بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
سندرم داون و تمام آنچه باید بدانیم
بیماری سندرم داون یک اختلال ژنتیکی می باشد که باعث تغییراتی در رشد و ویژگی های فیزیکی فرد مبتلا می شود.

سندرم داون چیست؟

سندرم داون یک اختلال ژنتیکی است و هنگامی اتفاق می‌افتد که‌یک کروموزوم به‌شکل غیر طبیعی در بدن عمل کند. این جهش در کپی بخشی از کروموزوم 21 یا به‌طور کامل اتفاق می‌افتد. این جهش ژنتیکی عامل ایجاد تغییراتی در رشد و ویژگی های فیزیکی افراد مبتلا به‌سندرم داون می‌شوند.

سندرم داون از لحاظ شدت در بین افراد متفاوت است و ممکن است ناتوانی را در کل زندگی ایجاد کند یا باعث تاخیر در رشد آن ها باشد. در واقع سندرم داون یک اختلال کروموزومی ژنتیکی است و ناتوانی های یادگیری را در کودکان ایجاد می‌کند. همچنین می‌تواند علت نا تعادلی های پزشکی مانند اختلالات گوارشی یا قلبی باشد. برای این که‌در مورد سندرم داون و اقداماتی که‌برای بهبودی این مسئله‌ایجاد شده‌است، چیزهایی یاد بگیرید، این قسمت از بهداشت و سلامت مجله اینترنتی فنجان را تا آخر مطالعه‌کنید. خوشبختانه‌اقدامات زیادی باعث افزایش کیفیت در افراد مبتلا به‌سندرم داون شده‌است که‌پیش از این به‌برخی از آنها اشاره‌شد.

سندرم داون

علائم اصلی و مهم سندرم داون

علائم هر شخص مبتلا به‌سندرم داون ممکن است مشکلاتی در رشد یا در درک مفاهیم داشته‌باشد که‌این مشکلات خفیف، معمولی یا شدید باشد. بعضی از افراد سالم هستند اما بعضی دیگر دارای مشکلات خاص مثل نقص جدی در قلب می‌باشند. کودکان و جوانان مبتلا به‌سندرم داون معمولاً شکل صورت متفاوتی دارند . البته‌ویژگی های صورت آن ها در همه‌یکسان نیست اما بعضی از ویژگی های رایج ظاهر این افراد شامل موارد زیر است: 

 • صورت نسبتاً تخت
 • سر کوچک
 • گردن کوتاه
 • برامدگی زبان 
 • پلک به‌سمت بالا
 • گوش کوچک و با شکل نامعمول 
 • بافت عضلانی ضعیف
 • دست کوتاه 
 • یک چین خوردگی در کف دست
 • انگشت دست کوتاه 
 • دست و پاهای کوچک 
 • انعطاف پذیری بیش از حد
 • لکه‌های سفید روی نقاطی از بدن؛ مخصوصاً داخل چشم
 • قد کوتاه‌، نوزادان مبتلا به‌سندرم داون معمولاً قد معمولی دارند  اما به‌دلیل اینکه‌آرام رشد می‌کنند، از هم سن و سالان خود کوتاه‌تر می‌مانند . 
 • ناتوانی های ذهنی، اکثر کودکان مبتلا به‌سندرم داون  ناتوانی ذهنی خفیف تا معمولی دارند . معمولاً قدرت کلام در آن ها دیر ایجاد می‌شود و حافظه‌بلند مدت و کوتاه‌مدت آن ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد. 

علائم سندرم داون

چه‌زمانی باید به‌پزشک مراجعه‌کرد ؟ 

کودکان مبتلا به‌سندرم داون معمولاً قبل از تولد یا در حین تولد شناسایی می‌ شوند. اگر هرگونه‌سوالی در دوران بارداری یا رشد و کودک دارید ، حتماً با پزشک صحبت کنید. 

علل بیماری سندرم داون 

سلول های انسانی به‌طور طبیعی حاوی 23 جفت کروموزوم هستند . یک کروموزوم در هر جفت از پدر و یک کروموزوم از مادر گرفته‌می‌شود . سندرم داون زمانی اتفاق می‌افتد که‌تقسیم سلولی غیرطبیعی در کروموزوم 21 رخ می‌دهد . این نا تعادلی در تقسیم سلولی باعث ایجاد مشکلاتی به‌طور کامل یا در بخشی از کروموزوم 21 می‌شود . این ماده‌ژنتیکی اضافه‌، مسئول ایجاد ویژگی های خاص در شخصیت و مشکلات رشد در کودکان مبتلا به‌سندرم داون است . هر کدام از این تنوع ژنتیکی می‌تواند عاملی برای سندرم داون باشد که‌شامل موارد زیر هستند: 

تریزومی 21

تقریبا 95 درصد از اوقات سندرم داون به‌دلیل تریزومی 21 اتفاق می‌افتد که‌در چنین شرایطی فرد سه‌عدد کپی از کروموزوم 21 دارد، به‌جای اینکه‌دو کپی از آن در همه‌سلول ها داشته‌باشد . این مشکل به‌دلیل تقسیم سلولی غیر طبیعی در سلول اسپرم یا سلول تخمک رخ می‌دهد.

کودک مبتلا به‌سندرم داون

سندرم داون موزاییک

در چنین مورد نادری، شخص سلول هایی دارد که‌حاصل کپی اضافه‌از کروموزوم 21 هستند. سلول های غیرطبیعی و طبیعی موزائیک به‌دلیل تقسیم سلولی غیر طبیعی بعد از باروری رخ می‌دهند.

سندرم داون جابجایی

سندرم داون همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که‌مقداری از کروموزوم 21 جابجا شود یا به‌کروموزوم دیگری می‌چسبد . این کودکان معمولاً دو کپی از کروموزوم 21 دارند اما ماده‌اضافی هم از کروموزوم 21 به‌صورت ژنتیکی در بدن آن ها ایجاد می‌شود که‌به‌کروموزوم دیگر می‌چسبد. هنوز هیچ فاکتور اکتسابی یا رفتاری که‌باعث ایجاد سندرم داون می‌شود، یافت نشده‌است. 

آیا سندرم داون به‌ارث برده‌می‌ شود ؟ 

در اکثر افراد، سندرم داون ارثی نیست. بلکه‌به‌دلیل یک اشتباه‌در تقسیم سلولی در دوران اولیه‌رشد جنین رخ می‌دهد. سندرم داون جابه‌جایی می‌تواند از والدین به‌فرزند انتقال داده‌شود. اگرچه‌فقط 3 الی 4 درصد از کودکان مبتلا به‌سندرم داون به‌نوع سندرم داون جابجایی مبتلا هستند و بعضی از آن ها این سندرم را از یکی از اعضای خانواده‌به‌ارث می‌برند. 

هنگامی که‌سندرم داون جابجایی به‌ارث برده‌می‌شود، یعنی مادر یا پدر ماده‌ژنتیکی نامنظمی از کروموزوم 21 را به‌کروموزوم دیگر انتقال داده‌است. یعنی مادر یا پدر هیچ علائمی از سندرم داون ندارند اما می‌تواند نا تعادلی هایی را در جابجایی تقسیم سلولی در کودک ایجاد کند و باعث ایجاد سندرم داون شود. 

علل سندرم داون

عوامل خطر و افزاینده‌خطر ابتلا به‌سندرم داون

بعضی از والدین خطر بیشتری برای داشتن فرزند مبتلا به‌سندرم داون دارند. عوامل خطر آن ها شامل موارد زیر است: 

سن بالای مادر 

احتمال به‌دنیا آمدن نوزاد مبتلا به‌سندرم داون با افزایش سن مادر بیشتر می‌شود. معمولاً احتمال این اتفاق بعد از سن 35 سالگی بیشتر است . البته‌اکثر کودکان مبتلا به‌سندرم داون توسط خانم های زیر سن 35 سال به‌دنیا آمده‌اند. 

جابجایی ژنتیکی در پدر یا مادر 

ممکن است که‌هم مردان و هم زنان جابجایی ژنتیکی برای سندرم داون در کودک خود ایجاد کنند. 

فرزند مبتلا به‌سندرم داون در خانواده 

خانواده‌هایی که‌یکی از فرزندان آن ها مبتلا به‌سندرم داون است، و خانواده‌هایی که‌خودشان جابجایی ژنتیکی داشته‌اند، در معرض خطر بیشتری برای به‌دنیا آوردن یک فرزند دیگر مبتلا به‌سندرم داون هستند . مشاور ژنتیک می‌تواند به‌این خانواده‌ها کمک کند تا خطر ابتلای فرزند دوم به‌سندرم داون را مورد بررسی قرار دهند. 

مشکلات سندرم داون

سختی ها و مشکلات افراد مبتلا به‌سندرم داون

افراد مبتلا به‌سندرم داون سختی های مختلفی دارند که‌بعضی از آن ها بعد از بالا رفتن سن برجسته‌تر است. این سختی ها می‌تواند شامل موارد زیر باشد: 

نقص گوارشی 

ناتعادلی هایی در سیستم گوارش در بعضی از کودکان مبتلا به‌سندرم داون اتفاق می‌افتد و ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در روده‌، معده‌و مقعد باشد. خطر مشکلات گوارشی در این کودکان بیشتر است. 

اختلالات ایمنی 

به‌دلیل نا تعادلی در سیستم ایمنی، افراد مبتلا به‌سندرم داون در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به‌اختلالات خود ایمنی و انواع مختلف سرطان و بیماری های عفونی مانند پنومونی هستند. 

مشکلات قلبی 

تقریباً نصف کودکان مبتلا به‌سندرم داون با انواعی از نقص های قلبی متولد می‌شوند. مشکلات قلبی آن ها می‌تواند عاملی برای تهدید در زندگی باشد و احتمالاً در همان اوایل نوزادی ، نیاز به‌جراحی ایجاد خواهد شد. 

مشکلات قلبی

آپنه‌خواب 

به‌دلیل بافت نرم و تغییرات اسکلتی که‌عاملی برای مسدودیت راه‌هوا می‌شود، کودکان و جوانان مبتلا به‌سندرم داون در معرض خطر بیشتری برای آپنه‌انسدادی خواب هستند. 

مشکلات نخاعی 

بعضی از کودکان مبتلا به‌سندرم داون ممکن است ناقرینگی در قسمت بالای گردن در محل نخاع داشته‌باشند که‌آن ها را در معرض خطرات جدی قرار می‌دهد.

چاقی 

افراد مبتلا به‌سندرم داون معمولاً در مقایسه‌با جمعیت عادی، بیشتر به‌چاقی مبتلا می‌شوند. 

چاقی

سرطان خون 

کودکان مبتلا به‌سندرم داون خطر ابتلا به‌سرطان خون را دارند. 

جنون 

افراد مبتلا به‌سندرم داون خطر بیشتری برای ابتلا به‌جنون دارند. علائم آن ها ممکن است تقریباً در سن 50 سالگی شروع شود . ابتلا به‌سندرم داون همچنین خطر ابتلا به‌بیماری آلزایمر را نیز افزایش می‌دهد. 

بیماری های دیگر 

سندرم داون همچنین ممکن است با مشکلاتی مثل مشکلات غدد درون ریز ، مشکلات دندان ، تشنج، عفونت گوش، مشکلات شنوایی و بینایی مرتبط باشد. افرادی که‌مبتلا به‌سندرم داون هستند ، باید به‌طور منظم به‌پزشک مراجعه‌کنند تا از هرگونه‌مشکلی جدید جلوگیری شود و یک سبک زندگی سالم را در پیش بگیرند. 

طول عمر افراد مبتلا به‌سندرم داون

طول عمر افراد مبتلا به‌سندرم داون نسبت به‌قبل افزایش پیدا کرده‌است. این روز ها بعضی از افراد مبتلا به‌سندرم داون می‌توانند تا بیش از 60 سال هم عمر کنند و همه‌چیز بستگی به‌شدت مشکلات آن ها دارد. 

افراد مبتلا به‌سندرم داون

درمان سندرم داون 

در بخش های قبلی مجله اینترنتی فنجان خواندیم که‌هیچ درمانی برای سندرم داون وجود ندارد اما معمولا برنامه‌های مختلفی برای افراد در نظر می‌گیرند تا بتوانند وضعیت آن ها را بهبود ببخشند. برنامه‌های در دسترس برای آن ها معمولاً از دوران نوزادی شروع می‌شود و تا زمان جوانی هم ادامه‌دارد. معمولاً درمانگر ها برای یادگیری موارد زیر به‌آن ها کمک می‌کنند: 

 • مهارت های حسی 
 • مهارت های اجتماعی 
 • مهارت های کمک به‌خود 
 • مهارت های حرکتی
 • توانایی های ذهنی و زبانی 

کودکان مبتلا به‌سندرم داون اغلب عقب تر هستند، به‌همین دلیل ممکن است کندتر از بچه‌های دیگر چیزهای مختلف را یاد بگیرند. مدرسه‌بخش مهمی از زندگی یک کودک مبتلا به‌سندرم داون است. مدرسه‌های خصوصی و دولتی در این باره‌می‌توانند با توجه‌به‌شرایط کودک به‌آن ها آموزش دهند و مهارت های اصلی زندگی را به‌آن ها بیاموزند.

درمان سندرم داون

پیشگیری از سندرم داون 

هیچ راهی برای جلوگیری از ابتلا به‌سندرم داون وجود ندارد . اگر کودک شما در معرض ابتلا به‌این اختلال است یا هم اکنون یک کودک مبتلا به‌سندرم داون دارید، حتماً باید برای بارداری بعدی به‌مشاوره‌ژنتیک مراجعه‌کنید. 

مشاور ژنتیک به‌شما کمک می‌کند تا خطر ابتلا به‌سندرم داون در کودک خود را متوجه‌شوید و تصمیم بگیرید که‌بچه‌دار شوید یا خیر. مشاور همچنین تست های قبل از بارداری را از شما می‌گیرد و مزایا و معایب این تست را از قبل به‌شما توضیح می‌دهد. 

سه‌ماه‌اول بارداری 

در سه‌ماه‌اول از آزمایش سونوگرافی و آزمایش خون استفاده‌می‌کنند تا وضعیت ابتلا به‌سندرم داون را در جنین بررسی کنند . این آزمایش ها معمولاً احتمال خطای بالایی دارند و همچنین ممکن است در مراحل آخر بارداری ، نتیجه‌مثبت کاذب در ازمایش نشان داده‌شود. اگر نتایج طبیعی نبودند، پزشک می‌تواند بعد از هفته‌پانزدهم دوباره‌از شما آزمایش بگیرد. 

سه‌ماه‌دوم بارداری 

آزمایش سونوگرافی و همچنین QMS در این دوران انجام می‌شود و هرگونه‌نقص در نخاع و مغز کودک مورد بررسی قرار می‌گیرد . این آزمایش بین هفته‌15 و 20 بارداری قابل انجام است . اگر هر کدام از این تست ها نرمال و طبیعی نبودند، احتمالاً کودک در معرض نقص های ژنتیکی خواهد بود. 

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

افراد مشهوری که سندرم داون دارند

افراد مشهوری که سندرم داون دارند

چرا امروز روز جهانی سندروم داون است؟

چرا امروز روز جهانی سندروم داون است؟

سندرم آسپرگرچیست و علائم آن در کودکان و بزرگسالان چیست؟

سندرم آسپرگرچیست و علائم آن در کودکان و بزرگسالان چیست؟

پسری عجیب که پرواز می کند + تصاویر

پسری عجیب که پرواز می کند + تصاویر

علائم و روش درمان سندرم ایمپاستر - خودویرانگری

علائم و روش درمان سندرم ایمپاستر - خودویرانگری

آنچه کبد چربها حتما باید بخورند

آنچه کبد چربها حتما باید بخورند

اوتیسم چیست و بیشتر چه کسانی دچارش می شوند؟

اوتیسم چیست و بیشتر چه کسانی دچارش می شوند؟

زمان و روش های تشخیص عقب ماندگی ذهنی کودک

زمان و روش های تشخیص عقب ماندگی ذهنی کودک

به 47 دلیل خیلی مهم زینک مصرف کنید

به 47 دلیل خیلی مهم زینک مصرف کنید

پاسخ به تمام سوالاتی که در مورد تست غربالگری دارید

پاسخ به تمام سوالاتی که در مورد تست غربالگری دارید

علامت اصلی کودکی که دچار سندرم رت است

علامت اصلی کودکی که دچار سندرم رت است

عوارضی که کرونا در بدن از خودش به جا میذاره!

عوارضی که کرونا در بدن از خودش به جا میذاره!

سرخجه بیماری خفیف اما مسری !

سرخجه بیماری خفیف اما مسری !

راز بارداری سالم و بی خطر با بیماری لوپوس

راز بارداری سالم و بی خطر با بیماری لوپوس

علائم بیماری سرخکان و مراقبت های خانگی آن

علائم بیماری سرخکان و مراقبت های خانگی آن

توجه جهانی به ایدز با انتشار یک عکس در آمریکا!

توجه جهانی به ایدز با انتشار یک عکس در آمریکا!

زنانی که بارداری برایشان خطرناک است !!

زنانی که بارداری برایشان خطرناک است !!

پس از ابتلا به کرونا در بدن چه خبر میشود ؟

پس از ابتلا به کرونا در بدن چه خبر میشود ؟

نکات مهم کرونایی برای همه دیابتی ها

نکات مهم کرونایی برای همه دیابتی ها

از کجا مطمئن بشم که ایدز دارم یا نه؟

از کجا مطمئن بشم که ایدز دارم یا نه؟