بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
از زالو درمانی تا خوردن قورباغه!
زالو درمانی در مراکز غیر معتبر و توسط غیر متخصصان حتی بیماران را تای مرگ می کشاند.

عوارض خطرناک زالو درمانی

زالو درمانی به‌روشی سنتی – طبیعی گفته‌می‌شود که‌در آن از یک گونه‌کرم حلقوی برای خروج خون اضافی و فاسد که‌در نزدیکی پوست انسان و حیوانات استفاده‌می‌شود و در این روش به‌خاطر وجود آنزیم های ترشحی توسط زالو، خواص دیگری نیز مانند رقیق کردن خون، از بین بردن گرفتگی های عروقی، کمک به‌بهبود زخم ها، پیوند اعضا و غیره‌وجود دارد.

زالو درمانی مطابق با شواهد تاریخی دارای سابقه‌چندین هزار ساله‌است که‌مطابق با آخرین تحقیقات آثار زالو درمانی به‌بیش از 2500 سال قبل می‌رسد، در ایران و یونان باستان، اطبا با دیدگاه‌پاتولوژی اخلاطی از این روش استفاده‌می‌کردند و حکماء یونان و ایران در آثارشان، اثرات و تدابیری را برای این روش درمانی بیان کردند.

زالو از لحاظ مزاجی، دارای مزاج سرد و خشک است و حکمای بنام ایران زمین دراین رابطه‌معتقد بوده‌اند که‌بهترین افراد برای درمان با روش زالو درمانی افرای هستند که‌مزاجشان گرم و تر و یا در اصطلاح دموی مزاج ها هستند و بدترین افراد برای زالو درمانی افراد سرد و خشک هستند که‌در اصطلاح معروف به‌سوداوی مزاجان هستند.

زالو درمانی نه‌غیر قانونی است نه‌زیرزمینی؛ اما با هرکدام از مراکز رسمی و غیر رسمی «طب سنتی» که‌تماس می‌گیرم، یا به‌پیغامگیر صوتی وصل می‌شوم که‌اپراتوری می‌گوید «از اینجا رفته‌اند.» یا قیمت ها و شرایط عجیب و غریب پیش پای ام می‌گذارند و از تعداد زالوها و تاثیر زالو درمانی می‌گویند.

این در حالی است که‌زالو درمانی در مراکز غیر معتبر و توسط غیر متخصصان حتی بیماران را تای مرگ می‌کشاند.

از یکی شان که‌اوضاع بهتری دارند، با مشقت زیادی وقت می‌گیرم؛ نرخ ویزیت هایشان از 15 تا 30 هزار تومان متفاوت است. اینکه‌طب سنتی آری یا خیر، یک موضوع و اینکه‌در مراکز طب سنتی حال حاضر کشورمان دقیقا چه‌می‌گذرد موضوع دیگری است.

مدیرکل طب سنتی وزارت بهداشت، همان ابتدای مصاحبه‌می‌گوید:هر کس از راه‌می‌رسد نمی تواند زالو درمانی راه‌بیندازد و هر کسی هم نمی تواند تحت زالو درمانی قرار بگیرد .

متخصص پوست و زیباییهم معتقد است :طب سنتی اساس و پایه‌علم پزشکی حال حاضر است اما این دلیل مناسبی برای به‌کارگیری اش در همه‌اعصار و قرن ها نیست! یک نگاه‌کلی به‌خدمات درمانی ای که‌توسط این شاخه‌از پزشکی ارایه‌می‌شود به‌ما نشان می‌دهد که‌اصولا ماهیت این طب راه‌را برای انواع سوء استفاده‌ها باز می‌گذارد.

او می‌افزاید:خدماتی مثل زالو درمانی، بادکش درمانی و حجامت اگر به‌طور علمی انجام نشود،حتی می‌تواند بیمار را تا پای مرگ ببرد. اگر چه‌بیشتر از 17 سال از ثبت طب سنتی به‌عنوان رشته‌دانشگاهی می‌گذرد اما به‌نظر می‌رسد هنوز مراکز درمانی ناکارآمد بسیاری در این شاخه‌از پزشکی فعالیت کرده‌و برای خودشان برو بیایی هم دارند.

زالو درمانی

زالو درمانی باید در مراکز معتبر و با توجه‌به‌مزاج افراد انجام شود

طب سنتی علم مزاج سنجی است نه‌معجزه

MS با طب سنتی درمان نمی شود. چطور علمی که‌منابعش تکیه‌به‌علم بوعلی سینا دارد می‌تواند مدعی درمان این بیماری نوظهور باشد؟ به‌گفته‌معاون طب سنتی وزارت بهداشت بزرگ نمایی در این طب هم به‌خود طب سنتی آسیب زده‌و هم مردم. واقعیت این است که‌مزاج و سوء مزاج پایه‌این طب بوده‌و اصلاح مزاج افراد، سبک زندگی و تدابیر خاص اساس این علم تاریخی است.

او ادامه‌می‌دهد شاید بتوان با فراهم کردن تمام این زمینه‌ها، در درمان خیلی بیماری ها کمک کنیم اما بزرگ نمایی های خارق العاده‌در مورد بهبود کامل بیماری لاعلاج صحت علمی ندارد.

هزینه‌های این کسب و کار سنتی خیلی هم پایین نیست

بالاخره‌از هفت خوان پذیرش مراکز طب سنتی رد می‌شوم و از یکی از معروف ترین شان وقت می‌گیریم. اپراتور می‌گوید 40 روز دیگر نوبتم می‌شود و اینجا هم که‌بیایم حداقل دو ساعتی معطلی دارد. هزینه‌ویزیت را 30 هزار تومان و هزینه‌هر تماس تلفنی برای مشاوره‌پزشکی را 3 هزار و 500 تومان اعلام می‌کند. هر چقدر هم اصرار می‌کنم میانگینی از نرخ تمام شده‌زالو درمانی دستگیرم نمی شود. یکی از مشتریان شان اما می‌گوید:قیمت هر زالو 20 هزار تومان بوده‌و معمولا برای درمان های موضعی بین 3 تا 10 زالو روی مفصل معیوب می‌اندازند. از طرفی برای درمان هم گاهی نیاز است ماهی یک بار یا بیشتر مراجعه‌کنید. اگرچه‌هنوز هم هزینه‌تمام شده‌زالو درمانی از فیزیوتراپی کمتر است اما فاکتور «پایین بودن هزینه‌های درمانی طب سنتی» دیگر مانند گذشته‌کاربردی ندارد.

راهِ باز کلاهبرداری غیر متخصص ها

با لیسانس ژنتیک، علوم آزمایشگاهی، مدرک پزشکی عمومی و خیلی مدارج عجیب تر، یک دوره‌ساده‌طب سنتی گذرانده‌و دکتر و درمانگر می‌شوند؛ این مهم ترین جای کار است که‌می‌لنگد.

مراکزی که‌طب سنتی انجام می‌دهند باید مجوز وزارت بهداشت داشته‌باشند.به‌گفته‌او بر اساس قوانین جاری مملکت، فرد تا زمانی که‌پزشک نباشد، نمی تواند سلامتکده‌ای برای درمان سنتی راه‌بیاندازد. از طرفی هم موضوع درمان سرطان، MS و سایر بیماری های خاص در توانایی این طب به‌طور انحصاری نبوده‌و نیست ، اگرچه‌از ظرفیت طب سنتی می‌توان با اصلاح مزاج و روش زندگی براساس آموزه‌های طب سنتی به‌کیفیت زندگی این دسته‌از بیماران کمک کرد .

متخصص پوست نیز می‌گوید:مراکزی که‌با این عناوین مشغول تبلیغات و جذب مشتری هستند، به‌نوعی تبدیل به‌دکان شده‌اند. مهارت ناکافی پزشک یا درمانگر، استفاده‌از محصولات تقلبی و بی کیفیت، عوارض غیر قابل پیش بینی، تشخیص اشتباه‌و تاخیر در تشخیص از مهم ترین معایب استفاده‌از این علم تاریخی در قرن 21 است. کما اینکه‌همین چندوقت پیش خبرگزاری ها با تیتر «طب سنتی حادثه‌ساز شد» اعلام کردند مرد میانسالی هنگام حجامت، فوت کرده‌است. از طرفی فرهی می‌گوید هر زالویی نمی تواند زالو درمانی انجام دهد و زالوها باید در شرایط خاصی پرورش یافته‌باشند. در برخی مراکز که‌اسم و رسمی هم پیدا کرده‌اند، هزینه‌های درمان به‌نوعی کلاه‌برداری محسوب می‌شود. یک دوره‌درمان گاهی برای فرد بین 200 تا 500 هزار تومان آب می‌خورد.

باورهای غلط، دکان سازی کرده‌اند

این لفظ گیاهی، حسابی کار دست مردم ما داده‌است. هنوز بر این باور غلطیم که‌داروهای گیاهی تحت هر شرایطی برایمان بی خطرند و براحتی بدون نظر پزشک متخصص به‌درمان های از این قبیل تن می‌دهیم. این نقطه‌ضعف دیگری در جامعه‌ما برای سودجویان شده‌است.

متخصصان همواره‌بر این موضوع تاکید دارند که‌مصرف داروهای گیاهی طب سنتی همزمان با سایر داروهای مورد استفاده‌بیمار ممکن است تاثیر عکس یا عوارض جانبی خطرناکی را بوجود آورد. از طرفی داروهای گیاهی هم عوارض خاص خودشان را دارند. به‌گفته‌او حتی در دانشکده‌های پزشکی هم کتاب مهمی با نام «عوارض داروهای گیاهی»، تدریس می‌شود.

زالو درمانی

خوردن قورباغه‌زنده‌برای تسکین دردهای شکمی

زالو درمانی، بادکش درمانی، خوردن قورباغه!

حتما برایتان جالب است بدانید خوردن یک قورباغه‌زنده‌برای درمان دردهای شکمی و بیماری های مربوط به‌معده‌در برخی از این مراکز رواج دارد. انداختن زالوها روی پوست برای استفاده‌از بزاق زالو، و بادکش کردن پوست با تعداد زیادی حباب شیشه‌ای خالی، راه‌های درمانی مهم دیگر این طب به‌شمار می‌روند و مردم هزینه‌های بالایی هم صرف این روش های غیر استاندارد می‌کنند.

یکی از این بیماران می‌گوید:«برای فرار از داروهای شیمیایی، چندی پیش برای درمان واریسم به‌یک مرکز زالو درمانی آمدم. آقایی که‌بعدها فهمیدم پزشک هم نبوده‌و با مدرک دیپلم از جایی چیزهایی یاد گرفته، روی پای من 70 زالو انداخت. دچار خونریزی شدیدی شدم و گفتند مساله‌ای نبوده‌و طبیعی است! به‌خانه‌رسیده‌و بیهوش شدم. در نهایت من را با اورژانسی به‌بیمارستان بردند و خون تزریق کردند. حالا هم با گذشت 6 ماه، واریس بهتر نشده‌که‌هیچ بلکه‌هنوز مرا بیشتر از قبل آزار می‌دهد.»

این متخصص می‌گوید:هر کس از راه‌می‌رسد نمی تواند تحت زالو درمانی قرار بگیرد. اندیکاسیون ها در منابع ما کاملا مشخص است. هر فرد باید بر اساس نوع بیماری و شرایط خاص خودش تحت زالو درمانی قرار بگیرد. یک نسخه‌را نمی توان برای همه‌پیچید! هر کس بر اساس میزان خروج مزاجش از اعتدال، باید تحت یک پکیج درمانی از اصلاح سبک زندگی تا سایر تدابیر درمانی سنتی اعم از دارو،ماساژ،حجامت ،زالو درمانی و.... قرار بگیرد.

رسالت طب سنتی این نبود!

پایه‌طب سنتی اصول طبیعت است. دکتر فرهی می‌گوید:در این طب استفاده‌از گیاهان دارویی و موادی که‌منشاء حیوانی و طبیعی دارد رایج بوده‌و باید بدانیم طب سنتی به‌تنهایی کارساز نیست. رسالت اصلی این طب تنظیم تعذیه‌افراد با مزاج شان، بهبود استخوان شکسته، تنظیم غلظت خون برای افراد خاص و کارهایی از این قبیل است. به‌طور مثال، حجامت، در صورت رعایت کامل موازین بهداشتی، روش خوبی برای پایین آوردن غلظت خون برای کسانی است که‌امکان خون دادن ندارند. اما اینکه‌تنها به‌طب سنتی اکتفا کنیم، تن به‌هر روشی داده‌یا در هر درمانگاهی ویزیت شویم، مورد تایید هیچ دکتری نبوده‌و نیست.

به‌گفته‌او این طب را به‌ابوعلی سینا نسبت می‌دهند و از آن استفاده‌می‌کنند بدون آنکه‌الگوریتم های پزشکی و طب در آن زمان را در نظر گرفته‌و رعایت کنند.

معضل بعدی این کسب و کار، بهداشت است.  باید قبل از هر مداخله‌ای در بدن، چه‌یک خونگیری ساده‌باشد چه‌جراحی، مقدمات بهداشتی مفصلی چیده‌و رعایت شود. فرهی می‌گوید فکرش را بکنید که‌یک فردی دچار مشکل انعقادی ذاتی بوده‌و روی بدنش زالو بیندازند؛ فرد دچار خونریزی های وسیع شده‌و آسیب های جدی می‌بیند. ببینیدخود دانشکده‌طب سنتی بر پایه‌اصول پیشگیرانه‌و تکمیلی است و اگر این رشته‌به‌صورت علمی، با اشراف بر حوزه‌و زیر نظر متخصص در کنار طب مدرن استفاده‌شود، خللی در روند درمان ایجاد نمی کند.

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

راز مهمی که قبل از زالو درمانی حتما باید بدانید

راز مهمی که قبل از زالو درمانی حتما باید بدانید

بهترین زمان سال و ماه برای زالو انداختن

بهترین زمان سال و ماه برای زالو انداختن

رازهای شگفت انگیز و باورنکردنی در مورد بدن زالو ها

رازهای شگفت انگیز و باورنکردنی در مورد بدن زالو ها

گرفتار شدن زالو در بینی یک زن! + عکس

گرفتار شدن زالو در بینی یک زن! + عکس

خرید آنلاین لوازم طب سنتی

خرید آنلاین لوازم طب سنتی

با انرژی درمانی و انواع آن آشنا شوید

با انرژی درمانی و انواع آن آشنا شوید

بیماری هایی که با خوردن بستنی به سراغتان میاید

بیماری هایی که با خوردن بستنی به سراغتان میاید

بهره گیری از گیاهان دارویی برای درمان اعتیاد

بهره گیری از گیاهان دارویی برای درمان اعتیاد

از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده ؟

از کجا بفهمیم شیمی درمانی جواب داده ؟

مغناطیس درمانی راه نوین درمان بیماری ها

مغناطیس درمانی راه نوین درمان بیماری ها

رازهای شادابی و جوانی پوست آناهیتا نعمتی

رازهای شادابی و جوانی پوست آناهیتا نعمتی

علت سنگینی معده بعد از غذا

علت سنگینی معده بعد از غذا

کپسول های لاغری کدام راست، کدام دروغ

کپسول های لاغری کدام راست، کدام دروغ

از شغل دوم تا وضعیت شیمی درمانی بهنام صفوی

از شغل دوم تا وضعیت شیمی درمانی بهنام صفوی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علت اصلی ریزش مو بعد از شیمی درمانی

علت اصلی ریزش مو بعد از شیمی درمانی

تاثیر حجامت در درمان آلرژی های فصلی

تاثیر حجامت در درمان آلرژی های فصلی

درمان بیماری های مفصلی و پوستی با خواص لجن درمانی

درمان بیماری های مفصلی و پوستی با خواص لجن درمانی

دانستنی هایی درباره شیمی درمانی

دانستنی هایی درباره شیمی درمانی

کاهش استرس با مار های خزنده! + تصاویر

کاهش استرس با مار های خزنده! + تصاویر