بیشتر بخوانید

تستی برای اندازه گیری سریع میزان افسردگی

تستی برای اندازه گیری سریع میزان افسردگی

عواقب منفی کارکردن زیاد

عواقب منفی کارکردن زیاد

دلیل قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟

دلیل قضاوت کردن درباره دیگران چیست؟

فردی که سکته می کنه دنیا رو چطور می بینه ؟

فردی که سکته می کنه دنیا رو چطور می بینه ؟

ضریب هوشی یا آی کیو

ضریب هوشی یا آی کیو

هوش هیجانی یا EQ

هوش هیجانی یا EQ

رفع استرس در کوکان

رفع استرس در کوکان

افسردگی پاییزی سراغ تان آمده اگر ...

افسردگی پاییزی سراغ تان آمده اگر ...

افسردگی را ساده درمان کنید

افسردگی را ساده درمان کنید

عواملی که موجب بی خوابی میشوند

عواملی که موجب بی خوابی میشوند
علل و درمان ترومای روانی و احساسی
ترومای روانی یک نوع اختلال عاطفی روانی است که فرد به شدت احساس ناامنی کرده و احساس خطر میکند همچنین همیشه استرس دارد و از همه چیز می ترسد.

تروما احساسی یا تروما عاطفی و روانی چیست و چطور درمان می‌شود؟ 

تروما احساسی و روانی نتیجه‌حوادث فوق العاده‌استرس زا است که‌احساس امنیت شما را از بین می‌برد و به‌شما در یک دنیای خطرناک، احساس نا امنی می‌دهد. تجربیات تروما اغلب شامل تهدیدی برای زندگی یا ایمنی می‌شوند، اما هر وضعیتی که‌احساس خشم و انزوا را از خود نشان می‌دهد می‌تواند دردناک باشد، حتی اگر آسیب فیزیکی نباشد.

این واقعیت عینی نیست که‌مشخص کند یک رویداد آسیب زا هست یا خیر، بلکه‌تجربه‌احساسی ذهنی شما در این رویداد مشخص کننده‌تروما است. چنانچه‌در این بخش از سلامت روان در مجله اینترنتی فنجان خواهیم گفت هرچه‌بیشتر احساس ترس و تنها بودن داشته‌باشید، بیشتر احتمال دارد در معرض تروما قرار گیرید.

مقاله‌ترومای روانی 

تشخیص علائم اختلال ترومای روانی و نحوه‌درمان آن

تروما عاطفی و روانی می‌تواند ناشی از این دلایل باشد:

اتفاقات یک باره، مانند حادثه، آسیب دیدگی، یا حمله‌خشونت آمیز، به‌خصوص اگر در دوران کودکی به‌طوره‌غیر منتظره‌یا اتفاقی، اتفاق افتاده‌باشد. 

استرس مداوم و بی قید و شرط، مانند زندگی در محله‌جنایتکارها، مبارزه‌با یک بیماری خطرناک و یا حوادث دردناک که‌بارها و بارها اتفاق می‌افتند، مانند قلدری، خشونت خانگی یا نادیده‌گرفتن شخص در دوران کودکی. 

به‌طور کلی علل نادیده‌گرفته‌شده‌مانند عمل جراحی (به‌ویژه‌در 3 سال اول زندگی)، مرگ ناگهانی کسی که‌از نزدیکان، یا یک تجربه‌تحقیر آمیز و یا عمیقا ناامید کننده، به‌ویژه‌اگر کسی به‌طور عمدی بی رحمانه‌باشد. 

مقابله‌با تروما طبیعی یا انسانی می‌تواند چالش های منحصر به‌فردی را نشان دهد - حتی اگر شما مستقیما در این رویداد شرکت نداشته‌باشید ؛ در واقع، در حالی که‌بسیار بعید به‌نظر می‌رسد که‌هر یک از ما قربانی حملات تروریستی، سقوط در هواپیما یا تیراندازی جمعی قرار بگیریم، اما همه‌آنها به‌طور مرتب با تصاویر وحشتناکی در رسانه‌های اجتماعی و منابع خبری و همچنین افرادی که‌در آنجا بودند را می‌بینیم.

علت تروما 

ترومای روانی به‌چه‌دلیلی اتفاق می‌افتد؟

تروما دوران کودکی و خطر تروما در آینده:

در حالی که‌حوادث تروما برای هر کسی ممکن است اتفاق می‌بیافتد، اما قبلا در معرض فشارهای شدیدی قرار داشتید، از یک سری تلفات رنج برده‌بودید، یا قبلا تحت تاثیر یک انفاق ترماتیک بودید - به‌خصوص اگر تروما زودرس در دوران کودکی داشتید.تروما های دوران کودکی می‌تواند از هر چیزی که‌ایمنی کودک را مختل می‌کند، اتفاق بیافتد، از جمله:

 • محیط بی ثبات و ناامن
 • جدایی از والدین
 • بیماری جدی
 • روش های نفوذی پزشکی
 • سو استفاده‌جنسی، فیزیکی و یا کلامی
 • خشونت خانگی
 • بی توجهی 

تجربه‌تروما در دوران کودکی می‌تواند یک اثر شدید و طولانی مدت داشته‌باشد ؛ زمانی که‌تروما دوران کودکی حل نشود، احساس ترس و بی کفایتی به‌بزرگسالی ادامه‌می‌یابد با این حال، حتی اگر تروما شما چند سال پیش اتفاق افتاده‌باشد، گام هایی برای برطرف کردن درد، یادگیری اعتماد و ارتباط دوباره‌با دیگران وجود دارد و تعادل احساسی خود را دوباره‌به‌دست خواهید آورد.

تروما احساسی 

ترومای روانی در کودکان به‌چه‌علت است؟

علائم تروما روانی:

همه‌به‌طرق مختلفی به‌تروما واکنش نشان می‌دهیم، طیف گسترده‌ای از واکنش های جسمی و احساسی را تجربه‌می‌کنیم. هیچ راه‌"درست" یا "اشتباهی" برای فکر کردن، احساس کردن یا پاسخ دادن وجود ندارد، بنابراین واکنش های خود و با دیگران را قضاوت نکنید ؛ واکنش های شما به‌حوادث غیر طبیعی، نرمال است. 

علائم عاطفی و روانی ترومای روانی: 

 • شوک، انکار یا کفر
 • سردرگمی، دشواری در تمرکز
 • خشم، تحریک پذیری، نوسانات خلقی
 • اضطراب و ترس
 • گناه، شرم، سرزنش
 • کنار کشیدن از دیگران
 • احساس ناراحتی یا ناامیدی
 • احساس خستگی یا از هم گسستن

ضربه‌روانی

علائم بیماری روانی تروما

علائم فیزیکی ترومای روانی:

 • بی خوابی یا کابوس
 • خستگی
 • فوری از جا پریدن
 • دشواری در تمرکز
 • ضربان قلب بالا
 • اضطراب و آشفتگی
 • درد
 • تنش عضلانی

ترومای عاطفی 

ترومای روانی چه‌نشانه‌هایی دارد؟

درمان ترومای روانی و عاطفی

علائم تروما به‌طور معمول از چند روز تا چند ماه‌طول می‌کشد و به‌تدریج محو می‌شوند. اما حتی زمانی که‌احساس بهتری کنید، ممکن است از لحظه‌و خاطره‌و یا احساسات دردناک خود ناراحت و علائمی را بگیرید. اگر علائم ترومای">ترومای روانشناختی شما خوب نشوند، ممکن است اختلال استرس پس از سانحه‌(ptsd) را تجربه‌کنید.

در حالی که‌ترومای احساسی یک پاسخ عادی به‌یک رویداد بد است، PTSD اتفاق می‌افتد، هنگامی که‌سیستم عصبی شما در آن وضعیت شوک روانی باقی می‌ماند و قادر به‌تشخیص آنچه‌اتفاق افتاده‌است نیست یا احساسات را فراموش نمی کند.

درمان ترومای عاطفی 

چگونگی روند درمانی اختلال ترومای روانی

ریکاوری و بهبود ترومای روانی:

نکته‌1. حرکت کنید:

تروما تعادل طبیعی بدن شما را متوقف می‌کند، شما را در یک حالت پرخوری و ترس نگه‌می‌دارد و همچنین سوختن آدرنالین و آزاد کردن اندورفین ها، ورزش و حرکت می‌تواند به‌تعمیر سیستم عصبی شما کمک کند.

سعی کنید 30 دقیقه‌یا بیشتر در روز ورزش کنید و یا آسان تر، سه‌3 تا 10 دقیقه‌ورزش در روز به‌همان میزان مفید است.ورزشی که‌ریتمیک است و دست و پا خود را درگیر می‌کند، مانند راه‌رفتن، دویدن، شنا، بسکتبال، و یا حتی رقصیدن.

ریکاوری تروما

حرکت های موثر برای درمان ترومای روانی

عناصر ذهنی را اضافه‌کنید:

به‌جای تمرکز روی اندیشه‌های خود و یا منحرف کردن خودتان در زمان ورزش، واقعا بر روی بدن خود و چگونه‌ورزش احساستان از ورزش تمرکز کنید. برای صخره‌نوردی، بوکس، فیتنس، و یا هنرهای رزمی باید خیلی تمرکز کنید تا صدمه‌نبینید و می‌توانند برای اینکار عالی باشند. 

نکته‌2. انزوا نکنید:

پس از یک تروما، شما ممکن است بخواهید از دیگران کنار بگیرید، اما انزوا تنها باعث می‌شود همه‌چیز بدتر شود.ارتباط با دیگران به‌صورت چهره‌به‌چهره‌کمک خواهد کرد که‌شما بهبود پیدا کنید، پس برای حفظ روابط خود تلاش کنید و از صرف زمان بیش از حد برای تنها بودن خودداری کنید.شما نباید در مورد تروما صحبت کنید. ارتباط با دیگران نباید به‌معنی صحبت در مورد ترومای">ترومای شما باشد.

انزوا نکنید

اشتباهات در درمان ترومای روانی

درخواست پشتیبانی و کمک کنید:

در حالی که‌مجبور نیستید در مورد تروما خود صحبت کنید، مهم است که‌فردی را داشته‌باشید تا احساساتتان را رو در رو با شخصی به‌اشتراک بگذارید، کسی که‌بدون اینکه‌شما را قضاوت کند، به‌حرف هایتان گوش کند.

در فعالیت های اجتماعی مشارکت کنید، حتی اگر حسش را نداشته‌باشید. دوباره‌با دوستان قدیمی خود ارتباط برقرار کنید. اگر از روابطی که‌قبلا داشتید، شخصی بوده‌که‌برای شما اهمیت داشته، تلاش کنید تا مجددا با او ارتباط برقرار کنید. بودن در کنار افرادی که‌با مشکلات مشابه‌شما روبرو هستند، می‌تواند باعث کاهش احساس انزوا شود و به‌شما در بهبود روابطتان کمک می‌کند.  

داوطلب شدن و همچنین کمک به‌دیگران:

داوطلب شدن می‌تواند یک راه‌عالی برای مبارزه‌با احساس درماندگی باشد که‌اغلب همراه‌با تروما است. نقاط قوت خودتان را به‌یاد بیاورید و از آن طریق به‌دیگران کمک کنید و احساس قدرت خود را به‌دست آورید. 

کمک ب دیگران

برای درمان ترومای روانی به‌دیگران کمک کنید

دوستان جدیدی پیدا کنید:

اگر شما تنها هستید یا دور از خانواده‌و دوستان خود زندگی می‌کنید، مهم است که‌با دوستانتان در ارتباط باشید. به‌یک کلاس یا یک باشگاه‌برای دیدار با افرادی با منافع مشابه‌بپیوندید، به‌انجمن فارغ التحصیلان، یا با همسایگان یا همکاران خود ارتباط برقرار کنید.

اگر ارتباط برقرار کردن با دیگران برایتان دشوار است... بسیاری از افرادی تروما را تجربه‌کرده‌اند، آسیب دیده‌اند، احساس خستگی می‌کنند، ارتباط برقرار کردن با دیگران برایشان سخت خواهد بود. اگر این موارد شما را توصیف می‌کند، چیزهایی وجود دارد که‌می‌توانید قبل از اینکه‌کنار دوستتان بنشینید، انجام دهید: 

ورزش یا حرکت:

پریدن به‌بالا و پایین، تکان دادن دست ها و پاها و یا افتادن به‌اطراف. سر شما احساس وضوح بیشتری خواهد کرد و اتصال آن آسان تر می‌شود. 

تونینگ آواز:

صدای عجیب و غریبی به‌نظر می‌رسد، صدای مانند "مممم" در سرتان می‌پیچد. 

صدای ذهن

شنیدن صدای عجیب در اختلال ترومای روانی

نکته‌3. تنظیم خود به‌خودی سیستم عصبی :

توجه‌به‌اینکه‌چقدر هیجان زده‌اید، اضطراب دارید یا عدم کنترل احساسی دارید، مهم آن است که‌بدانید که‌می‌توانید سیستم تحریک پذیری را تغییر دهید و خود را آرام کنید. این کار نه‌تنها کمک می‌کند تا اضطراب مرتبط با تروما را تسکین دهید، بلکه‌حس کنترل بیشتری را در شما ایجاد می‌کند. 

تنفس ذهنی:

اگر احساس ناراحتی، اشتباه، یا ناامیدی می‌کنید، یک راه‌سریع برای آرام کردن خودتان از طریق تنفس ذهنی وجود دارد. به‌سادگی 60 بار نفس بکشید و تمرکز خود را بر هر یک از نفس ها بگذارید. 

ورودی حسی:

آیا یک دید، بو و طعم خاصی به‌سرعت باعث آرامش شما می‌شود؟

یا شاید حیواناتی را دوست داشته‌باشید یا به‌موسیقی خاصی گوش دهید تا به‌سرعت شما را بتواند آرام کند؟

هر کس به‌شیوه‌ای متفاوت به‌ورودی های حسی پاسخ می‌دهد، بنابراین مدل خودتان را پیدا کنید تا بتوانید سریع آرام شوید. 

بر زمین نشستن:

 • برای حس کردن حال حاضر و بیشتر در زمان بودن، بر روی صندلی بنشینید. پای خود را روی زمین بگذارید و پشت خود را در برابر صندلی قرار دهید.
 • به‌اطراف نگاه‌کنید و شش شی را انتخاب کنید که‌در آنها قرمز یا آبی باشد.
 • متوجه‌می‌شوید که‌نفس کشیدن شما عمیق تر و آرام تر می‌شود. 

به‌خودتان اجازه‌دهید احساستان را در زمانی که‌احساس می‌کنید احساس کنید:

احساسات خود را درمورد تروما تشخیص داده‌و آن را بپذیرید. ابزار راهنما هوش هیجانی می‌تواند به‌شما کمک کند. 

راه‌های درمانی تروما

راه‌و روش هایی موثر برای درمان همیشگی ترومای روانی

نکته‌4:مراقبت از سلامتی شما مهم است:

داشتن یک بدن سالم می‌تواند توانایی شما برای مقابله‌با استرس تروما را افزایش دهد. 

به‌اندازه‌کافی بخوابید:

پس از یک تجربه‌تروماتیک، نگرانی یا ترس ممکن است الگوهای خواب شما را مختل کند. اما عدم کیفیت خواب می‌تواند علائم تروما را تشدید کند و مانع حفظ تعادل احساسی شما شود. 

از الکل و مواد مخدر دوری کنید:

استفاده‌از آنها می‌تواند علائم تروما را بدتر کند و احساس افسردگی، اضطراب و انزوا را افزایش دهد. 

مراقبت از خود

مراقبت های لازم در اختلال ترومای روانی

یک رژیم غذایی متعادل داشته‌باشید:

خوردن غذاهای کم و متعادل در طول روز کمک خواهد کرد که‌انرژی خود را حفظ کنید و تغییرات خلقیتان را به‌حداقل برسانید. از خوردن غذاهای شیرین و سرخ شده‌پرهیز کنید و مقدار زیادی چربی امگا 3 مانند ماهی آزاد، گردو، سویا و کتان، برای تقویت روحیه خود بخورید. 

کاهش استرس:

تکنیک های آرامش بخش مانند مدیتیشن، یوگا، و یا تمرینات تنفس عمیق را امتحان کنید.

کاهش استرس

ترومای روانی را با کارهای آرامش بخش درمان کنید

چه‌زمانی باید به‌دنبال درمان حرفه‌ای برای تروما باشید:

بهبود تروما طول می‌کشد و هر شخصی با سرعت خودش بهبود می‌یابد. اما اگر ماهها گذشت و علائم شما از بین نرفت، ممکن است نیاز به‌کمک از یک متخصص تروما باشد. 

به‌دنبال کمک برای ترومای خود باشید، اگر: 

 • مشکلی در عملکرد خانه‌یا کار خود دارید.
 • در معرض ترس، اضطراب یا افسردگی شدید هستید.
 • قادر به‌تشکیل رابطه‌نزدیک، رضایت بخش نیستید.
 • تجربه‌خاطرات وحشتناک، کابوس دارید.
 • از نظر عاطفی بی حس و جدا از دیگران هستید.
 • از الکل یا مواد مخدر برای داشتن حس بهتری استفاده‌می‌کنید. 

کار روی تروما می‌تواند ترسناک، دردناک باشد و به‌طور بالقوه‌دوباره‌آسیب برساند، بنابراین این کار با کمک یک متخصص با تجربه‌انجام می‌شود. 

درمان کردن تروما

نحوه‌درمان ترومای روانی و نکات مربوطه

از خودتان بپرسید:

 1. آیا شما احساس راحتی در مورد مشکلات خود را با درمانگرتان می‌کنید؟
 2. آیا شما احساس می‌کنید که‌درمانگرتان متوجه‌حرف های شما شده‌است؟
 3. آیا نگرانی شما به‌طور جدی مورد توجه‌قرار گرفته‌است یا جدی گرفته‌نشده‌یا رد شده‌اند؟
 4. آیا شما با شفقت و احترام درمان شده‌اید؟
 5. آیا اعتقاد دارید که‌می‌توانید به‌درمانگرتان اعتماد کنید؟ 

روش درمان تروما

ترومای روانی چگونه‌از بین می‌رود؟

درمان تروما :

برای درمان تروما روحی و روانی، نیاز به‌حل احساسات ناخوشایند و خاطراتی است که‌مدت ها از آن اجتناب کرده‌اید، نیاز دارید که‌احساسات و خاطرات ناخوشایندتان را حل کنید و انرژی خود را بالا ببرید، تنظیم کردن احساسات قویتان را یاد بگیرید و توانایی های خود را بازسازی کنید تا به‌دیگران اعتماد کنید. یک متخصص تروما ممکن است از روش های مختلفی برای درمان استفاده‌کند. 

 •  با تمرکز بر آنچه‌در بدن شما اتفاق می‌افتد، می‌تواند از طریق از جا پریدن، گریه‌و دیگر اشکال فیزیکی و انرژی مرتبط با تروما، آزاد شود.
 • درمان شناختی-رفتاری به‌شما کمک می‌کند تا افکار و احساسات خود را در مورد یک ضربه‌ترسیم و ارزیابی کنید.
 • ا EMDR (حساس سازی و پردازش مجدد جنبش) شامل عناصری از درمان شناختی-رفتاری با حرکات چشم یا سایر اشکال تحریک ریتمیک، چپ و راست است که‌می‌تواند خاطرات تروماتیک را فعال , غیرفعال کند. 

روانشناسی تروما

روش های درمانی برای ترومای روانی

کمک به‌یک شخص عزیز برای مقابله‌با تروما :

هنگامی که‌یکی از عزیزانتان از تروما رنج می‌برد، حمایت شما می‌تواند عامل مهمی در بهبود او باشد. 

صبور باشید و درک کنید. درمان تروما طول می‌کشد. پشتیبانی عملی برای کمک به‌شخص عزیز خودتان را به‌یک روال عادی پیش ببرید. این ممکن است به‌معنای کمک به‌جمع آوری مواد غذایی یا کارهایی در خانه‌باشد، به‌عنوان مثال، در دسترس بودن برای صحبت کردن یا گوش دادن. 

به‌عزیزتان برای حرف زدن فشار نیاورید، اما اگر بخواهد، صحبت می‌کند. برخی از بازماندگان تروما درباره‌آن چه‌که‌برایشان اتفاق افتاده‌صحبت می‌کنند اما کار بسیار دشواری است. 

به‌عزیزتان کمک کنید تا لذت ببرد و آرام باشد. آنها را تشویق به‌شرکت در فعالیت های جسمانی، پیدا کردن دوستان و انجام سرگرمی و فعالیت های دیگر کنید زیرا اینکار آنها را خوشحال می‌کند. کلاس تناسب اندام و رژیم غذایی برایش انتخاب کنید. 

علائم تروما را شخصی گمان نکنید.عزیز شما ممکن است عصبانی، تحریک پذیر و بیرون رانده‌شده‌باشد. به‌یاد داشته‌باشید که‌نتیجه‌تروما ممکن است هیچ ارتباطی با شما یا رابطه‌شما نداشته‌باشد. 

برای کمک به‌یک کودک بهبود یافته‌از تروما، مهم است که‌به‌طور آشکار با او ارتباط برقرار کنید و صحبت کنید. اجازه‌دهید آنها بدانند که‌احساس ترس یا ناراحتی، طبیعی است. 

کمک به‌بیمار

چگونگی کمک به‌بیماران ترومای روانی

چگونگی واکنش کودکان به‌تروما عاطفی و روانی:

برخی از واکنش های رایج در مورد تروما و راه‌هایی برای کمک به‌فرزندتان در مقابله‌با تروما

رگرسیون :

بسیاری از کودکان باید فوری به‌مرحله‌احساس امنیت خودشان باز گردند. کودکان جوان تر ممکن است رختخواب خود را خیس کنند ، با شیشه‌شیرشان را بخواهند، و کودکان بزرگتر از تنهایی ممکن است بترسند. اگر فرزندتان به‌این طریق پاسخ داد، مهم است که‌او را درک کنید و به‌او آرامش دهید. 

فکر کردن به‌رویدادها اشتباه‌است:

کودکان زیر 8 سال به‌این فکر می‌کنند اگر چیزی اشتباه‌است، تقصیر آنهاست. اطمینان حاصل کنید که‌فرزند شما متوجه‌شود که‌او باعث این اتفاق نیست. 

تروما در کودکان

ترومای روانی در کودکان به‌چه‌شکل است؟

اختلالات خواب: 

 • برخی از کودکان دچار بد خوابیدن می‌شوند، بعضی دیگر از خواب بیدار می‌شوند و یا خواب بد می‌بینند.
 • به‌کودک خود عروسکش، پتو نرم و یا چراغ قوه‌بدهید و به‌رختخواب ببریدش.
 • در طول عصر کاری کنید که‌خیلی بازی کند و فعالیت زیادی داشته‌باشد تا در شب به‌راحتی و با خستگی به‌خواب برود تا مشکلش رفع و یا بهتر شود.
 • احساس درماندگی. با شرکت در فعالیت ها و اتفاقات، می‌توانید نامه‌ای برای تشکر به‌کسانی که‌کمک کردند، و حس امید و شادی را به‌دیگران منتقل کردند، بدهید.

 

بیشتر بخوانید

کاهش استرس با رازک

کاهش استرس با رازک

علت و علامت یک بیمار روانی مالیخولیایی

علت و علامت یک بیمار روانی مالیخولیایی

خواب بدون استرس را تجربه کنید

خواب بدون استرس را تجربه کنید

حقایق اتاق درمان که قبل از ملاقات با مشاور باید بدانید

حقایق اتاق درمان که قبل از ملاقات با مشاور باید بدانید

عادت هایی که همیشه بد نیستند

عادت هایی که همیشه بد نیستند

حدید سنگی با خواص باورنکردنی برای جسم و روح

حدید سنگی با خواص باورنکردنی برای جسم و روح

اطلاعاتی درباره بیماری آلزایمر که نمی دانید

اطلاعاتی درباره بیماری آلزایمر که نمی دانید

دلیل اصلی عدم تمرکز و درمان راحت آن

دلیل اصلی عدم تمرکز و درمان راحت آن

چراغ خواب برای مغز بسیار مضر است

چراغ خواب برای مغز بسیار مضر است

کنترل بیماری ام اس با کاهش استرس

کنترل بیماری ام اس با کاهش استرس
مشاهده

مطالب بیشتر در سلامت روان

عدم تاثیر ازدواج بر بیماری روانی

عدم تاثیر ازدواج بر بیماری روانی

بهداشت روانی چیست و نبودش چه علامتی دارد؟

بهداشت روانی چیست و نبودش چه علامتی دارد؟

تغییرات مهم روانی و رفتاری دوران بلوغ + راهکار والدین

تغییرات مهم روانی و رفتاری دوران بلوغ + راهکار والدین

نشانه های افسردگی ؛ کدام برای زنان و کدام برای مردان ؟

نشانه های افسردگی ؛ کدام برای زنان و کدام برای مردان ؟

از بین بردن دلشوره و اضطراب

از بین بردن دلشوره و اضطراب

کودک شما هم اسباب بازی اش را می خورد؟

کودک شما هم اسباب بازی اش را می خورد؟

راه حلی برای افراد کم رو و خجالتی

راه حلی برای افراد کم رو و خجالتی

علائم افسردگی زمستانی ؛ شاید شما هم دارید !

علائم افسردگی زمستانی ؛ شاید شما هم دارید !

رازی در پس اختلالی به نام هویت جنسیتی

رازی در پس اختلالی به نام هویت جنسیتی

افسردگی، بیماری امروزی که فراموش شده

افسردگی، بیماری امروزی که فراموش شده

مطالب مرتبط

بهترین درمان دیسپارونیا ؛ رابطه جنسی دردناک

بهترین درمان دیسپارونیا ؛ رابطه جنسی دردناک

وب سایت روانشناسی

وب سایت روانشناسی

نوعی نمک برای درمان خواب رفتن دست و پاها

نوعی نمک برای درمان خواب رفتن دست و پاها

ورزش روزانه و درمان افسردگی

ورزش روزانه و درمان افسردگی

10 روش موثر و خانگی درمان “ورم پاها در بارداری”

10 روش موثر و خانگی درمان “ورم پاها در بارداری”

شربتی کاملا گیاهی برای درمان سریع سرفه

شربتی کاملا گیاهی برای درمان سریع سرفه

بهترین پیشنهاد برای درمان خانگی ضعف بدن

بهترین پیشنهاد برای درمان خانگی ضعف بدن

آرتروز زانو درمان گیاهی موثری دارد ؟

آرتروز زانو درمان گیاهی موثری دارد ؟

سکته چشمی از علائم تا درمان

سکته چشمی از علائم تا درمان

نسخه مخصوص طب سنتی برای درمان دردهای آرتروز

نسخه مخصوص طب سنتی برای درمان دردهای آرتروز

روش ابن سینا برای درمان غده چربی زیر پوست

روش ابن سینا برای درمان غده چربی زیر پوست

چطور چاقی و اضافه وزن کودک را تشخیص دهیم؟ + درمان

چطور چاقی و اضافه وزن کودک را تشخیص دهیم؟ + درمان

علائم و درمان انواع سرفه کودکان ؛ کدام نوع خطرناک است؟

علائم و درمان انواع سرفه کودکان ؛ کدام نوع خطرناک است؟

درمان ناباروری و نازایی با پیاز درمانی + نسخه اصلی

درمان ناباروری و نازایی با پیاز درمانی + نسخه اصلی

خواص بی نظیر پسته از زیبایی تا درمان بیماری ها

خواص بی نظیر پسته از زیبایی تا درمان بیماری ها

داروی گیاهی مطمئن برای تقویت کلیه ها و کبد

داروی گیاهی مطمئن برای تقویت کلیه ها و کبد

خواص کنار برای درمان بیماری های پنهان و آشکار

خواص کنار برای درمان بیماری های پنهان و آشکار

انیسون و خواص بیشمار آن برای درمان بیماری ها

انیسون و خواص بیشمار آن برای درمان بیماری ها

راهی برای درمان سریع تر آنفولانزا و سرماخوردگی

راهی برای درمان سریع تر آنفولانزا و سرماخوردگی

پاکسازی ریه با روش های طبیعی و سنتی

پاکسازی ریه با روش های طبیعی و سنتی