بیشتر بخوانید

نکاتی برای از بین بردن چربی های پهلو

نکاتی برای از بین بردن چربی های پهلو

فلفل بخورید تا لاغر شوید ؛ البته با این روش

فلفل بخورید تا لاغر شوید ؛ البته با این روش

لاغری با سونا ، مسئله این است

لاغری با سونا ، مسئله این است

خوراکی هایی که اشتها را کاهش میدهند

خوراکی هایی که اشتها را کاهش میدهند

بالا رفتن وزن در زمان پریودی و قاعدگی از چیه ؟

بالا رفتن وزن در زمان پریودی و قاعدگی از چیه ؟

راه و چاه کالری سوزی در 30 دقیقه با پیاده روی

راه و چاه کالری سوزی در 30 دقیقه با پیاده روی

واقعا به جای شام میوه بخوریم لاغر می شویم؟

واقعا به جای شام میوه بخوریم لاغر می شویم؟

راهکاری برای کم اشتهایی افراد

راهکاری برای کم اشتهایی افراد

مانکن شدن با پیلاتس

مانکن شدن با پیلاتس

ماساژی که لاغر میکنه

ماساژی که لاغر میکنه
تفاوت دویدن روی تردمیل و دویدن در فضای باز
در این مطلب به ویژگی های یک تردمیل مناسب و تفاوت دویدن روی تردمیل و دویدن در فضای باز پرداخته ایم.

دویدن روی تردمیل با فضای باز چه‌فرقی دارد؟

تردمیل وسیله‌ای ورزشی است که‌به‌نام های دوبرقی، دودرجا یا دوثابت شهرت یافته‌و امکان دویدن را در فضای بسته‌فراهم می‌کند. این دستگاه‌که‌این روزها به‌دلیل مشغله‌فراوان افراد در منازل بسیاری از خانواده‌ها دیده‌می‌شود، دارای ویژگی های خاصی است که‌استفاده‌کنندگان از آن باید به‌آنها توجه‌کنند. در این مطلب به‌ویژگی های یک تردمیل مناسب پرداخته‌ایم و ضمن پیشنهاد کفش و لباس مناسب حین استفاده‌از این دستگاه، برنامه‌ای درباره‌استفاده‌از این دستگاه‌پیشنهاد کرده‌ایم.

تاریخچه‌تردمیل

تردمیل حدود 4 هزار سال پیش توسط بشر در مباحث مهندسی و تولید نیرو مورد استفاده‌قرار می‌گرفت و بعدها مهندس مکانیک انگلیسی، «سر ویلیام کابیت» در سال 1818 برای مجازات زندانیان در زندان «باریسنتادموندز» را در شهرسنان سافک انگلستان ساخت. در سال 1952 دکتر «رابرت بروس» در دانشگاه‌واشنگتن اولین تردمیل را برای تشخیص و بررسی بیماری های قلبی و تنفسی اختراع کرد و پس از آن، دکتر «کنت کوپر» نتایج و فواید تحقیقات تمرینات هوازی را در سال 1968 به‌چاپ رساند. پس از او نیز «ویلیام استواب» که‌از کتاب ایروبیک او الهام گرفت، تردمیل را برای ورزش در منزل طراحی و شروع به‌تولید انبوه‌آن کرد. امروزه، جدیدترین تردمیلی که‌در زمینه‌درمانی و آزمایشگاهی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد، تردمیل «ضدجاذبه» است که‌تمامی فشارهای واردشده‌بر بدن را از بین می‌برد و با توجه‌به‌کاربرد آن قیمتش بین 34 تا 75 هزار دلار است.

 

دویدن روی تردمیل

تفاوت تردمیل و دویدن در فضای بازامروزه‌تردمیل در همه‌جا، از جمله‌بیمارستان ها، مطب پزشکان و فیزیوتراپیست ها، مراکز درمانی، اماکن ورزشی، سالن های ورزشی نیروهای نظامی، آتشنشانی، دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و منازل به‌کار برده‌می‌شود. با توجه‌به‌موارد مورداستفاده، تردمیل های گوناگونی در بازار می‌توان یافت. بعضی از آنها برای کارهای تحقیقاتی، درمانی و قهرمان سازی استفاده‌می‌شوند که‌قابلیت های خاصی دارند و متخصصان کنار افراد حضور دارند بنابراین به‌اهداف مطلوب بدون خطر دست می‌یابند اما بعضی از تردمیل ها قابلیت های اندکی دارند و در باشگاه‌و منازل یافت می‌شوند که‌کارشناس و متخصص کنار فرد (به‌خصوص در منزل) حضور ندارد و همین امر سبب بروز حوادث و آسیب های ناگواری برای افراد می‌شود مانند دختر قهرمان بوکس سنگین وزن جهان «مایک تایسون» که‌بر اثر سقوط از تردمیل جان خود را از دست داد.

با تردمیل بدوید و به‌سلامت برسید

ویژگی های یک تردمیل مناسب


قدرت موتور:بهتر است قدرت موتور از 5/1 اسب بخارکمتر نباشد. اگر از دستگاه‌بیشتر برای دویدن تا پیاده‌روی استفاده‌می‌شود یا اینکه‌وزنتان بیشتر از 120 کیلوگرم است باید تردمیل این امکان را داشته‌باشد که‌قدرت آن را تا 2 یا 3 اسب بخار بالا ببرید.

عرض تسمه:اگر درشت اندام (هم از نظر قد و هم از نظر وزن) هستید، بهتر است از تسمه‌های پهن تر استفاده‌کنید. بیشتر تردمیل ها با عرض تسمه‌40 سانتی متر به‌بالا هستند. هرچه‌تسمه‌عریض تر باشد، دویدن راحت تر خواهد بود. البته‌تسمه‌آن باید حتما دولا و حداقل 35 سانتی متر عرض و 100 سانتی متر طول داشته‌باشد. تسمه‌باید به‌صورتی باشد که‌یک گام معمولی را پاسخگو باشد و اگر گام های شما به‌طور معمول بلندتر هستند، چه‌بهتر که‌این اندازه‌ها نیز بیشتر باشد. به‌علاوه، تسمه‌نقاله‌تردمیل باید در قسمت زیرین که‌در تماس با تخته‌تردمیل است دارای لایه‌های پارچه‌ای همراه‌با تارهای کربن باشد تا از ایجاد الکتریسیته‌ساکن هنگام کار تردمیل جلوگیری شود. این الکتریسیته‌ساکن باعث تخلیه‌بارهای قوی الکتریکی به‌مدارات الکترونیکی تردمیل می‌شود و بیشتر اوقات صفحه‌نمایش آسیب خواهد دید.

چهارچوب و فرم دستگاه:هم می‌تواند از استیل و هم از آلومینیوم ساخته‌شود. استیل سنگین تر و محکم تر است اما ممکن است در طولانی مدت زنگ بزند. آلومینیوم سبک تر است اما زنگ نمی زند.

نوار صفحه:باید به‌صورتی باشد که‌راه‌رفتن روی آن راحت باشد و ضربه‌پای شما را نیز بتواند به‌خوبی جذب کند.

نمایشگر تردمیل:باید میزان سرعت، شیب، زمان و مسافت طی شده‌توسط کاربر را نشان بدهد. البته‌در بعضی از مدل ها ضربان قلب و میزان کالری مصرفی نیز نمایش داده‌می‌شود. به‌علاوه، صفحه‌نمایشگر باید بزرگ باشد تا خواندن سرعت، شیب، زمان و مسافت را برایتان آسان تر کند.

برد کنترل موتور تردمیل:این برد برای کنترل سرعت و قدرت تردمیل طراحی شده‌و براساس فرکانس سوئیچ ترانزیستور برد، سرعت و قدرت موتور را کنترل می‌کند.

دقت کنید که‌تردمیل دکمه‌و بند توقف اضطراری داشته‌باشد و یادتان باشد با پرداخت مبلغ بیشتر می‌توانید تردمیلی با قدرت موتور بالاتر، استحکام بدنه‌و امکانات بیشتر داشته‌باشید.

شیوه‌درست راه‌رفتن

از افتادن شانه‌ها و به‌جلو آمدن سرتان هنگام کار با تردمیل خودداری کنید. توجه‌داشته‌باشید که‌طول گام هایتان باید مانند طول گامی باشد که‌در حالت عادی است.

شایع ترین آسیب ها:

• درد پاشنه‌و کف پا (به‌علت التهاب فاشیای کف پا)

• درد کف پا و بین انگشتان

• درد در زانو

• درد در قسمت خارجی لگن

• التهاب تاندون آشیل

• درد در قسمت جلوی ساق

• دردهای عضلانی در ناحیه‌پشت ران

• درد در ناحیه‌کمر به‌علت دویدن روی شیب بالای تردمیله، همیشه‌3 تا 5 دقیقه‌را برای گرم و سرد کردن اختصاص دهید.

 

دویدن روی تردمیل

تفاوت تردمیل و دویدن در فضای باز

 

تفاوت تردمیل و دویدن در فضای باز

زمانی که‌شما می‌دوید، از طرف بدنتان نیرویی به‌سمت زمین وارد می‌شود و زمین مقداری از آن را جذب می‌کند و مقدار دیگر را به‌سمت بدن برمی گرداند که‌با استفاده‌از کفش های مناسب این مقدار نیرو کم می‌شود و از آسیب رساندن به‌اندام تحتانی جلوگیری می‌کند، اما در تردمیل این گونه‌نیست زیرا این دستگاه‌دارای تسمه‌ای است که‌زمانی که‌شما روی آن نیرو وارد می‌کنید، به‌صورت ارتعاشی آن را برمی گرداند و موتور آن نیز نیروی بیشتری تولید می‌کند.

از این رو، فشار بر اندام تحتانی بیشتر می‌شود و از آنجا که‌مسافت پیموده‌شده‌مخفی است (اگرچه‌به‌صورت دیجیتالی نمایش داده‌می‌شود) و ما آن را به‌خوبی حس نمی کنیم، میزان شدت ورزش و مسافت پیموده‌شده، کمتر از حد واقعی تخمین زده‌می‌شود و فشار های واردشده‌بر بدن نیز بیشتر می‌شود. مشکل دیگری که‌میان استفاده‌کنندگان تردمیل دیده‌می‌شود این است که‌هنگام دویدن یا راه‌رفتن دستگیره‌ها را نگه‌می‌دارند که‌این کار مشکلات زیادی برای ورزشکار ایجاد می‌کند. برخی از این مشکلات عبارت اند از:برهم زدن وضعیت طبیعی بدن (که‌خود سبب بروز دردهای مفصلی و عضلانی می‌شود)، کاهش تعادل و هماهنگی و کاهش حس عمقی- عصبی ( این حس توانایی احساس موقعیت بدن و تثبیت آن در فضای اطراف است). به‌علاوه، با پیشرفت علم مهندسان ورزشی مشکلات مربوط از جمله‌به‌کار بردن سطوح نرم برای تسمه‌را حل کرده‌اند اما نکته‌قابل توجه‌این است که‌زمانی که‌شما در فضای آزاد می‌دوید، سطوحی که‌زیر پای شما قرار می‌گیرد، مختلف است (خیس، خشک، سخت، نرم و...) که‌همین موضوع چالش مفید برای تقویت سیستم عصبی- عضلانی و بهبود قدرت و تعادل است و برای دوندگان اهمیت فراوانی دارد. متاسفانه‌این اتفاق روی تردمیل نمی افتد. یکی دیگر از موارد قابل توجه‌این است که‌وقتی در فضای آزاد می‌دوید از صدای پرندگان، زیبایی طبیعت و... لذت می‌برید که‌همین موضوع تاثیرات مثبتی روی روانتان می‌گذارد. مشکل دیگر استفاده‌از تردمیل میان ورزشکاران، افزایش طول گام است؛ یعنی زمانی که‌ورزشکاران روی تردمیل می‌دوند، به‌صورت ناخودآگاه‌گام های بلندتری برمی دارند که‌همین مساله‌سبب آسیب رساندن به‌عضلات پشت پا می‌شود.

همیشه‌لباس ورزشی ای انتخاب کنید که‌تنگ و پلاستیکی نباشد زیرا این نوع پوشاک موجب افزایش تعریق، اختلال در تبادل هوا و فشار وارد کردن بر پوست می‌شود که‌عوارض آن پس از تمرین شامل خستگی، درد موضعی و تاول است. همچنین اگر نظافت این نوع پوشاک رعایت نشود، عامل مهمی در بروز عفونت و بیماری های پوستی خواهد بود.

پا نیز قلب دوم انسان است، پس باید در خرید کفش ورزشی دقت بسیاری کرد. یادتان باشد تهیه‌کفش ورزشی مناسبی که‌امروزه‌به‌عنوان یکی از ابزار اصلی هر رشته‌ورزشی مطرح است برای اجرای بهتر ورزش بسیار مهم و دارای 3 کارکرد اصلی حفاظت از پا، راحتی و حمل وزن بدن است، اما کفش مناسب ورزشی که‌برای تمرین روی تردمیل نیز توصیه‌می‌شود، باید این ویژگی را داشته‌باشد:

1) کفش باید اندازه‌پا باشد، نه‌اینکه‌صرفا زیبا باشد. از این رو، حتما هنگام خرید هر دو لنگه‌کفش را امتحان کنید.

2) وقتی کفش را می‌پوشید، بایستید و مطمئن شوید که‌در پنجه‌پا 3 تا 12میلی متر از انگشت شست پا فضای خالی وجود دارد.

3) هرگز کفش تنگ را به‌امید اینکه‌جا باز می‌کند، نخرید.

4) اگر پایتان به‌چرم روی کفش فشار می‌آورد، به‌طوری که‌سبب بیرون زدگی از کفش می‌شود، آن را کنار بگذارید .

5) افراد با قوس کف پای زیاد از کفش هایی استفاده‌کنند که‌انعطاف پذیری بالایی داشته‌باشد و از پوشیدن کفش هایی که‌پا را محدود می‌کنند، خودداری کنند.

6) افراد دارای کف پای صاف باید کفش با لایه‌میانی بسیار سفت برای کنترل حرکت و کاهش میزان چرخش داخلی بپوشند.

7) افرادی که‌دارای قوس کف پای طبیعی هستند باید کفش هایی بپوشند که‌برآمدگی مختصری دارد.

8) همیشه‌پس از اتمام تمرین لباس های خود را بشویید یا حداقل آنها را مقابل نور خورشید قرار دهید.

4 فایده‌تردمیل

• صرفه‌جویی در زمان (در هر زمان و شرایط مختلف آب و هوایی می‌توان دوید)

• وسیله‌مناسب برای بانوان (به‌دلیل حوادث غیرمترقبه‌رفتن به‌خارج از منزل)

• دارا بودن پروتکل های تمرینی گوناگون

• در امان بودن از آلودگی هوا


هشدار

• اگر از آسیب های مفصلی، استخوانی، عضلانی و قلبی رنج می‌برید، از تردمیل استفاده‌نکنید و برای ورزش کردن با پزشک خود و متخصص علوم ورزشی مشورت کنید.

• قبل از استفاده‌از تردمیل، استفاده‌درست از آن را یاد بگیرید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

• قبل از شروع به‌حرکت، بند توقف اضطراری را به‌خود نصب کنید، به‌این ترتیب در صورت از دست دادن تعادل دستگاه‌خودبه‌خود متوقف می‌شود و از افتادن شما و سایر آسیب ها جلوگیری خواهد شد.

• اگر مبتدی هستید، زیرنظر متخصص علوم ورزشی از این دستگاه‌استفاده‌کنید. حتی باتوجه‌به‌کسب تجربه‌همچنان با متخصص علوم ورزشی در تماس باشید و از او راهنمایی های مربوط به‌تغییر برنامه‌و پروتکل تمرینی تان
را بخواهید.

• استفاده‌از تردمیل به‌افرادی که‌وزن بالایی دارند، سالمندان، کودکان، افرادی که‌مشکلات تعادلی یا بینایی دارند، افراد مبتلا به‌بیماری های نورولوژی یا اعصاب و بیماران مبتلا به‌پوکی استخوان نیز به‌دلیل مشکلات تعادلی که‌ممکن است ایجاد و باعث آسیب شود، توصیه‌نمی شود.

بیشتر بخوانید

لاغری بی هیچ زحمتی با روش " پرانایاما "

لاغری بی هیچ زحمتی با روش " پرانایاما "

بهترین ساعت روز برای پیاده روی

بهترین ساعت روز برای پیاده روی

فرمولی برای پر و عضلانی شدن لاغر و استخوانی ها

فرمولی برای پر و عضلانی شدن لاغر و استخوانی ها

با خوابیدن هم لاغر شوید!!

با خوابیدن هم لاغر شوید!!

رازهای فیتنس شدن در فصل بهار

رازهای فیتنس شدن در فصل بهار

هیچ چیز مثل این ورزش باعث لاغری شکم نمیشود

هیچ چیز مثل این ورزش باعث لاغری شکم نمیشود

بادی اتک جدیدترین روش تناسب اندام

بادی اتک جدیدترین روش تناسب اندام

صاف کردن شکم و پهلو بدون تمرینات سخت بدنسازی

صاف کردن شکم و پهلو بدون تمرینات سخت بدنسازی

24 خوردنی که برای کوچک کردن شکم عالیست

24 خوردنی که برای کوچک کردن شکم عالیست

راز چشم بادامی ها برای افزایش قد با یوگا

راز چشم بادامی ها برای افزایش قد با یوگا
مشاهده

مطالب بیشتر در تناسب اندام

رژیم مایعات چطور و از چه راهی ؟

رژیم مایعات چطور و از چه راهی ؟

درمان شلی و افتادگی پوست بازو و بدن بدون جراحی

درمان شلی و افتادگی پوست بازو و بدن بدون جراحی

برنامه تناسب اندام و شکمی صاف و سفت در 8 هفته

برنامه تناسب اندام و شکمی صاف و سفت در 8 هفته

اشتباهی که پس از یک وعده پر خوری مرتکب می شوید

اشتباهی که پس از یک وعده پر خوری مرتکب می شوید

بشقاب درمانی برای لاغر شدن

بشقاب درمانی برای لاغر شدن

برای لاغر شدن چه باید کرد؟

برای لاغر شدن چه باید کرد؟

میوه ای که پوستش یک چربی سوز عالی است

میوه ای که پوستش یک چربی سوز عالی است

چند گام تا درمان کامل چاقی دور کمر

چند گام تا درمان کامل چاقی دور کمر

5 کلید طلائی تناسب اندام در خانه

5 کلید طلائی تناسب اندام در خانه

بخندید تا لاغر شوید

بخندید تا لاغر شوید

مطالب مرتبط

دویدن روی تردمیل بهتر است یا فضای باز؟

دویدن روی تردمیل بهتر است یا فضای باز؟

اشتباهات رایج ما هنگام ورزش با تردمیل

اشتباهات رایج ما هنگام ورزش با تردمیل

راهنمای کامل ورزش کردن با تردمیل و آموزش های لازم آن

راهنمای کامل ورزش کردن با تردمیل و آموزش های لازم آن

رسیدن به شاخص مناسب BMI با استفاده از تردمیل

رسیدن به شاخص مناسب BMI با استفاده از تردمیل

استفاده از دستگاه تردمیل برای زانو مضر است؟

استفاده از دستگاه تردمیل برای زانو مضر است؟

لحظات هولناک گیر کردن دست کودک زیر تردمیل + فیلم

لحظات هولناک گیر کردن دست کودک زیر تردمیل + فیلم

یک راهنمای عالی برای خرید کفش مناسب دویدن

یک راهنمای عالی برای خرید کفش مناسب دویدن

شایع ترین آسیب های ورزش دویدن

شایع ترین آسیب های ورزش دویدن

باورهای اشتباه درباره دویدن و مسابقه دو

باورهای اشتباه درباره دویدن و مسابقه دو

همه دانستنی ها درباره یک پیاده روی مناسب و متنوع

همه دانستنی ها درباره یک پیاده روی مناسب و متنوع

دلیل و راه پیشگیری و درمان درد پهلو هنگام دویدن دویدن

دلیل و راه پیشگیری و درمان درد پهلو هنگام دویدن دویدن

کارهای خجالت آور در باشگاه!

کارهای خجالت آور در باشگاه!

برنامه ای هوشمندانه برای لاغری با تردمیل

برنامه ای هوشمندانه برای لاغری با تردمیل

تمرینات ورزشی عالی برای خانم ها در فضای باز

تمرینات ورزشی عالی برای خانم ها در فضای باز

مصرف انرژی کمتر با لبخند زدن در طول دویدن!

مصرف انرژی کمتر با لبخند زدن در طول دویدن!

اشتباهات مخرب ورزشی در تابستان

اشتباهات مخرب ورزشی در تابستان

عوارض دویدن بیش از حد و طولانی

عوارض دویدن بیش از حد و طولانی

موثرترین تمرینات هوازی برای کاهش وزن

موثرترین تمرینات هوازی برای کاهش وزن

لذت دویدن با 5 تکنیک آسان

لذت دویدن با 5 تکنیک آسان

اهمیت بازی در فضای باز بر روی کودکان

اهمیت بازی در فضای باز بر روی کودکان