بیشتر بخوانید

گران قیمت ترین خودروی دنیا در سال 2014

گران قیمت ترین خودروی دنیا در سال 2014

چی میشه که فیلتر هوای ماشین روغنی و چرب میشه؟

چی میشه که فیلتر هوای ماشین روغنی و چرب میشه؟

رانندگی با خودروهای خودران چگونه است؟

رانندگی با خودروهای خودران چگونه است؟

آموزش “تعویض لاستیک ماشین” به روش ساده

آموزش “تعویض لاستیک ماشین” به روش ساده

صدایی از خودرو که علامت خرابی واتر پمپ است

صدایی از خودرو که علامت خرابی واتر پمپ است

خودرو رویایی نیسان سنترا 2014 + تصاویر

خودرو رویایی نیسان سنترا 2014 + تصاویر

بدون دانستن این نکات اقدام به خرید خودرو نکنید

بدون دانستن این نکات اقدام به خرید خودرو نکنید

ورود کیا سورنتو مدل 2015 به بازار + تصاویر

ورود کیا سورنتو مدل 2015 به بازار + تصاویر

تکنیک برق انداختن داخل و بیرون ماشین

تکنیک برق انداختن داخل و بیرون ماشین

خودرو بی ام دبلیو رویایی با 42 چرخ + تصویر

خودرو بی ام دبلیو رویایی با 42 چرخ + تصویر
رانندگی در روزهای برفی و جاده های مه آلود
رانندگی در جاده های برفی ، بارانه و مه آلود نیازمند نکات بسیار ریز و کاربردی می باشد که در ادامه این گزارش با این نکات آشنا می شوید.

آموزش هایی که‌به‌روش صحیح رانندگی در برف و شرایط لغزنده‌کمک میکنند

فصل زمستان جذابیت های خاص خود را دارد و برخی از افراد تمام سال را منتظر رسیدن زمستان و روزهای برفی آن هستند تا به‌مسافرت روند و از زمستان لذت ببرند. سفر در فصل زمستان خطرات خود را در پی دارد و در طول سفر با خودروی">خودروی شخصی باید از مشکلات و موانع فراوانی عبور کنید، تا کامتان تلخ نشده‌و یک سفر دلچسب داشته‌باشید. اگر تمایل دارید و یا ناچارید که‌در فصل زمستان با وسیله‌نقلیه‌شخصی خود به‌مسافرت روید، در این مطلب مهم مجله اینترنتی فنجان نکاتی را با شما به‌اشتراک می‌گذاریم که‌با رعایت آنها می‌توانید امنیت خود و سرنشینان خودرو را در روزهای برفی و سرد زمستان افزایش دهید.

نکات مهم برای رانندگی در زمستان و برف

مسیر را بررسی کنید

قبل از سفر در فصل زمستان مسیر خود را چک کنید. از مواردی که‌قبل از سفر در زمستان باید از آنها آگاهی داشته‌باشید اطلاعات ترافیکی، وضعیت آب و هوایی و وضعیت جاده‌ها هستند.بنابراین پیش از شروع سفرِ خود برنامه‌ریزی کنید و شرایط آب وهوایی و ترافیکی جاده‌ها تا مقصدتان را بررسی کنید و اطلاعاتی از شرایط آب و هوایی و دمای مناطقی که‌از آن ها عبور می‌کنید، بیابید تا در صورت برفی بودن این مناطق قبل از سفر آمادگی کافی را داشته‌باشید. شما می‌توانید با تماس با شماره‌تلفن گویای 141 از وضعیت راه‌ها، محدودیت های ترافیکی و... مطلع شوید.

وسایل ضروری به‌همراه‌ببرید

مسافرت در فصل زمستان سختی های زیادی دارد و شما ممکن است در جاده‌در برف و کولاک گیر کنید و ناچارا برای مدتی در خودرو بمانید یا در جایی اقامت کنید. پس باید وسایلی مانند لباس های گرم، غذا، چراغ قوه، پتو، پاوربانک، رادیو، بیل، کیت کمک های اولیه و تایر زاپاس و وسایل ضروری دیگر را در صندوق خودرو خود قرار دهید. همچنین لباس شبرنگ و چراغ قوه‌را نیز به‌همراه‌خود ببرید.

خودرو را تمیز نگه‌دارید

در زمستان خودرو خود را تمیز کنید و برف یا یخ روی خودرو به‌خصوص شیشه‌ها را تمیز کنید زیرا برف و یخ روی شیشه‌ها سبب کاهش دید شما در حین رانندگی می‌شود و می‌تواند خطرناک باشد. توجه‌کنید هیچ گونه‌آلودگی روی چراغ های خودرو وجود نداشته‌باشد.

با تمیز کردن خودرو خود در فصل زمستان از زنگ زدن بدنه‌جلوگیری کنید. اگر در زمستان به‌دل جاده‌های برفی زده‌اید پس از بازگش از سفر خودروتان را به‌کارواش ببرید زیرا شرکت های راهسازی از نمک برای آب کردن یخ های روی جاده‌استفاده‌می‌کند و این نمک روی سطوح فولادی، آلومینومی و پلاستیکی خودرو اثر میگذارد.

تمیز کردن خودرو

خودروتان را به‌لاستیک های مناسب مجهز کنید

اگر قصد دارید در زمستان به‌مسافرت بروید برای حفظ جان خود و سرنشینان خودرو، ماشین خود را به‌لاستیک های مناسب زمستان مجهز کنید زیرا اگرتایرها چسبندگی نداشته‌باشند، نمی توان در جاده‌آنها را به‌خوبی کنترل کرد و دائما به‌این طرف و آن طرف لیز می‌خورد پس بهترین لاستیک ها را برای خودروتان خریداری کنید تا خودرو پایداری خود را در جاده‌حفظو از لغزندگی تایرها جلوگیری شود.

قبل از سفر خودروی خود را آماده‌کنید

قبل از سفر در فصل زمستان خودرو خود را آماده‌کنید و عملکر خودروتان را از نظر کارکرد درست باتری، بخاری، برف پاک کن، مایعات موجود، درز پنجره‌ها، آینه‌های جانبی، چراغ های جلو و ... مورد بررسی قرار دهید.

زنجیر چرخ فراموش نشود

برای جلوگیری از لیزخوردن خودرو از زنجیر چرخ استفاده‌کنید. قبل از سفرِ خود برای یادگیری حداقل یک بار زنجیر چرخ ببندید تا در طول سفر خود دچار مشکل نشوید.از زنجیرچرخ، فقط برای تردد در جاده‌هایی که‌برروی آن ها برف به‌شکلی فشرده‌قرار گرفته‌است؛ استفاده‌کنید. در صورت نادیده‌گرفتن این توصیه‌سیستم تعلیق و... خودروی">خودروی شما آسیب خواهد دید.

نور چراغ ها را بررسی نمایید

در زمستان و رانندگی در هوای برفی دید راننده‌کاهش می‌یابد بنابراین قبل از سفر باید نور چراغ های خودرو، نور پایین، نور بالا و چراغ مه‌شکن خودرو را بررسی کنید. دقت کنید که‌شدت نور در زمان رانندگی در شرایط برفی سبب می‌شود نور در چشمتان بازتاب کند و این برایتان خطرناک است.

سلامت باتری را بررسی کنید

قدرت باتری در هوای سرد زمستان کاهش می‌یابد بنابرین در این شرایط باید زمان بیشتری برای راه‌اندازی یک موتور گازوئیلی یا دیزلی صرف نمود. قبل از شروع زمستان، وضعیت سلامت باتری خودرو را با استفاده‌از یک دستگاه‌multimeterبررسی کنید. برای بررسی ابتدا ماشینتان را خاموش کنید و دستگاه‌multimeter را روی ولتاژ DC تنظیم کرده‌و زبانه‌های آن را به‌پایانه‌های باتری وصل نمایید. اگر نمایشگر multimeter عدد 12.45 یا بیش از آن را نشان داد، باتری خودرو کامل شارژ شده‌است اما اگر عددی کمتر از 12.45 را نشان داد باتری در تامین قدرت مشکل دارد.

باک خودرو خود را پر کنید

در زمستان باک خودرو خود را پر کنید زیرا پر بودن باک خودرو شما مانع از ایجاد تراکم در لوله‌های سوختی و یخ زدگی می‌شود.

مایعات خودرو را چک کنید

قبل از سفر باید مایعات خودرو مانند ضد یخ و آب خودرو را مورد بررسی قرار دهید و به‌آن توجه‌کنید و مطمئن شوید هیچ گونه‌نشتی در مخازن این مایعات وجود نداشته‌باشد.

آماده‌شرایط اضطراری باشید

اگر در زمستان در جاده‌و برف و بوران گیر کردید، برای حفظ کردن خود، وسیله‌نقلیه‌و... از خودرو خود دور نشوید زیرا این کار سبب می‌شود گروه‌های امداد و نجات نتوانند سریعا شما را شناسایی و به‌شما کمک کنند، آنچه‌مسلم است گروه‌های امداد و نجات می‌توانند خودرو را سریع تر از نفر شناسایی کنند و به‌کمک بیایند.

در صورتی که‌خودرو خود را مکانی متوقف کردید، دور خودروتان مثلث های شب رنگ قرار دهید و یا به‌آنتن خودرو یا پنجره‌ها پرچم های قرمز رنگ را متصل کنید.

اگر برای گرم کردن خود و استفاده‌از بخاری خودرو را برای مدت زمان زیادی روشن نگه‌دارید لوله‌اگزوز توسط برف مسدود می‌شود و منوکسید کربن به‌درون خودرو راه‌می‌یابد.

رانندگی

در شرایط برفی چگونه‌رانندگی کنید؟

به‌آرامی و با احتیاط رانندگی کنید تا جان خود و سایر سرنشینان خودرو را به‌خطر نیاندازید. در فصل زمستان که‌جاده‌لغزنده‌است شما باید آهسته‌برانید و از انجام جابجایی های ناگهانی در جاده‌اجتناب کنید و زمان بیشتری را به‌شتاب گیری، ترمز، چرخش و حتی تغییر خطوط اختصاص دهید. شما باید در زمستان به‌رانندگیتان مسلط باشید و در رانندگی مهارت داشته‌باشید و هنگام لغزش خودرو ، پای خود را از روی ترمز بردارید و وسیله‌نقیله‌را آرام تحت کنترل خود قرار دهید پس رانندگی در زمستان آسان نیست و باید راننده‌خونسرد باشد و احتیاط کامل را برای حفظ جان خود و دیگران به‌کار برد.

در شرایط برفی با کمترین سرعت حرکت کنید و تغییر دنده‌ها و سبک و سنگین کردن آن ها باید به‌کندی صورت گیرد. برای جلوگیری از لغزیدن چرخ ها با دنده‌دو حرکت کنید.

برای عبور از سربالایی ها وزن جلوی خودروی خود را افزایش دهید تا بتوانید بدون نیاز به‌تعویض دنده‌و با سرعتی ثابت از سربالایی ها عبور کنید.

از دنده‌های پایین برای عبور از سرازیری ها استفاده‌کنید و از ترمز های مکرر جلوگیری کنید.

زمان نزدیک شدن به‌پیچ ها، قبل از چرخاندن فرمان ترمز کنید.

زمان لیز خوردن خودروی">خودروی شما به‌سمت راست و یا چپ به‌همان سمت حرکت کنید یعنی خودرو را آزاد گذاشته‌و فرمان را رها کنید و با ترمز هایی یک نواخت خودرو را کنترل نمایید.

فاصله‌شما با خودروی روبرویتان باید حدود 10 برابر بیشتر از روز های معمولی باشد.

نکاتی دیگری که‌هنگام رانندگی در برف باید بدانید:

 •  کفش هایی راحت و خشک بپوشید تا در هنگام رانندگی در شرایط برفی بهتر و راحت تر به‌پدال های خودروی خود تسلط داشته‌باشید.
 •  تمام چراغ های خودروی خود به‌منظور تامین دید کافی در هنگام بارش برفِ سنگین روشن کنید.
 •  در شرایطی از چراغ های نوربالای خود استفاده‌کنید که‌شعاع دیدتان به‌کمتر از 100 متر برسد.
 •  در بزرگراه‌ها خودروهای سبک می‌توانند با 110کیلومتر در ساعت حرکت کنند. در جاده‌در طول روز کلیه‌وسایل نقلیه‌می‌توانند تا 95کیلومتر سرعت داشته‌باشند. در شب کلیه‌وسایل نقلیه‌می‌توانند 85کیلومتر سرعت داشته‌باشند.
 •  سرعت مجاز در جاده‌های فرعی هم هنگام روز 85کیلومتر و هنگام شب 75کیلومتر است. کاهش سرعت به‌میزان 10کیلومتر در ساعت، تصادفات و تلفات جانی را کاهش می‌دهد.
 • در آزاد راه‌ها سرعت مجاز انواع سواری و وانت بار 120کیلومتر و اتوبوس مینی بوس، تریلر و کامیون 110کیلومتر و حداقل سرعت این وسایل نقلیه‌در اتوبان ها 70کیلومتر در ساعت است.
 •  دز طول جاده‌به‌علایم و هشدارها توجه‌کنید.
 •  هنگام عبور از مناطق پرتردد و محل عبور حیوانات اهلی، دقت نمایید.
 •  در هنگام تعویض تایر فاصله‌ایمنی از خط ترافیک را حفظ نمایید.
 •  ضخامت عاج لاستیک برای ترددهای برون شهری باید حداقل سه‌میلی متر باشد.
 •  به‌ازای هر 15کیلومتر سرعت به‌اندازه‌طول یک ماشین با خودروی جلویی فاصله‌خود را حفظ کنید.
 •  بستن کمربند ایمنی به‌عنوان یک قانون الزامی است.
 •  در صورت وجود برف در سطح جاده‌برای حرکت کردن از جای لاستیک خودرو های دیگر استفاده‌کنید.
 •  اگر برف چشمان شما را اذیت می‌کند می‌توانید از عینک آفتابی استفاده‌کنید.
 •  مراقب مناطقی از جاده‌که‌در معرض تابش نور خورشید قرار ندارد باشید، زیرا در این مناطق میزان یخ زدگی جاده‌بیشتر است.

آموزش رانندگی

نکات مهم رانندگی در هنگام بارندگی

 1.  قبل از رانندگی در باران از سلامت خودروی خود اطمینان یابید.
 2.  شیشه‌های خودروی خود را قبل از حرکت و مواجه‌شدن با بارش باران تمیز کنید تا دید شما نسبت به‌جاده‌و اطرافتان افزایش یابد.
 3.  از سیستم تهویه‌مطبوع برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه‌های خودرو استفاده‌کنید.
 4.  قبل از حرکت چراغ ها، برف پاکن و لاستیک های خودرو را بررسی کنید و در صورت خرابی و یا فرسودگی آنها را تعویض کنید.
 5.  جاده‌های مرطوب خطرناک هستند و سرعت و عملکرد خودروی شما در زمان بارش باران کاهش می‌یابد پس در باران سرعت خودروی شما باید کمتر از حد مجاز باشد.
 6.  برای افزایش دید خود هنگام رانندگی در باران چراغ های خودروی خود را روشن کنید.
 7.  هنگام رانندگی در شرایط بارانی تمرکز خود را حفظ کرده‌و حواستان به‌جاده، خودروی">خودروی های دیگر و عابرین پیاده‌باشد. برای جلوگیری از حواس پرتی سیستم صوتی، تلفن همراه‌و... را خاموش کنیدو با سرنشینان خودرو صحبت نکنید و از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید.
 8.  هنگام رانندگی در باران هر دو دست شما برروی فرمان قرار گیردتا بتوانید خودرو را به‌بهترین شکل کنترل کرده‌و از گردش های ناگهانی خودرو جلوگیری کنید.
 9.  فاصله‌خودرو شما با خودروی">خودروی های دیگر به‌اندازه‌5 ثانیه‌باشد تا فرصت بیشتری برای توقف داشته‌باشید و آبِ ناشی از اصطکاک لاستیک خودرو های دیگر با سطح جاده؛ روی شیشه‌ماشین شما پاشیده‌نشود.
 10.  در شرایط بارانی از ترمز های ناگهانی بپرهیزید زیرا با ترمزگیری های ناگهانی احتمال لیز خوردن خودروی شما وجود دارد و در این شرایط باید سرعت خود را با ترمز هایی کوتاه‌و ضربه‌ای کاهش دهید.
 11.  زمان نزدیک شدن به‌پیچ های جاده‌سرعت خود را به‌یک سومِ روز های معمولی برسانید و کاهش دهید تا بتوانید خودرو را کنترل کنید.
 12.  در صورت مجهز بودن خودروتان به‌کروزکنترل از آن استفاده‌نکنید. هنگام استفاده‌از کروزکنترل در هنگام باراش باران و درصورت وجود رطوب برروی سطح جاده‌سرعت خودروی">خودروی شما ثابت می‌شود و هیچ تغییر وزنی صورت نمی گیرد بنابراین احتمالِ لیز خوردن و کشیده‌شدن خودروی">خودرویتان وجود دارد.
 13.  اگر دیده‌مناسبی نداشته‌و توان دیدن و ارزیابی موقعیت جاده‌و خودروی">خودروی خود را ندارید؛ خونسرد باشید و از موقعیت خودرو های دیگر استفاده‌کنید و با حفظ فاصله‌مناسب نسبت به‌خودرو های دیگر حرکت کنید.
 14.  در شرایط بارانی از آینه‌ها استفاده‌کنید و حواستان به‌نقاط کورِ جاده‌و خودروی خود باشد.
 15.  از روی آب های راکتِ سطح جاده‌و خیابان عبور نکنید زیرا احتمال گیر کردن، ترکیدگی لاستیک، آسیب رسیدن به‌سیستم تعلیق و اجزاء الکتریکی خودرو وجود دارد.
 16.  در روزهای بارانی با دقت بیشتری رانندگی کنید زیرا درشرایط بارانی سطح اصطکاک چرخ های اتومبیل با آسفالت سطح سواره‌رو کاهش می‌یابد.
 17.  مواظب باشید در هوای بارانی حرکت سریع شما باعث پاشیدن آب و گل بر روی عابران پیاده‌نشود.

رانندگی در شرایط یخبندان

 1.  در یخبندان با سرعت مطمئنه‌حرکت کنید و از گردش و انحراف ناگهانی خودداری نمایید.
 2.  نسبت به‌تعویض لاستیک های یخ شکن اقدام نمایید زیرا حرکت وسایل نقلیه‌با لاستیک های یخ شکن به‌خط کشی و آسفالت خیابان ها آسیب می‌رساند.
 3.  به‌هشدارهای هواشناسی و پلیس گوش دهید.
 4. همراه‌خود زنجیر چرخ داشته‌باشید.

زنجیر چرخ

رانندگی در مه

 1.  فاصله‌خودروی شما با خودروی روبرویی در مه‌باید به‌میزان 5 ثانیه‌باشد تا بتوانید سرعت خود را کنترل کنید.
 2.  از سیستم تهویه‌مطبوع برای از بین رفتن بخارِ روی شیشه‌ها استفاده‌کنید.
 3.  نور چراغ های مه‌شکن باعث به‌وجود آمدنِ یک میدانِ دیدِ مناسب می‌شوند پس در صورت مجهز بودن خودروی شما به‌مه‌شکن آن را از یاد نبرید.
 4.  چراغ های نوربالا را روشن نکنید و از نورپایین استفاده‌کنید.
 5.  چراغ های عقب خودروی خود را روشن کرده‌و یا چراغ های چشمک زن را روشن کنید.
 6.  از خط کشی های جاده‌و یا گاردریل های کنارِ آن استفاده‌کرده‌و با توجه‌به‌آن ها خودروی خود را هدایت کنید و برای تردد از وسط جاده‌استفاده‌نکنید.
 7.  برف پاکن خودروی خود را روشن کرده‌و سرعت آن را در کم ترین حالت قرار دهید تا رطوبت برروی شیشه‌جلوی خودروی شما ننشیند.
 8.  از ترمز های ناگهانی دوری کنید تا تصادفات کاهش یابد.
 9.  اگر شدت مه‌گرفتگی بسیار بالا بود، در یک مکان مناسب توقف کنید و چراغ های چشمک زن را روشن نگاه‌دارید.
بیشتر بخوانید

کفشی که برای رانندگی اصلا مناسب نیست

کفشی که برای رانندگی اصلا مناسب نیست

چطور بدون آسیب به موتور ماشین خودمان آن را بشوییم ؟

چطور بدون آسیب به موتور ماشین خودمان آن را بشوییم ؟

ارزان ترین و گران ترین خودرو دنیا + عکس

ارزان ترین و گران ترین خودرو دنیا + عکس

موزه مدرن خودرو پورشه + عکس

موزه مدرن خودرو پورشه + عکس

جدیدترین مرسدس بنز کلاس اس + عکس

جدیدترین مرسدس بنز کلاس اس + عکس

تویوتا لندکروز پرادو 2014 + عکس

تویوتا لندکروز پرادو 2014 + عکس

این صدا از ماشین یعنی فورا پدال ترمز را تعویض کنید

این صدا از ماشین یعنی فورا پدال ترمز را تعویض کنید

بهترین راه حل برای رفع استرس امتحان رانندگی

بهترین راه حل برای رفع استرس امتحان رانندگی

گران ترین ماشین های گذر موقت در ایران + تصاویر

گران ترین ماشین های گذر موقت در ایران + تصاویر

همه چیز در مورد خودروهای هیدروژنی و نحوه کارکرد آنها

همه چیز در مورد خودروهای هیدروژنی و نحوه کارکرد آنها
مشاهده

مطالب بیشتر در اتومبیل

نشانه ی فرارسیدن زمان تعویض شمع خودرو

نشانه ی فرارسیدن زمان تعویض شمع خودرو

عجیب ترین ماشین های جهان + عکس

عجیب ترین ماشین های جهان + عکس

رانندگی در روزهای برفی و جاده های مه آلود

رانندگی در روزهای برفی و جاده های مه آلود

کیا اسپورتیج - 2013 - kia sportage

کیا اسپورتیج - 2013 - kia sportage

اگر این ترفندها را نمیدانید پس راننده ماهری نیستید

اگر این ترفندها را نمیدانید پس راننده ماهری نیستید

کدام قطعات خودرو بیشتر بازیافت می شوند ؟

کدام قطعات خودرو بیشتر بازیافت می شوند ؟

آموزش تمیز کردن موکت و کفی خودرو بدون نیاز به کارواش

آموزش تمیز کردن موکت و کفی خودرو بدون نیاز به کارواش

ماشین رو چجوری بشوریم رنگش خراب نشه ؟

ماشین رو چجوری بشوریم رنگش خراب نشه ؟

چرا کولر ماشینم باد گرم میزنه ؟

چرا کولر ماشینم باد گرم میزنه ؟

دلیل روشن شدن چراغ هشدار ایربگ و راه حل آن

دلیل روشن شدن چراغ هشدار ایربگ و راه حل آن

مطالب مرتبط

نکات طلایی رانندگی در برف و یخبندان

نکات طلایی رانندگی در برف و یخبندان

سریع ترین و زیباترین خودروی هیدروژنی تاریخ + تصاویر

سریع ترین و زیباترین خودروی هیدروژنی تاریخ + تصاویر

نکاتی که باید هنگام خرید خودروی دست دوم رعایت کنید

نکاتی که باید هنگام خرید خودروی دست دوم رعایت کنید

معرفی خودرو بی نظیر BMW M2 مدل 2016 + تصاویر

معرفی خودرو بی نظیر BMW M2 مدل 2016 + تصاویر

برترین و عجیب ترین خودروهای نمایشگاه ژنو 2018 + تصاوویر

برترین و عجیب ترین خودروهای نمایشگاه ژنو 2018 + تصاوویر

ساخت گران ترین خودرو دنیا از طلا + عکس

ساخت گران ترین خودرو دنیا از طلا + عکس

کراس اوور کم مصرف ترین خودروی جهان + تصاویر

کراس اوور کم مصرف ترین خودروی جهان + تصاویر

در روز های برفی چگونه با ماشین سفر کنیم + تصاویر

در روز های برفی چگونه با ماشین سفر کنیم + تصاویر

لذت رانندگی با بهترین خودرو الکتریکی دنیا + فیلم و عکس

لذت رانندگی با بهترین خودرو الکتریکی دنیا + فیلم و عکس

حراج ماشین بازیگر مشهور + عکس

حراج ماشین بازیگر مشهور + عکس

معرفی بهترین خودروهای جهان در سال 2016 + تصاویر

معرفی بهترین خودروهای جهان در سال 2016 + تصاویر

نصف شدن خودروی MVM در سانحه رانندگی

نصف شدن خودروی MVM در سانحه رانندگی

خودروی ژیان لیموزین در خیابان های ارومیه+عکس

خودروی ژیان لیموزین در خیابان های ارومیه+عکس

مقایسه سمند و l90 دو خودروی مورد علاقه جیب های متوسط

مقایسه سمند و l90 دو خودروی مورد علاقه جیب های متوسط

خودروی بی در و پیکر در مجارستان + عکس

خودروی بی در و پیکر در مجارستان + عکس

خودروی لی لی پوتی در خیابان های تهران + عکس

خودروی لی لی پوتی در خیابان های تهران + عکس

پرشتاب ترین خودرو های جهان + تصاویر

پرشتاب ترین خودرو های جهان + تصاویر

نکات مراقبت از رنگ خودرو در فصل سرما و بارندگی

نکات مراقبت از رنگ خودرو در فصل سرما و بارندگی

نیسان ناوارا NP3000 خودرویی عظیم الجثه + تصاویر و مشخصات فنی

نیسان ناوارا NP3000 خودرویی عظیم الجثه + تصاویر و مشخصات فنی

مشخصات فنی و عکس های میتسوبیشی جدید

مشخصات فنی و عکس های میتسوبیشی جدید