بیشتر بخوانید

سریالهای ویژه ماه رمضان همراه با ساعت پخش

سریالهای ویژه ماه رمضان همراه با ساعت پخش

عکسهای دیدنی از پشت صحنه سریال خروس

عکسهای دیدنی از پشت صحنه سریال خروس

عکسهای بازیگران سریال مادرانه

عکسهای بازیگران سریال مادرانه

تصاویری از پشت صحنه سریال دودکش

تصاویری از پشت صحنه سریال دودکش

عکسهای بسیار جذاب و دیدنی از سریال اولین انتخاب

عکسهای بسیار جذاب و دیدنی از سریال اولین انتخاب

دفاع فلورا سام از لهجه اش

دفاع فلورا سام از لهجه اش

لیلا اوتادی بازیگر سریال جشن سربرون شد

لیلا اوتادی بازیگر سریال جشن سربرون شد

سوتی بسیار عجیب در سریال مادرانه + عکس

سوتی بسیار عجیب در سریال مادرانه + عکس

اکبر عبدی با فیلم " ای ایران " در تلویزیون

اکبر عبدی با فیلم " ای ایران " در تلویزیون

شهاب مظفری خواننده تیتراژ سریال دل شد

شهاب مظفری خواننده تیتراژ سریال دل شد
صحبت های جنجالی ساناز سماواتی درباره سینما
ساناز سماواتی از بازیگران سینما و تلویزیون که چندسالی است کم کار شده در گفت و گویی به برخی حواشی سینما اشاره کرد.

افشاگری ساناز سماواتی درباره‌سینما

ساناز سماواتی بازیگر سینما و تلویزیون که‌چند سالی است در عرصه‌بازیگری کم کار شده‌از برخی حواشی سینما پرده‌برداشت،گفتگوی ما با این بازیگر را از دست ندهید.

ساناز سماواتی متولد فروردین ماه‌1350 در تهران و فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه‌آزاد در سال 1375 است. بعد از طی یک دوره‌بازیگری در کلاس های آزاد؛ بازی در سینما را از سال 1373 با فیلم حامی به‌کارگردانی «قدرت الله‌صلح میرزایی» آغاز کرد.

او در ادامه‌با مجموعه‌نود شب مهران مدیری محبوبیت خود را در تلویزیون افزایش داد. بعد از سفر چند ساله‌خود به‌کشور سوئد به‌کشور برگشت اما حضورش همانند سابق با پررنگی مواجه‌نشد و در این سالها کم کاری او و اکثر هم دوره‌هایش را شاهد هستیم؛ طی این گفتگو به‌دلایلی که‌سبب شد تا همدوره‌های او کم کار تر از گذشته‌شوند اشاره‌می‌شود...

ساناز سماواتی این روزها کجاست و مشغول چه‌کاری است؟

ایران، تهران و مشغول ورزش، مطالعه‌و همین طور یک ngo در زمینه‌حمایت از حیوانات خانگی که‌به‌شدت فعالیت دارم؛ بیشتر پروسه‌کاری من این روزها این است و اگر کاری باشد که‌سر فیلم برداری هم هستم.

ساناز سماواتی

عکس های ساناز سماواتی

چطور می‌شود ساناز سماواتی مترجم زبان در سال 72 مقابل دوربین قرار می‌گیرد؟

قصه‌از آن جا شروع شد که‌من هم مثل سایر بازیگران به‌این رشته‌علاقه‌داشتم؛ حرف کلیشه‌ای که‌همه‌می‌زنیم اما دور از شوخی، حقیقا من می‌خواستم فضا نورد شوم یا دامپزشک ولی در آن دوره‌ای که‌ما کنکور می‌دادیم بنا به‌دلایلی خانم ها اجازه‌حضور در این دو رشته‌را نداشتند؛ من هم به‌زبان انگلیسی علاقه‌داشتم؛ هم چنان هم هستم؛ نه‌تنها این زبان را دوست دارم بلکه‌علاقه‌زیادی به‌فرا گیری زبان های دیگر داشتم؛ ترم سه‌و چهار مترجمی بودم که‌یک آگهی در روزنامه‌دیدم؛ نوشته‌بود حمید سمندریان آموزش بازیگری حرفه‌ای را در کانون تئاتر تجربی در خیابان فردوسی برگزار می‌کنند؛ شهریه‌اش هم سه‌هزار تومان بود که‌البته‌کم هم نبود. با آزمون ورودی که‌در تالار سنگلج از ما گرفتند که‌اگر اشتباه‌نکنم حدود سیصد نفر آمده‌بودند؛ خوشبختانه‌یکی از آن هایی که‌در همان آزمون اولیه‌انتخاب شد؛ بنده‌بودم؛ از آن جمع، 72 نفر در شاخه‌های مختلف قبول شدیم؛ بازیگری، فیلمنامه‌نویسی و کارگردانی؛ اساتید مختلفی هم تدریس می‌کردند ولی باز هم خوش شانسی دیگر این بود که‌من آدم خوش اخلاقی هستم و از همان ترم یک و دو موفق شدم که‌جلوی دوربین قرار بگیرم و از همان جا ادامه‌بدهم تا به‌الآن...

در حال حاظر هم شرایط ورود بازیگران به‌همین شکل است یا این اخباری که‌می‌شنویم مبنی بر ورود برخی بازیگران از راه‌های دیگر، درست است؟

ببینید، متاسفانه‌ما خیلی دیر یادمان می‌افتد که‌در مورد برخی از مسائل دقت و سعی بر برطرف کردنش داشته‌باشیم؛ نه‌تنها در شغل ما بلکه‌در کل جامعه‌این اتفاق می‌افتد؛ امروزه‌اگر بی طرف و واقع گرایانه‌نگاه‌بکنید متوجه‌می‌شوید هر چه‌ضد ارزش بود؛ ارزشمند شده‌است؛ زمانی که‌من وارد این حرفه‌شدم نقش های خیلی کوچک کار می‌کردم؛ ما عشقمان این بود که‌ساعت ها پشت صحنه‌بنشینیم اگر آفیش می‌شدیم و سکانسمان را فیلم برداری می‌کردند؛ من به‌عنوان یک بازیگر جوان و جویای نام، ساعت ها حاضر بودم پشت صحنه‌بنشینم و در کمال سکوت، اساتیدی را که‌بازی می‌کردند را نظاره‌کنم؛ یادم است در سریال محاکمه؛ همه‌بازیگران حدود ده، بیست سال کار حرفه‌ای کرده‌بودند و من تازه‌کار را شروع کرده‌بودم؛ برای این که‌پذیرفته‌شده‌بودم یک شب تا صبح گریه‌کردم؛ یادم است بیست و پنج، شش، جلد کتاب خریدم؛ برای این که‌ببینم؛ مریم فیروز چه‌کسی بوده‌که‌قرار است نقش او را بازی کنم از ذوق این که‌جلوی آقای انتظامی می‌خواهم نقش را بازی کنم؛ روحم در پرواز بود؛ اما امروزه‌خیلی برای من جالب است؛ ادعایی هم نمی کنم؛ اما وقتی استاد بزرگی می‌نشیند پای آینه‌گریم، ما از آن نسلی می‌آیم که‌به‌ما یاد دادند در این حالت به‌احترام او کنارش ننشینیم؛ احترام به‌بزرگتر و خیلی از مسائل دیگر مقدم است بر هنر؛ یعنی هنر در درجه‌دوم است؛ اما الآن می‌بینم که‌این آقا یا خانم را از توی خیابان آوردند؛ برای چهره‌قشنگش؛ برای روابطی که‌دارد یا برای پولی که‌خرج می‌کند؛ آن فرد این قدر جسارت دارد که‌وقتی پیشکسوتی را گریم می‌کنند می‌آید؛ روبروی آینه‌گریم می‌نشیند و آدامسش را هم می‌خورد؛ ما هم رویمان نمی شود که‌بگوییم آیا اصول ابتدایی کاری که‌می‌کنی؛ بلد هستی؟ اگر آموزشگاه‌هم نرفتی و این مسائل ساده‌را نیاموخته‌ای می‌توانی از ابتدایی ترین چیزها شروع کنی و به‌صورت تجربی وارد این کار شوی؛ هیچ اشکالی هم ندارد؛ ولی متاسفانه‌الآن شرایطی که‌حاکم شده‌است خیلی دردناک است؛ برای آن هایی که‌به‌صورت حرفه‌ای کار می‌کنند؛ همین مسئله‌ای که‌شما فرمودید یک مافیایی وجود دارد که‌کانال ورود افراد با روابط خاص و پول هستند؛ اگر می‌توانی مهمانی های شبانه‌ای برگزار کنی یا بروی در مهمانی ها؛ می‌توانی کار کنی؛ بقیه‌اگر کار حرفه‌ای می‌کنند و در این مسائل نیستند کنار گذاشته‌و به‌مرور به‌وادی فراموشی سپرده‌می‌شوند.

عکس ساناز سماواتی

عکسهایی از ساناز سماواتی

این مسائل فقط به‌تهیه‌کنندگان یک کار هنری بر می‌گردد یا بازیگران هم در این اتفاقات سهیم هستند؟

بله، به‌همه‌مرتبط می‌شود؛ این درد دلی که‌من دارم بحث فقط بازیگری نیست؛ پای صحبت همکاران قدیمم که‌می‌نشینم می‌بینم که‌در هر شاخه‌که‌شما فکر کنید این اتفاقات می‌افتد؛ مثلا یک گریمور که‌تا سه‌ماه‌پیش قلم شور بوده‌است؛ در مقابل گریمور مطرحی و حرفه‌ای که‌nتومان دستمزد می‌گیرد با دستمزد n منفی پنج کار را می‌دزدند؛ انگار همه‌ذات هنر را فراموش کرده‌ایم که‌جدای از مسائل مالی است؛ هنرمند هم احتیاج به‌ارتزاق از این راه‌دارد ولی الآن همه‌چی را با پول قیاس می‌کنیم؛ قبلا وقتی به‌ما زنگ می‌زدند می‌گفتند ما این فیلم نامه‌را برای شما می‌فرستیم؛ اصلا بخونید؛ ببیند خوشتان می‌آید؟ این نقش را دوست داری؛ وقتی ما می‌خواندیم؛ یا قبول و یا رد می‌کردیم؛ حتی خودمان پیشنهاد می‌دادیم که‌اگر فلانی را انتخاب کنید بیشتر به‌این نقش می‌خورد؛ همین هفته‌اخیر کاری را به‌من پیشنهاد دادند که‌خیلی راحت گفتم این کار برای من نیست و به‌درد فلانی می‌خورد؛ کارگردان و تهیه‌کننده‌کار به‌من خندیدند و گفتند شما اولین نفری هستید که‌این حرف را می‌زنید؛ کار هنر یک چیز دلی است متاسفانه‌این روزها همه‌چیز فراموش شده‌است و پول و رابطه‌حرف اول و آخر را می‌زند.

در مورد مبالغی دریافتی که‌بازیگران دریافت میکنند توضیح بدهید؛ چند در صد این مبالغ واقعی است؟

موضوع جالبی را عنوان کردید؛ اما قبل از آن من یک پیش زمینه‌ای را بگویم؛ قبل تر ها ما در تلویزیون کد داشتیم و وقتی کارگردان می‌گفتم ساناز سماواتی را برای این نقش می‌خواهم؛ طبق آن کد قرار داد می‌بستیم؛ در آن زمان افراد مهم نبودند؛ بلکه‌این که‌نقش به‌چه‌کسی می‌نشیند اهمیت داشت؛ بنابر این کارگردان پای انتخاب خود می‌ایستاد؛ اما الآن برخی کارگردان ها هم از تهیه‌کننده‌ها طبعیت می‌کنند؛ چون او یک سرمایه‌گذار آورده‌که‌گفته‌من n تومان پول می‌آورم در این کار، به‌این شرط که‌برخی افراد را خودم وارد کنم. مثلا اگر ساناز سماواتی برای بازی در زائران مهتاب در بیست و پنج، شش سال پیش، دستمزدش دویست هزار تومان است؛ اما تهیه‌کننده‌میگفت:کد من برای این نقش صد و بیست هزار تومان است؛ شما هم یک خورده‌کنار بیایید؛ من هم از کدهای دیگر می‌زنم و میاورم روی کد بازیگری و شما را راضی می‌کنم؛ اما شما باید باشید؛ چون تهیه‌کننده‌هم آموزش کار صحیح خود را دیده‌بود؛ اما الآن برای من جالب است که‌اول بدون هیچ اطلاعاتی می‌پرسند چقدر می‌گیری؟ بعد من مثلا میگم فلان قدر؛ می‌گه‌تماس می‌گریم؛ زنگ می‌زند به‌همکار دیگر و اگر قیمت او پایین تر بود؛ کار را به‌او می‌دهند؛ دقیقا مثل مسابقه؛ مقوله‌جدید هم که‌من تازگی ها دیدم این است که‌زنگ میزنند و می‌گویند که‌این نقش برای شما مناسب است و ما هم تو را می‌خواهیم؛ منتها چقدر به‌ما درصد می‌دهید؟ اگر ما برای شما فلان تومان قراداد ببندیم سهم ما چقدر می‌شود؟ مثلا عوامل تولید به‌من زنگ می‌زنند و این ها را می‌گویند؛ این اتفاق فقط برای من نیافتاده‌است و از دوستان دیگر هم که‌پرسیدم ازین داستان ها داشته‌اند و این بعضا فقط در شاخه‌بازیگری نیست؛ من دوستی دارم که‌از برنامه‌ریز های فوق العاده‌حرفه‌ای است؛ به‌او گفته‌بودند تو n تومان دستمزد می‌گیری؛ ما n مثبت دو قرار داد می‌بندیم و از قرارداد شما هم یک میلیون تومانش مال ما؛ اگر نمی خواهی هم، کس دیگری را می‌آوریم؛ ولی چون اسم داری و می‌خواهی کار هم بکنی؛ بپذیر؛ این پورسانت گرفتن هم، مد شده‌است؛ حالا یا کسی مثل من پیدا می‌شود و صابون کم کاری را به‌تنش می‌مالد؛ یا به‌خواست آن ها تن در می‌دهد؛ البته‌رقمی که‌بازیگران هم می‌گویند باید نرمال و درست باشد؛ از راه‌نرسیده‌سه‌برابر رقم ما پیشنهاد می‌دهند؛ من اسم این کارها را باج می‌گذارم و کسی نبودم که‌در این سال ها باج دهم؛ من از نسلی آمدم که‌برای کارم مرا خواسته‌اند نه‌برای هیچ چیز دیگری؛ یعنی ساناز سماواتی کات که‌گفتند؛گریمش را پاک نکرده؛ می‌نشیند تو ماشینش و می‌رود خانه؛ ما وقتی برای پشت صحنه‌نداشتیم و یاد گرفتیم فقط کار کنیم؛ الآن متاسفانه‌از بد شانسی من مدت هاست که‌موفق نشدم دوباره‌با یک همچین گروه‌هایی کار کنم؛ امیدوارم دوباره‌با گروه‌هایی که‌کارشان را بلدند همکاری داشته‌باشم.

عکس ساناز سماواتی

گفتگو با ساناز سماواتی


چرا امثال شما رفته‌رفته‌کم کار تر شدند؟

به‌همین دلایلی که‌گفتم؛ الآن به‌ساناز سماواتی زنگ می‌زنند و میگویند چقدر می‌گیری این نقش را بازی کنی؟ اصلا نه‌فیلمنامه‌ای نه‌صحبت با کارگردان و رسیدن به‌رقم قراردادی؛ در جا می‌روند سر مسائل مالی؛ ببینید؛ در یک کاری برای یک نقش هم با من قرارداد بسته‌بودند و هم با خانم دیگری؛ برای نقش مرد هم با دو نفر قرارداد بسته‌بوند؛ جالب این جاست یک تهیه‌کننده‌و کارگردان با سابقه‌این کار را انجام دادند؛ بعد ما را با هم رو در رو کرده‌بودند که‌ببینند چه‌کسی کنار می‌رود و مزایده‌راه‌انداخته‌بودند؛ جای سوال این است که‌چرا هیچ کس چیزی نمی گوید؟ همه‌در سکوت؛ شاید هنوز به‌صرفشان هست؛ شاید هنوز این تیغ، پرهایشان را نبریده‌است و منتظرند به‌آن جا برسند که‌اعتراض کنند.

همین چندی پیش امین تارخ از روابط نامعقول برای ورود به‌این عرصه‌گفته‌بود؛ قبل ترها هم پرستو صالحی مطالبی را عنوان کرده‌بود؛ در این مورد توضیح بفرمایید...

همه‌ما داریم یک حرف را می‌زنیم؛ بالاخره‌باید یک جایی کاری انجام دهد تا جلوی ورد افراد ناکار آمد گرفته‌شود؛ من اصلا با ورود جوان ها مخالف نیستم؛ اتفاقا بستر هنر می‌طلبد که‌هر لحظه‌افراد تازه، وارد کار شوند؛ منتها نحوه‌ورود مهم است؛ حتما نباید برود آموزشگاه، حتما نباید برود دانشگاه؛ شاید شرایطش فراهم نباشد؛ اگر این دو تا را برود که‌چه‌بهتر؛ ولی اگر نبود؛ باید به‌صورت حرفه‌ای و تجربی وارد کار شود؛ در اکثر کشورهای اروپایی شما بخواهید هر رشته‌ای را انتخاب کنید؛ از شما خواهند پرسید که‌کار تجربی دارید؟ و اگر داشته‌باشید هر یک سال را معادل چندین واحد قبول می‌کنند؛ این نشان می‌دهد که‌کار تجربی چقدر برایشان ارزشمند است؛ به‌نظر من خانه‌سینما خیلی می‌تواند در این زمینه‌مهم و موثر باشد؛ اگر تهیه‌کننده‌را منوط کنند و شرط بگذارند که‌آقا بیست تا بازیگر داری؟ اشکالی ندارد! هجده‌تا از آن ها باید حرفه‌ای باشند؛ سابقه‌کار داشته‌باشند؛ در کنار این هجده‌تا، دو نفر را هم می‌توانی از چهره‌های جدید استفاده‌کنی؛ ولی الآن بر عکس شده‌است؛ در یک تله‌فیلم، هفت بازیگر غیر حرفه‌ای می‌آورند؛ نه‌دوربین دیده‌و نه‌می‌داند بوم چیست؛ به‌دلیل صرف پول و آشنایی و همان روابط خاصی که‌هست جلوی دوربین می‌آیند؛ در کنار این ها دو بازیگر قدیمی هم می‌آورند و جالب است که‌می‌گویند آن دو نفر هم چهره‌باشند تا فروش فیلم تضمین شود؛ به‌نظر من این توهینی است به‌مخاطبین؛ به‌یمن حضور آن دو چهره‌که‌مردم می‌شناسند و دوستشان دارند؛ کلی آدم نابلد و داستان بی محتوا را به‌خورد مخاطب می‌دهند؛ حتی ارشاد و تلویزیون هم می‌توانند قوانینی را وضع کنند تا این قائله‌خاتمه‌پیدا کند.

پیشنهاد شما برای مقابله‌با این مفسده‌ها چیست؟ آیا صرفا خانه‌سینما باید مقابله‌کند یا ارگان های دیگری باید اقدام کنند؟

ببینید؛ من یک چیزی را شفاف کنم برای شما؛ اصلا در جایگاهی نیستم که‌بگویم فساد هست یا نیست؛ من فقط می‌توانم بگویم که‌هر کاری یک اصولی دارد؛ اگر شما می‌خواهید پزشک شوید باید حتما رشته‌تجربی را بخوانید؛ در کنکور پزشکی امتحان بدهید و تازه‌بعد از تحصیلات آکادمیک؛ چند سال کار تجربی کنید؛ بعد با حضور اساتید یک کار پزشکی انجام دهید؛ متاسفانه‌یا خوشبخانه‌کار هنر را نمی توانید داخل پرانتز بگذارید؛ ولی حداقل می‌توانید راهکارهایی را برایش انتخاب کنید؛ خیلی از این هایی که‌نادرست وارد این حرفه‌می‌شوند؛ از قضا علاقه‌مند هم هستند و می‌سوزند؛ از آن ها سوء استفاده‌می‌شود؛ ضربه‌های روحی می‌خورند؛ متنفر و افسرده‌می‌شوند و در نهایت ول می‌کنند و می‌روند؛ اگر از ابتدا به‌آن ها گفته‌شود شما فقط زیبایی های سینما را نبینید؛ فقط این پرده‌نقره‌ای را نبینید؛ این کار به‌قدری بی رحم است که‌اگر پدرت فوت کند سوم و هفت پدرت باید جلوی دوربین باشید؛ اگر عروسی عزیزت باشد و آفیش باشید؛ نمی توانید بروید؛ این کاری است که‌بیمه‌ندارد؛ ساپورت ندارد؛ حقوق بی کاری ندارد؛ ممکن است در یک سال چند کار بکنید و یک سال بیکار بمانید؛ همه‌این ها را به‌آن فرد علاقه‌مند بگویند؛ بگویند این کار عشق است؛ اگر عشق اش را داری بسم الله؛ باید پاش به‌ایستی؛ البته‌در کنار کسب تجربه‌و مطالعه‌دقیق و درست؛ این ها فقط کار یک صنف یا ارگان نیست؛ وجدان تک تک ما هم که‌در این حرفه‌کار می‌کنیم مهم است؛ این که‌من، با پول کسی را بیاورم در حالی که‌می‌دانم؛ سه، چهار سال دیگر قرار است مثل حباب از بین برود؛ از نظر اخلاقی درست نیست؛ پیش زمینه‌این کار این است که‌ارگان های مربوط در جای خودشان بچه‌های ما را ساپورت کنند تا آن چند درصدی هم که‌سو استفاده‌می‌کنند صافی بشوند و پایین روند.

ساناز سماواتی و همسر و فرزندش

ساناز سماواتی و همسر و فرزندش

شاهرخ استخری در مصاحبه‌اخیر خود گفته‌اگر هنرمندی می‌خواهد زود تر به‌شهرت و موفقیت برسد؛ یکی از راه‌ها این است که‌خانه‌مجردی بگیرد؛ تحلیل شما چیست؟

نمی توانم بگویم صد در صد؛ اما پذیرفتنی است؛ یکی از روش های ورود، مهمانی های خاص گرفتن است؛ اکثر هنرمندایی که‌ازدواج می‌کنند کم کار می‌شوند؛ چرا؟ ما باید از دوستان بپرسیم که‌طرف وقتی مجرد بوده‌است چه‌توانایی های هنری داشته‌که‌وقتی ازدواج می‌کند این توانایی ها را از دست می‌دهد و در کار هنری کم کار می‌شود؛ نتیجه‌می‌گیریم که‌یا طرف از اول هنرمند نبوده‌و اشتباهی وارد کار شده‌است؛ با پول و روابط و مهمانی های آن چنانی وارد این کار شده‌یا این که‌طرف واقعا هنرمند بوده‌و بعدا وارد این داستان ها شده‌است تا زودتر به‌اهدافش برسد؛ اما صد در صد هم نمی توانیم بگوییم اگر الآن هر کسی پر کار است؛ بدین شکل کار می‌کند؛ شاید با لطف خداوند؛ تلاش و استعداد خودش از کنار مافیا و پول و روابط کثیف عبور کرده‌است.

در سال های اخیر برخی از بازیگران ما از کشور خارج شدند و بعد از کشف حجاب، حسابی جنجال به‌پا کرده‌اند؛ چرا این کار را می‌کنند؟ آیا داخل کشور فضای کار نداشته‌اند ؟

این یک موضوع شخصی است و به‌من ارتباطی ندارد که‌کسی کشف حجاب کرده‌است اما این که‌بخواهی هیاهو به‌پا کنی و صحبت ها و رفتار جنجالی داشته‌باشی جای سوال دارد؛ ما در تمام صنوف مشکلات داریم؛ فساد داریم؛ تنها در هنر نیست؛ کار هنری چون لنز دارد توسط مردم بهتر دیده‌می‌شود؛ و الا یک پزشکی هم می‌تواند از ایران برود وکشف حجاب کند و اتفاقی هم نیوفتد؛

بحث پزشک و بازیگری که‌با سرمایه‌سینما و صدا و سیمای ایران به‌شهرتی رسیده، متفاوت است؛ از طرف دیگر برخی از این ها وارد مسائل سیاسی هم می‌شوند و به‌نوعی یک شبه‌تبدیل به‌کارشناس ها سیاسی می‌شوند...

این ضعف ماست ؛ مشکل فرهنگی ـ تاریخی ایرانی هاست که‌در مسائل خارج از سر رشته‌کاری مان صحبت می‌کنیم؛ یک نفر دارد جوی آب را درست می‌کند؛ کس دیگری دارد می‌رود سبزی بخرد از سر کوچه؛ اما میاد کارشناسی می‌کند؛ نظر می‌دهد؛ که‌آن بنده‌خدا چطور جوی را بکند؛ اولا متاسفانه‌ما افراد را به‌شکل صحیح در کار خودشان قرار نداده‌ایم در کار خود ما وقتی کسی لاستیک می‌فروخته‌تا دیروز و امروز تهیه‌کننده‌هست؛ بعد تهیه‌کننده‌حرفه‌ای ما در خانه‌نشسته؛ چه‌توقعی دارید؟ بازیگر مد نظر شما هم احتمالا برای این که‌امتیازاتی را بگیرد؛ حالا هم برای اقامتش در خارج از کشور و هم مسائل دیگر؛ شاید به‌این دلایل دستاویزهای این چنینی را انتخاب می‌کند و گرنه‌خیلی از هنرمندهای ما آن طرف زندگی می‌کنند؛ ایران می‌آیند؛ کار هم می‌کنند؛ می‌روند و هیچ وقت هم مشکلی نداشته‌اند.

ساناز سماواتی

ساناز سماواتی

خود شما از سال 84 تا 89 در سوئد زندگی کردید؛ از فضای هنری آن کشور برای ما بگویید و آیا این حواشی را آن جا هم می‌دید؟

نه‌به‌این صورت؛ یک فیلم مستند هم فیلم برداری شد که‌من در آن حضور داشتم؛ برای شبکه‌چهار سوئد؛ یک کارگردان شیلیایی روی این موضوع فوکوس کرده‌بود که‌چرا از جامعه‌مهاجر در این کشور در جای خودشان و با توجه‌به‌تخصصشان استفاده‌نمی شود. این مشکل همه‌جا وجود دارد؛ اما آن ها می‌آیند کارشناسی درست می‌کنند؛ از من به‌عنوان یک بازیگر استفاده‌کردند و یک روز زندگی من را مستند سازی کردند که‌مثلا در طول روز؛ کلاس می‌روم؛ خرید و دوچرخه‌سواری می‌کنم؛ بعد ایراد می‌گرفتند که‌چرا اداره‌کار به‌شما پیشنهاد کار بی ربط را می‌دهد؟ چرا می‌گوید برو در مهد کودک کار کن؟ چرا نباید اداره‌کار این قدر قدرتمند باشد که‌شما را به‌عنوان بازیگر در جای خودتان بنشاند و بهره‌ببرد؛ حداقل در یک شاخه‌هنری استفاده‌کنند؛ نمونه‌دیگر مستند زندگی یک دکتر بود که‌در آن جا راننده‌مترو شده‌بود؛ آن ها دارند این موضوع را آنالیز می‌کنند؛ هرچند که‌طرف رفاه، حقوق و بیمه‌را دارد؛ از زندگی اش هم راضی است؛ اما چرا در جای غیر تخصصی به‌کار گرفته‌می‌شود برای آن ها موضوع مهمی است.

شما در یک انجمن صنفی هم فعالیت دارید؟ درست است؟

بله؛ انجمن صنفی بازیگران ایران به‌ریاست استاد جمشید مشایخی هست که‌الآن حول و حوش چهارده، پانزده‌سال؛ شاید هم بیشتر این انجمن فعالیت می‌کند؛ من به‌عنوان بازرس انجمن فعال هستم؛ در حال حاظر ما زیر گروه‌وزارت کار هستیم و سعیمان بر آن است که‌زیر گروه‌وزارت ارشاد هم قرار بگیریم؛ هدف از تاسیس این کار حضور افرادی است که‌در خانه‌سینما قبول نشده‌اند؛ کما این که‌خود من هم عضو خانه‌سینما بودم و وقتی که‌برای تمدید کارتم مراجعه‌کردم؛ گفتند که‌باید کار جدید سینمایی را بیاورید؛ کارت شما بعد از هفت، هشت سال تمدید نمی شود؛ اکثر افراد این انجمن کسانی هستند که‌آن جا پذیرفته‌نشده‌اند؛ تفکر و ترجیح خانه‌سینمایی ها با بچه‌هایی است که‌فقط در سینما کار می‌کنند؛ اما سوال بی پاسخ من از آن ها این بود که‌مثلا در جایگاه‌نورپردازی، گریم و فیلم بردار شاید بتوانید یک خطی بکشید که‌این کار سینما است و این تلویزیون؛ تئاتر هم که‌اصلا مقوله‌جداگانه‌ای دارد؛ در تلویزیون و سینما، شاید سایز و مدیوم متفاوت باشد؛ همان طور که‌سایز مخاطب متفاوت است؛ تعداد بینندگان پر شماری که‌تلویزیون دارد؛ قطعا سینما ندارد؛ اما در جایگاه‌بازیگر، فکر می‌کنم تفاوتی وجود ندارد؛ که‌در چه‌مدیومی کار می‌کنید؛ چطور بین حس و کار بازیگر تلویزیون و سینما تفاوت قائلند؟ ما و بچه‌های صنف خیلی مشکلات داریم؛ خواهش من این است که‌خانه‌سینمایی ها در اساس نامه‌کمی تجدید نظر کنند؛ ما در انجمن خود می‌گوییم که‌اگر بازیگری 5 تله‌فیلم بازی کرده‌است برای ما قابل قبول است؛ یا هر دو قسمت سریال، معادل یک تله‌فیلم می‌شود؛ بنابر این کار را برای بچه‌ها سهل تر کردیم؛ زمانی که‌در خانه‌سینما بودیم دریغ از یک متر موکت که‌به‌ما بدهند؛ فقط هر سال می‌رفتیم شارژ سالیانه‌را پرداخت می‌کردیم و فقط دلمان خوش بود که‌می‌گفتیم عضو یک صنفی هستیم؛ به‌امید این که‌یک جایی از حق و حقوق ما دفاع کند وارد شدیم اما دریغ از هیچ حمایتی؛ آن ها می‌توانند بگویند؛ آقای تهیه‌کننده، شما باید از بچه‌های این صنف بازیگرانت را انتخاب کنی؛ حتی این اتفاق هم برای ما نیافتاد؛ اما حداقل امید برای بچه‌ها بود؛ جدای از آن هایی که‌در چشم هستند؛ اما مثل این که‌خانه‌سینمایی ها نمی خواهند اساس نامه‌را تغییر دهند و با همین منوال ادامه‌می‌دهند؛ ولی انجمن ما تغییرات اساس نامه‌ای که‌ارشاد خواسته‌است را اعمال می‌کند و امیدوارم به‌زودی زیر گروه‌ارشاد قرار بگیریم که‌اگر این اتفاق بیافتد معضلات خیلی از بچه‌های پیشکسوت و آن هایی که‌بیمه‌ندارند و احیانا درگیر مسائل دیگری هستند؛ امتیازاتی دریافت کنند؛ این آرزوی قلبی من است.

زندگی به‌عنوان هنرمند در معرض دید چقدر سخت است؟ حفظ حریم خصوصی کار هنرمند را سخت نمی کند؟

هم بله؛ هم خیر؛ من از معدود بازیگرانی هستم که‌هفتاد در صد وقتم را برای مردم می‌گذارم؛ هیچ وقت آرزوی این را نداشته‌ام که‌شهرت پیدا کنم؛ از خدا خواستم که‌محبوب باشم و شکر می‌کنم که‌محبوب هستم؛ با این که‌کم کار هم شده‌ام ولی مردم مرا می‌شناسند؛ دوستم دارند و خیلی جاها مرا وارد حریم خصوصیشان می‌کنند و از من می‌خواهند که‌برایشان خواستگاری بروم و اگر مشکل خانوادگی دارند من بروم و برایشان حلشان کنم؛ خیلی برایم جالب است که‌من را امین خودشان می‌دانند و وقتی که‌مرا مقایسه‌می‌کنند با دیگران می‌گویند ما فلانی را هم دیده‌ایم؛ سلام کردیم و رویش را برگردانده؛ فکر کرده‌چه‌کسی است؟ من این را آویزه‌گوشم کردم که‌اگر هنرمند هستم به‌قضاوت مردم؛ این را مردم به‌من دادند؛ وظیفه‌اخلاقی دارم که‌برایشان وقت بگذارم؛ اما از یک طرف دیگری من به‌عنوان هنرمند، یک آدم هستم؛ من هم می‌خواهم ورزش کنم؛ پیاده‌روی کنم؛ در مجالس خانوادگی عکس بگیرم؛ این خیلی بد است که‌سوء استفاده‌شود؛ متاسفانه‌به‌ما خیلی بد، فرهنگ را توضیح می‌دهند و توجیه‌مان می‌کنند؛ مثلا اگر این عینک آفتابی هست؛ فقط برای زمانی است که‌آفتاب به‌چشممان می‌خورد؛ نه‌برای یک مهمانی که‌نیازی نیست از عینک آفتابی استفاده‌کنید؛ شبکه‌های اجتماعی و اینترنت و غیره‌و ذالک هم به‌همین منوال، باید بلد باشیم که‌چطور و کجا از آن استفاده‌کنیم؛ ما این را یاد نگرفتیم؛ خود همکاران من بعضا به‌این شایعات دامن می‌زنند؛ مردم از خود من بارها سوال می‌کنند که‌فلانی معتاد است؟ فلانی طلاق گرفته؟ آقا کارت را بکن؛ به‌شما چه‌ارتباطی دارد؟

چرا این فضا جا افتاده‌که‌هنرمندان معتاد شده‌اند و طلاق گرفته‌و همین موضوع بحث روز می‌شود؟

فقط چون جلوی لنزیم؛ عواطف بالا و حساسیت روحی که‌باعث می‌شود کار هنری کنیم؛ نباید سبب شود که‌به‌این دلیل هنرمند را زیر ذره‌بین بگذارند؛ می‌گویند فلان بازیگر طلاق گرفت؛ مگر آدم ها دیگر طلاق نمی گیرند؟ شما تشریف ببرید دادگاه‌خانواده‌ببینید در طول روز چند نفر طلاق می‌گیرند؛ اگر یک هنرمند به‌هر دلیلی در زندگی شخصی موفق نبوده‌و طلاق گرفته‌است؛ آیا این اتفاق خاصی است؟ این فقط مربوط به‌طلاق نیست؛ من ورزش هم که‌می‌کنم برخی ها با تعجب می‌گویند:مگر بازیگرها هم ورزش می‌کنند؟

بیشتر بخوانید

شهرت روزبه حصاری با نقش جوادی بچه مهندس

شهرت روزبه حصاری با نقش جوادی بچه مهندس

لباس زنانه بازیگر معروف آمریکایی در مراسم اسکار! + عکس

لباس زنانه بازیگر معروف آمریکایی در مراسم اسکار! + عکس

فیلم جدید اصغر فرهادی مجوز گرفت

فیلم جدید اصغر فرهادی مجوز گرفت

صدر جدول فروش سینمای ایران در دستان تگزاس 2

صدر جدول فروش سینمای ایران در دستان تگزاس 2

تست بازیگری مهران مدیری از آرون افشار در دورهمی

تست بازیگری مهران مدیری از آرون افشار در دورهمی

ماجرای نیمروز 2 گیشه سینماها را تسخیر کرد

ماجرای نیمروز 2 گیشه سینماها را تسخیر کرد

جدول فروش سینمای ایران با صدرنشینی متری شیش و نیم

جدول فروش سینمای ایران با صدرنشینی متری شیش و نیم

پوستر متفاوت درخت گردو رونمایی شد

پوستر متفاوت درخت گردو رونمایی شد

جای خالی مدیری و عطاران در تلویزیون

جای خالی مدیری و عطاران در تلویزیون

گریم نیوشا ضیغمی در " چی فکر میکردیم چی شد "

گریم نیوشا ضیغمی در " چی فکر میکردیم چی شد "
مشاهده

مطالب بیشتر در سینما ، تئاتر ، تلویزیون

آخرین وضعیت بازیگر تلویزیون پس از جراحی قلب باز

آخرین وضعیت بازیگر تلویزیون پس از جراحی قلب باز

خنده های نوروزی باسریال پایتخت 2

خنده های نوروزی باسریال پایتخت 2

 عکس خاطره  انگیز و دیدنی از پشت صحنه شهر موشها

عکس خاطره انگیز و دیدنی از پشت صحنه شهر موشها

بازی عسل بدیعی در سریال ششمین نفر + عکس

بازی عسل بدیعی در سریال ششمین نفر + عکس

پخش فیلم سینمایی بازمانده به مناسبت روز قدس

پخش فیلم سینمایی بازمانده به مناسبت روز قدس

همسر محسن چاوشی بازیگر شد

همسر محسن چاوشی بازیگر شد

سریال بالهای خیس روی آنتن شبکه 1 + عکس

سریال بالهای خیس روی آنتن شبکه 1 + عکس

اکران فیلم آنجا همان ساعت

اکران فیلم آنجا همان ساعت

سریال تلویزیونی پروانه + عکس بازیگران

سریال تلویزیونی پروانه + عکس بازیگران

جدول فروش فیلم های این هفته سینما منتشر شد

جدول فروش فیلم های این هفته سینما منتشر شد

مطالب مرتبط

ساناز سماواتی بازیگر سینما در دام کلاهبرداران

ساناز سماواتی بازیگر سینما در دام کلاهبرداران

عاشقانه ساناز سماواتی برای همسرش

عاشقانه ساناز سماواتی برای همسرش

عکس عاشقانه “ساناز سماواتی” با همسر و فرزندش

عکس عاشقانه “ساناز سماواتی” با همسر و فرزندش

عکسهای “ساناز سماواتی” و همسرش به همراه بیوگرافی و مصاحبه

عکسهای “ساناز سماواتی” و همسرش به همراه بیوگرافی و مصاحبه

ناگفته های ساناز سعیدی از سریال نفس

ناگفته های ساناز سعیدی از سریال نفس

رونمایی از گریم ساناز سماواتی در رامینالدو + عکس

رونمایی از گریم ساناز سماواتی در رامینالدو + عکس

ساناز سماواتی با چهره ای جدید در سریال بوتیمار

ساناز سماواتی با چهره ای جدید در سریال بوتیمار

بازی متفاوت ساناز سماواتی در بهترین سالهای زندگی ما+عکس

بازی متفاوت ساناز سماواتی در بهترین سالهای زندگی ما+عکس

ساناز کاشمری از زندگی شخصی و گروه آریان می گوید

ساناز کاشمری از زندگی شخصی و گروه آریان می گوید

صحبت های احسان حدادی درباره حکم شلاق

صحبت های احسان حدادی درباره حکم شلاق

چطور با فرزندمان درباره بیکار شدن صحبت کنیم؟

چطور با فرزندمان درباره بیکار شدن صحبت کنیم؟

احسان علیخانی و حاشیه های جنجالی

احسان علیخانی و حاشیه های جنجالی

افسر اسدی بازیگر سینما سکوتش را شکست

افسر اسدی بازیگر سینما سکوتش را شکست

دلیل حضور کمرنگ امین حیایی در سینما چیست؟

دلیل حضور کمرنگ امین حیایی در سینما چیست؟

آرزوی سلیمه رنگزن بازیگر زن سینما

آرزوی سلیمه رنگزن بازیگر زن سینما

کلاهبرداری سه میلیاردی از مینا نوروزی فر بازیگر سینما

کلاهبرداری سه میلیاردی از مینا نوروزی فر بازیگر سینما

افشاگری استاد کهنمویی درباره بدحسابی خندوانه

افشاگری استاد کهنمویی درباره بدحسابی خندوانه

دلیل خداحافظی فریبرز عرب نیا از سینما + تصاویر

دلیل خداحافظی فریبرز عرب نیا از سینما + تصاویر

گفتگو با پوریا پورسرخ درباره مرز خوشبختی

گفتگو با پوریا پورسرخ درباره مرز خوشبختی

عجیب ترین شایعه درباره ازدواج احسان کرمی

عجیب ترین شایعه درباره ازدواج احسان کرمی