بیشتر بخوانید

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان
میخواهید قربانی خیانت نشوید بخوانید
رواج خیانت در زندگی های امروزی زنگ خطری است برای زن و مردهایی که کاستی در رفتارهایشان زمینه را برای این مشکل فراهم می کند. به راستی مردها بیشتر خیانت می کنند یا زنان ؟ راه چاره چیست؟

علل خیانت در زنان و مردان

این روزها وقتی می‌شنویم مردی به‌همسرش یا بالعکس خیانت کرده‌است دیگر مثل سابق متعجب نمی شویم چرا که‌اینگونه‌رفتارهای نازیبا متاسفانه‌کم کم به‌رویدادی طبیعی در حال تبدیل هستند و همین نگران کننده‌تر از اصل موضوع است. امروزه‌در عصری که‌ارتباطات و شبکه‌های اجتماعی رونق یافته‌است، مطابق با آن خیانت نیز رواج پیدا کرده‌است تا جایی که‌زن و شوهر هر کدام برای خود روابط خانواده‌خارج از چارچوب خانواده‌دارند و زندگی خود را با این کارها به‌تباهی کشیده‌اند. امروز درباره‌خیانت در خانواده‌ها بحث می‌کنیم که‌همسران به‌زندگی خود پایبند نیستند.  در جهان کنونی برقراری ارتباطات معقول و مشروع ضرورت داشته‌و از لوازم لاینفک زندگی اجتماعی است، اما آنچه‌می‌تواند به‌این مشروعیت لطمه‌بزند.

روابط بی ضابطه‌ای است که‌می‌تواند پایه‌های روابط اجتماعی را سست کند زیرا چنین روابطی ضربه‌جبران ناپذیری بر عفت عمومی و زندگی شخصی و دینی انسان وارد می‌کند. بی بند و باری در معاشرت ها باعث گسستگی و اختلاف در نظام خانواده‌ها و تضعیف مبانی دینی و مذهبی می‌شود.
این در حالی است که‌شایع ترین افت آزادی بی حد و حصر روابط میان دختر و پسر به‌وجود آمدن عشق و عاشقی های گاه‌خطرناک است که‌هم اکنون برخی خانواده‌ها در ایران با عوارض آن روبرو هستند حتی با پیشروی این معضل در بین متأهلان زندگی مشترک بسیاری از زوج ها نیز در معرض آسیب قرار گرفته‌به‌طوری که‌با آمار روز افزون ایجاد روابط پنهانی زوجین روبرو هستیم.

خیانت

خیانت به‌همسر


و در پایان بیان کردیم که‌«خیانت» زیان آورترین عمل در یک ارتباط است که‌نه‌تنها منجر به‌صدمه‌های غیرقابل جبران به‌طرفین می‌شود بلکه‌اعتماد و اطمینان کسی که‌مورد خیانت قرار گرفته‌شده‌را نیز نسبت به‌افراد دیگر از بین خواهد برد. در این نوشتار سعی داریم خیانت را از نظر مباحث روانشناختی مورد بررسی قرار دهیم تا به‌زوایای روانی خیانت همسران نیز پرداخته‌باشیم.
از قدیم تاکنون مردم بر این باورند که‌مردها در روابط با جنس مخالف از تعهد کمتری برخوردارند در حالی که‌طبق تحقیقات جدید زنان نیز نسبت به‌مردها می‌توانند دست به‌خیانت زده‌و در روابط خود پایبند نباشند.
مردها در عین تعهد به‌همسر خود در مجذوب شدن چه‌از نظر عاطفی یا جنسی با نفر دیگر، تعهد خود را زیر پا می‌گذارند. در مقابل، زن ها تا زمانی که‌از طرف مرد خود کاملا از هر نظر تامین شوند بر تعهد خود پایبند می‌مانند اما به‌محض ایجاد و ادامه‌خللی در درک و تأمین عواطف و نیازهای خود مانند مالی، معیشتی و ... از جانب مرد و شروع مشکلات بین آن دو، زن نیز به‌سوی خیانت و بیراه‌کشیده‌می‌شود.
از نظر آنان اگر مردها یاد بگیرند نسبت به‌همسر خود در موارد ذکر شده‌پایبند باشند دلیلی ندارد که‌زن دست به‌خیانت بزند. از دیدگاه‌روانشناختی، تصور زن ها همیشه‌این بوده‌که‌در صورت خیانت و ایجاد رابطه‌جنسی با فردی دیگر، تمام معنویات، اعتبار و اصالتی و به‌عنوان یک زن شایسته‌از بین می‌رود.

علاوه‌بر این مردها باید بدانند که‌از نظر عاطفی و روحی یک زن همیشه‌از ترس خیانت مردها و قربانی نشدن به‌روابط زناشویی خود پایبند و همواره‌با تمام قوا به‌تداوم و تأمین همسر خود اهمیت می‌دهند.
در هر صورت خیانت همسران یک امر پیچیده‌و در عین حال دو طرفه‌است. باید بدانیم که‌همه‌ما در این مورد نقش داریم و نقش خود را در این مورد باید بررسی کنیم. مثل بی توجهی عاطفی یا عدم رضایت جنسی و مشکلات در روابط بین فردی و مواردی مشابه.
خیانت می‌تواند عاطفی یا جنسی باشد، تحقیقات نشان می‌دهد که‌برای زن ها عاطفی و برای مردان خیانت جنسی نابخشودنی تر و تحمل آن سخت تر است. معمولا زندگی زناشویی که‌با خیانت روبرو می‌شود دیگر طراوت و شادابی قبل را نخواهد داشت مگر اینکه‌طرف رابطه‌شما از ظرفیت روانی بالایی برخوردار باشد و خود را نیز در این اتفاق سهیم بداند و به‌فرد خیانتکار اجازه‌جبران اشتباهی را بدهد که‌مرتکب شده‌است.

خیانت

علت خیانت به‌همسر

رفتار با همسر بعد از خیانت برای جبران

روانشناسان معتقدند با رعایت موارد زیر می‌توانید تا حدودی به‌همسرتان کمک کنید تا بتواند اشتباهش را جبران کند:

1- نباید عکس العمل آنی از خود نشان دهید و یک مرتبه‌به‌دلیل بد عهدی همسرتان تصمیم بگیرید که‌از او جدا شوید. شما نیازمند کمی زمان هستید تا مسائل دیگر را نیز زیر و رو کنید. نباید به‌طور خاص تمام توجه‌خود را به‌خیانتی که‌از او سر زده‌معطوف کنید.

2- باید قبول کنید که‌احساس خشم، عصبانیت، شک، تردید، شوکه‌شدن، آشفتگی، ترس، درد، رنج، افسردگی و پریشانی برای فردی که‌شاهد خیانت همسرش بوده‌کاملا نرمال است.

3- این مشکل باعث به‌وجود آمدن برخی مشکلات فیزیکی در فرد می‌شود، از قبیل حالت تهوع و استفراغ و مشکلات مربوط به‌خواب (بی خوابی و یا پر خوابی)، لرزش، اختلال حواس، کم غذایی و کم اشتهایی. سعی کنید در این مواقع بیش از پیش از خود مراقبت کنید.

4- برای خود یک ژورنال درست کنید. تمام افکار و احساساتی که‌به‌شما به‌دلیل خیانت و بی وفایی همسرتان دست می‌دهد را بر روی کاغذ یادداشت کنید تا ذهن تان از افکار منفی تخلیه‌شود.

5- با همسر خود در موقعیت مناسب در مورد بد عهدی اش صحبت کنید، تمام سوال هایی که‌به‌ذهن تان می‌رسد را بپرسید، شاید با این کار به‌نتیجه‌برسید که‌همسرتان هنگام ارتکاب به‌این کار، اصلا فکر نمی کرده‌که‌به‌شما خیانت می‌کند.

خیانت

رفتار با همسر خیانتکار


6- هر چند وقت یک بار با روانشناس یا مشاور ملاقات داشته‌باشید. سعی نکنید تا به‌تنهایی از پس این مشکل برآیید. هم شما و هم همسرتان پیش از اینکه‌مجددا رابطه‌با هم برقرار کنید باید تحت آزمایش (ایدز) و تست سایر بیماری های آمیزشی قرار بگیرید. (البته‌این در صورت خیانت می‌باشد.)

7- نباید ضربه‌روحی وارده‌را پنهان کنید. با فرزندانتان صادق باشید اما لازم نیست جزییات مشکل را نیز برای آنها شرح دهید، قسم هایی نخورید که‌بعدها نتوانید به‌آنها عمل کنید. تنها چیزی که‌بچه‌ها باید بدانند این است که‌حال شما رفته‌رفته‌به‌بهبودی خواهد رفت.

8- سعی نکنید این بازی که‌چه‌چیز و یا چه‌کسی سبب بروز چنین فاجعه‌ای شده‌است را شروع کنید، این کار صرفا انرژی شما را تلف می‌کند، در این صورت فقط می‌توانید نفر سوم را سرزنش کنید و خودتان خوب می‌دانید که‌هیچ چیز درست نخواهد شد.

9- اگر بیش از اندازه‌عصبانی باشید و بر سر مسائل کوچک داد و بیداد راه‌بیندازید و احساس کنید بر روی طناب بسیار باریکی در حال راه‌رفتن هستید و زمانی که‌به‌یاد بدعهدی همسر خود می‌افتید، عکس العمل های شدید فیزیکی از خود نشان دهید بی شک دچار استرس پس از سانحه‌شده‌اید و باید هر چه‌سریع تر به‌یک متخصص مراجعه‌کنید.

10- انتظار نداشته‌باشید که‌حس آشفتگی، بی اعتمادی و عصبانیت به‌مجرد اینکه‌تصمیم می‌گیرد همسر خود را ببخشید به‌راحتی از بین برود؛ از بین رفتن درد و رنج وارده‌از طریق خیانت نیازمند زمان است.

خیانت

نحوه‌برخورد با همسر خیانتکار

11- واقع بین باشید، درآمد، سرمایه، وضعیت مسکن، حمل و نقل خود را در نظر بگیرید، اگر تصمیم خاتمه‌زندگی زناشویی خود می‌گیرید باید ببینید که‌آیا جایی برای زندگی کردن دارید و منبع درآمدی دارید که‌از آن بتوانید نیازهای اولیه‌تان را مرتفع سازید. علاوه‌بر این مطالب، همسران باید بدانند که‌ابراز علاقه‌در قالب کلام می‌تواند نیروی شفابخشی را برای ادامه‌رابطه‌به‌وجود آورد. این موضوع نکته‌ای است که‌کلیه‌روانشناسان به‌آن اقرار می‌کنند و این در حالی است که‌بسیاری از همسران از آن ابا دارند و به‌اهمیت آن واقف نیستند.

(همسری که‌مورد بی وفایی قرار گرفته‌است همیشه‌از خود می‌پرسد چطور توانست چنین کاری بکند؟ چطور توانست به‌من خیانت کند و بارها به‌من دروغ بگوید؟ هرگز دیگر نمی توانم به‌او اعتماد کنم.)

وقتی زوحین چنین هیجانات شدیدی را تجربه‌می‌کنند، پرسش اصلی این است که‌آیا بهبود اوضاع اختلالات زناشویی امکان پذیر است یا خیر؟ چطور می‌توان این بحران را پشت سر گذاشت؟ حتی در صورت بهبود آیا قادریم با خاطره‌این خیانت و بی وفایی به‌زندگی مشترک ادامه‌دهیم؟
با در نظر گرفتن این پیشنهادات و البته‌کمک های تخصصی از مشاوران ازدواج با اطمینان می‌توان گفت که‌آینده‌خوبی در انتظار زندگی مشترک تان خواهد بود زیرا گاهی اوقات برخی مطالب از دید افراد نادیده‌گرفته‌می‌شود و تنها چشمان تیزبین یک متخصص است که‌می‌تواند مشکلات اصلی را شناخته‌و اصلاح کند.

راه‌و روش پیشگیری از خیانت دوباره‌همسر

گام اول:باید مشخص شود که‌آیا می‌خواهید زندگی زناشویی تان را نجات دهید.

 ظهور بی وفایی نشان دهنده‌این است که‌ازدواج تان برای مدت طولانی دچار مشکل جدی بوده‌است، چه‌آن را تشخیص داده‌باشید یا نه‌یکی یا هر دوی شما نیازهای اساسی یکدیگر را برطرف نکرده‌اید.

خیانت به‌همسر

بازگشت به‌روابط بعد از خیانت به‌همسر


گام دوم:میدان را برای نفر سوم خالی نکنید

ازدواج ارتباطی اختصاصی است که‌در آن دو نفر یکی می‌شوند و باید با هم بمانند و سه‌نفر در آن نمی گنجد، ظهور بی وفایی به‌معنای این است که‌زندگی مشترک قبل از این از هم پاشیده‌شده‌است، بنابراین به‌شما توصیه‌می‌شود که‌مسیری مستقل و سختگیرانه‌را در پیش بگیرید و درصدد باشید که‌برای همسر بی وفا روشن کنید که‌به‌هیچ عنوان این وضعیت را تحمل نمی کنید.

اما اشتباه‌نکنید؛ منظور ما این نیست که‌با فهمیدن این مسئله‌داد و فریاد راه‌بیندازید و خدای ناکرده‌دست به‌کاری بزنید که‌پشیمانی به‌بار بیاورد. همچنین به‌هیچ عنوان خانه‌را ترک نکنید. بلکه‌منظور ما این است که‌به‌سرعت میدان را برای نفر سوم خالی نکنید. در اکثر مواقع زنان با مشاهده‌این وضعیت به‌شدت سرخورده‌شده‌و بعد از مدتی کشمکش و درگیری با همسر، زندگی زناشویی را ترک می‌کنند و به‌راحتی فرصت می‌دهند نفر سوم از این فرصت استفاده‌کرده‌و در دل همسرشان جا باز کند.

شما علی رغم شکست عاطفی که‌دیده‌اید باید بمانید مشکلات را شناسایی و حل کنید و شخص ثالث را از دست داده‌و همه‌چیز را رها کنید. اگر لازم دیدید و یا به‌شدت احساس خشم و عصبانیت کردید با همسرتان صحبت نکنید اما به‌نقش های زناشویی خود مانند رسیدگی به‌امور خانه‌و فرزندان و ... عمل کنید.

گام سوم:بدانید چه‌انتظاری داشته‌باشید

اغلب بی وفایی ها می‌تواند به‌طلاق منجر نشود و در نهایت به‌رفع اختلاف انجامد. فرآیند بی وفایی دردی غیرقابل تحمل را به‌افراد وارد می‌کند، اگر خودتان را برای آنچه‌پیش خواهد آمد آماده‌کنید نه‌تنها عذاب کمتری می‌کشید بلکه‌به‌ازدواج تان فرصت بیشتری برای بهبود و دوام می‌دهید. یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش آمادگی این است که‌بدانید چه‌انتظاری داشته‌باشید؟

به‌طور مثال بعد از چند روز از وقوع این حادثه‌وقتی به‌اندازه‌کافی توانستید بر اعصاب خود مسلط شوید مهر سکوت را بشکنید و در فضای مناسب و در غیاب فرزندان به‌طور مفصل با همسرتان صحبت کنید و ببینید چه‌انگیزه‌ای باعث بروز این رفتار ناشایست شده‌است؟ چه‌کمبودی در زندگی داشته‌است؟ از شما چه‌توقعی داشته‌که‌نتوانسته‌اید آن را اجابت کنید؟ فرد جدید چه‌خلایی از همسر شما پر می‌کند؟ و ...

برخی از موارد زندگی زناشویی دارای کاستی هایی است که‌اگر شناسایی و سپس اصلاح شود مشکلات تا حد زیادی برطرف می‌شود. اما در برخی دیگر از موارد زن و مرد مشکل خاصی با هم ندارند و تنها مرد در یک موقعیت وسوسه‌انگیز قرار گرفته‌و دچار لغزش شده‌است.

اینجاست که‌نقش شما پررنگ تر می‌شود شما باید به‌عنوان یک زن ثابت کنید که‌هنوز هم مرکز عاطفی خانواده‌تان هستید و می‌توانید دوباره‌همسرتان را به‌خانواده‌بازگردانید؛ بازگشت به‌شرایط عادی نیازمند تلاش پایدار و خستگی ناپذیر هر دو طرف است.

خیانت

مشاوره‌بعد از خیانت

گام چهارم:شروع به‌رفع نیازهای یکدیگر کنید

در این گام شما باید سعی کنید نیازهای عاطفی که‌فرد دیگری برای همسرتان برطرف کرده‌است به‌شکل بهتری برطرف کنید. زن و مرد می‌توانند ازدواج شان را بازسازی کنند و با برطرف کردن نیازهای یکدیگر فصل تازه‌ای از عشق را در زندگی برنامه‌ریزی کنند وقتی آموختید مهمترین نیازهای عاطفی یکدیگر را برطرف کنید، عشق و ازدواج تان نیرومندتر از همیشه‌می‌شود.

بازگشت به‌شرایط عادی نیازمند تلاش پایدار و خستگی ناپذیر هر دو همسر است، شما با عبور از این شرایط سخت به‌همراه‌یکدیگر متوجه‌می‌شوید که‌بیشتر از همیشه‌یکدیگر را دوست دارید. بی وفایی را به‌عنوان محرکی اصلاح کننده‌ببینید که‌در نهایت موجب می‌شود زوج ها در مورد نیازهای مهم شان کار کنند. وقتی شروع به‌کار کردن در مورد این نیازها کنید، زندگی مشترک تان همان می‌شود که‌همیشه‌خواهانش بوده‌اید.

از طریق ارتباط کلامی می‌توانید اولین گام های اصلاح رابطه‌تخریب شده‌تان را بردارید. توجه‌داشته‌باشید که‌ارتباط کلامی ویژگی اختصاصی انسان هاست؛ زوجین در قالب کلام نگرش های خود را درباره‌خویشتن و مخاطب خود و مسائل کلی و مسائل مشترک به‌یکدیگر انتقال می‌دهند.
در آخر خیانت در زندگی امری نکوهیده‌و ضد اخلاقی است که‌اثرات زیانبار آن قطعا دیر یا زود گریبان گیر فرد خواهد شد؛ بنابراین چنانچه‌مشکلی در روابط وجود دارد باید با دید باز به‌آنها نگریست و با اندیشه‌و تدبیر سعی در حل آنها کرد.

اما کلام آخر:خیانت به‌هر صورتی که‌باشد و به‌هر دلیلی که‌انجام گرفته‌باشد، ناپسند و منفور است و تنها یک نتیجه‌در بر خواهد داشت:«شرمندگی».

بیشتر بخوانید

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید
مشاهده

مطالب بیشتر در روابط عاطفی

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

کلید موفقیت در روابط زناشویی

کلید موفقیت در روابط زناشویی

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

حقایقی بیشتر از ازدواج

حقایقی بیشتر از ازدواج

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

مطالب مرتبط

میخواهید به همسرتان خیانت کنید؟ پس حتما بخوانید

میخواهید به همسرتان خیانت کنید؟ پس حتما بخوانید

رفتارهایی که منجر به خیانت در زندگی زناشویی میشود

رفتارهایی که منجر به خیانت در زندگی زناشویی میشود

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

“جلوگیری از خیانت همسر” با روشی که مشاوران می گویند

“جلوگیری از خیانت همسر” با روشی که مشاوران می گویند

نکاتی برای جلوگیری از خیانت های زناشویی

نکاتی برای جلوگیری از خیانت های زناشویی

دلیل خیانت زنان متاهل چیست؟

دلیل خیانت زنان متاهل چیست؟

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

خیانت پایان راه زندگی زناشویی نیست!

خیانت پایان راه زندگی زناشویی نیست!

خیانت به همسر با دلایل زنانه و مردانه

خیانت به همسر با دلایل زنانه و مردانه

اس ام اس سنگین و تیکه دار خیانت

اس ام اس سنگین و تیکه دار خیانت

چرا مورد خیانت قرار گرفتم؟

چرا مورد خیانت قرار گرفتم؟

خیانت جنسی یا خیانت عاطفی

خیانت جنسی یا خیانت عاطفی

متوجه خیانت همسرم شدم، چجوری رفتار کنم؟

متوجه خیانت همسرم شدم، چجوری رفتار کنم؟

باردارم و شوهرم خیانت کرده ؛ چه کنم؟

باردارم و شوهرم خیانت کرده ؛ چه کنم؟

به همسرتان خیانت میکنید و خودتان خبر ندارید!

به همسرتان خیانت میکنید و خودتان خبر ندارید!

علت خیانت مردان در زندگی زناشویی

علت خیانت مردان در زندگی زناشویی

اس ام اس سنگین و تیکه دار خیانت - سری 2

اس ام اس سنگین و تیکه دار خیانت - سری 2

خیانت در مردان وابسته به همسر بیشتر است!

خیانت در مردان وابسته به همسر بیشتر است!

دلایل اصلی خیانت کردن همسر چیست؟

دلایل اصلی خیانت کردن همسر چیست؟

زنانی که شوهرشان را مجبور به خیانت می کنند !!

زنانی که شوهرشان را مجبور به خیانت می کنند !!