بیشتر بخوانید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

جادوی سلامتی با میگو

جادوی سلامتی با میگو

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

سالم ترین پنیر صبحانه

سالم ترین پنیر صبحانه

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی
از خواص میوه ی استوایی چیکو نمیتوان گذشت
میوه چیکو ارزش غذایی و کالری بالایی دارد و دارای چربی کمی است، همچنین مصرف میوه فواید بسیار مناسبی برای بدن دارد و کمک شایانی به درمان برخی بیماری ها می کند.

با میوه‌چیکو و خواص شگفت انگیز آن آشنا شوید

چیکو نوعی میوه‌ای گوشتی است که‌به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، دارای چندین فواید سلامتی می‌باشد. این میوه‌با کالری زیاد و دارای چربی کم و بدون کلسترول است و به‌شما در حفظ یک سبک زندگی فعال و سالم کمک می‌کند. این ماده‌به‌عنوان یک ملین برای پاک کردن حرکات روده‌به‌دلیل داشتن فیبر در رژیم غذایی مفید است، همچنین به‌سایر بیماری های گوارشی مانند اسهال، سوزش قلب، التهاب دستگاه‌های مربوط به‌هضم غذا، گاستریت و غیره‌نیز کمک می‌کند و همچنین برای محافظت از شما از بیماری های گاه‌به‌گاه‌نیز مفید است. بیماری هایی مانند سرماخوردگی که‌با بهبود سیستم ایمنی بدن، درمان می‌شوند؛ از این گونه‌بیماری ها به‌شمار می‌روند. ویتامین A بینایی را بهبود می‌بخشد و با بهبود کیفیت پوست، حفظ فشار خون و قلب سالم به‌کاهش اثرات پیری کمک می‌کند.

ارزش غذایی چیکو

چکو یک میوه‌با کالری بالا است و هر 100 گرم از آن انرژی حدود 83 کیلو کالری دارد. حاوی حدود 20 گرم کربوهیدرات، چربی بسیار کم و کلسترول صفر است. این میوه‌حاوی مقادیر زیادی فیبر در رژیم غذایی، حدود 5 گرم در هر 100 گرم میوه‌است. چیکو همچنین حاوی مقادیر قابل توجهی ویتامین C، ویتامین A و سایر ویتامین ها مانند نیاسین، ریبوفلاوین، تیامین و غیره‌است. همچنین حاوی مقادیر زیادی آهن، مس و کلسیم به‌همراه‌منیزیم، فسفر، سلنیوم و روی است.

چیکو برای مو

خواص و فواید قابل توجه‌میوه‌ی چیکو

منبع انرژی

چیکو میوه‌ای با کالری بالا است که‌بیشتر از قندهای فروکتوز و هضم ساکارز به‌راحتی قابل هضم است و مانند موز و سیب زمینی شیرین است. از این رو ورزشکاران می‌توانند به‌سرعت انرژی را دوباره‌به‌دست آورند و در حین فعالیت هایی مانند ورزش سبک یا ورزش های فعال بسیار مفید هستند.

به‌هضم غذا کمک می‌کند

مقادیر زیاد فیبرهای غذایی در چیکو به‌عنوان یک روش عالی برای بهبود حرکت روده، جلوگیری از یبوست و پاکسازی دستگاه‌گوارش است.

ایمنی را بهبود می‌بخشد

مقدار قابل توجهی ویتامین C موجود در میوه‌با سایر آنتی اکسیدان های موجود در آن به‌بهبود ایمنی شما در برابر بیماری های مختلف ایجاد شده‌ناشی از میکروب کمک می‌کند.

چیکو اصل

از بیماری های گوارشی جلوگیری می‌کند

این میوه‌سرشار از یک ترکیب پلی فنلی به‌نام تانن است. تانن یک ترکیب ضد التهابی است که‌به‌کاهش علائم تحریک در مناطق مختلف دستگاه‌گوارش، سوزش قلب و سوزش معده کمک می‌کند.

بینایی را بهبود می‌بخشد

چیکو حاوی مقدار زیادی ویتامین A است که‌به‌شکل گیری سلولهای حسی بینایی کمک می‌کند و بینایی را بهبود می‌بخشد.

به‌مانند طب سنتی عمل می‌کند

تانن ها حاوی خاصیت ضد باکتریایی و ضد انگلی نیز هستند، از این رو می‌توانند خونریزی و عفونت را بر روی زخم متوقف کرده‌و به‌عنوان درمانی برای اسهال، اسهال خونی و بواسیر عمل کنند.

از بروز سرطان جلوگیری می‌کند

میوه‌هایی مانند چیکو که‌سرشار از ویتامین A هستند از بدن در برابر سرطان های ریه‌و حفره‌دهان محافظت می‌کنند. همچنین خاصیت ملین آن به‌دلیل داشتن فیبر در رژیم غذایی زیاد، دستگاه‌گوارش را پاکسازی می‌کند و به‌محافظت دیواره‌روده‌بزرگ در برابر سرطان خطرناک ناشی از سموم کمک می‌کند.

خواص چیکو

مشکلات ریوی را تسکین می‌دهد

از میوه‌و گل چیکو برای رفع مشکلات ریوی مانند سرفه، سرماخوردگی، گرفتگی و غیره‌استفاده‌می‌شود.

اثرات پیری را کاهش می‌دهد

مصرف چیکو در یک رژیم غذایی سالم به‌میزان قابل توجهی در کاهش اثرات پیری، چه‌از نظر ظاهری و چه‌از نظر داخلی نقش دارد. چنانچه‌بارها در بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان گفته‌ایم ویتامین A و سایر آنتی اکسیدان ها رادیکال های آزاد مضر را از بین می‌برند. مقدار بالای آهن به‌جلوگیری از کاهش میزان هموگلوبین خون کمک می‌کند. چیکو همچنین به‌سالم نگه‌داشتن پوست روشن و بدون چروک ماندن آن کمک می‌کند.

خوب برای استخوان ها

می دانید که‌این میوه‌خوشمزه‌سرشار از کلسیم، فسفر و آهن است و بنابراین استخوانهای شما را قوی نگه‌می‌دارد. اگر به‌طور مرتب چیکو خورده‌اید، ممکن است بعداً در زندگی به‌قرص های مکمل احتیاج نداشته‌باشید. چیکو منبع خوبی از مواد معدنی مانند آهن، فولات، کلسیم، منیزیم، پتاسیم، روی، مس، فسفر، سلنیوم و غیره‌است که‌برای تسهیل عملکردهای مختلف بدن از جمله‌رشد مناسب استخوان بسیار ضروری است.

فشار خون را کنترل می‌کند

منیزیم موجود در چیکو باعث می‌شود رگ های خونی در حالت خوب و خون در حال گردش باشد. پتاسیم فشار خون و گردش خون را تنظیم می‌کند. همچنین درمان کم خونی با آن بسیار خوب است، زیرا این میوه‌همچنین از نظر آهن غنی است.

چیکو چیست

وزن را کنترل می‌کند

اگر در رژیم غذایی قرار دارید، یک چیکو ممکن است برای رهایی بدن از احتباس آب کار کند. این میوه‌متابولیسم شما را منظم می‌کند و در صورت کاهش وزن، به‌نفع شما کار می‌کند.

مزایای زیبایی

خوردن چیکو به‌طور مرتب به‌دفع سموم از بدن کمک می‌کند و به‌همین دلیل برای پوست و مو شما عالی است. آنها را سالم و مرطوب نگه‌می‌دارد. با این حال، به‌جای قرار دادن آن روی صورت یا موهای خود، آن را برای نتیجه‌بهتر بخورید، مگر اینکه‌هر روز این کار را انجام دهید. در واقع چیکو به‌عنوان یک غذای "شاد" شناخته‌می‌شود. این ماده‌به‌تقویت تولید کلاژن کمک می‌کند و از رشد چین و چروک های عمیق جلوگیری می‌کند.

برای مادران خوب است

با سرشار بودن از الکترولیت ها، ویتامین A و کربوهیدرات ها، چیکو ها برای مادران باردار و حتی شیرده‌مناسب هستند. اگر باردار هستید، یک چیکو می‌تواند به‌مقابله‌با حالت تهوع صبحگاهی و سرگیجه کمک کند. و از آنجا که‌به‌تولید کلاژن نیز کمک می‌کند، اختلالات مربوط به‌معده‌را در حالت توقف نگه‌می‌دارد.

خونریزی متوقف می‌شود

از دست دادن خون می‌تواند یک مشکل باشد و فرد باید جلوی آن را بگیرد. با تشکر از میوه‌چیکو، این کار می‌تواند انجام شود، به‌خصوص هنگامی که‌آسیب های داخلی و ایجاد زخم روی بدن اتفاق می‌افتد، که‌هر دو باعث می‌شوند بدن خون زیادی را از دست بدهد. به‌گفته‌کارشناسان، اگر جراحتی وجود دارد که‌باعث از بین رفتن خون می‌شود، می‌توان دانه‌های میوه‌را خرد کرده‌و در نواحی آسیب دیده‌قرار داد.

فواید چیکو

از اسهال جلوگیری می‌کند

متخصصان می‌گویند، برای کسانی که‌از اسهال رنج می‌برند و حرکات خود را از دست می‌دهند، مصرف چیکو کمک شایانی خواهد کرد زیرا این میوه‌دارای خواص پاکسازی است. جدای از آن، چیکو می‌تواند به‌سلامت روان نیز کمک کند و از آنجا که‌آرام بخش است، این توانایی را دارد که‌اعصاب را نیز آرام کند. چیکو استرس و اضطراب اضطراب را کاهش می‌ده‌، به‌همین دلیل است که‌بیشتر ان میوه‌ها را برای ضعف افسردگی، بی خوابی و اضطراب مصرف می‌کنند.

شوره‌سر را درمان می‌کند

چیکو می‌تواند در کاهش علائم شوره‌سر و خارش پوست کمک کند. گوشته‌چیکو حاوی ترکیبات زیادی است که‌می‌تواند باعث کاهش عفونت های تک یاخته‌ای شود. یک مشت گوشته‌چیکو را با مقداری آب لیموترش بردارید و آن را برای پوست سر پوسته‌پوسته‌شده‌بمالید. بهتر است موهای شما نیز با این محلول شسته‌شود!

رهایی از یبوست

میوه‌چیکو مقدار زیادی فیبر رژیمی (5.6 / 100 گرم) را تأمین می‌کند. بنابراین، بسیاری آن را به‌عنوان یک مسهل عالی تلقی می‌کنند. محتوای فیبر باعث التیام یبوست می‌شود. این میوه‌غشای کولون را پشتیبانی می‌کند و باعث می‌شود در برابر عفونت ها مقاوم شود.

خواص انعقاد خون

گیاه‌چیکو به‌دلیل داشتن خاصیت هموستاتیک یعنی متوقف کردن ریزش خون شناخته‌شده‌است. بنابراین، این گیاه‌برای کاهش خونریزی ناشی از سوختگی و آسیب دیدگی مفید است. دانه‌های آن را می‌توان به‌عنوان خمیر برای کاهش نیش و گزش حشرات استفاده‌کرد.

میوه‌چیکو

سنگ کلیه

دانه‌های خرد شده‌این میوه‌به عنوان یک ادرار آور عمل می‌کند و به‌این ترتیب به‌بیرون راندن سنگ مثانه‌و کلیه‌کمک می‌کند. چیکو همچنین از بدن در برابر بیماری های کلیوی محافظت می‌کند.

عامل سم زدایی

چیکو به‌عنوان یک ادرار آور عمل می‌کند و بنابراین در از بین بردن مواد زاید بدن از طریق ادرار مکرر کمک می‌کند. با حفظ غلظت آب در بدن از ادم یا احتباس آب جلوگیری می‌کند.

حفره‌های دندان

از محتوای بالای شیره‌میوه‌چیکو می‌توان به‌عنوان پر کننده‌خام برای حفره‌های دندان استفاده‌کرد.

این میوه‌می‌تواند التهاب و تب را کاهش دهد

التهاب پاسخ بدن به‌یک آسیب یا عفونت است. یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به‌کاهش سطح التهاب کمک کند. از چیکو به‌عنوان داروی سنتی برای درمان التهاب و تب استفاده‌شده‌است.

خواص چیکو

اثرات جانبی چیکو

اگرچه‌چیکو برای بدن شما فوق العاده‌است، اما با عوارض جانبی خاص خود همراه‌است. در متن زیر برخی از معایب چیکو ذکر شده‌است، به‌ویژه‌هنگامی که‌بیش از حد مصرف شده‌باشد.

  • افزایش وزن
  • افزایش سطح قند خون
  • سوء هاضمه
  • درد شکم
  • استفراغ
  • از دست دادن اشتها
  • اسهال

زخم ها و مشکلات تنفسی ناشی از مصرف چیکوی خام

اکنون که‌مزایای مختلف میوه‌چیکو را مشاهده‌کرده‌اید، وقت آن رسیده‌است حواس خود را جمع کنید. چیکو اقتصادی ترین و موثرترین راه‌برای انتقال رژیم غذایی سالم است. از نوزادان تا بزرگسالان، این میوه‌فایده‌فراوانی را به‌همگان می‌بخشد. شما حتی می‌توانید شکر را با خمیر چیکو در دسرهای خود جایگزین کنید تا یک دسر عالی میل شود. پس برای چی منتظرید؟ برخی از چیکوهای فصلی را انبار کنید و از یک خوراکی سالم و خوشمزه‌لذت ببرید!

چه‌تعداد از چیکوها را می‌تواند یک زن باردار را در روز بخورند؟

خوردن هر چیزی در حد اعتدال، مهم سلامتی است ، نه‌تنها هنگام بارداری، بلکه‌در غیر این صورت نیز همین است. مقداری که‌می‌توانید مصرف کنید به‌وزن و سن شما بستگی دارد. با این حال، شما باید در مورد نمودار رژیم غذایی خود، به‌ویژه‌در هنگام بارداری، با پزشک معالج خود مشورت کنید. برای اینکه‌فایده‌های چیکو را احساس کنید، باید مقدار تقریبی 100-120 گرم در روز مصرف شود.

عوارض جانبی مصرف چیکو در بارداری

چیکو برای خانم های باردار، در صورت مصرف بیش از حد، می‌تواند عوارض جانبی ایجاد کند. برخی از این موارد عبارتند از

خوردن چیکو خام می‌تواند باعث تحریک در دهان، مشکل در تنفس و خارش گلو شود.

چیکو از کالری بالایی برخوردار است و می‌تواند باعث شود شما در هنگام مصرف بیش از حد وزن زیادی اضافه‌کنید.

مصرف بیش از حد این میوه‌نیز می‌تواند باعث ناراحتی و درد شکم شود.

نحوه‌آماده‌سازی چیکو برای مصرف کودک

ابتدا پوست خارجی آن را پوست بگیرید و سپس دانه‌ها را جدا کنید زیرا آنها به‌اندازه‌کافی بزرگ هستند که‌کودک شما باعث خفگی شود.

میوه‌را خرد کنید

قبل از دادن به‌کودک، گوشته‌میوه‌را خرد کنید. اگرچه‌این میوه‌نرم است، اما کودک شما هنوز نمی تواند میوه‌بخورد. بنابراین، آن را خرد کنید، یک پوره‌از آن درست کنید و بگذارید کودک شما از این لطافت لذت ببرد.

بیشتر بخوانید

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

پوست شفاف با تغذیه سالم

پوست شفاف با تغذیه سالم

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

آبمیوه هایی برای فصل سرما

آبمیوه هایی برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟
مشاهده

مطالب بیشتر در تغذیه

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

مطالب مرتبط

خواص میوه دوریان و دردهایی که با آن دوا می شوند

خواص میوه دوریان و دردهایی که با آن دوا می شوند

آب میوه ای 5 برابر قوی تر از شربت سرفه

آب میوه ای 5 برابر قوی تر از شربت سرفه

افزایش طول عمر و لاغری با خواص کامبوجا

افزایش طول عمر و لاغری با خواص کامبوجا

آشنایی با خواص متعدد و مهم موسیر

آشنایی با خواص متعدد و مهم موسیر

خواص بارهنگ فراتر از تسکین معده و لاغری است

خواص بارهنگ فراتر از تسکین معده و لاغری است

خواص مس و ظروف مسی بیش از آن است که می دانید

خواص مس و ظروف مسی بیش از آن است که می دانید

خواص فوق العاده تمشک و فواید آب تمشک

خواص فوق العاده تمشک و فواید آب تمشک

خواص زردک یا شقاقل از دید طب مدرن و سنتی

خواص زردک یا شقاقل از دید طب مدرن و سنتی

از دنیای خواص و فواید زردچوبه چقدر می دانید؟

از دنیای خواص و فواید زردچوبه چقدر می دانید؟

22 خاصیت مهم میوه هندوانه ؛ از درمان تا سلامت جنسی

22 خاصیت مهم میوه هندوانه ؛ از درمان تا سلامت جنسی

مارچوبه را با دنیای از خواص درمانی و زیبایی بشناسید

مارچوبه را با دنیای از خواص درمانی و زیبایی بشناسید

دنیای خواص در 1 گرم خاویار ، این غذای لوکس و لاکچری

دنیای خواص در 1 گرم خاویار ، این غذای لوکس و لاکچری

میوه اژدها یا دراگون فروت برای چی خوبه ؟

میوه اژدها یا دراگون فروت برای چی خوبه ؟

از تاریخچه تا فواید و خواص بی نظیر هندوانه

از تاریخچه تا فواید و خواص بی نظیر هندوانه

“خواص آب آلبالو” واقعا بی نظیر است

“خواص آب آلبالو” واقعا بی نظیر است

زنان و مردانی که شدیدا به خواص عرق رازیانه نیاز دارند

زنان و مردانی که شدیدا به خواص عرق رازیانه نیاز دارند

فواید و خواص چغندر برای سلامت و زیبایی + عوارض

فواید و خواص چغندر برای سلامت و زیبایی + عوارض

خواص بی نظیر پسته از زیبایی تا درمان بیماری ها

خواص بی نظیر پسته از زیبایی تا درمان بیماری ها

خواص درمانی و عوارض جانبی گیاه منداب

خواص درمانی و عوارض جانبی گیاه منداب

خواص کنار برای درمان بیماری های پنهان و آشکار

خواص کنار برای درمان بیماری های پنهان و آشکار