.

خطرات غیرقابل تغییر پوکی استخوان

برخی از عوامل خطر پوکی استخوان ،از کنترل شما خارج هستند ،از جمله:

جنسیت : زنان ،احتمال بیشتری برای ابتلا به‌پوکی استخوان دارند ،به‌نسبت به‌مردان.

سن:هر چه‌سن بیشتر شود، خطر ابتلا به‌پوکی استخوان افزایش می‌یابد.

نژاد: اگر شما سفید پوست یا آسیایی هستید، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به‌پوکی استخوان هستید.

سابقه‌خانوادگی: داشتن یک والد یا خواهر و برادر مبتلا به‌پوکی استخوان، شما را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد، به‌خصوص اگر مادر یا پدرتان شکستگی لگن داشته‌باشد.

سایز بدن: مردان و زنان که‌سایزهای کوچکی دارند، خطر ابتلا به‌پوکی استخوان بیشتری دارند، زیرا ممکن است توده‌استخوانی کمتری برای استخراج داشته‌باشند.

سن پوکی استخوان

خطر مبتلا شدن به‌پوکی استخوان بیشتر در زنان 

چه‌چیزی سبب پوکی استخوان می‌شود؟ علل پوکی استخوان در زنان و مردان چیست؟

 • وجود استروژن کم در زنان
 •  وجود تستوسترون کم در مردان
 • دیگر اختلالات هورمونی
 • کمبود کلسیم
 • کمبود ویتامین D
 • شیوه‌زندگی کم تحرک
 • شرایط تیروئیدی
 • سیگار
 • داروها
 • شرایط پزشکی   

سیگارکشیدن

سیگار کشیدن موجب پوکی استخوان ها می‌شود 

درمان های خانگی برای کنترل و کاهش پوکی استخوان

1. ورزش 

ورزش، می‌تواند به‌شما در درمان علائم پوکی استخوان کمک کند ، به‌شما کمک می‌کند تا استقامت خود را افزایش دهید، و عضلات اطراف مفاصل خود تقویت کنید این ،به‌نوبه‌خود باعث تحرک و پویایی می‌شود. علاوه‌بر این، ورزش به‌از دست دادن وزن نیز کمک می‌کند . انجام تمرینات هوازی، مانند؛ راه‌رفتن، دوچرخه‌سواری و یا شنا برای 30 دقیقه‌در روز و 5 بار در هفته‌را، امتحان کنید. تمرینات وزنی سبک و تمرینات مقاومتی را چند بار در هفته‌برای داشتن عضلات قوی تر انجام دهید ، تمرینات جنبشی را حداقل 30 دقیقه‌در روز انجام دهید. از ورزش هایی که‌تحرک زیادی دارند و و احتمال ایجاد جراحت در آنها وجود دارد، اجتناب کنید ؛ در صورت نیاز، از یک متخصص برای کمک به‌برنامه‌ریزی یک برنامه‌ورزشی مناسب با وضعیت سلامت و شیوه‌زندگی خود استفاده‌کنید.

کاهش پوکی استخوان

 برای کنترل پوکی استخوان روزانه‌ورزش کنید

2. کمپرس های گرم و سرد

می توانید از هر دو کمپرس گرم و سرد ، برای مدیریت درد مفاصل ناشی از پوکی استخوان استفاده‌کنید در حالی که‌کمپرس داغ باعث کاهش درد و سفتی عضله‌می‌شود، کمپرس سرد باعث کاهش تورم و التهاب می‌شود.آب داغ در یک بطری بریزید و آن رادر یک حوله‌نازک بپیچانید، با این روش یک کمپرس آب داغ دارید ، چند تکه‌یخ را در یک حوله‌نازک بپیچید، و یک کمپرس سرد دارید. کمپرس گرم را روی مفاصل آسیب دیده‌خود، به‌مدت 2 تا 3 دقیقه‌قرار دهید سپس آن را با کمپرس سرد جایگزین کنید و اجازه‌دهید تا 1 دقیقه‌بماند این فرآیند را ،15 تا 20 دقیقه‌چند بار در روز تکرار کنید.

توجه‌داشته‌باشید:بسته‌به‌شرایط شما، می‌توانید این کمپرس ها را به‌طور جداگانه‌هم استفاده‌کنید.

درمان خانگی برای پوکی استخوان

استفاده‌از کمپرس گرم و سرد برای کاهش درد مفاصل ناشی از پوکی استخوان 

3. ماساژ درمانی 

به‌طور منظم ماساژ دادن مناطق آسیب دیده، کمک به‌کاهش شدت درد، تورم و التهاب ناشی از پوکی استخوان می‌کند علاوه‌بر این، ماساژ گردش خون را بهبود می‌بخشد و اثر آرام بخشی بر عضلات ملتهب شده‌دارد. با استفاده‌از ضربات ملایم، مناطق آسیب دیده‌را با روغن زیتون گرم یا روغن نارگیل چند بار در روز ماساژ دهید اگر ماساژ شرایط و دردتان را بدتر کرد، انجام ماساژ را متوقف کنید. همچنین می‌توانید یک روغن ماساژ با کافور و روغن خردل تهیه‌کنید به‌این روش که‌:10 گرم کافور را با یک فنجان روغن خردل ترکیب کنید و آن را به‌مدت 5 دقیقه‌حرارت دهید. اجازه‌دهید تا خنک شود، سپس از آن برای ماساژ محل های آسیب دیده، استفاده‌کنید.

یکی دیگر از گزینه‌ها، این است که‌مقادیر مساوی از روغن وینترگرین و روغن اکالیپتوس را باهم مخلوط کرده‌و از آن برای ماساژ مفاصل ملتهب استفاده‌کنید از آنجایی که‌مفاصل به‌دلیل پوکی استخوان حساس می‌شوند، حتما با آرامش ماساژ دهید یا نزد یک ماساژور حرفه‌ای بروید.

عوامل پوکی استخوان

ماساژدرمانی برای تورم و التهاب ناشی از پوکی استخوان

4. سرکه‌سیب 

سرکه‌سیب نیز در درمان پوکی استخوان موثر است ، خواص ضد التهابی و قلیایی آن، باعث کاهش درد و سفتی مفاصل می‌شود. علاوه‌بر این، کمک می‌کند تا مفاصل از شر سموم ذخیره‌شده، رها شوند. برای این کار :1 قاشق چای خوری از سرکه سیب و عسل را در لیوان آب گرم مخلوط کنید دو بار در روز، ترجیحا قبل از غذا، بنوشید.

همچنین، می‌توانید 1 قاشق غذا خوری هر یک از سرکه‌سیب ارگانیک و روغن زیتون را باهم مخلوط کنید از آن، برای ماساژ مفاصل آسیب دیده‌چند بار در روز استفاده‌کنید.این درمان ها را روزانه‌تا زمانی که‌درد و التهاب از بین نرفته‌اند، انجام دهید.

درمان پوکی استخوان

سرکه‌سیب موثر در درمان پوکی استخوان 

5. نمک اپسوم یا سولفات

یکی دیگر از درمان های معروف برای پوکی استخوان، نمک اپسوم است منبع خوبی از منیزیم است، و به‌کاهش درد، تورم و التهاب کمک می‌کند. برای پوکی استخوان 2 فنجان نمک اپسوم را به‌وان حمام اضافه‌کنید. پاهای خود را به‌مدت 20 تا 30 دقیقه‌در آن بگذارید ، این کار را 2 تا 3 بار در هفته‌برای چندین هفته‌تا بهبودی درد و التهاب، تکرار کنید.

توجه‌داشته‌باشید:کسانی که‌مشکلات کلیوی یا دیابت دارند، نباید از این درمان استفاده‌کنند.

نمک اپسوم یا سولفات

قراردادن پاها در نمک اپسوم برای درمان پوکی استخوان

6. زنجبیل

زنجبیل، یکی دیگر از درمان های عالی طبیعی برای پوکی استخوان است یک مطالعه‌که‌در سال 2001 و در مجله‌آرتروز و روماتولوژی چاپ شد، نشان داد که‌عصاره‌خالص زنجبیل اثر مثبتی در کاهش درد بیماران مبتلا به‌پوکی استخوان زانو دارد. این گیاه، غنی از خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که‌به‌کاهش درد، تورم و التهاب کمک می‌کند و علاوه‌بر این، زنجبیل به‌انسداد Cox-2 کمک می‌کند (یک ماده‌شیمیایی که‌در بدن باعث درد می‌شود).

2 تا 3 فنجان چای زنجبیل روزانه‌بنوشید ، برای تهیه‌این چای، یک تکه‌کوچک از ریشه‌زنجبیل را رنده‌کرده‌و آن را در یک فنجان آب برای 10 دقیقه‌جوش دهید و محلول را فشار دهید تا صاف شود و کمی عسل به‌آن اضافه‌کنید. همچنین می‌توانید تکه‌های تازه‌زنجبیل را روزانه‌بجوید و یا از زنجبیل خشک یا تازه‌در آشپزی خود استفاده‌کنید حتی می‌توانید مناطق آسیب دیده‌را با روغن زنجبیل چند بار در روز ماساژ دهید.

درمان گیاهی برای پوکی استخوان

کاهش درد پوکی استخوان با زنجبیل

7. زردچوبه

یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه‌را به‌یک لیوان شیر اضافه‌کنید و آن را بجوشانید. کمی عسل به‌آن اضافه‌کنید و آن را دو بار در روز، حداقل برای چند روز بخورید به‌طور منظم از از عصاره‌استاندارد زردچوبه، با دوز 300 میلی گرم، 3 بار در روز استفاده‌کنید، ولی حتما قبلش با پزشک خود صحبت کنید. همچنین، استفاده‌از پودر زردچوبه‌در آشپزی روزانه، مزایای خوبی دارد.

توجه‌داشته‌باشید:اگر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و داروهای رقیق کننده‌خون مصرف می‌کنید، از مصرف بیش از حد زردچوبه‌خودداری کنید.

 زردچوبه

مخلوط زردچوبه‌با شیروعسل برای درمان پوکی استخوان

8. زغال اخته

1 قاشق چای خوری هسته‌زغال اخته‌را به‌مدت 1 دقیقه‌در آب خیس کنید صبح روز بعد ،دانه‌های خیس شده‌را بخورید و آب را دور بریزید ، این کار را روزانه‌انجام دهید.به‌جای آن، 1 قاشق چای خوری پودر هسته‌زغال اخته‌را با یک لیوان آب گرم ،مخلوط کرده‌و 2 تا 3 بار در روز بنوشید همچنین، می‌توانید یک خمیر از ترکیب یک قاشق چای خوری داته‌زغال اخته با آب کافی تهیه‌کنید و روی محل آسیب دیده‌بمالید. اجازه‌دهید تا خشک شود، سپس آن را با آب گرم بشویید. از این درمان دو بار در روز استفاده‌کنید ، از هر یک از این درمان ها به‌طور روزانه‌استفاده‌کنید، تا زمانی که‌از نتیجه‌راضی شوید.

زغال اخته

خوردن زغال اخته‌برای کنترل پوکی استخوان

9.چای سبز

1 قاشق چایخوری برگ چای سبز را به‌یک فنجان آب داغ اضافه‌کنید روی فنجان ،درپوش قرار دهید و بگذارید تا چند دقیقه‌بماند.چای را فشار دهید ،تا صاف شود، سپس کمی عسل به‌آن اضافه‌کنید روزانه‌2 تا 3 فنجان چای سبز بنوشید.

چای سبز

برای کاهش پوکی استخوان چای سبز بنوشید

10. دارچین 

1 قاشق چای خوری پودر دارچین و 1 قاشق غذاخوری عسل در لیوان آب گرم باهم مخلوط کنید هر روز صبح، با معده‌خالی بخورید ؛ یک راه‌دیگر، تهیه‌خمیر از پودر دارچین است. پودر دارچین را با کمی آب مخلوط کنید همچنین می‌توانید عسل کمی نیز اضافه‌کنید. از این خمیر، برای ماساژ منطقه‌آسیب دیده‌برای چند دقیقه‌و 2 یا 3 بار در روز استفاده‌کنید ، از این درمان ها، تا زمانی که‌وضعیت شما بهبود یابد، استفاده‌کنید.

 دارچین

مخلوط دارچین و عسل برای بهبود پوکی استخوان

راهنمایی های اضافی برای پوکی استخوان

 • سعی کنید خوب بخوابید، زیرا به‌مقابله‌با درد و استرس پوکی استخوان کمک می‌کند.
 • از مخلوط کردن آوکادو و روغن سویا برای کنترل درد و التهاب استفاده‌کنید.
 • سیگار را ترک کنید، و نوشیدن الکل فقط وضعیت شما را بدتر می‌کند.
 • مراقب باشید، که‌ذهن خود را از درد دور کنید.
 • یوگا را برای بهبود انعطاف پذیری مفاصل و تقویت عضلات امتحان کنید.

یوگا

ورزش یوگا برای کنترل پوکی استخوان و تقویت عضلات 

 • ورزش تای چی را 2 تا 3 بار در هفته، انجام دهید تا از شر علائم خلاص شوید.
 • مثبت بمانید، زیرا این امر می‌تواند تأثیر زیادی بر احساس شما و عملکرد شما داشته‌باشد.
 • از پزشکتان مکمل های تغذیه‌ای که‌به‌کاهش علائم دردتان کمک می‌کند، را درخواست کنید.
 • مناطق آسیب دیده‌بدنتان را در مقابل نور خورشید صبحگاهی قرار دهید ،تا بتواند ویتامین D دریافت کند، که‌برای داشتن استخوان های سالم ضروری است.
 • غذاهای حاوی ویتامین های C و E را در رژیم غذایی خود قرار دهید.
 • این ویتامین ها، به‌حفظ استخوان های شما کمک می‌کند و علائم را کنترل می‌کنند.
 • غذاهایی بخورید که‌حاوی اسیدهای چرب امگا 3 زیادی هستند، مانند آجیل، دانه‌ها و ماهی های آب سرد، که‌برای کاهش التهاب و درد بسیار مفید هستند.
 • اگر اضافه‌وزن دارید، اقدامات لازم برای کاهش وزن را انجام دهید.
 • این کار، باعث کاهش فشار بر مفصل می‌شود و به‌نوبه‌خود باعث کاهش درد می‌شود.

کاهش وزن

برای کاهش فشار و درد مفاصل لاغر شوید

راهنمایی هایی برای جلوگیری از پوکی استخوان 

 • رژیم غذایی
 • شیر بنوشید
 • با لذت سبزی بخورید
 • پروتئین اضافی نخورید
 • کافئین را محدود کنید
 • پیاز بخورید
 • برنامه‌ورزشی داشته‌باشید
 • حداقل 30 دقیقه‌و سه‌بار در هفته‌ورزش کنید.
 • پیاده‌روی، دویدن، بلند کردن وزن، بالا رفتن از پله، تنیس، و والیبال را حتما امتحان کنید.
 • شنا انجام ندهید، استخوانها و عضلات شما باید در مقابل گرانش برای استخوانی سازی کار کنند.

جلوگیری از پوکی استخوان

برای جلوگیری از پوکی استخوان شیر بنوشید

 

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

داروی پوکی استخوان چیست؟

داروی پوکی استخوان چیست؟

شیوه ای جدید درمان برای مقابله با پوکی استخوان

شیوه ای جدید درمان برای مقابله با پوکی استخوان

داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان کدامند؟

داروهای ایجاد کننده پوکی استخوان کدامند؟

ورزش هایی که برای پوکی استخوان مضرند

ورزش هایی که برای پوکی استخوان مضرند

عوارض پوکی استخوان شدت گرفت !

عوارض پوکی استخوان شدت گرفت !

ورزش های مناسب برای کسانی که پوکی استخوان دارند

ورزش های مناسب برای کسانی که پوکی استخوان دارند

بدنتان را در برابر پوکی استخوان مقاوم کنید + 7 توصیه

بدنتان را در برابر پوکی استخوان مقاوم کنید + 7 توصیه

چگونه از پوکی استخوان جلوگیری کنیم؟

چگونه از پوکی استخوان جلوگیری کنیم؟

کرم های ضد آفتاب باعث پوکی استخوان میشود

کرم های ضد آفتاب باعث پوکی استخوان میشود

علت و نشانه های اصلی سرطان استخوان و درمان آن

علت و نشانه های اصلی سرطان استخوان و درمان آن

با این روش ها از پوکی استخوان جلوگیری کنید

با این روش ها از پوکی استخوان جلوگیری کنید

خطرناکی ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان

خطرناکی ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان

شیوع پوکی استخوان در مردان ایرانی

شیوع پوکی استخوان در مردان ایرانی

چه کسانی در معرض کاهش تراکم استخوان قرار دارند؟

چه کسانی در معرض کاهش تراکم استخوان قرار دارند؟

چرا پوکی استخوان در زنان بیشتر است؟

چرا پوکی استخوان در زنان بیشتر است؟

متاستاز استخوان چیست و چه علائمی دارد ؟

متاستاز استخوان چیست و چه علائمی دارد ؟

خطر پوکی استخوان در کمین ایرانیان

خطر پوکی استخوان در کمین ایرانیان

بیماری پاژه استخوان چیست و چه علائمی دارد؟

بیماری پاژه استخوان چیست و چه علائمی دارد؟

یائسگی زودرس پوکی استخوان می آورد؟

یائسگی زودرس پوکی استخوان می آورد؟

علائم و درمان شکستگی استخوان انگشت دست

علائم و درمان شکستگی استخوان انگشت دست