بیشتر بخوانید

برگشت کرال سینه یا سالتو را یاد بگیریم + تصاویر

برگشت کرال سینه یا سالتو را یاد بگیریم + تصاویر

آشنایی با ورزش مهیج فوتوالی + تصاویر

آشنایی با ورزش مهیج فوتوالی + تصاویر

آموزش تکنیک های مهم اسکی برای مبتدیان

آموزش تکنیک های مهم اسکی برای مبتدیان

تاریخچه مسابقات “موتو جی پی” + تصاویر

تاریخچه مسابقات “موتو جی پی” + تصاویر

واقعا بدنسازی باعث کوتاهی قد میشود؟

واقعا بدنسازی باعث کوتاهی قد میشود؟

آموزش کامل بازی شطرنج برای مبتدیان

آموزش کامل بازی شطرنج برای مبتدیان

اولین زن بدنساز مسلمان جهان + عکس

اولین زن بدنساز مسلمان جهان + عکس

تکنیک ساعد در ورزش والیبال + تصاویر

تکنیک ساعد در ورزش والیبال + تصاویر

بهترین مربی های کشتی آزاد ایران را بشناسید

بهترین مربی های کشتی آزاد ایران را بشناسید

عکس های جالب از مسابقات فرمول یک ابوظبی 2015

عکس های جالب از مسابقات فرمول یک ابوظبی 2015
همه چیز درباره ورزش مفرح بولینگ
بولینگ از آن ورزش هایی است که هم تفریح به حساب می آید و هم ورزش،در این بخش سعی شده تا از تاریخچه این ورزش ،باشگاههای که در تهران وجود دارد،قوانین و احکام شرعی آن به طور مفید بررسی شود.

تاریخ بولینگ برمی گردد به‌مصر باستان، البته‌نه‌به‌این صورتی که‌الان می‌ببینید. بعد از دوران باستان خیلی ها شروع بولینگ را از آلمان می‌دانند. قوانین این بازی هم به‌صورتی که‌الان در همه‌جای دنیا بازی می‌کنند سال 1895 در نیویورک ثبت شده‌است. حالا بیش از صد سال است که‌بولینگ در همه‌دنیا قوانین خاص خودش را دارد. برای بازی کردن به‌جز دانستن قوانین به‌یک کفش و توپ احتیاج دارید.در چند سال اخیر بولینگ در ایران هم طرفدارهای زیادی پیدا کرده‌و خیلی ها به‌صورت یک ورزش حرفه‌ای آن را دنبال می‌کنند .

بولینگ

توپ را از روی ریل برگشت بردارید. توپ را با هر دو دست بردارید. بازو را خم کنید و به‌سمت مسیر ورودی بروید. بهتر است تا به‌مسیر ورودی نرسیده‌اید انگشتان را داخل سوراخ های توپ فرو نبرید چون ممکن است مجبور شوید صبر کنید تا بازی بازیکن دیگری تمام شود. این کار باعث خستگی یا عرق کردن غیرضروری انگشتان تان، بخصوص انگشت شست می‌شود.

نشانه‌گیری
بدیهی است که‌نشانه‌گیری بسیار مهم است. اگر نتوانید با توپ هدف را مشخص کنید، توپ در جای درست به‌پین ها اصابت نخواهد کرد.
 
زمان بندی و حفظ تعادل
در بولینگ مسیر ورودی به‌دو معنی به‌کار می‌رود:
قسمتی از مسیر اولیه‌قبل از فول لاین که‌می‌ایستید و توپ را پرتاب می‌کنید.حرکات مشخصی که‌در این مسیر انجام می‌دهید و توپ را می‌چرخانید تا به‌طرف پین ها پرتاب کنید.
 
تعادل بدن
تعادل بدن در واقع یکی از مهمترین عوامل حساس و سرنوشت ساز در لحظه‌تحویل توپ طی مسیر ورودی است. تنظیم تعادل برای جلوگیری از سقوط شما لازم است اتما باعث عدم کارایی در سه‌هدف اصلی مسیر ورودی می‌شود. هدف اول تولید انرژی است که‌ضمن تنظیم مجدد تعادل در بازی انرژی هدر می‌رود و به‌توپ منتقل نمی شود.
هدف دوم هماهنگی حرکات پاندونی با قدم هاست. تا زمانی که‌توپ را رها می‌کنید باید این حرکات هماهنگ و موزون باشند. اگر دوباره‌تعادل را برقرار کنید، حساسیت زمان به‌هم ریخته‌و برای انتقال انرژی به‌توپ مجبورید آن را زودتر یا دیرتر از موعد رها کنید که‌به‌پرتاب شما بستگی دارد.
 
بولینگ
 
هدف سوم نشانه‌گیری دقیق با توپ است. عدم تعادل و در واقع تغییر برای حفظ تعادل ممکن است شما را وادار کند متمایل شوید یا کلا باعث شود از مسیر منحرف شوید که‌در هر دو حالت شما را از نشانه‌گیری دقیق دور می‌کند و باعث می‌شود توپ را از سمت راست یا چپ نقطه‌مورد نظرتان رها کنید.
رمز موفقیت در حرکات مسیر ورودی و تحول صحیح توپ و از بین بردن عدم تعادل در حرکاتی است که‌نیاز به‌اصلاح آگاهانه‌دارد اما قبل از اینکه‌بتوانید عدم تعادل را از بین ببرید باید آنها را تشخیص دهید. مسئله‌این است که‌مغز ما به‌خودی خود برای برقراری تعادل طراحی شده‌استف بنابراین مجبور نیستیم به‌هر قدمی که‌برمی داریم فکر کنیم.
بیشتر بازیکنان بولینگ به‌علائمی که‌موجب عدم تعادل و اصلاح حرکات می‌شوند، آگاهی دارند و توپ در مسیری که‌انتظار دارند نرفته‌است. پس آنها به‌جای اصلاح علل اصلی مشکلات، با افزودن حرکاتی اضافی و غیرمعمول در حرکات مسیر ورودی، آنها را بهبود می‌بخشند.
متاسفانه‌این تنظیم معمولا عدم تعادل بیشتری را به‌وجود می‌آورد و در نتیجه‌اصلاح آگاهانه‌بیشتر می‌شود. این حرکات غیرمعمول و نشاندهنده‌گرفتاری هایی است که‌بعضی بازیکنان دارند. راه‌حل این است که‌به‌جای مبارزه‌آگاهانه‌با سیستم تعادل بدن با آن کنار آمد. گاهی به‌تغییرات اصلاحی ضمیر آگاه‌را متوجه‌می‌کند و به‌عدم تعادلی که‌لازم است از بین برود اشاره‌می‌کند.
 
بولینگ
 
بولینگ، رشته‌ای که‌می‌تواند رتبه‌ایران در بازی های آسیایی را به‌سوم برساند!
 
این ورزش ابتدا به‌عنوان بازی 5200 سال پیش از میلاد مسیح در مصر وجود داشته‌است. در بازی های اولیه، سنگی گرد به‌عنوان توپ که‌از بین سه‌قطعه‌سنگ مرمر انتخاب می‌شد، به‌طرف 9 سنگی که‌به‌شکل گنبد (به‌جای پین های امروزی) چیده‌شده‌بودند، به‌صورت چرخشی پرتاب می‌شده‌است.
این بازی در دانمارک با پرتاب توپ (سنگی گرد) از فاصله‌60 پایی (حدود 18 متر) به‌سمت هدف های سنگی به‌جای پین انجام می‌گرفت. این فاصله‌همان 60 پایی است که‌امروزه‌به‌عنوان اصل اول در بولینگ 10 پین هم به‌کار می‌رود.
سال 1335 اولین باشگاه‌بولینگ ایران در سعادت آباد تهران با 12 خط طبق استاندارد جهانی به‌صورت غیراتوماتیک افتتاح شد و مورد استفاده‌قرار گرفت. در این باشگاه‌کارگری موسوم به‌«پین بوی» پین ها را جمع کرده‌و سپس می‌چید. اوایل سال 1342 باشگاه‌بولینگ پرسپولیس (عبدو) با خطوطی غیراتوماتیک تاسیس شد. در کنار آن نیز بانک سپه‌اقدام به‌تاسیس یک باشگاه‌بولینگ نمود. شرکت نفت نیز در برخی از مناطق جنوب چند باشگاه‌بولینگ راه‌اندازی کرد که‌فقط مورد استفاده‌پرسنل شرکت نفت قرار می‌گرفت.
در سال 1353 (1974 میلادی) از آنجایی که‌قرار بود ایران میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ باشد، باشگاه‌پرسپولیس با استفاده‌از مهندسان شرکت AMF دستگاه‌های خود را مجهز به‌سیستم اتوماتیک پین جمع کن نمود و علاوه‌بر خطوط موجود 8 خط اتوماتیک دیگر نیز در طبقه‌فوقانی آن راه‌اندازی شد و ایران برای اولین بار میزبان مسابقات جام جهانی بولینگ در همین سال شد.
بعد از گذشت یک سال سالن بولینگ دیگری با 20 خط کاملا مکانیکی نصب و راه‌اندازی شد که‌این خود قابل توجه‌بود، چرا که‌این سالن در زمان خود بزرگترین سالن بولینگ در قاره‌آسیا بود که‌متاسفانه‌در سال 1358 دچا رحریق شد و تمامی تجهیزات آن از بین رفت.
در سال 1367 سالن بولینگ پرسپولیس مجددا بازگشایی شد و به‌نام مجموعه‌شهید چمران مورد بهره‌برداری قرار گرفت. در همان سال با پیگیری و همت مرحوم مجید پزنده، فدراسیون بولینگ مجددا پس از 10 سال تعطیلی فعالیت خود را آغاز کرد.س ال 1368 نیز اولین مسابقه‌بولینگ کشوری با حضور بیش از 40 تن از پیشکسوتان آن زمان و تعداد محدودی از افرادی که‌به‌تازگی جذب این ورزش شده‌بودند در تهران برگزار شد.
سال 1990 میلادی حضور ایران در مسابقات بین المللی در سطح جهانی و آسیایی پررنگ تر شد و ایران توانست سالانه‌یا هر دو سال یک بار جایگاه‌خود را به‌عنوان عضو کنفدراسیون آسیایی و جهانی بولینگ محکم تر کند.
از سال 1382 با همت بخش خصوصی و فدراسیون برای آشنایی هر چه‌بیشتر ایرانیان و بهره‌برداری ملی از این ورزش شاد و مفرح، باشگاه‌های متعددی تشکیل و مشغول به‌کار شدند.
 
بولینگ
 
باشگاه‌های بولینگ در تهران امروزه‌چه‌وضعیتی دارند؟
 
پین های فرسوده
 
بولینگ در سال های اخیر با تغییراتی در تکنولوژی و سیستم امتیازدهی اتوماتیک و دستگاه‌های پیشرفته‌و نورپردازی خاص به‌یک ورزش پرتحرک و نشاط آور تبدیل شده؛ به‌گونه‌ای که‌تمام رده‌های سنی را از نوجوان تا کهنسال مجذوب خود کرده‌است. خطوط بولینگ در سه‌سایز مختلف استاندارد، کافه‌بولینگ و مینی بولینگ قابل ارائه‌است.
تجهیزات بولینگ به‌چهار بخش کلی تقسیم می‌شود؛ قسمت های فنی دستگاه‌ها، زیرسازی و روکش خطوط بولینگ، تجهیزات و ادوات الکترونیکی و امتیازدهی سیستم. بخش نشستن و انتظار مراجعه‌کنندگان و دکوراسیون فضای داخلی سالن امتیازدهی به‌هر باشگاه‌بولینگ بسته‌به‌این چهار نوع امکانات است. در حالی که‌تهران کمتر اغز انگشتان دست باشگاه‌بولینگدارد و در حال حاضر چندتایی از آنها هم تعطیل است، بیشترشان استانداردهای لازم را ندارند.
 
باشگاه‌بولینگ چمران
در سال 1353 توسط مرحوم علی عبدو در منطقه‌درب دوم قلهک واقع در خیابان شریعتی و در باشگاه‌پرسپولیس تعداد 8 خط بولینگ مکانیکی از کمپانی AMF خریداری و نصب شد. بعد از گذشت یک سال در همان باشگاه‌سالن بولینگ دیگری با تعداد خطوط 20 لاین کاملا مکانیکی نصب و راه‌اندازی شد که‌این خود بسیار قابل توجه‌بود؛ چرا که‌این سالن در زمان خود بزرگترین سالن بولینگ نصب شده‌در قاره‌پهناور آسیا بود که‌متاسفانه‌سالن بولینگ مذکور در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1358 دچار حریق شد و کلیه‌تجهیزات سالن 20 خطه‌از بین رفت.
 
مجموعه‌رفاهی بانک سپه
یکی دیگر از سالن های بولینگ فهال در گذشته، سالن بولینگ مجموعه‌رفاهی بانک سپه‌بود که‌عملا فقط جهت استفاده‌رفاهی پرسنل بانک سپه‌قرار می‌گرفت و تعداد خطوط آن 6 خط و ساخت کمپانی AMF بود. در حال حاضر نیز این سالن بولینگ گاها جهت استفاده‌پرسنل این بانک قرار می‌گیرد که‌البته‌جای تاسف دارد که‌بعد از گذشت بیش از 30 سال هنوز هیچگونه‌اصلاح و به‌روز رسانی بر روی این ماشین آلات جهت استفاده‌بهتر انجام نگرفته‌است. باشگاه‌بانک سپه‌در خیابان استاد مطهری نرسیده‌به‌خیابان شریعتی واقع شده‌است.

اولین باشگاه‌بولینگ تهران
در سال 1335 در ایران اولین باشگاه‌بولینگ، در سعادت آباد تهران با 12 خط طبق استاندارد جهانی به‌صورت غیراتوماتیک افتتاح شد و مورد استفاده‌قرار گرفت. در این باشگاه‌کارگری با لقب «پین بوی» (پسر پین) مهره‌ها یا همان پین ها را جمع کرده‌و سپس می‌چید. متاسفانه‌بعد از گذشت 43 سال ساختمان بولینگ تهران در حد فاصل میدان کاج و خیالان علامه‌هنوز به‌صورت یک ملک متروکه‌ پابرجاست.
 
باشگاه‌بولینگ اریکه‌ایرانیان
مجتمع فرهنگی ورزشی تجاری اریکه‌ایرانیان دارای سالن بولینگ مجهز به‌دوازده‌لاین بولینگ است که‌آمادگی برگزاری مسابقات جهانی را داراست. باندهای بولینگ و دستگاه‌های مدرن آن از پیشرفته‌ترین تجهیزات روز جهان بشمار می‌رود. کلیه‌سالن های فوق دارای بوردهای دیجیتال و سیستم کامل کامپیوتری جهت ثبت امتیازات و دیگر موارد است. 
سالن بیلیارد و اسنوکر به‌صورت مجزا و بر روی سالن بولینگ و کیوبولینگ و مشرف به‌آنها طراحی شده‌است. کلیه‌قسمت ها دارای رختکن و سرویس مجزا از سایر بخش های مجتمع می‌باشد. فضای بیلیارد و بولینگ خانوادگی از دیگر ویژگی های این بخش است.
 
مجموعه‌بولینگ انقلاب
باشگاه‌بولینگ مجموعه‌ورزشی انقلاب که‌ساخت آن حدود دو سال به‌طول انجامید، در سال 1385 افتتاح شد. این باشگاه‌از نظر تکنولوژی و کیفیت ساخت با مدرن ترین باشگاه‌های بولینگ جهان رقابت می‌کند. باشگاه‌بولینگ انقلاب دارای 24 خط بولینگ از نوع اتوماتیک همراه‌با سیستم امتیازدهی خودکار و دارای مکانیزم توپ برگردان اتوماتیک بوده‌که‌در حال حاضر در دست تعمیر است و قابل استفاده‌نیست.
 
بولینگ سرزمین عجایب
این مجموعه‌دارای یک سالن مینی و یک سالن کامل است. در سالن مینی بولینگ دارای 4 خط بولینگ است که‌تمامی مشخصات بولینگ بزرگسالان همانند قوانین بازی، تعداد پین ها و ... در مورد این بازی نیز صدق می‌کند. تنها تفاوت آن از لحاظ سایز و ابعاد لاین ها و پین هاست و بیشتر برای کودکان مورد استفاده‌قرار می‌گیرد. باشگاه‌بولینگ بزرگسالان این مجموعه‌در ضلع غربی مجموعه‌قرار گرفته‌و دارای 12 خط با سیستم و مکانیزم توپ برگردان اتوماتیک است که‌از نظر محوطه‌سازی و رنگ آمیزی یک مکان تفریحی پرطرفدار برای علاقمندان به‌این رشته‌ورزشی به‌شمار می‌آید.
 
بولینگ
 
احکام شرعی در خصوص ورزش بولینگ
 
جایز است
1- دفتر حضرت آیت الله‌العظمی خامنه‌ای (مد ظله‌العالی):
درباره‌ورزش بولینگ، اگر از آلات قمار نباشد بدون شرط بندی اشکال ندارد.
 
2- دفتر حضرت آیت الله‌العظم مکارم شیرازی (مد ظله‌العالی):
هر گاه‌آلات مذکور از آلت قمار خارج نشده‌باشد و در نزد توده‌مردم محل به‌عنوان یک وسیله‌ورزشی یا تفریحی شناخته‌نشود، بازی با آن بردون برد و باخت مالی نیز اشکال دارد.
 
3- دفتر حضرت آیت الله‌هادوی تهرانی (دامت برکاته) به‌این شرح است:
بولینگ بدون شرط بندی و به‌عنوان ورزش بلامانع است.
 
مختصر، کوتاه‌ولی مفید از ورزش بولینگ
 
1- بولینگ یکی از بانشاط ترین ورزش های باشگاهی و جزو ورزش هایی است که‌می‌توان در کنار خانواده‌به‌آن پرداخت و شادمانی را دو چندان کرد. در این ورزش توپ هایی با وزن متفاوت وجود دارد. وزن توپ ها بین 6 تا 16 پوند می‌باشد. (هر پوند 452 گرم است.)
2- امتیاز دهی این ورزش خودکار بوده‌و به‌کمک دوربین و توسط نرم افزار انجام می‌شود. حدود 3 ثانیه‌پس از عبور توپ از جلوی سنسور توپ، عکسی توسط دوربین گرفته‌می‌شود. به‌کمک تکنیک های پردازش تصویر تعداد پین های ریخته‌شده‌شمارش می‌شود، سپس توسط نرم افزار، عملیات محاسبه‌امتیاز صورت می‌گیرد.
3- هر پین افتاده‌یک امتیاز دارد. چنانچه‌در یک ضرب تمام پین ها ریخته‌شود امتیاز 2 ضرب بعدی، 2 برابر محاسبه‌می‌شود (حالت استرایک). اگر در 2 ضرب پین ها ریخته‌شود، امتیاز ضرب بعدی 2 برابر محاسبه‌می‌شود. (حالت اسپیر)
4- سیستم اتوماتیک امتیازدهی تمام سالن های بولینگ کشور به‌غیر از بولینگ بوستان اهواز توسط شرکت های خارجی طراحی و نصب شده‌اند. 
بیشتر بخوانید

چی شد که بسکتبال اختراع شد ؟

چی شد که بسکتبال اختراع شد ؟

حقایقی و دانستنی های جالب در مورد بسکتبال

حقایقی و دانستنی های جالب در مورد بسکتبال

تاریخچه کامل رشته جودو ایران و جهان + عکس

تاریخچه کامل رشته جودو ایران و جهان + عکس

معرفی کامل ورزش کراس فیت + تکنیک و اصول

معرفی کامل ورزش کراس فیت + تکنیک و اصول

ورزش کگل با تمام باید و نبایدهای مهمش

ورزش کگل با تمام باید و نبایدهای مهمش

ورزش مهیج پارکور با فواید مهم و قوانینی خاص

ورزش مهیج پارکور با فواید مهم و قوانینی خاص

همه چیز درباره ورزش مفرح بولینگ

همه چیز درباره ورزش مفرح بولینگ

پاتیناژ نوعی ورزش شاد با زیباترین حرکات نمایشی

پاتیناژ نوعی ورزش شاد با زیباترین حرکات نمایشی

همه چیز درباره ی ورزش پینت بال برای شروع

همه چیز درباره ی ورزش پینت بال برای شروع

آشنایی با بیلیارد و اسنوکر + تصاویر

آشنایی با بیلیارد و اسنوکر + تصاویر
مشاهده

مطالب بیشتر در رشته های ورزشی

معرفی کامل رشته کیک بوکسینگ

معرفی کامل رشته کیک بوکسینگ

مدیتیشن چیست که اینقدر فایده دارد ؟ + آموزش کامل

مدیتیشن چیست که اینقدر فایده دارد ؟ + آموزش کامل

تاریخچه کونگ فو توآ و همه چیز درباره این رشته رزمی

تاریخچه کونگ فو توآ و همه چیز درباره این رشته رزمی

تاریخچه بسکتبال در جهان

تاریخچه بسکتبال در جهان

تاریخچه فوتبال و اولین های این رشته پرطرفدار در دنیا

تاریخچه فوتبال و اولین های این رشته پرطرفدار در دنیا

تاریخچه ورزش کشتی در ایران

تاریخچه ورزش کشتی در ایران

افرادی که قبل از ورزش حتما باید با پزشک مشورت کنند

افرادی که قبل از ورزش حتما باید با پزشک مشورت کنند

ورزشی که از تمام ورزش ها قدیمی تر است

ورزشی که از تمام ورزش ها قدیمی تر است

فواید ورزش یوگا ؛ آرامبخش دوست داشتنی

فواید ورزش یوگا ؛ آرامبخش دوست داشتنی

ورزش تریکینگ ؛ رزمی پرهیجان با سبکی متفاوت

ورزش تریکینگ ؛ رزمی پرهیجان با سبکی متفاوت

مطالب مرتبط

همه چیز درباره جشنواره فیلم کن + تصاویر

همه چیز درباره جشنواره فیلم کن + تصاویر

همه چیز درباره بازی “بیلیارد” و اسنوکر

همه چیز درباره بازی “بیلیارد” و اسنوکر

تاریخچه بسکتبال در جهان

تاریخچه بسکتبال در جهان

همه چیز درباره علائم و راه درمان بیماری ای ال اس ALS

همه چیز درباره علائم و راه درمان بیماری ای ال اس ALS

پشت میز نشین ها همه بخوانند

پشت میز نشین ها همه بخوانند

سواحل دیدنی و مرموز جهان

سواحل دیدنی و مرموز جهان

همه چیز درباره ی ورزش پینت بال برای شروع

همه چیز درباره ی ورزش پینت بال برای شروع

همه چیز از زندگی شخصی عادل فردوسی پور +عکس

همه چیز از زندگی شخصی عادل فردوسی پور +عکس

اولین های سینمای ایران + تصاویر

اولین های سینمای ایران + تصاویر

بیوگرافی کامل و عکس های “سعید راد”

بیوگرافی کامل و عکس های “سعید راد”

خانه ها و ویلاهای مجلل دونالد ترامپ

خانه ها و ویلاهای مجلل دونالد ترامپ

اسپرت ترین ماشین ژیان دنیا + تصاویر

اسپرت ترین ماشین ژیان دنیا + تصاویر

300 دانستنی و راز جالب درباره حیوانات + سری 2

300 دانستنی و راز جالب درباره حیوانات + سری 2

بازیکنان مشهور دنیای فوتبال که در حسرت توپ طلا ماندند

بازیکنان مشهور دنیای فوتبال که در حسرت توپ طلا ماندند

کاخ مروارید شمس پهلوی در مهرشهر کرج + عکس

کاخ مروارید شمس پهلوی در مهرشهر کرج + عکس

خالکوبی شعر مولانا روی بازوی برد پیت + تصاویر

خالکوبی شعر مولانا روی بازوی برد پیت + تصاویر

اختراعات شگفت انگیز مصریان باستان

اختراعات شگفت انگیز مصریان باستان

عکس های جدید “لیونل مسی و همسرش”

عکس های جدید “لیونل مسی و همسرش”

علی ضیا از سه ستاره انصراف داد !

علی ضیا از سه ستاره انصراف داد !

زیباترین گل جهان 2013 + فیلم

زیباترین گل جهان 2013 + فیلم