بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
بلایی که تنها 30 دقیقه بعد مصرف قلیان سر قلب می آید
قلیان در مقایسه با سیگار عوارض و خطرات بیشتری دارد و منجر به ایجاد بیماری های قلبی یا بیماری های عفونی جبران ناپذیری می شود.

خطرات قلیان که‌باید بدانید

قلیان کشیدن نوعی از مصرف دخانیات است که‌قرن ها پیش در ایران و هند پایه‌گذاری شده‌است.دستگاه‌مورد استفاده‌اش شامل یک لوله‌آب با یک محفظه‌دود، یک جام، یک شلنگ و یک لوله‌است.

برای مصرف، زغال آتشین روی لوله‌قرار می‌گیرد که‌زیرش یک مخلوط توتون است و دود را ایجاد می‌کند، که‌از طریق عبور آب فیلتر می‌شود.به‌طور شگفت انگیزی تصور می‌شود که‌قلیان اصلی از یک لوله‌آب و از پوسته‌نارگیل و شیر برای تصفیه‌تریاک یا حشیش استفاده‌می‌شده‌است.

قلیان کشیدن ممکن است که‌موجب اثرات مضر زیر شود:

سرطان:

به‌طور متوسط، به‌نظر می‌رسد که‌قلیان کش ها غلظت بالاتری از دود سمی را نسبت به‌سیگاری ها جذب می‌کنند. به‌دلیل ویژگی هایی چون تنفس عمیق دود و تعداد زیاد دود کشیدن در مقایسه‌با کشیدن سیگار است. به‌طور معمول، طول یک جلسه‌قلیان یک ساعت است، که‌در طی آن ممکن است فرد تا 200 برابر حجم دود سیگار را تنفس کند.

علاوه‌بر این، چنانچه‌در بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان می‌خوانید با وجود اینکه‌آب در لوله‌قلیان به‌عنوان یک فیلتر عمل می‌کند، در واقع در حذف سطح بالایی از محصولات سمی مثل مونوکسید کربن، فلزات سنگین و سرطان زایی که‌در دود تولید می‌شوند، تاثیری ندارند.

خطرات قلیان و سرطان

سرطان یکی از خطرات مرگبار قلیان کشیدن

شناخت عوارض و خطرات قلیان

بیماری های قلبی:

فشار ناشی از دود قلیان وارد جریان خون می‌شود و به‌آترواسکلروز (تصلب شریان) کمک می‌کند که‌به‌نوبه‌خود شریان ها را سفت کنند. آستر سرخرگ ها نیز از دود ناشی از انباشته‌شدن یک رسوب چربی آسیب می‌بیند (آتروما) که‌سرخرگ را محدود می‌کند. این تغییرات ممکن است باعث مشکلات قلبی عروقی مانند گلودرد، نارسایی احتقانی قلب، حمله‌قلبی یا سکته‌شوند.

قلیان کشیدن، تقریباً همان میزان نیکوتین را برای مصرف کنندگان فراهم می‌کند، به‌همین دلیل اعتیاد به‌نیکوتین نتیجه‌تعجب آوری نیست. نیکوتین همچنین تولید آدرنالین را تحریک می‌کند و در نتیجه‌فشار خون را افزایش می‌دهد و قلب را سخت تر می‌کند و خطر حمله‌قلبی یا سکته‌را افزایش می‌دهد.

بر خلاف سیگار، قلیان با استفاده‌از زغال یا خاکستر سوزانده‌می‌شود، بنابراین مصرف کنندگان ممکن است در معرض میزان بسیار بالایی از گاز مونوکسید کربن قرار بگیرند. این سطح از مونوکسید کربن در دود توتون، ظرفیت حمل اکسیژن خون کاربر را کاهش می‌دهد، بنابراین قلب آن ها باید سخت تر پمپاژ کند تا اکسیژن کافی بدن را تامین کند.

در یک مطالعه‌محققان اثرات قلبی قلیان کشیدن را در 48 جوان سالم که‌عادت به‌کشیدن قلیان داشتند، بررسی کردند. برای بررسی این اثرات، محققان اندازه‌گیری های زیر را انجام دادند:ضربان قلب، فشار محیطی و فشار خون مرکزی، یک اندازه‌گیری سفتی شریانی به‌نام "سرعت موج ضربانی - استخوان" و یک شاخص از بزرگ شدن آئورت.

سختی شریان یا از دست دادن کشش شریانی، یک پیش بینی کننده‌قابل اعتماد از سکته‌است. بزرگ شدن آئورت - که‌سرخرگ اصلی است که‌خون را از قلب به‌بقیه‌بدن حمل می‌کند - شرطی است که‌اگر درمان نشود می‌تواند مهلک باشد. هر دو دریچه‌آئورتی و سفتی عروق می‌توانند خطر حمله‌قلبی و دیگر رویداده‌ای منفی قلبی عروقی را افزایش دهند.

در مطالعه‌جدید، پژوهشگران همچنین به‌سطوح نیکوتین خون و همچنین میزان انتشار مونوکسید کربن نگاه‌کردند. یک جایگزین خوب دیگر برای سیگار نیست. پس از تنها 30 دقیقه‌قلیان کشیدن، ضربان قلب شرکت کنندگان در تحقیقی برای بررسی شدت عوارض قلیان تا 16 بار در دقیقه‌و فشار خون آن ها افزایش یافت.

علاوه‌بر آن, محققان قلیان کشیدن را برای بالا بردن سفتی سرخرگی در مقایسه‌با آسیب های ناشی از سیگار کشیدن یافتند. نتایج حاکی از آن است که‌این مطالعه‌تنها اثرات نیم ساعت مصرف قلیان را مورد بررسی قرار می‌دهد, در حالیکه‌اکثر افراد برای چند ساعت قلیان می‌کشند.

افزایش بیماری های قلبی

اثرات قلیان کشیدن بر سلامت قلب

خطرات قلیان و بیماری هایی که‌با قلیان کشیدن ایجاد می‌شود

بیماری های عفونی:

همچنین خطراتی نیز در ارتباط با روشی وجود دارد که‌در آن قلیان کشیدن از نظر اجتماعی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد. این دستگاه‌به‌طور کلی در میله‌های ویژه‌دود قرار دارد و دهانه‌تهیه‌شده‌ممکن است برای تمیزی نامناسب، بهداشتی نباشد.

در نتیجه‌با استفاده‌از آن، بیماری های عفونی شامل باکتری، قارچی، بیماری سل (که‌بر ریه‌ها تاثیر می‌گذارد)، هلیکوباکتر (مسئول زخم معده) و ویروس تب خال و هپاتیت گسترش می‌یابد.

با توجه‌به‌این واقعیت که‌کاربران همیشه‌از آسیب های ناشی از قلیان کشیدن آگاه‌نیستند، مطالعات انجام شده‌توسط سازمان بهداشت جهانی صورت گرفته‌است که‌پیشنهاد ابتکارات با هدف بالا بردن آگاهی و متعاقباً کاهش استفاده‌از قلیان را می‌دهد.

این موارد عبارتند از:

  • ارائه‌آموزش به‌تمام مخاطبان مربوط (از جمله‌متخصصان بهداشتی و مردم) در مورد خطرات قلیان کشیدن هم به‌فرد و هم برای مردم به‌عنوان قرار گرفتن در معرض دود دست دوم.
  • تضمین این که‌مقررات حاکم بر قلیان و دیگر محصولات دخانیات هم مربوط به‌قلیان و دیگر مواد مخدر اجرا شود.
  • زدن برچسب با هشدارهای سلامتی مناسب و ممنوعیت آن هایی که‌گمراه‌کننده‌هستند.
  • قلیان کشیدن در مکان هایی که‌سیگار و دیگر انواع دخانیات ممنوع است.

دود قلیان حاوی بسیاری از مواد سمی است که‌در سیگار هم وجود دارند، مانند قیر، مونوکسید کربن و فلزات سنگین. این مواد به‌عنوان عوامل سرطان زا، بیماری های تنفسی و قلبی و انواع دیگر بیماری ها شناخته‌می‌شوند. یک جلسه‌قلیان می‌تواند شامل استنشاق 5 تا 6.5 برابر مونوکسید کربن و 46.4 بار قیر مانند کشیدن یک سیگار باشد.

علاوه‌بر خطرات ناشی از دود قلیان، دود زغال مواد سمی منحصر به‌فردی دارد و خطرات سلامتی را نیز به‌همراه‌دارد. از آنجایی که‌قلیان کشیدن اغلب جمعی است و با استفاده‌از یک سری افراد است، خطر بیماری های مسری از قبیل هپاتیت و سل نیز افزایش می‌یابد.

خطرات مصرف قلیان

انتقال بیماری ها به‌بدن با قلیان کشیدن

مضرات و خطرات قلیان که‌نمی دانید

نیکوتین:

دود قلیان مانند دود سیگار، حاوی نیکوتین است. در حالی که‌آب مقداری از نیکوتین را جذب می‌کند، قلیان کش ها ممکن است در معرض نیکوتین قرار بگیرند تا باعث اعتیادشان شود و استفاده‌مکرر، با احتمال بیشتر اعتیاد همراه‌است.

دریافت تنباکو به‌شدت تحت تاثیر دریافت نیکوتین قرار می‌گیرد و این امکان وجود دارد که‌میزان کاهش نیکوتین در قلیان باعث استنشاق دود بیشتر و قرار گرفتن بیشتر در معرض مواد شیمیایی سمی می‌شود.

آسیب به‌دیگران:

علاوه‌بر داشتن تاثیر منفی بر سلامتی فرد قلیان کش، قلیان می‌تواند باعث آسیب به‌دیگران شود. قلیان دست دوم حاوی دود تنباکو و دود ناشی از ذغال سنگ است و افراد غیر دودی را در معرض همان ترکیبات سمی قرار می‌دهد که‌دودی ها در معرض آن قرار دارند.

در خانه‌هایی که‌قلیان کشیده‌می‌شود، کودکان ممکن است در معرض خطر بالایی قرار بگیرند، زیرا اکثر اوقات را در خانه‌سپری می‌کنند. نشان داده‌شده‌است که‌مصرف کنندگان قلیان در دوران بارداری همراه‌با کاهش وزن پایین، نمرات ارزیابی سلامت کم تر و افزایش مشکلات تنفسی در ارتباط هستند.

عوارض مصرف قلیان

آسیب به‌سلامت دیگران از خطرات قلیان

پاسخ به‌سوالات رایج در مورد قلیان

شما کاربران عزیز مجله اینترنتی فنجانی سوالاتی در مورد قلیان داشتید که‌در ادامه‌این بخش از سلامت مجله اینترنتی فنجان به‌انها پاسخ داده‌شده‌است.

آیا قلیان کشیدن از سیگار کشیدن امن تر است؟

خیر، بسیاری از جوانان نمی دانند که‌قلیان کشیدن آن ها را در معرض مواد شیمیایی مشابه‌یا بالاتری از سیگار کشیدن قرار می‌دهد. علاوه‌بر این، بسیاری از سیگاری ها نمی دانند که‌دود قلیان برای همه‌مضر است، صرف نظر از این که‌این قلیان حاوی تنباکو است یا خیر.

اگر دود در آب عبور کند فیلتر می‌شود و همه‌سمومش دفع می‌شوند؟

خیر. بیشتر قطران و ذرات ریز از طریق آب فیلتر نمی شوند. تنها 5 درصد از مواد شیمیایی سمی از طریق آب فیلتر می‌شوند. هم چنین به‌دلیل فرآیند طولانی تر قلیان کشیدن، اغلب مردم مواد شیمیایی را در مدت زمان طولانی تر (معمولا 15 دقیقه‌تا چند ساعت) تنفس خواهند کرد.

قلیان در مقایسه‌با یک سیگار:

  • 2 - 3 برابر مقدار نیکوتین
  • حدود 10 برابر مقدار مونوکسید کربن
  • 25 برابر مقدار قیر
  • تا 50 برابر مقدار سرب.

خطرات مربوط به‌سلامتی قلیان کشیدن در مشاهدات جدید:

یک کمپین برای بالا بردن سطح آگاهی از خطرات و قانونی بودن قلیان برای مقابله‌با برداشت های رایج پیرامون قلیان کشیدن ارائه‌شده‌است. یک تیم چند ملیتی, به‌رهبری شورای شهر منچستر, برای ارائه‌این پیام بهداشتی و اطمینان از این که‌کافه‌ها و مشتریان از قوانین پیروی می‌کنند, از کافه‌های قلیان دار دیدن کردند.

پرسشنامه‌های سلامت جمعیت, هشدار خطرات بسلامتی و نیز قانونی بودن قلیان در تمام کافه‌ها و مشتریان آن ها توزیع شد. شواهد حاکی از آن است که‌می‌تواند خطر ابتلا به‌سرطان ریه را افزایش دهد.

مدیر اجرایی بهداشت و رفاه‌بزرگسالان در شورای شهر منچستر گفت:" افزایش تعداد کافه‌های قلیان در شهر جوانان بیشتری را به‌قلیان می‌کشند و این اتفاق اخطار جدی است، زیرا از خطرات بهداشتی مرتبط با آن آگاهی ندارند. غیرقابل تصور است که‌یک نفر قادر به‌دود کردن 100 عدد سیگار در یک ساعت باشد, اما برای جوانان عادی است که‌حداقل یک ساعت قلیان بکشند.

کافه‌ها مجبور به‌رعایت قانون ممنوعیت مصرف سیگار و قلیان در فضای بسته‌هستند. قلیان کشیدن می‌تواند در بیرون یا یک منطقه‌باز هم اتفاق بیافتد، که‌به‌جوانان پیشنهاد می‌شود مصرف آن را به‌شدت کاهش دهند.

 

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

بلایی که قلیان سر موهایتان می آورد

بلایی که قلیان سر موهایتان می آورد

با خواندن این داستان بازهم قلیان می کشید؟

با خواندن این داستان بازهم قلیان می کشید؟

نظر خارجی ها درباره قلیان کشیدن

نظر خارجی ها درباره قلیان کشیدن

وقتی قلیان مفید می شود !!

وقتی قلیان مفید می شود !!

قلیان سبب ابتلا به بیماریهای عفونی وناباروری می شود

قلیان سبب ابتلا به بیماریهای عفونی وناباروری می شود

زنانی که مشتریان اصلی قلیان تلفنی هستند

زنانی که مشتریان اصلی قلیان تلفنی هستند

رواج مصرف قلیان در کشورهای اروپایی!

رواج مصرف قلیان در کشورهای اروپایی!

واکنش علی کریمی به قلیان کشیدن بازیکنان

واکنش علی کریمی به قلیان کشیدن بازیکنان

حکم شرعی کشیدن قلیان از دیدگاه مراجع

حکم شرعی کشیدن قلیان از دیدگاه مراجع

با تاریخچه قلیان و مخترع قلیان آشنا شوید

با تاریخچه قلیان و مخترع قلیان آشنا شوید

قهوه خانه بدون قلیان در ایران + تصاویر

قهوه خانه بدون قلیان در ایران + تصاویر

مضرات مصرف قلیان در بارداری و تاثیر آن بر جنین

مضرات مصرف قلیان در بارداری و تاثیر آن بر جنین

ماجرای قلیان کشیدن احمدزاده و کامیابی نیا در دبی + عکس

ماجرای قلیان کشیدن احمدزاده و کامیابی نیا در دبی + عکس

محسن مسلمان در حال قلیان کشیدن + عکس

محسن مسلمان در حال قلیان کشیدن + عکس

کشیدن قلیان در هواپیمای الامارات + عکس

کشیدن قلیان در هواپیمای الامارات + عکس

قلیان کشیدن وسط برف در پیست اسکی ؟! + تصاویر

قلیان کشیدن وسط برف در پیست اسکی ؟! + تصاویر

عاشقان قلیان بخوانند + عکس

عاشقان قلیان بخوانند + عکس

افشین کاظمی به دلیل استعمال قلیان محروم شد

افشین کاظمی به دلیل استعمال قلیان محروم شد

مصرف قلیان باعث ناباروری می شود

مصرف قلیان باعث ناباروری می شود

رونمایی قلیان برنجی دو بازیکن سرشناس تیم های پایتخت

رونمایی قلیان برنجی دو بازیکن سرشناس تیم های پایتخت