بیشتر بخوانید

ارث نجومی برای گربه مشهور ! + تصاویر

ارث نجومی برای گربه مشهور ! + تصاویر

کارت عروسی هنرپیشه های معروف

کارت عروسی هنرپیشه های معروف

ساخت فیلم خروس ویژه ی عید نوروز + عکس

ساخت فیلم خروس ویژه ی عید نوروز + عکس

چالش جدید بازیگران ایرانی در اینستاگرام + تصاویر

چالش جدید بازیگران ایرانی در اینستاگرام + تصاویر

عکس های جدید نیوشا ضیغمی با خواهرش

عکس های جدید نیوشا ضیغمی با خواهرش

تبریک عاشقانه نرگس محمدی برای تولد مادرش

تبریک عاشقانه نرگس محمدی برای تولد مادرش

جدیدترین عکسهای نرگس محمدی با ژست هایی متفاوت

جدیدترین عکسهای نرگس محمدی با ژست هایی متفاوت

عکس های جدید بازیگران ایرانی و همسرانشان

عکس های جدید بازیگران ایرانی و همسرانشان

انتظار برای اکران 7 فیلم سال 2013

انتظار برای اکران 7 فیلم سال 2013

عکس های اینستاگرامی و جدید الناز شاکردوست

عکس های اینستاگرامی و جدید الناز شاکردوست
بلایی که سکته مغزی سر صدای جلال مقامی آورد
جلال مقامی مدیر دوبلاژ، دوبلور، بازیگر ایرانی است او به دلیل اجرای برنامه دیدنی ها نیز شهرت دارد, جلال مقامی از سکته مغزی و تغییر صدایش میگوید.

صدای جلال مقامی حال خوشی ندارد

جلال مقامی نیاز به‌معرفی ندارد و اصلا لازم نیست او را به‌عنوان یکی از دوبلورها و گویندگان پیشکسوت معرفی کنیم. مقامی از جمله‌دوبلورهایی است که‌به‌خاطر جنس صدایش در بسیاری از فیلم ها به‌جای شخصیت های جوان صحبت کرده‌و خیلی از هنرپیشگان و بازیگران جوان سال های انقلاب با صدای او شناخته‌شدند. همان طور که‌صدای خسرو خسروشاهی یا سعید مظفری، جوانان زیادی را به‌مخاطبان سینما و تلویزیون معرفی کرد.

جلال مقامی بیش از 15 سال مجری برنامه‌دیدنیها بوده؛ یکی از محبوب ترین و دیدنی ترین برنامه‌های سال های نه‌چندان دور تلویزیون. او یکی از مجریان محبوب و پیشکسوت سیما است که‌اگرچه‌در کارنامه‌هنری اش از دوبله‌فیلم تا بازیگری دیده‌می‌شود، خیلی ها او را به‌واسطه‌صدای زیبایش به‌خاطر می‌آورند؛ صدای دلنشین و مهربانی که‌خیلی هایمان از آن خاطره‌داریم. 

بیماری جلال مقامی هم که‌طی سال های اخیر با آن دست و پنجه‌نرم کرده، موضوع تازه‌ای نیست و مصاحبه‌هایی درباره‌اش داشته‌است اما در گفت و گویی که‌مشروح آن در ادامه‌این مطلب می‌آید، سعی کردیم ساعتی را به‌گپ و گفت با این پیشکسوت دوبله‌اختصاص بدهیم؛ طوری که‌از بیان خاطرات گذشته‌و مرور فیلم های که‌در آن ها صحبت کرده، لذت ببرد. صدای ثابت «رابین ویلیامز» در دوبله‌فیلم های، این روزها به‌دلیل سکته‌مغزی که‌چند سال پیش از سر گذراند، حال خوشی ندارد. البته‌خود مقامی صحیح و سالم و با انرژی است و شاید بهتر باشد بگوییم صدای اوست که‌حال خوشی ندارد.
 
جلال مقامی

جلال مقامی مجری برنامه‌دیدنی ها

  
او که‌تا چندی پیش در رادیو البرز فعالیت داشت، می‌گوید این روزها دیگر به‌رادیو هم نمی رود و ساعاتش را در خانه‌می‌گذراند. مقامی معتقد است آن جنس صدای جوان و پر انرژی اش تا سال گذشته‌وجود داشت ولی بیماری موجب شده‌لرزش و خش موجود در صدایش محسوس باشد. برای گفت و گو با این چهره‌پیشکسوت دوبله‌که‌بیش از نیم قرن از زندگی اش را به‌این حرفه‌اختصاص داده، یک ظهر شهریوری را در نظر گرفتیم و به‌منزلش در مهرشهر کرج رفتیم، مقامی ما را در مجمع مسکونی ای که‌در آن ساکن است، پذیرفت و گفت و گو با خنده‌و انرژی شروع شد. گرفتن عکس هم از جمله‌نکاتی است که‌خبرنگاران و عکاسان هنگام چنین مصاحبه‌هایی به‌خاطرش به‌مشکل روبه‌رو می‌شوند.

اما مقامی با وجود سن و سالش از سر و کله‌زدن با خبرنگاران جوان و گل گفتن و گل شنیدن ابایی نداشت و با رویی گشاده‌و صبر و حوصله، در قسمت گل کاری شده‌مجتمع به‌عکاس این گزارش، رخ نشان داد. این مصاحبه‌به‌نوعی بیان خاطرات و تاریخ شفاهی مقامی از سال های حضورش دربازه‌ای بیش از 5 ده‌در حرفه‌دوبله‌است. شروع گفت و گو با مرور دوبله‌فیلم سینمایی «بوچ کسیدی و ساندنس کید» همراه‌بود. فیلمی که‌در دوبله‌آن مقامی به‌همراه‌چنگیز جلیلوند به‌جای «رابرت ردفورد» و »پل نیومن» گویندگی کرده‌اند. بعد از دیدن بخشی از این فیلم گپ و گفتمان را با این دوبلور کهنه‌کار آغاز کردیم.
 
قسمت مورد نظر از فیلم، بخشی بود که‌بوچ و ساندنس، قطاری را دزدیده‌و می‌خواهند گاو صندوق درونش را با دینامیت منفجر کنند اما گویی در محاسبه‌تعداد دینامیت ها اشتباه‌کرده‌اند و بعد از انفجار، کل واگن حاوی گاو صندوق منفجر می‌شود. بعد از این اتفاق، شاهد ارائه‌تعدادی دیالوگ پس گردنی هستیم یعنی در حالی که‌بازیگران، دیالوگی نمی گویند دوبلورها با ذوق و قریحه‌خود، به‌جای شان دیالوگ گفته‌و شیرین زبانی می‌کنند.
 
در این بخش از فیلم هم صدای مقامی را می‌شنویم که‌با لحن تمسخر می‌گوید:«فک کنم دینامیتش یه‌خورده‌کم بود. نه؟» و جواب جلیلوند را می‌شنویم که‌«خودتو مسخره‌کن!» در ادامه‌هنگامی که‌رابرت ردفورد مشغول خندیدن است، مقامی همراه‌با خنده‌به‌جای این بازیگر می‌گوید:«باز ما عقلمونو دادیم دس این!» و صدای جلیلوند در حالی شنیده‌می‌شود که‌آسمان را می‌بینیم و اسکناس های درون گاو صندوق، بعد از انفجار در حال پرواز هستند:«تو عقلت کجا بود که‌بدی دس من؟» آخرین دیالوگ پس گردنی این قسمت از فیلم هم سهم مقامی است:«هووووم! همون یه‌ریزه‌شم تو نداری!» مقامی بعد از دیدن این قسمت در حالی که‌از تجدید خاطر گذشته، لبخندی به‌لب دارد به‌سوالات ما پاسخ می‌دهد.

آقای مقامی، این دیالوگ ها، کاملا پس گردنی هستند!

- بله! وقتی صحنه‌ایجاب می‌کرد، از این کارها هم می‌کردیم ولی نه‌آن گونه‌که‌برخی می‌گویند. اینکه‌عقلت کجا بود و اینکه‌همین یه‌ریزه‌را تو نداری، به‌جایی بر نخواهد خورد. این کار، یک شیرینی خاص به‌کار می‌دهد.

این دیالوگ ها پیشنهاد خودتان بود یا مدیر دوبلاژ کار؟

- نه! این ها همان بداه‌پردازی های سر صحنه‌هستند.

یعنی از پیش با مدیر دوبلاژ هماهنگ نکرده‌بودید؟

- نه! مدیر دوبلاژ به‌این کارها کاری نداشت؛ به‌ویژه‌وقتی که‌(حمل بر خود ستایی نباشد) قرار بود گویندگانی چون جلیلوند و من در فیلمی گویندگی کنیم. این شرایط با وقتی که‌دیالوگ پس گردنی زننده‌باشد، فرق می‌کند چون در این صورت، اصلا خودمان، دیالوگ پس گردنی را نمی گوییم. مثلا چند شب پیش در تلویزیون فیلمی دیدم که‌دوبلورش در یکی از دیالوگ هایش به‌طرف مقابل می‌گفت:«سابیدی!» خب این ها کلمات زشتی هستند؛ حداقل در فرهنگ ما اینگونه‌است. برایم عجیب بود که‌چنین چیزی از تلویزیون پخش می‌شود چون معمولا این جملات را برای پخش بیرون می‌آوردند. ولی وقتی دیالوگ پس گردنی زننده‌نباشد یا مفهوم زشتی را تداعی نکند، چه‌اشکالی دارد!

شروع این دیالوگ های پس گردنی را از مرحوم دوستدار می‌دانند.

- بله! این کار را در نخستین فیلمی که‌به‌جای «جان وین» صحبت کرد، انجام داد و این پس گردنی ها به‌قول شما یا بداه‌گویی ها به‌قول ما، باعث شد که‌فروش فیلم بسیار بالا برود. فیلم خیلی ساده‌ای هم بود. بازیگرها بیشتر در فیلم راه‌می‌رفتند و اکت و عمل خاصی نداشتند ولی همین بداه‌گویی های دوستدار باعث شد فروش فیلم فوق العاده‌بالا برود و صاحبان فیلم هایی که‌جان وین در آن ها بازی کرده‌بود، فیلم هایی را که‌جان وین در آن ها 30 سالش بود، از انبارها بیرون آورند و تحویل دادند تا دوستدار در آن ها به‌جای جان وین صحبت کند. سالن های سینما هنگام ارائه‌این دیالوگ های بداه‌توسط دوستدار، از خنده‌منفجر می‌شد.
 
جلال مقامی

عکس جلال مقامی دوبلور

 
 
به‌یاد دارم سر دوبله‌یکی از فیلم های جان وین، به‌جای یک شخصیت جوان گویندگی می‌کردم و در صحنه‌ای یک سرباز سراغ افسر ارشدش که‌جان وین نقشش را بازی می‌کرد می‌رفت و تا مرخصی بگیرد. جان وین می‌گفت چرا مرخصی می‌خواهی؟ و سرباز هم می‌گفت مادرم مرده‌و می‌خواهم برای مراسم تدفینش بروم. آقای دوستدار همانجا سرضرب گفت:«تو که‌مادر نداری، بی پدر!» این شیرین زبانی ها باعث فروش بالای فیلم های جان وین می‌شد و صاحب فیلم هم طبیعی بود که‌فروش بالای فیلمش را می‌خواست.

کمی رابطه‌همکاری تان با چنگیز جلیلوند را باز کنیم! شما 2 نفر در فیلم های زیادی کنار هم بوده‌اید. مثلا در فیلم هایی مثل «بوچ کسیدی و ساندنس کید» و «نیش» هر دو به‌جای رابرت ردفورد و پل نیومن صحبت کرده‌اید. یا مثلا در فیلم «چه‌کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد».

- بله! در فیلم «طلای مکنا» من «عمر شریف» را می‌گفتم و آقای جلیلوند «گریگوری پک» را. در خیلی از فیلم ها کنار هم حرف زدیم و گویندگی کردیم. ما جدا از همکاری مان در دوبله، دو دوست بسیار صمیمی بودیم یعنی اکثر روزهای مان و سفرهای مان با هم می‌گذشت. مرحوم رسول زاده‌به‌ما می‌گفت وقتی شما 2نفر در یک فیلم کنار هم می‌افتید، مدیر دوبلاژ با اطمینان خاطر کارش را انجام می‌دهد. ما خودمان هم مدیر دوبلاژ بودیم و مشکلات و سختی های کار یک مدیر دوبلاژ را می‌دانستیم.
 
متاسفانه‌از زمانی که‌به‌کرج آمده‌ام، این ترافیک اتوبان کرج – تهران در ساعات عصر که‌کارمان تمام می‌شد، باعث دوری ام از دوستانی مانند جلیلوند شد، چون کنار کشیدم. بعد از بیماری و ناخوشی ام هم دیگر نمی توانستم سرکار دوبلاژ بروم. این شد که‌متاسفانه‌از محیط دوبلاژ دور شدم. متاسفانه‌که‌نه؛ چون به‌هر حال کارهایم را کرده‌ام. من از 17 سالگی وارد کار دوبلاژ شدم تا الان که‌74 سالم است؛ یعنی بیش از 50 سال. دیگر کافی است و الان باید جوان ها کار کنند.
 
ولی متاسفانه‌جوانان ما، میدان مناسبی ندارند که‌کارشان جلوه‌کند. فرض کنید فیلمی مثل «بینوایان»، «برباد رفته» و دیگر فیلم های بزرگی که‌شما یادتان نمی آید ولی احتمالا روی دی وی دی دیده‌اید، تولید نمی شود. آن فیلم ها برگرفته‌از آثار بزرگ ادبی جهان بودند. بینوایان یا جنگ و صلح اثرهای ماندگار ادبی جهانی هستند.

یا اثری مانند «دکتر ژیواگو»...

- بله! و خیلی فیلم های دیگر. یا «خوشه‌های خشم» از «جان اشتاین بک». حساب بکنید که‌حرف زدن در دوبله‌چنین فیلم هایی چقدر با حرف زدن در فیلم های کره‌ای فرق دارد. در آن فیلم ها، بازیگر اجازه‌نمی داد ما به‌جایش بد حرف بزنیم و تحت تاثیر آن بازی های بزرگ قرار می‌گرفتیم. اما جوانان امروز ما باید چه‌کار کنند؟ چون در چهره‌بازیگران چینی و کره‌ای، هیچ بازی ای وجود ندارد.
 
فقط می‌توان بزن بزن و حرکات اکشن را دید که‌یک نفر به‌آسمان می‌پرد و یکجا، 10 نفر را می‌کشد یا از روی این ساختمان تا آن ساختمان می‌پرد. حتی فیلم های امروز هالیوود هم چیزی برای گویندگان جوانمان ندارند. فیلم های اساسی، امروز یا در هالیوود نیست یا اگر هم هست، به‌ایران نمی رسد!

می خواستم در همین باره‌این سوال را بپرسم که‌چه‌شد طی سال های اخیر دیگر این اتفاق نیفتاد که‌شما و آقای جلیلوند کنار هم بنشینید و دوبله‌کنید؟

- دلیلش این است که‌فیلمش یعنی فیلمی که‌باعث این اتفاق بشود، نیست.

یعنی آن هنرپیشه‌های اسطوره‌ای دوران کلاسیک دیگر نیستند.

- بله! افت دوبلاژ به‌همین دلایل است نه‌به‌خاطر ورود جوانان. این جوانان گناهی ندارند و اگر میدان مناسب داشته‌باشند، بخوبی خودشان را نشان می‌دهند.

در فیلم «چه‌کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد» آقای جلیلوند، به‌جای «ریچارد برتون» صحبت می‌کرد و شما به‌جای جوان رو به‌رویش. در فیلم «قلعه‌عقاب ها» هم ایشان به‌جای همین هنرپیشه‌صحبت می‌کرد و شما به‌جای «کلینت ایستوود».

- بله! من در آن فیلم به‌جای ایستوود حرف می‌زدم. همان طور که‌گفتم، زیاد در کنار هم بودیم.

اینکه‌شما در اکثر فیلم ها به‌جای رابرت ردفورد صحبت می‌کردید یا هنرپیشه‌ای مانند عمر شریف؛ باعث می‌شد حس خاصی نسبت به‌آن هنرپیشه‌داشته‌باشید؟

- طبیعی است که‌جواب مثبت است. شرایطی بود که‌هنگام کار حس می‌کردم، دارم خودم را می‌بینم و درصدی از «من» را در آن بازیگر می‌دیدم. نه‌تنها من، بلکه‌باقی دوبلورها هم وقتی چند بار به‌جای یک هنرپیشه، حرف بزنند، یک حس تعلقی بین آن ها و آن هنرپیشه‌به‌وجود می‌آید. من هم هنرپیشه‌هایی را که‌چندبار به‌جای شان حرف زدم، دوست داشتم. فیلم هایی هم که‌فقط یک بار به‌جای یک هنرپیشه‌حرف زدم، بسیار زیادند و این حس اصلا بین من و هنرپیشه‌مورد نظر به‌وجود نمی آمد.
 
شوخی نیست، چون 50 و چند سال گویندگی کرده‌ام و تعداد فیلم ها خیلی زیاد بود. بعد از ورود هم زود به‌نتیجه‌رسیدم. یعنی یک سال بعد از شروع کارم در دوبله، توانستم رل اول بگویم. آن زمان هم تعداد گویندگان زیاد نبود و کسی هم دوبله‌را نمی شناخت. بنابراین از زمانی که‌برای گفتن رل اول آمادگی پیدا کردم تا یک سال پیش، حساب کنید هفته‌ای حداقل 2 فیلم می‌شود 8 فیلم در ماه. اگر در ماه‌8 فیلم دوبله‌کنی، حساب کنید طی 50 سال چند فیلم می‌شود!
 
جلال مقامی

عکس جوانی جلال مقامی


صدای تان در فیلم «بوچ کسیدی و ساندنس کید» که‌با هم دیدیم، خیلی جوان است و تفاوتش با صدای حال حاضرتان بسیار مشهود است. این اتفاق را در مورد برخی دیگر از گویندگان پیشکسوت هم می‌بینیم ولی گویندگانی مانند چنگیز جلیلوند دچار این مشکل و به‌عبارتی صدای خش دار نشده‌اند. اما صدای گویندگانی مانند بهرام زند، نسبت به‌صدای حال شان یک حالت جاافتادگی و سالخوردگی پیدا کرده‌است.

دلیل این مساله‌را در چه‌می‌دانید؟ بیماری یا بالا رفتن سن و سال؟

- نه! صدای من تا سال گذشته‌مانند همان دوران جوانی ام بود. من سکته‌مغزی کردم و اتفاقی که‌برای صدایم افتاده، به‌دلیل همان سکته‌است. بعد از سکته، صدایم در نمی آمد و بسیار هم ناراحت بودم. این خشی هم که‌الان به‌آن اشاره‌کردید، به‌خاطر قرص هایی است که‌می‌خورم. یکی از این قرص ها موجب حساسیت تارهای صوتی می‌شود.

پس علت تغییر صدای تان، بیماری است!

- بله! شما به‌گوینده‌ای مانند منوچهر والی زاده‌نگاه‌کنید! صدایش هیچ فرقی نکرده‌است. حسین عرفانی هم همین طور. حتی درباره‌بهرام زند که‌شما می‌گویید، من این احساس را ندارم. صدا با بالا رفتن سن، فرق زیادی نمی کند. پیر شدن، ممکن است در تلفظ حروف و تضعیف تارهای صوتی دخیل باشد، اما نه‌اینکه‌باعث خش دار شدن صدا شود.

یعنی اگر گوینده، از صدایش محافظت کند، اتفاقی برایش نمی افتد؟

- بله! تازه‌والی زاده‌یک سال هم از من بزرگ تر است. جلیلوند متولد 1315 است یعنی 5 سال از من بزرگ تر است و همان طور که‌اشاره‌کردید خیلی مواظب خودش است. نه‌سیگار می‌کشد و نه‌هیچ کار دیگری که‌برای صدا ضرر داشته‌باشد انجام می‌دهد.

با آقای والی زاده‌که‌صحبت می‌کردم، می‌گفت روزی یک سیب می‌خورم. به‌همین دلیل بیمار نمی شوم. حالا کمی هم درباره‌هنرپیشه‌های ایرانی صحبت کنیم که‌به‌جای شان گویندگی کرده‌اید. به‌نظرم مجید مظفری و فرامرز قریبیان از جمله‌هنرپیشه‌هایی هستند که‌زیاد به‌جای شان گویندگی کرده‌اید!

- به‌جای قریبیان زیاد حرف زده‌ام. گاهی اوقات به‌جای فرامرز قریبیان، یا آقای زند صحبت می‌کرد یا منوچهر اسماعیلی. نمونه‌هم در فیلم «کانی مانگا» بود که‌مرحوم ناظریان به‌جایش صحبت کردند.

به‌نظرم صحبت کردنم به‌جای قریبیان به‌این علت بود که‌در آن سال ها، فرامرز جوان بود. خیلی از فیلم هایی را که‌جوان بود، به‌جایش صحبت کردم. در فیلم هایی مثل «آوار» یا فیلم «غزل» که‌با فردین همبازی بود یا فیلم «پدر بزرگ» به‌جایش حرف زدم. چند وقت پیش شبکه‌نمایش هفته‌فیلم هایی فرامرز را برگزار می‌کرد و فیلم های او را نمایش می‌داد. از 7 فیلمی که‌پخش شد، 2 فیلم را منوچهر اسماعیلی صحبت کرده‌بود و 5 فیلم باقی را من گویندگی کرده‌بودم. صدای من در آن زمان، برای فرامرز مناسب تر بود.

 
چون جنس صدای اسماعیلی مسن است. در خیلی از فیلم های ایرانی به‌جای هنرپیشه‌های جوانی صحبت کردم که‌مشهور نبودند. به‌یاد دارم جوانی به‌نام جواد قائم مقامی بود که‌در فیلم های مجید محسنی یا رضا صفایی ایفای نقش می‌کرد و من به‌جایش صحبت می‌کردم. در 2 فیلم هم به‌جای پرویز پرستویی صحبت کردم. قبل از اینکه‌صدای سر صحنه‌باب شود. یکی فیلم «شکار» بود و دیگری فیلمی که‌نامش را به‌خاطر ندارم. آن سال ها بیشتر صداها باید به‌شخصیت های کلاه‌شاپودار و زیر بازارچه‌ای می‌خوردند. مثلا تیپ صداهای جلیلوند و مرحوم ناظریان و جوان اول هایی که‌صدای من به‌آن ها بخورد کم بودند.

مثلا صدای آقای خسرو شاهی که‌به‌جوان ترها می‌خورد.

- بله! دقیقا. هنرپیشه‌مورد مثالش هم بیژن امکانیان است که‌خسرو شاهی به‌جایش حرف می‌زد. یا ابوالفضل پور عرب.

آقای خسرو شاهی، به‌جای مجید مظفری هم گویندگی کرده‌اند؛ در فیلم «جنگ نفت کش ها».

- بله! من آن موقع سفر بودم. متاسفانه‌گاهی اوقات بی مهری هایی می‌شود و ما مدیر دوبلاژها وقتی فیلمی را به‌ما می‌سپارند، رل اولش را خودمان می‌گوییم.
 
جلال مقامی

جلال مقامی مدیر دوبلاژ


اتفاقا می‌خواستم درباره‌زیاد رخ دادن این اتفاق از شما بپرسم! شاید علتش این باشد که‌مدیر دوبلاژ احساس می‌کند دیگران از پس آن نقش بر نمی آیند و نمی تواند به‌کسی اعتماد کند!

- خب! تا حدودی هم این طور است اما وقتی من گوینده‌بارها به‌جای یک هنرپیشه‌صحبت کرده‌ام و موفق بوده‌ام، آیا نمی توانم در یک فیلم دیگر این کار را بکنم؟

برای تان پیش آمد که‌با بازیگرانی که‌به‌جایشان صحبت می‌کردید، روبه‌رو بشوید و نظرشان را بپرسید؟

- بله! در فیلمی به‌جای سعید راد صحبت کردم. اوایل انقلاب بود. اگر اشتباه‌نکنم نام فیلم «مرز» بود. آقای راد خیلی از من تشکر کرد چون باید با لهجه‌کردی با جایش صحبت می‌کردم. به‌یاد دارم که‌گل و شیرینی خریده‌بود و به‌استودیو آمد. در فیلم «غزل» هم به‌جای فرامرز با لهجه‌کردی صحبت کردم. مسعود کیمیایی دوستی داشت که‌کرد بود و با آن فرد، 2 روز تمرین کردم تا توانستم با لهجه‌کردی صحبت کنم.

به‌لهجه‌کردی اشاره‌کردید. یاد فیلم میرزا کوچک خان افتادم که‌به‌مدیریت منوچهر اسماعیلی دوبله‌شد و شما در آن به‌جای 2 شخصیت صحبت کردید؛ یکی خالو قربان و دیگری دکتر حشمت.

- بله! آن فیلم را آقای اسماعیلی در ارشاد دوبله‌کرد. شخصیت دکتر حشمت را بازیگر معروفی ایفا نمی کرد.

چند وقت پیش یک عکس سیاه‌و سفید بسیار قدیمی از شما دیدم که‌در حال ایفای نقش بودید. شما تجربه‌تئاتری هم داشته‌اید؟

- بله.

خیلی از دوبلورهایی که‌از فضای تئاتر به‌دوبله‌می‌آیند، واقعا کاری متفاوت از کار دیگر گویندگان ارائه‌می‌دهند. شما هم از تجربه‌تئاتری تان می‌گویید؟

- تئاتر بازی کرده‌ام ولی تئاتر های تک سئانس بود. گروه‌هایی بودند که‌نمایش هایی را تمرین می‌کردند و سالنی را می‌گرفتند تا کارشان را روزهای جمعه‌به‌صورت تک سئانس در آن اجرا کنند. زنده‌یاد احمد صفایی چنین گروهی داشت. من با او همکاری داشتم و حدود 12 کار تئاتر تک سئانس را با او در کارنامه‌دارم.

کارها در لاله‌زار اجرا می‌رفتند؟

- بله! در لاله‌زار بود و اگر اجرا موفق بود و می‌گرفت، تمدید می‌شد و اجرای دیگری به‌آن می‌دادند و به‌غیر از تئاتر، در حدود 7 تا 8 فیلم هم ایفای نقش کرده‌ام. اما درباره‌دوبله‌این اعتقاد اصلی من است که‌وقتی می‌پرسند استاد شما کیست، می‌گویم خود بازیگران. دوبلور وقتی موفق می‌شود که‌حس را از بازیگر بگیرد و دوباره‌تحوبلش بدهد. هیچ کس نمی تواند به‌شما بگوید چگونه‌عاشق شوید! حتی گوشتان هم باید به‌حجم صدای بازیگر عادت کند.
 
به‌همین دلیل است که‌می‌گویم جوانان نمی توانند در دوبله‌خودشان را نشان بدهند. چون بازیگرهای خوب دیگر نیستند یا به‌چشم نمی آیند. ما قدیمی های دوبله‌هم که‌تافته‌جدا بافته‌نبودیم. در هر فیلمی که‌دوبله‌می‌کردیم، کمی به‌اندوخته‌مان اضافه‌شد و فرصت پیدا کردیم و مضاف بر اینکه‌در گذشته، دوبله‌هر فیلم بیشتر طول می‌کشید اما امروز با این دستگاه‌های دیجیتال، دوبله‌یک فیلم از صبح تا عصر تمام می‌شود.

در فیلم های سینمایی ای که‌بازی کردید، خودتان به‌جای خودتان گویندگی کردید؟

- بله.

چون گاهی پیش می‌آید که‌دوبلوری در فیلمی بازی کند و دوبلور دیگری به‌جایش حرف بزند.

- نه! برای من این اتفاق نیفتاد.

فیلم ها همه‌مربوط به‌پیش از انقلاب بودند؟

- نه! 2 تا از فیلم هایی که‌بازی کردم مربوط به‌پس از انقلاب می‌شوند. «راز گل شب بو» و «زنگ اول». در یک سریال هم بازی کردم که‌اسمش «شب های آندلس» بود. این سربال به‌صورت زنده‌پخش می‌شد و مرحوم مقبلی، خانم پازوکی و خیلی های دیگر در آن بودند.

خیلی از دوبلورهای قدیمی و پیشکسوت از زنده‌یاد علی کسمایی به‌عنوان معرفشان به‌دوبله‌یاد می‌کنند. شما را چه‌کسی وارد فضای دوبله‌کرد؟

- من را هوشنگ لطیف پور وارد دوبله‌کرد.

ایشان شما را کجا دید؟

- جای خاصی نبود. من آن زمان در دوبله‌بودم ولی جایگاه‌خاصی نداشتم. تصادفا من را در استودیویی دید و برای کار دعوتم کرد. بعد از آن هم برای فیلم های بعدی اش از من دعوت کرد. البته‌باز هم تاکید می‌کنم که‌مدیر دوبلاژ در عین اینکه‌تجربیات را به‌گوینده‌منتقل می‌کند، اما استاد اصلی گوینده، خود بازیگر است که‌حس را منتقل می‌کند. نقش مدیر دوبلاژ این است که‌به‌یک جوان فرصت بدهد و نقش مناسبی به‌او بدهد تا خودش را نشان بدهد.
 

هوشنگ لطیف پور، علی کسمایی یا سعید شرافت کسانی هستند که‌آن ها را بیشتر به‌عنوان مدیر دوبلاژ می‌شناسیم تا گوینده. به‌نظرتان مدیر دوبلاژ در وهله‌اول نباید خودش یک دوبلور باشد؟

- اگر گوینده‌باشد، بهتر است یعنی تا 40 درصد در انتخاب صدا و انتقال حس موثر است ولی الزامی در این باره‌وجود ندارد. آقای شرافت در اوایل کارش در جوانی در چند فیلم صحبت کرد ولی آقای کسمایی هرگز. ولی مرحوم رسول زاده‌یا زنده‌یاد کاملی گویندگی هم می‌کردند.

عکس آن ها، منوچهر اسماعیلی است که‌چند فیلم را مدیر دوبلاژی کرد اما بیشتر او را به‌عنوان گوینده‌می‌شناسیم.

- بله! چون اسماعیلی حوصله‌مدیر دوبلاژی را ندارد؛ حوصله‌کارهای از قبیل دیالوگ نویسی و سرو کله‌زدن با گویندگان در اتاق دوبله.

یکی کارهایی که‌آقای اسماعیلی دوبله‌کرد، فیلم «محمد رسول الله‌(ص)» بود که‌شما در آن به‌جای شخصیت جعفربن ابوطالب گویندگی کردید. به‌نظرم دوبله‌این فیلم، حقیقتا از زبان اصلی اش بهتر است. آقای اسماعیلی در جایی درباره‌دوبله‌این فیلم از شرایط و روحیه‌خاص خودش و گوینده‌ها می‌گفت. فیلم هم اوایل انقلاب دوبله‌شد.

شما خاطره‌خاصی از دوبله‌«محمد رسول الله‌(ص)» دارید؟

- طبیعی است. در ایران به‌تازگی حکومت اسلامی سر کار آمده‌بود و همه‌جا صحبت از اسلام بود. در آن شرایط، چنین فیلمی آمد. محیط به‌طور کلی با پیش از انقلاب فرق می‌کرد. فیلم هم واقعا فیلم بود و به‌صورت 35 میلیمتری آمد؛ نوار ویدئویی نبود. با آپارات پخش می‌شد و در استودیوی فیلم کار، روی یک پرده‌عظیم آن را دوبله‌کردیم. به‌نظرم این فیلم با امکانات آن زمان، نسبت به‌فیلم آقای مجید مجیدی اثر ماندگارتری است. چون مصطفی عقاد بیشتر روی شخصیت پیامبر(ص) تمرکز کرده‌بود ولی فیلم مجیدی با امکانات و جلوه‌های بصری اش، مخاطب را از آن فضا دور می‌کند.
در«محمد رسول الله‌(ص)» همسرتان خانم رفعت هاشم پور به‌جای شخصیت هند با بازی «ایرنه‌پاپاس» صحبت می‌کرد.

خاطره‌مشترکی از کار در دوبله‌این فیلم دارید؟

- نه! خاطره‌نداریم. او کار خودش را می‌کرد و من هم کار خودم را. فقط با هم به‌سر این کار می‌رفتیم و بر می‌گشتیم.

در طول دوران کاری تان در دوبله‌چطور؟

- خب، خیلی فیلم ها بوده‌که‌با هم در آن ها حرف زده‌ایم. اما وجه‌اشتراک مان این بود که‌صبح باهم می‌آمدیم و بعد از کار با هم بر می‌گشتیم.

خانم هاشم پور را چه‌کسی وارد دوبله‌کرد؟

- او را هم هوشنگ لطیف پور معرفی کرد. همسرم لیسانس تئاتر دارد و هم دوره‌بازیگرانی چون جعفر والی زاده، فهیمه‌راستکار و بهمن مفید بوده‌است. آقای لطیف پور هم با او در تئاتر آشنا شد که‌به‌فضای دوبله‌دعوتش کرد.

شما از پارسال می‌گویید ولی کارهای ایشان را که‌مرور می‌کردم، به‌نظرم رسید که‌سریال «معصومیت از دست رفته» آخرین کاری بوده‌که‌ایشان در آن گویندگی کرده‌است. یعنی سال 81 یا بگوییم اوایل ده‌80. اخیرا هم تلویزیون سریال «قصه‌های جزیره» را پخش می‌کرد که‌ایشان در آن، به‌جای جکی باروز و شخصیت خاله‌هتی صحبت می‌کرد.

- بله! آن سریال را خودش دوبله‌کرد.

 
جلال مقامی

جلال مقامی مجری و دوبلور


علت این قهر و کناره‌گیری شان چه‌بود؟

- قهری به‌آن معنا در کار نیست. گفت خسته‌شده‌ام و دیگر نمی خواهم کار کنم. اتفاقا خیلی هم به‌او اصرار کرده‌و برای کارهای مختلف دعوتش کردند ولی نرفت. مرحوم فرج الله‌سلحشور برای سریالی از او دعوت کرد ولی قبول نکرد. مشکلی هم نداشت و گفت به‌احترام شما به‌سخنان تان گوش می‌دهم ولی پاسخ نهایی ام نه‌است.

آقای مقامی! یکی از هنرپیشه‌هایی که‌به‌جایش صحبت کرده‌اید، و حقیقتا صدای تان روی این بازگیر نشسته، «رابین ویلیامز» است. طوری که‌به‌نظرم، صدای شما بهتر از صدای خودش به‌این چهره‌می‌خورد. «جومانجی»، «چه‌رویاهایی می‌آیند» و نمونه‌عالی اش «ویل هانتینگ خوب» است که‌به‌جای او صحبت کرده‌اید.

دوبله‌«ویل هانتینگ خوب» واقعا عالی است. مدیر دوبلاژش خودتان بودید؟

- نه! دوبله‌این فیلم را مدیریت نکردم ولی چند فیلم دیگر از ویلیامز بود که‌هم دوبله‌کردم هم به‌جایش صحبت کردم. «جومانجی»، «مرد 200ساله» یا «خانم دابت فایر» را خودم دوبله‌کردم. این بازیگر را خیلی دوست داشتم.

احتمالا خیلی از مرگش ناراحت شدید!

- اتفاقا خبرنگاری در این باره‌از من پرسید و گفت رابین ویلیامز مرده‌است. حرفی نداری؟ گفتم نه، چه‌حرفی! خدا بیامرزدش!

کمی درباره‌«ویل هانتینگ خوب» صحبت کنیم. شاید مخاطب آنقدر که‌از تماشای نسخه‌دوبله‌فیلم لذت می‌برد، از دیدن نسخه‌صدای اصلی لذت نبرد و صدایتان به‌طرز عجیبی بهتر از صدای خود رابین ویلیامز تاثیر می‌گذارد.

- لطف دارید. به‌نظرم 2 مساله‌باعث می‌شود که‌شما این طور قضاوت کنید. یکی اینکه‌به‌هنرپیشه‌علاقه‌داشته‌باشی و دیگری؛ بازی هنرپیشه‌است که‌تو را دعوت می‌کند مثل خودش بشوی. واقعا وقتی قرار است داخل اتاق دوبلاژ بروی و به‌جای یک هنرپیشه‌حرف بزنی، تقریبا خودت را فراموش می‌کنی. نمی خواهم مثل بعضی بگویم که‌3 ماه‌در یک شخصیت یا نقش فرو رفتم و 3 ماه‌بعد را صرف بیرون آمدن از او کردم. این ها شعار است. چون اگر امروز به‌جای این هنرپیشه‌حرف زدی، فردا باید جای یک هنرپیشه‌دیگر حرف بزنی.

شاید دیگر دوبله‌حالت اقناع یا ارضا کنندگی اش را برای شما از دست داده‌که‌دوبله‌نمی کنید و به‌استودیو نمی روید.

- بعضی وقت ها اصلا حس نمی کنم صدایم گرفته‌و به‌این شکل درآمده‌است. به‌یکی از قرص هایی که‌می‌خورم حساسیت دارم و همان قرص است که‌باعث می‌شود صدایم به‌این روز در بیاید. روزانه‌چند قرص می‌خورم و دکترم می‌گوید وقتی زمان مصرف قرص ها تمام شد،صدایت باز می‌شود. این صدا هم بازی در می‌آورد و یک روز خوب است یک روز بد. اگر هم دیگر بر نگردد، من را بس است.

یعنی کارتان را کرده‌اید!

- بله! ببینید، چنگیز جلیلوند بعد از 20 سال که‌از آمریکا برگشت، نقش هایی را گفت که‌واقعا دلم سوخت. آخر پسر، تو چنین جایگاهی را داری، این چه‌کسی است که‌به‌جایش حرف زده‌ای؟

چرا؟ وقتی خودش این کار را انجام می‌دهد، شاید به‌نتایجی رسیده‌باشد!

- آخر خوب انجام نمی دهد. رل هایی که‌می‌گوید، رل هایی هستند که‌اگر زمان گذشته‌بود به‌او نمی دادند. یعنی به‌صدای او نمی خورد. جلیلوند صدای بسیار الماس گونه‌ای دارد. دل من بابت این می‌سوخت که‌می‌دیدم این صدا دارد در جای بدی مصرف می‌شود. ببینید، صدای منوچهر اسماعیلی، تیپ پذیر است. من هم همینطور. یعنی در «مرد 200 ساله» یا «خانم دابت فایر» تیپ گفتم و نقش زنانه‌رابین ویلیامز را هم گفتم. ولی جلیلوند نقش های را می‌گوید که‌مناسبش نیستند و جایگاهش واقعا حیف است. این موضوع را مردم به‌من می‌گویند.

 
جلال مقامی

گفتگو با جلال مقامی


به‌نظرتان، صدای آقای والی زاده‌هم تیپ پذیر است؟

- نه! خسرو شاهی هم نه! بهرام زند هم نه! منظورم این است که‌صدای شان یک شکل و تن خاص دارد و نباید صدای شان را تغییر بدهند. حتی گوینده‌ای مانند پرویز بهرام هم همینطور است. فیلمی بود که‌در آن سعید راد و اسدالله‌یکتا بازی می‌کردند و یکتا از این بازیگرهایی کوتاه‌قد بود. زنده‌یاد ناظریان به‌جای هر دوی این بازیگرها صحبت می‌کرد. ولی محال بود شما متوجه‌شوید ناظریان است که‌دارد به‌جای این دو گویندگی می‌کند.

به‌یاد یک فیلم ایرانی دیگر افتادم که‌در آن صحبت کرده‌اید؛ فیلم جنگی «خلبان» به‌کارگردانی جمال شورجه‌که‌شما در آن به‌جای علی دهکردی صحبت کردید!

- بله! خیلی فیلم های دیگر هم بود. یکی از هنرپیشه‌هایی که‌زیاد به‌جایش حرف زده‌ام، عبدالرضا اکبری است. پیش از آن که‌صدای سر صحنه‌بیاید، در خیلی از فیلم های جنگی و انقلابی، به‌جای خیلی از جوان هایی که‌آن زمان شناخته‌شده‌نبودند، حرف زدم. به‌یاد دارم که‌در چند فیلم به‌جای مجید مجیدی حرف زدم.

در فیلم های «بایکوت» و «تیرباران»، ناصر طهماسب و منوچهر اسماعیلی به‌جای مجید مجیدی حرف می‌زدند. شما در کدام فیلم ها به‌جایش صحبت کردید؟

- اسم همه‌شان را به‌خاطر ندارم ولی یکی از فیلم ها، «روز امتحان» بود.

فیلم های جنگی، در سال های ده‌70 بیشتر در حوزه‌هنری دوبله‌می‌شدند؟

- بله! زمانی بود که‌آنجا در قرق من بود و فیلم های زیادی را آنجا دوبله‌کردم. به‌جای خیلی از جوان های فیلم های جنگی صحبت کردم. اما این روال از زمانی که‌برنامه‌«دیدنی ها» از تلویزیون پخش شد، کمتر شد و گفتند شناخته‌شده‌ای!

یعنی صدای تان لو رفت؟

- بله! می‌گفتند در فیلم ها اگر جایی جوان مذهبی در فیلمی باشد، می‌گویند صدای آقای دیدنی هاست.

شما سال ها با شبکه‌2 هم فعالیت داشتید و فیلم های زیادی را برای این شبکه‌دوبله‌کردید! نمونه‌اش سریال پلیسی «مزد ترس» بود که‌در آن به‌جای عبدالرضا اکبری حرف می‌زدید!

- بله! آن سال ها فیلم های تلویزیون اکثر در شبکه‌2 دوبله‌می‌شد. جام جم سالن داشت اما خراب شده‌بود و مشغول تعمیرش بودند. بعد از مدتی که‌جام جم راه‌افتاد، دوبله‌در شبکه‌2 تعطیل شد و همه‌چیز به‌جام جم منتقل شد. به‌غیر از این سریال که‌می‌گویید، سریال دیگری مانند «پدر سالار» بود که‌برای شبکه‌2 دوبله‌اش کردم. در این سریال هم به‌جای یک شخصیت جوان صحبت می‌کردم.

یکی از گویندگان ما که‌صدای جوانی دارد و با وجود سن و سالش به‌جای شخصیت های جوان صحبت می‌کنند، سعید مظفری است. به‌نظرتان آقای مظفری آن تیپ سازی را می‌تواند انجام بدهد؟ چون مواقعی صدای شخصیت های پیر را با صدایی خش دار و مواقعی صدای شخصیت های جوان را با طراوت زیاد ارائه‌می‌کند.

- ببینید، منظورم از تیپ سازی، فقط بم یا زیر کردن صدا نیست. منظور اصلی ام کاری است که‌مرحوم ناظریان سر دوبله‌اسدالله‌یکتا انجام داد. یعنی کسی متوجه‌نمی شود که‌گوینده‌این نقش، ناظریان است. صدای سعید تا حدودی خسته‌شده‌است. صدای جذابی داشت و دارد ولی انرژی اولیه‌در صدای امروزش نیست. در بچه‌های قدیمی، یکی آقای جلیلوند و دیگری آقای والی زاده‌است که‌هنوز انرژی زیادی دارند.

آقای اسماعیلی چطور؟

- اسماعیلی هم ناخوش است و نقش هایی که‌قبلا از او سراغ داریم، انرژی زیادی می‌طلبید که‌امروز آن انرژی را ندارد.
 
جلال مقامی

جلال مقامی دوبلاژ


اینکه‌از منوچهر اسماعیلی به‌عنوان «مرد هزار صدای دوبله‌ایران» یاد می‌شود، به‌چه‌علت است؟ چون صدای زیباتر از صدای ایشان در دوبله‌هست اما این عنوان را به‌او داده‌اند.

- منوچهر خلاق است. واقعا خلاق است. شما آن دوران را ندیده‌اید. هنرپیشه‌ای به‌نام «پیتر فالک» در سریالی به‌نام «کلمبو» یا تری توماس که‌دندان های جلویش ریخته‌بود. وقتی منوچهر به‌جای این ها حرف می‌زد، فکر می‌کردید خود هنرپیشه‌است و گوینده‌به‌جایش حرف نزده‌است. شما آن موقع را ندیده‌اید که‌چه‌خلاقیتی به‌خرج می‌داد. هیچ کدام از بچه‌های دوبله‌این توانایی اسماعیلی را در تیپ سازی ندارند.

چرا؟ مگر بعد از دیدن کارش نمی توانستند به‌روش او کار کرده‌و تقلید کنند؟

- اتفاقا این کار را کردند. خود من هم این کار را کردم. در «دنیای دیوانه‌دیوانه» همین پیتر فالک و تری توماتس بازی می‌کردند و منوچهر برای آمدن و دوبله‌کردن، امروز و فردا کرد. صاحب فیلم هم به‌من اصرار کرد که‌زودتر فیلم را دوبله‌کنم. من هم این کار را کردم و به‌جای 2 شخصیت مورد نظر حرف زدم. باور کنید که‌صاحب فیلم متوجه‌نشد که‌گوینده‌من هستم و اسماعیلی نیست ولی باز هم کاری که‌اسماعیلی می‌کرد، نشد. دیگر هم آن هنرپیشه‌ها نیستند که‌گوینده‌ای مثل اسماعیلی خلاقیتش را به‌کلی خرج کند. مرتب صحبت از در گذشتگان است. یک بازیکن فوتبال حق دارد بگوید زمین مسابقه‌مناسب نبود. یک دوبلور هم حق دارد بگوید فیلم یا بازیگر مناسب نبود.
بیشتر بخوانید

مهران غفوریان و ارسلان قاسمی در شب قدر + تصاویر

مهران غفوریان و ارسلان قاسمی در شب قدر + تصاویر

سحر قریشی در کنار امید علومی در شمال + عکس

سحر قریشی در کنار امید علومی در شمال + عکس

سر آلفرد جوزف هیچکاک

سر آلفرد جوزف هیچکاک

8 فیلمی که در تاریخ سینمای جهان پرتماشاگر بودند

8 فیلمی که در تاریخ سینمای جهان پرتماشاگر بودند

زنان سوپر استاری که در فیلمهای هیچکاک بازی کردند

زنان سوپر استاری که در فیلمهای هیچکاک بازی کردند

8 فیلم عاشقانه 2012

8 فیلم عاشقانه 2012

فیلم های هالیوودی جنجال برانگیز + تصاویر

فیلم های هالیوودی جنجال برانگیز + تصاویر

پر هزینه ترین فیلمهای تاریخ سینما در جهان

پر هزینه ترین فیلمهای تاریخ سینما در جهان

عجیب ترین و بهترین چهره پردازیهای هالیوود + عکس!

عجیب ترین و بهترین چهره پردازیهای هالیوود + عکس!

بازیگران و خوانندگان ستاره جهان با چهره ای نامتعارف+ عکس!

بازیگران و خوانندگان ستاره جهان با چهره ای نامتعارف+ عکس!
مشاهده

مطالب بیشتر در چهره ها

عاشقانه های احسان و سولماز در فیس بوک + تصاویر

عاشقانه های احسان و سولماز در فیس بوک + تصاویر

پیامک برای رسوایی + تصاویر

پیامک برای رسوایی + تصاویر

شقایق دهقان در بیمارستان + تصاویر

شقایق دهقان در بیمارستان + تصاویر

آتنه فقیه نصیری کارمند بانک! + تصاویر

آتنه فقیه نصیری کارمند بانک! + تصاویر

پیام جالب شهاب حسینی به سرمربی آلمان! + تصاویر

پیام جالب شهاب حسینی به سرمربی آلمان! + تصاویر

عذرخواهی احسان علیخانی از مهدی یراحی + تصاویر

عذرخواهی احسان علیخانی از مهدی یراحی + تصاویر

پدر همسر مهناز افشار + عکس

پدر همسر مهناز افشار + عکس

بازی محمدرضا گلزار با آیشواریا در سلام بمبئی + عکس

بازی محمدرضا گلزار با آیشواریا در سلام بمبئی + عکس

ممنوع التصویر شدن نرگس محمدی از زبان خودش + تصاویر

ممنوع التصویر شدن نرگس محمدی از زبان خودش + تصاویر

دعای عمو پورنگ در شب قدر + عکس

دعای عمو پورنگ در شب قدر + عکس

مطالب مرتبط

بیوگرافی “ناصر طهماسب”

بیوگرافی “ناصر طهماسب”

جلال مقامی مجری معروف دیدنی ها در دورهمی

جلال مقامی مجری معروف دیدنی ها در دورهمی

ممنوع الکاری جمشید هاشم پور برای سر تراشیده اش + عکس

ممنوع الکاری جمشید هاشم پور برای سر تراشیده اش + عکس

بیوگرافی و عکسهای “الهام جعفر نژاد”

بیوگرافی و عکسهای “الهام جعفر نژاد”

چهره های مشهور ایرانی متولد 10 اردیبهشت + تصاویر

چهره های مشهور ایرانی متولد 10 اردیبهشت + تصاویر

فیلم جدید افشین هاشمی با صدای خاص رویا تیموریان!

فیلم جدید افشین هاشمی با صدای خاص رویا تیموریان!

مهدی کوشکی با فیلمی متفاوت در جشنواره فجر

مهدی کوشکی با فیلمی متفاوت در جشنواره فجر

ورزشکاران ایرانی که بازیگری را تجربه کردند + تصاویر

ورزشکاران ایرانی که بازیگری را تجربه کردند + تصاویر

هنرمندانی که در آبان متولد شدند + تصاویر

هنرمندانی که در آبان متولد شدند + تصاویر

بیوگرافی و عکسهای “فقیهه سلطانی”

بیوگرافی و عکسهای “فقیهه سلطانی”

کلیپ فیلم زهرمار با صدای خواننده استقلالی منتشر شد!

کلیپ فیلم زهرمار با صدای خواننده استقلالی منتشر شد!

نیکی کریمی از خوش شانسی اش می گوید

نیکی کریمی از خوش شانسی اش می گوید

مهم ترین فیلم هایی که از جشنواره فیلم فجر بازماندند

مهم ترین فیلم هایی که از جشنواره فیلم فجر بازماندند

رقص سپند امیرسلیمانی در نهنگ عنبر + عکس

رقص سپند امیرسلیمانی در نهنگ عنبر + عکس

زندگینامه و عکس های جالب ژاله علو

زندگینامه و عکس های جالب ژاله علو

زنان نینجای ایرانی در جشنواره پاریس + عکس

زنان نینجای ایرانی در جشنواره پاریس + عکس

فیلم سیاه باز با بازی مهدی کوشکی و آتیلا پسیانی

فیلم سیاه باز با بازی مهدی کوشکی و آتیلا پسیانی

قاتل اهلی سیاسی ترین فیلم مسعود کیمیایی !

قاتل اهلی سیاسی ترین فیلم مسعود کیمیایی !

فیلم گل به خودی به ایستگاه پایانی رسید

فیلم گل به خودی به ایستگاه پایانی رسید

بیوگرافی “احمد آقالو” بازیگر و دوبلور فقید

بیوگرافی “احمد آقالو” بازیگر و دوبلور فقید