بیشتر بخوانید

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 8

تزئین سفره هفت سین - 8

خانه شما هم موش دارد اگر ...

خانه شما هم موش دارد اگر ...

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

سفره هفت سین - سری 9

سفره هفت سین - سری 9

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار
خانه تکانی عید را حرفه ای انجام دهید
خانه تکانی برای برخی از خانمها به ویژه افرادی که شاغل هستند بسیار مشکل است.اگر شما نیز جزو این افراد هستید روشهای بسیار خوبی برای تمیز کردن و شستشوی منزل به سبک حرفه ای ها به شما پیشنهاد می کنیم.

بهترین روش خانه‌تکانی 

اغلب خانم های شاغل فرصت کمی برای انجام خانه‌تکانی دارند.همین فرصت کم نیز اگر با برنامه‌ریزی و به‌صورت اصولی باشد می‌تواند به‌بهترین نحو انجام شود.فقط کافیست برخی نکات را رعایت کرده‌و بهترین روش ها را انتخاب کنید.

١. برنامه‌ریزی کنید

شما می‌توانید برای آن که‌کارهای منزل را آسان تر انجام دهید به‌سادگی یک برنامه‌ریزی داشته‌باشید. اصلا لازم نیست که‌شما از اول صبح تا بعدازظهر کارهای منزل را انجام دهید؛ بلکه‌می‌توانید با تقسیم کردن کارها به‌روزهای مختلف هفته، کمتر به‌خود فشار بیاورید و انرژی کمی در یک روز مصرف کنید تا بتوانید به‌کارهای دیگر مثل مطالعه، رسیدگی به‌کارهای بیرون از منزل یا حتی کارکردن خارج از منزل بپردازید.

اگر قرار است مثلا در طبقه‌پایین منزل به‌شستن لباس ها بپردازید یا باغچه‌منزل را مرتب کنید، سعی کنید کارهایی را که‌مربوط به‌طبقه‌پایین یا حیاط است، همزمان انجام دهید تا لازم نباشد دایم از پله‌ها بالا و پایین بروید. شما باید کارهای منزل را اولویت بندی کنید و کارهایی را که‌لازم است حتما انجام دهید، امروز انجام دهید؛ انجام کارهایی که‌چندان ضروری نیستند را به‌روزهای بعد موکول کنید.

٢.  یک بار به‌خرید بروید 

شما برای خانه‌تکانی به‌مواد و وسایل متفاوتی نیاز دارید؛ پودرلباسشویی، مایع جرم گیر، جارو، دستمال گردگیری، کیسه‌جاروبرقی، مایع شیشه‌شوی، برس و... بنابراین ممکن است برای خرید هر یک از آنها، هر بار از منزل خارج شوید و وقت و انرژی خود را هدر دهید. 

بهترین راهکار این است که‌یک لیست تهیه‌کنید و تمام مواد و وسایل مورد نیاز برای خانه‌تکانی را در آن یادداشت کنید. وقتی از کامل بودن فهرست خودتان مطمئن شدید، از یکی از اعضای خانواده‌بخواهید که‌اقلام آن فهرست را یکجا برایتان خریداری کند، یا خودتان یک روز را به‌خرید اختصاص دهید و اقلام مورد نیازتان را یک دفعه‌تهیه‌کنید.

٣. کارهای بزرگ را به‌کارهای کوچکتر تقسیم کنید

اگر قرار است تمام منزل را خانه‌تکانی کنید، تمام این کارها را به‌کارهای کوچکتر تقسیم کنید و هر روز بخشی از کارها را انجام دهید. بسیاری از بانوان عادت دارند، تمام لباس های کثیف را جمع کرده‌و آنها را با پرده‌ها و ملافه‌ها در یک روز بشویند... حال برخی از خانم ها از ماشین لباسشویی استفاده‌می‌کنند و بعضی حسابی به‌خودشان سخت می‌گیرند و آستین هایشان را بالامی زنند با دست لباس ها را می‌شویند.

تازه‌پس از آن، لباس های خیس را که‌سنگین تر هم شده‌اند از حمام یا آشپزخانه‌تا حیاط یا ایوان حمل می‌کنند که‌روی بند خشک شوند. انجام این فعالیت های سنگین و زیاد، شما را حسابی خسته‌می‌کند و تمام انرژی تان را می‌گیرد، بنابراین بهتر است هر روز یک بخش از لباس ها، پرده‌ها یا ملافه‌ها را بشویید و خشک کنید، یا به‌جای ساعت ها بالا و پایین گذاشتن وسایل انباری برای مرتب کردن آن، هر روز بخشی از آن را مرتب کنید تا کار شما ظرف چند روز تمام شود.

نکات مهم در خانه‌تکانی

٤. کارهای سنگین و سبک را یکی درمیان انجام دهید

بعضی از کارهای خانه‌انرژی کمی از شما می‌گیرند ولی بعضی دیگر شما را کاملا خسته‌می‌کنند. بهترین روش آن است که‌یک کار سبک مثل آب دادن به‌گلدان ها را انجام دهید و به‌دنبال آن یک کار سنگین تر مثل جاروبرقی کشیدن اتاق ها را انجام دهید، سپس یک فعالیت سبک را انجام دهید... با این روش به‌عضلات و مفاصل خود استراحت می‌دهید و می‌توانید ساعات طولانی تری به‌فعالیت بپردازید.

به‌علاوه‌اگر قرار است یک کار منزل (که‌لازم است هنگام انجام آن بایستید) مثل ظرف شستن یا جاروبرقی کشیدن را انجام دهید، به‌عنوان فعالیت بعدی، کاری را انجام دهید که‌بتوانید نشسته‌به‌آن مشغول شوید؛ مانند سالاد تهیه‌کردن و دوخت ودوز. به‌این ترتیب شما به‌صورت متناوب به‌یک گروه‌از عضلات و مفاصل تان استراحت می‌دهید.

٥. استراحت دوست داشتنی

در بین انجام کارهای منزل به‌خودتان استراحت بدهید. این استراحت می‌تواند به‌حفظ انرژی شما کمک شایانی کند. آرام روی تخت دراز بکشید و به‌بدن خود آرامش بدهید. لازم نیست به‌خواب بروید؛ فقط به‌صدای بدن تان گوش دهید... حتی می‌توانید نفس هایتان را بشمارید. برای استراحت کردن، لازم نیست حتی خسته‌شوید و از پا دربیایید.

٦. از دیگران کمک بگیرید

این که‌شما مادر خانواده‌هستید، اصلا به‌این معنی نیست که‌خودتان باید تمام کارهای منزل را برعهده‌بگیرید.

نگران نباشید، با اندکی کارکردن، بچه‌ها از درس خواندن عقب نمی افتند! کارهای منزل را بین افراد خانواده‌تقسیم کنید و مسئولیت مرتب کردن و جاروبرقی کشیدن اتاق کودکان را به‌خودشان بسپارید. می‌توانید از افراد خانواده‌بخواهید خودشان لباس هایشان را بشویند.

فراموش نکنید حتی کودکان هم می‌توانند در انجام کارهای منزل به‌شما کمک شایانی کنند. اگر وضعیت اقتصادی خانواده‌اجازه‌می‌دهد، می‌توانید برای انجام کارهای سنگین، مثل شست وشوی شیشه‌ها یا شستن فرش ها و خانه‌تکانی یک کارگر استخدام کنید.

نکات مهم در خانه‌تکانی

٧. در آشپزخانه‌

همه‌بانوان عاشق آشپزخانه‌ای بزرگ و جادار هستند که‌ظرفشویی آن در مقابل پنجره‌باشد ولی در کنار این دکوراسیون ظاهری، شما می‌توانید با انجام تغییراتی در آشپزخانه، کارهای روزانه‌خود را آسان تر انجام دهید.

خریدن ابزارهای الکتریکی مدرن (وسایل آشپزخانه‌مدرن) می‌تواند در آسان ترکردن کار شما کمک بسیاری کند، مثلا شما می‌توانید با خرید یک خردکن برقی از خردکردن موادغذایی با دست بی نیاز شوید یا با استفاده‌از یک مخلوط کن از هم زدن و مخلوط کردن موادغذایی خاطر جمع شوید.

از قیچی برای پاره‌کردن درب کارتن های موادغذایی استفاده‌کنید، به‌جای این که‌با دست با آنها کلنجار بروید؛ می‌توانید یک سبد بزرگ که‌بر شانه‌می‌اندازید؛ تهیه‌کنید و موادغذایی را پس از خریدکردن در فاصله‌فروشگاه‌تا منزل درون آن قرار دهید، به‌جای این که‌چندین کیسه‌پلاستیک را دور انگشتان تان بیندازید. استفاده‌از چرخ خرید هم گزینه‌مناسبی است.

فراموش نکنید هنگام خرید ظروف آشپزخانه؛ دیگ ها، قابلمه‌ها، بشقاب ها و کاسه‌های سبک تر را انتخاب کنید. وسایلی را که‌بیشتر با آنها سروکار دارید، در طبقاتی از بوفه‌و کمد یا کابینت بگذارید که‌بتوانید به‌آسانی و بدون کشیدن بدن تان به‌آنها دسترسی پیدا کنید، ارتفاع بین شانه‌و ران شما مناسب است.

اگر وسایل در طبقاتی قرار گرفته‌اند که‌دسترسی به‌آنها دشواراست از کسی بخواهید تا به‌شما کمک کند یا از یک نردبان یا صندلی ایمن بالا بروید و وسیله‌موردنظرتان را بردارید. وارد کردن کشش های نامناسب بر عضلات و مفاصل هنگام انجام کارهای خانه، می‌تواند شما را دچار گرفتگی و درد عضلات یا آرتریت کند.

٨. انعطاف پذیر باشید 

ممکن است شما برنامه‌ریزی کرده‌باشید که‌تمام وسایل منزل را نظافت کنید، تمام شیشه‌ها را پاک کنید، اوضاع باغچه‌را سروسامان دهید، حیاط و ایوان را حسابی بشویید و انباری را مرتب کنید.

ممکن است برنامه‌ریزی دقیقی هم کرده‌باشید ولی در نهایت نتوانید در پایان یک روز یا در آخرین روزهای سال کهنه‌تمام کارهای موردنظرتان را انجام دهید و همین موجب نگرانی و استرس شما شود، ولی کافی است انعطاف پذیر باشید؛ مطمئن باشید، رسیدن به‌تمام اهداف تان امکان پذیر نیست، بنابراین رسیدگی به‌درصد قابل قبولی از کارهایتان را به‌حساب موفقیت بگذارید و شاد باشید! قرار نیست که‌با یک خانه‌تکانی خودتان را از پا درآورید.

٩. از خدمات شرکت های خدماتی استفاده‌کنید

این روزها، بیشتر خانم های شاغل وقت ندارند که‌روزهای زیادی را به‌خانه‌تکانی اختصاص دهند، بنابراین اگر شما در این گروه‌از بانوان قرار دارید، بد نیست از خدمات شرکت های خدماتی استفاده‌کنید. شما می‌توانید شستن فرش ها، موکت ها و حتی پرده‌را به‌آنها واگذار کنید.

اگر در یک آپارتمان اقامت دارید، می‌توانید با توافق سایر همسایگان، شست وشوی راه‌پله‌ها، حیاط و پارکینگ را به‌این شرکت ها واگذار کنید. به‌این ترتیب در وقت و هزینه‌خود صرفه‌جویی و از سوی دیگر فشار کمتری را به‌خود وارد کرده‌اید.

نکات مهم در خانه‌تکانی

١٠. کمتر آشپزی کنید

بد نیست در روزهای خانه‌تکانی، کمی هم حکومت نظامی در منزل برقرار کنید! بدون شک برای شما دشوار است هنگام انجام کارهای سنگین خانه‌تکانی، سه‌وعده‌غذای گرم نیز برای اعضای خانواده‌بپزید.

بنابراین در یک جلسه‌خانوادگی اعلام کنید که‌به‌عنوان مثال در این روزها که‌شما مشغول خانه‌تکانی هستید، فقط ناهار را می‌پزید و برای شام یک غذای حاضری تهیه‌می‌کنید. در این صورت شما از فشار کاری وارد بر خودتان می‌کاهید و می‌توانید به‌انجام امور نظافت منزل بپردازید.

١١. شست وشوی حمام 

بهتر است، وقت جداگانه‌ای برای شست وشوی حمام و استفاده‌از وایتکس و مایعات جرم گیر روی اشیای چینی حمام، اختصاص ندهید برای این که‌در وقت خود صرفه‌جویی کنید، شست وشوی حمام را به‌وقتی که‌خودتان قرار است به‌حمام بروید، موکول کنید.

١٢. موسیقی موردعلاقه‌خودتان را گوش دهید

کارکردن و خانه‌تکانی در فضای ساکت منزل، شاید خسته‌کننده‌و طاقت فرسا باشد؛ بنابراین هنگام خانه‌تکانی، موسیقی موردعلاقه‌خودتان را گوش دهید یا صدای رادیو را باز کنید. شما ذهن تان به‌موسیقی یا اخبار رادیو مشغول می‌شود و کمتر متوجه‌گذشت زمان خواهید شد.

١٣. خوش اخلاق باشید

غر نزنید! درست است که‌خانه‌تکانی دشوار و خسته‌کننده‌است، ولی قرار نیست زندگی را به‌کام اعضای خانواده‌تلخ کنید. اگر دوست ندارید، می‌توانید خانه‌تکانی را انجام ندهید ولی اگر این کار را انجام می‌دهید، آن را با صبر و حوصله‌و متناسب با توانایی هایتان انجام دهید تا بیش از اندازه‌خسته‌نشوید. سایر اعضای خانواده‌به‌روی خوش شما در روزهای پایانی سال و در آستانه‌سال نو، بیشتر نیاز دارند تا پاکیزگی منزل.

نکات مهم در خانه‌تکانی
١٤.تاکسی سرویس نشوید

روزهای پایانی سال، روزهایی است که‌ترافیک خیابان ها بسیار سنگین است و هر رفت وآمد در شهر، ساعاتی طولانی وقت شما را می‌گیرد. شما به‌عنوان مادر خانواده، قرار نیست نقش تاکسی سرویس را بازی کنید!

حداقل در این روزها از یکی دیگر از اعضای خانواده‌بخواهید مسئولیت رفت وآمد بچه‌ها را از خانه‌به‌مدرسه‌و برعکس برعهده‌بگیرد، یا حداقل در این روزها از سرویس مدرسه‌استفاده‌کنید. شما حتی می‌توانید از کودک تان بخواهید، خودش به‌تنهایی این مسیر را طی کند.
بیشتر بخوانید

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

خانه تکانی دقیقه نودی

خانه تکانی دقیقه نودی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین 94 - 5

تزئین سفره هفت سین 94 - 5
مشاهده

مطالب بیشتر در خانه داری

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

خانه تکانی نوروز 92

خانه تکانی نوروز 92

مطالب مرتبط

ترفندهای استفاده از آقایان در خانه تکانی عید

ترفندهای استفاده از آقایان در خانه تکانی عید

کار در منزل برای خانم ها با در آمد بالا

کار در منزل برای خانم ها با در آمد بالا

طلاق نو عروس به خاطر کار سنگین خانه !!

طلاق نو عروس به خاطر کار سنگین خانه !!

کارهای ممنوع خانه تکانی برای باردارها

کارهای ممنوع خانه تکانی برای باردارها

ایده های ساده برای تغییر دکوراسیون کم هزینه

ایده های ساده برای تغییر دکوراسیون کم هزینه

فوت و فن یک خانه تکانی بی خطر در بارداری

فوت و فن یک خانه تکانی بی خطر در بارداری

کارهایی که بدون کلاس رفتن می تونید یاد بگیرید

کارهایی که بدون کلاس رفتن می تونید یاد بگیرید

ترفند کمک گرفتن از شوهر در کارهای خانه

ترفند کمک گرفتن از شوهر در کارهای خانه

انجام کارهای خانه موجب سلامت مردان میشود

انجام کارهای خانه موجب سلامت مردان میشود

برنامه های کاربردی “مدیریت کارهای روزانه”

برنامه های کاربردی “مدیریت کارهای روزانه”

فال روز سه شنبه 24 فروردین 1400

فال روز سه شنبه 24 فروردین 1400

چیدمان منزل به سبک هنری و زیبا

چیدمان منزل به سبک هنری و زیبا

سخت ترین قسمت تمیزکردن خانه!

سخت ترین قسمت تمیزکردن خانه!

راهنمای تغییر دکوراسیون قبل از عید نوروز

راهنمای تغییر دکوراسیون قبل از عید نوروز

15 توصیه برای زنانی که در خانه کار می کنند

15 توصیه برای زنانی که در خانه کار می کنند

خانه زیبای مریم امیرجلالی + تصاویر

خانه زیبای مریم امیرجلالی + تصاویر

نکات کلیدی برای انجام کارهای خانه در دوران بارداری

نکات کلیدی برای انجام کارهای خانه در دوران بارداری

خوشبو کردن منزل با فرمول خانه دارهای حرفه ای + روش

خوشبو کردن منزل با فرمول خانه دارهای حرفه ای + روش

همراهی مردان در کارهای خانه آری یا خیر؟

همراهی مردان در کارهای خانه آری یا خیر؟

عواقب تنها گذاشتن کودک در خانه

عواقب تنها گذاشتن کودک در خانه