بیشتر بخوانید

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

خواص گلیسیرین برای زیبایی، پوست و مو

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

علل و درمان های خانگی خارش و حساسیت پوستی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

شادابی پوست با تونیک های گیاهی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

درمان “خشکی پوست” با روش های خانگی و طبیعی

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

خوشمزه ای که موهایتان را کم پشت می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

رشد ابروهای ریخته با هر روشی که فوری اثر می کند

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

“درمان جوش صورت” سریعتر از آنچه فکر کنید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

لوازم آرایشی تاریخ گذشته را دور بیاندازید

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

علل لکه های تیره روی پا و درمان خانگی و مدرن آن

بوتاکس صورت

بوتاکس صورت
برای همیشه از شر خشکی لبهاتون راحت بشید
خشکی و پوسته شدن لب ها اغلب به دلیل تغییرات آب و هوا یا استفاده از لوازم آرایشی شیمیایی می باشد که می توانید با روش های طبیعی درمان کنید.

از شر خشکی و پوسته‌شدن لبها راحت شوید

آیا عادت دارید هر بار زبان خود را به‌لب هایتان بزنید ؟ پس این احتمال وجود دارد که‌لب هایتان خشک و پوسته‌شود . لب های خشک و پوسته‌شده‌فقط به‌فصل زمستان محدود نمی شوند بلکه‌ممکن است در هر فصلی نیز اتفاق بیفتند. درمان لب های خشک و پوسته‌شده‌می‌تواند مشکل باشد زیرا آن ها در برابر عناصر و همچنین برخی عادت های بد خودمان آسیب پذیر هستند.

صاف و نرم نگه‌داشتن لب ها ممکن است یک روش مبارزه‌ای مداوم به‌نظر برسد اما در این قسمت از سلامت پوست و موی مجله اینترنتی فنجان چند واقعیت در مورد لب های خشک و پوسته‌شده‌و همچنین نکاتی درباره‌چگونگی خلاص شدن از آن ها با روش های طبیعی در منزل ذکر شده‌است.

چگونگی درمان لب های خشک و پوسته‌شده‌:

قبل از آنکه‌نکاتی را درباره‌خلاصی از شر لب های خشک و پوسته‌شده‌ذکر کنیم ابتدا باید درمورد برخی از حقایق درباره‌لب ها و دلایل خشک شدن آن ها بدانیم :

برخی حقایق :

 • لب ها ملانین ( رنگدانه‌ای که‌به‌محافظت از پوست در برابر اشعه‌خورشید کمک می‌کند) ندارند بنابراین در معرض آفتاب سوختگی قرار دارند.
 • آنزیم های موجود در بزاق که‌وظیفه‌تجزیه‌غذا را برعهده‌دارند حین انجام این امر هنگام لیسیدن لب ها منجر به‌خشکی آن ها می‌شوند.
 • تنفس از دهان نیز ممکن است باعث شود که‌لب ها خشک شوند.
 • نوشیدن روزانه‌مقدار زیادی آب نه‌تنها برای بدن بلکه‌برای لب ها نیز مفید خواهد بود زیرا یکی از بهترین راه‌ها برای مرطوب کردن لب ها می‌باشد.
 • بالم لب نیز می‌تواند با ایجاد محافظی در بالای غشاهای مخاطی لب ها با حفظ رطوبت ، باعث تسکین لب های خشک و پوسته‌شده‌شود.

علل خشک و پوسته‌شدن لب ها :

1. درجه‌حرارت :

اگرچه‌معمولاً گرمای هوا علت خشکی و پوسته‌شدن لب ها محسوب می‌شود اما همیشه‌دلیل اصلی نیست . در حالی که‌باد و سرما می‌تواند باعث خشکی و پوسته‌شدن لب ها شود، حرارت وسایل گرمایشی منزل و همچنین ماشین نیز می‌تواند هوا را خشک کرده‌و رطوبت را کاهش دهد که‌درنهایت به‌طور طبیعی باعث خشکی لب ها و پوسته‌شدن آن ها نیز خواهد شد. علاوه‌بر این، لب ها حتی در روزهای ابری نیز ممکن است پوسته‌شوند.

2. لوازم آرایشی :

لوازم آرایشی به‌ویژه‌رژلب ها معمولاً شامل مواد شیمیایی هستند که‌تحریک لب ها را به‌همراه‌خواهند داشت.

3. کپساسین موجود در فلفل قرمز ، منتول و نعنا نیز ترکیباتی هستند که‌باید از خوردن آن ها پرهیز کنید.

4. فنل :

فنل ماده‌ای است که‌در بسیاری از بالم های لب استفاده‌می‌شود و می‌تواند باعث خشک شدن بیشتر لب ها شود. حتی وقتی از فنل در غلظت کم نیز استفاده‌شود ، باز هم مزیت شیمیایی خود را حفظ می‌کند.

5. برخی خوراکی ها :

غذاهای تند و ادویه‌دار و همچنین اسید موجود در مرکبات می‌توانند باعث شوند در لب ها احساس سوزش داشته‌و درنهایت باعث خشکی و پوسته‌شدن آن ها شوند. علاوه‌بر این، برشی از پوست انبه شامل ماده‌شیمیایی به‌نام توکسی کودندرون است که‌در پیچک سمی نیز یافت می‌شود.

6. داروهای خاص :

برخی از داروهای آکنه‌خوراکی ممکن است منجر به‌خشکی و پوسته‌شدن لب ها شوند حتی اگر در تماس مستقیم با آن ها قرار نگیرند. داروهایی که‌بصورت موضعی اعمال می‌شوند، به‌ویژه‌داروهای آکنه و محصولات ضد پیری مانند بنزوئیل پراکسید ، آلفا هیدروکسی اسیدها یا رتینوئید ها نیز می‌توانند به‌محض تماس با لب ها باعث تحریک آن ها شوند.

علت خشکی لب ها

لب های خشک و پوسته‌شده‌معمولاً در نتیجه‌عوامل محیطی و عادات شخصی ایجاد می‌شوند اما عوامل زیر نیز گاهی در این امر دخیل هستند :

 • هوای سرد
 • هوای خشک
 • آسیب آفتاب
 • قرار گرفتن در معرض باد
 • زبان زدن بیش از حد به‌لب ها
 • استعمال سیگار
 • نوعی ماده‌شیمیایی در خمیر دندان
 • برخی داروهای خاص مانند رتینوئید ها و داروی شیمی درمانی

برخی درمان های خانگی برای خشکی و پوسته‌شدن لب ها :

1. ماسک عسل و وازلین

عسل خواص ضد باکتریایی دارد و یکی از بهترین داروهای درمانی موجود در طبیعت می‌باشد. همچنین یک جاذب رطوبت است . وازلین نیز به‌طور معمول برای نرم کردن ، تغذیه‌و جلوگیری از خشک شدن پوست مورد استفاده‌قرار می‌گیرد . با ترکیب این دو ماده، یک درمان خانگی بسیار مؤثر برای لب های خشک و پوسته‌شده‌خود تهیه‌خواهید کرد.

مواد لازم :

 • وازلین
 • عسل خام

نحوه‌استفاده‌:

ابتدا یک لایه‌عسل و یک لایه‌وازلین بر روی لب های خود بمالید . به‌مدت 10-15 دقیقه‌صبر کنید و درنهایت برای پاک کردن آن از یک دستمال مرطوب یا پارچه‌ای مرطوب استفاده‌کنید . برای موثر واقع شدن ، این مخلوط را روزی یکبار به‌مدت یک هفته‌برروی لبهایتان بمالید.

2. روغن نارگیل :

روغن های گیاهی مانند روغن زیتون، روغن نارگیل و روغن کرچک از مرطوب کننده‌ها و روان کننده‌های طبیعی هستند زیرا حاوی اسیدهای چرب سالمی هستند که‌لب ها را آبرسانی کرده‌و باعث نرم شدن آن ها می‌شوند.

استفاده‌از روغن های گیاهی مانند روغن درخت چای یا روغن هسته‌انگور باعث تسریع در روند بهبودی لب های خشک و پوسته‌شده‌، می‌شوند. آن ها همچنین از بروز عفونت ها جلوگیری می‌کنند به‌خصوص اگر خشکی لب ها منجر به‌ترک خوردگی شود.

مواد لازم :

روغن نارگیل یا روغن زیتون یا روغن کرچک یا روغن بادام یا روغن جوجوبا1-2قطره‌،همچنین می‌توانید از روغن درخت چای یا روغن انگور یا روغن چریش نیز استفاده‌کنید.

نحوه‌استفاده‌:

ابتدا بسته‌به‌اینکه‌چه‌نوع روغنی در دسترس شماست چنانچه‌لازم است آن را با 1- 2 قطره‌روغن حامل به‌خوبی مخلوط کنید. سپس این مخلوط را روی لب های خود مالیده‌و چند دقیقه‌صبر کنید. چنانچه‌قبل از خواب استفاده‌می‌کنید مخلوط را شب تا صبح برروی لب هایتان بگذارید و برای اثر بخشی بیشتر، از این مخلوط 2 تا 3 بار در روز استفاده‌کنید.

روغن نارگیل

3. میوه‌گل سرخ :

میوه‌گل سرخ حاوی ویتامین E است و بنابراین، می‌تواند پوست شما را تغذیه‌رسانی کند . همچنین به‌حفظ رنگ طبیعی لب ها نیز کمک می‌کند . شیر حاوی اسید لاکتیک است که‌پوست مرده‌را از سطح لب به‌آرامی حذف کرده‌و علاوه‌براین ، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی موجود در شیر به‌آبرسانی و تغذیه‌لب های خشک و پوسته‌شده‌کمک خواهند کرد.

مواد لازم :

 • 5-6 عدد میوه‌گل سرخ
 • یک چهارم لیوان شیر

نحوه‌استفاده:

ابتدا میوه‌گل سرخ را به‌مدت 2-3ساعت در شیر خیس کنید، سپس گلبرگ ها را به‌آرامی در شیر له‌کنید تا خمیری یکدست بدست آید. این خمیر را روی لب های خود بمالید و حدود 20 دقیقه‌صبر کنید و در نهایت با آب سرد بشویید . این عمل را می‌توانید هرروز به‌مدت یک هفته‌تکرار کنید.

4. خیار :

این میوه‌با طبع سرد می‌تواند بهترین دوست لب ها در طول تابستان باشد بنابراین از آن برای درمان لب های خشک و پوسته‌شده‌خود استفاده‌کنید. خیار یک آبرسان عالی برای پوست است که‌علاوه‌براین تأثیر تغذیه‌کنندگی و تسکین دهندگی بر روی لب ها نیز خواهد داشت.

مواد لازم:

یک عدد خیار

نحوه‌استفاده‌:

ابتدا برشی از خیار را به‌مدت 1-2دقیقه‌به‌آرامی روی لب هایتان بمالید . به‌مدت 10 دقیقه‌صبر کنید تا آب خیار جذب پوست لب شود . همچنین می‌توانید خیار را پوره‌کرده‌وبه‌عنوان ماسک روی لب خود اعمال کنید.

شما می‌توانید این عمل را روزی یک تا دوبار برروی لبهایتان تکرار کنید تا شاهد نتیجه‌شگفت انگیز آن باشید پ.

5. آلوئه‌ورا :

آلوئه‌ورا دارای خواص چسبندگی طبیعی می‌باشد که‌سلول های پوسته‌پوسته‌را به‌هم متصل می‌کند تا پوست نرم بنظر برسد . علاوه‌براین ، پوست را نیز تسکین داده‌و سلول های مرده‌سطح پوست را به‌آرامی از بین می‌برد . همچنین اثر محافظتی و خنک کنندگی روی لب ها خواهد داشت.

مواد لازم :

یک عدد برگ آلوئه‌ورا

نحوه‌استفاده‌:

ابتدا ژل یک عدد برگ آلوئه‌ورا را استخراج کنید و در یک ظرف دربسته‌نگهداری نمایید .سپس مقداری از ژل را روی لب های خود بمالید وبه‌مدت یک شب صبر کنید. این عمل را بطور مرتب قبل از خواب تکرار کنید.

آلوئه‌ورا

6. چای سبز کیسه‌ای :

چای سبز حاوی پلی فنول هایی است که‌اثر آنتی اکسیدانی ، ضد التهابی و محافظت کنندگی برای پوست دارد.

در واقع ، هیچ مدرک علمی مبنی بر اینکه‌چای سبز می‌تواند لب های خشک و پوسته‌شده‌را بهبود بخشد وجود ندارد . با این وجود، چای سبز کیسه‌ای می‌تواند احساس سوزش لب های خشک و پوسته‌شده‌را که‌ناشی از خشکی آن ها است تسکین بخشد.

مواد لازم :

 • یک عدد چای سبز کیسه‌ای
 • یک فنجان آب گرم.

نحوه‌استفاده‌:

ابتدا چای سبز کیسه‌ای را برای چند دقیقه‌در آب گرم فرو ببرید و سپس کیسه‌چای را روی لب های خود قرار دهید و به‌مدت چند دقیقه‌صبر کنید . این عمل را می‌توانید روزانه‌یکبار تکرار کنید.

7. کره‌کاکائو :

کره‌کاکائو حاوی اسیدهای چرب ضروری است که‌به‌طور عمیق باعث احیا ، تغذیه‌و محافظت از پوست کم آب می‌شود . محصولات لبنی نیز مانند ماست و کره‌به‌بهبود سلامت پوست کمک می‌کنند.

مواد لازم :

 • کره‌کاکائو آلی یا کره‌بادام زمینی
 • ماست یا کره‌معمولی

نحوه‌استفاده:

ابتدا مقداری کره‌کاکائو را روی لب هایتان بمالید و به‌مدت یک شب صبر کنید و از طرف دیگر می‌توانید از کره‌شی نیز استفاده‌کنید.

اگر قصد استفاده‌از کره‌بادام زمینی، ماست یا کره‌را دارید ، فقط بگذارید تا به‌مدت 5-10 دقیقه‌روی لب هایتان بماند و سپس شستشو دهید زیرا اعمال آن طی شب تا صبح باعث کثیفی روکش بالشت خواهد شد . این امر را روزانه‌به‌مدت چند روز تکرار کنید.

8. اسکراب شکر :

دانه‌های درشت شکر برای لایه‌برداری از سطح پوست خشک شده‌لب ها بسیار عالی عمل می‌کند که‌در نتیجه‌باعث می‌شود لب هایتان نرم وصاف تر به‌نظر برسند.

مواد لازم :

 • یک قاشق چای خوری شکر قهوه ای یا شکر سفید
 • چند قطره‌روغن زیتون
 • یک دوم قاشق چای خوری عسل

نحوه‌استفاده:

ابتدا شکر را با روغن زیتون و عسل مخلوط کنید اما نگذارید که‌کاملا حل شوند ، سپس این مخلوط را روی لب های خود اعمال کنید و به‌آرامی بصورت دورانی لب های تان را ماساژ دهید و در نهایت این اسکراب را با آب ولرم از سطح لب هایتان بشویید . برای موثر واقع شدن این عمل را ابتدا هرروز و سپس هفته‌ای 1-2 بار برای حفظ نرمی لب هایتان ادامه‌دهید.

اسکراب لب

9. عصاره‌وانیل:

شکر و جوش شیرین در این مخلوط به‌عنوان لایه‌بردار عمل می‌کنند و عصاره‌وانیل به‌علت عطر و بوی دلپذیری که‌به‌این اسکراب میدهد نیز باید افزوده‌شود.

مواد لازم :

 • دو قاشق چای خوری شکر
 • یک قاشق چای خوری جوش شیرین
 • دو قاشق چای خوری روغن جوجوبا یا روغن زیتون
 • یک چهارم قاشق چای خوری عصاره‌وانیل

نحوه‌استفاده:

ابتدا تمام مواد لازم را با یکدیگر به‌خوبی مخلوط کنید .سپس مقدار کمی از این مخلوط را با نوک انگشتتان برروی لب ها بمالید ، به‌مدت یک دقیقه‌صبر کنید سپس اسکراب را از سطح لبهایتان پاک کرده‌و به‌خوبی بشویید و باقی مانده‌اسکراب را می‌توانید به‌مدت 7 روز درظرفی دربسته‌نگهداری کنید.

به‌منظور نتیجه‌گیری بهتر این اسکراب را روزانه‌به‌مدت3-4روز برروی لب هایتان تکرار کنید.

10. وازلین :

وازلین یک لایه‌محافظ بر روی لب ها تشکیل می‌دهد که‌برای تسریع در روند تجدید پوست خشک شده‌به‌خوبی عمل می‌کند . از آنجا که‌وازلین به‌لایه‌های داخلی نیز نفوذ می‌کند ، می‌تواند سطح پوست را صاف و نرم تر کند.

مواد لازم:

وازلین.

نحوه‌استفاده:

مقدار کمی از وازلین را به‌آرامی روی لب های خود بمالید. برای موثر واقع شدن این عمل می‌توانید چندین بار در روز آن را تکرار کنید.

11. موم زنبور عسل:

موم زنبور عسل حاوی هیدروکربن ها ، اسیدهای چرب و سایر داروهای ضد باکتری طبیعی است که‌می‌تواند به‌جلوگیری از التهاب دردناک ناشی از عفونت و به‌بهبود زخم ناشی از ترک خوردگی لب ها کمک کرده‌و گردش خون سلول های پوستی را تحریک کند . بنابراین، به‌شما در خلاص شدن از شر خشکی و پوسته‌شدن لب ها کمک کرده‌و باعث نرم شدن آن ها خواهد شد.

مواد لازم:

هرگونه‌محصول لبی حاوی موم زنبور عسل

نحوه‌استفاده:

ابتدا محصولی مخصوص لب مانند بالم یا روغن لبی حاوی موم عسل را خریداری کنید و سپس آن را برروی لب های خود بمالید وبه‌مدت چند ثانیه‌به‌آرامی ماساژ دهید.

این عمل را می‌توانید چندین بار در طی روز تکرار کنید.

بیشتر بخوانید

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

هرکه خال صورتش بیش واقعا سلامتش بیشتر ؟

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

علت جویدن ناخن در کودکان و بزرگسالان و راه ترک آن

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

طب سوزنی و لیفتینگ پوست صورت

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

آنچه موهایتان را زودتر از موعد سفید میکند

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

رنگ مو با عصاره گیاهان طبیعی

محافظت از پوست خشک در زمستان

محافظت از پوست خشک در زمستان

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

17 توصیه مهم برای زیبایی پوست صورت

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

نکاتی برای قبل و بعد از جراحی پیوند موی طبیعی

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس

چانه هایی که نیاز به جراحی دارند و برعکس
مشاهده

مطالب بیشتر در پوست و مو

جوانی پوست دور چشم

جوانی پوست دور چشم

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

ویتامین های واجب برای زیبایی پوست

خطرات تاتو

خطرات تاتو

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

اینها رو بخورید تا موهاتون نریزه !

خوراکی های مفید برای رشد مو

خوراکی های مفید برای رشد مو

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

ترفندهای بی نظیر زیبایی مردان

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

بلاهایی که استرس و بی خوابی بر سر پوستتان می آورد!!

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

در این ساعات شبانه روز بخوابید تا پوستتان شفاف شود

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

چرا این روزها همه میکرونیدلینگ انجام میدن؟

مطالب مرتبط

یک برنامه کامل برای مراقبت از پوست خشک + تغذیه

یک برنامه کامل برای مراقبت از پوست خشک + تغذیه

نحوه آرایش پوستهای خشک

نحوه آرایش پوستهای خشک

زیبایی و جذابیت صورت این دفعه با شیر خشک

زیبایی و جذابیت صورت این دفعه با شیر خشک

عادت اشتباهی که زیبایی یک خانم را از بین می برد

عادت اشتباهی که زیبایی یک خانم را از بین می برد

حمام رفتن در زمستان چگونه باید باشد؟

حمام رفتن در زمستان چگونه باید باشد؟

بهترین و قوی ترین درمان خانگی ترک پاشنه پا چیست؟

بهترین و قوی ترین درمان خانگی ترک پاشنه پا چیست؟

فوت و فن خشک کردن پسته تازه در منزل

فوت و فن خشک کردن پسته تازه در منزل

درمان سریع خشکی پوست صورت و بدن

درمان سریع خشکی پوست صورت و بدن

رازهای زیبایی که هر خانمی باید بداند!

رازهای زیبایی که هر خانمی باید بداند!

ماسکی که وز و خشکی مو را فوری رفع می کند + دستور

ماسکی که وز و خشکی مو را فوری رفع می کند + دستور

بهترین استفاده از میوه های مانده و له شده

بهترین استفاده از میوه های مانده و له شده

پیشنهاد خوشمزه طب سنتی برای درمان “خشکی دهان”

پیشنهاد خوشمزه طب سنتی برای درمان “خشکی دهان”

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

برای جذاب شدن به این برنامه مراقبت از پوست نیاز دارید

جادوی کاکائو برای زیبایی و سلامت پوست

جادوی کاکائو برای زیبایی و سلامت پوست

از علت تا درمان خشکی چشم در زنان یائسه

از علت تا درمان خشکی چشم در زنان یائسه

راه رهایی از چروکهای دور لب با طب سنتی

راه رهایی از چروکهای دور لب با طب سنتی

لوازم آرایشی گیاهی ؛ با خیال راحت آرایش کنید

لوازم آرایشی گیاهی ؛ با خیال راحت آرایش کنید

بهترین ماده ی زیبایی صورت در خانه شماست

بهترین ماده ی زیبایی صورت در خانه شماست

نسخه ویژه و ارزان قیمت درمان خشکی دور چشم

نسخه ویژه و ارزان قیمت درمان خشکی دور چشم

درمانی راحت برای پوسته پوسته شدن صورت

درمانی راحت برای پوسته پوسته شدن صورت