بیشتر بخوانید

دعایی برای مشرف شدن به خانه خدا

دعایی برای مشرف شدن به خانه خدا

متن کامل مناجات شعبانیه همراه ترجمه

متن کامل مناجات شعبانیه همراه ترجمه

مهم ترین اعمال شب و روز عید قربان

مهم ترین اعمال شب و روز عید قربان

اذکار نافعه برای هر دعا و نیتی که دارید

اذکار نافعه برای هر دعا و نیتی که دارید

اعمال و فضیلت احیای شب نیمه شعبان

اعمال و فضیلت احیای شب نیمه شعبان

اعمال شب و روز نیمه شعبان برای حاجت

اعمال شب و روز نیمه شعبان برای حاجت

آداب و شرایط دعا کردن

آداب و شرایط دعا کردن

فضیلت نماز جمعه و ثواب بیشمار آن برای نمازگزار

فضیلت نماز جمعه و ثواب بیشمار آن برای نمازگزار

دعای مشلول برای زمانی که ناامید شده اید

دعای مشلول برای زمانی که ناامید شده اید

اعمال مستحبی شب و روز اول رمضان

اعمال مستحبی شب و روز اول رمضان
تقویم و اعمال کامل ماه رجب
ماه رجب یکی از پرفضیلت ترین ماه ها نزد خداوند است که اعمال بسیاری در روزهای این ماه به خصوص در دهه اول ماه رجب و لیلة الرّغائب توصیه شده است.

اعمال کامل و ذکرهای ماه‌رجب

یکی از ماه‌های پرفضیلتی که‌قرار است در این مطلب مفید برایتان معرفی کنیم ماه‌رجب می‌باشد اعمال مستحب فراوانی از جمله‌نماز ها ، دعاها و روزه‌برای این ماه‌عزیز در نظر گرفته‌شده‌است.

ماه‌رجب جزو ماه‌های حرام محسوب شده‌و ماه‌هفتم سال قمری می‌باشد به‌همین خاطر است که‌آن را با نام رجب الفرد نیز معرفی کرده‌اند چرا که‌سه‌ماه‌از ماه‌های حرام پشت سر هم هستند اما این ماه‌از آنها جدا بوده‌و فرد است.

ماه‌رجب همچون ماه‌های رمضان و شعبان یکی از با فضیلت ترین ماه‌هایی است که‌تاکید بسیاری در روایات به‌آن شده‌است به‌قدری که‌آن را شهر اللّه‌الأصب یعنی ماه‌(سرای خداوند) نام گذاری کرده‌اند به‌خاطر اینکه‌در این ماه‌رحمت بزرگ خداوند بخشنده‌بر بندگانش سرازیر می‌شود ، همچنین جالب است بدانید این ماه‌با نام «واصل» (بی سر و صدا) نیز شناخته‌می‌شود چراکه‌نبرد جنگ و جدل با مشرکان و مخالفان در آن منع شده‌است.

در حدیث قدسی آمده‌است:ماه‌رجب را ریسمانی بین خودم و بندگان مقرر کردم و هرکسی چنگی به‌آن بزند به‌وصال من می‌رسد.

معرفی مناسبت های خاص در تقویم ماه‌رجب:

روز اول: طبق برخی از روایات، روز ولادت امام محمد باقر (ع) در سال 57 هجری.

روز سوم:روز شهادت امام علی النقی (ع) در سال 254 هجری.

روز دهم: روز ولادت امام محمد تقی (ع) طبق بعضی از روایات.

روز سیزدهم:روز ولادت امیرمومنان علی بن ابی طالب (ع) در داخل کعبه؛ 12 سال پیش از بعثت رسول خدا (ص).

روز پانزدهم:مطابق بعضی از روایات، روز وفات حضرت زینب کبری (س) در سال 63 هجری.

روز هجدهم: روز وفات جناب ابراهیم، فرزند رسول خدا (ص).

روز بیست و پنجم: روز شهادت امام موسی بن جعفر (ع) در سال 183 هجری.

روز بیست و ششم: مطابق روایتی، روز وفات حضرت ابوطالب (ع).

روز بیست و هفتم: بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص).

همانطور که‌پیش از این گفته‌شد ماه‌رجب ، شعبان و رمضان از جمله‌ماه‌های پرفضیلت ای میباشد که‌تعابیری از خاص بودن این ماه‌نسبت به‌دو ماه‌دیگر در بعضی روایات آمده‌و امتیاز ویژه‌ای به‌آن داده‌شده‌است تا جایی که‌ماه‌رجب «ماه‌خدا» نام گرفته‌و ماه‌شعبان «ماه‌پیامبر» و ماه‌مبارک رمضان «ماه‌امت».

دعاهای ماه‌رجب

با ما همراه‌باشید تا با اعمال مشترک ماه‌رجب آشنا شوید:

اعمالی که‌در اینجا نوشته‌شده‌مختص روزه‌خاصی نیست بلکه‌در تمامی روزهای ماه‌رجب از اهمیت بالایی برخوردار است از جمله:

در تمام ماه‌رجب، این دعا را بخوانید:یا مَنْ یَمْلِکُ حَوآئِجَ السّآئِلینَ، ویَعْلَمُ ضَمیرَ الصّامِتینَ، لِکُلِّ مَسْئَلَة؛ ای که‌مالک حاجات خواستارانی و ای که‌نهاد خاموشان دانی برای هر خواسته‌ای، مِنْکَ سَمْعٌ حاضِرٌ وَجَوابٌ عَتیدٌ. اللّهُمَّ وَمَواعیدُکَ الصّادِقَةُ واَیادیکَ الفاضِلَةُ؛ از جانب تو گوشی شنوا و پاسخی آماده‌است خدایا به‌حق وعده‌های راستت و نعمت های بسیار، وَ رَحْمَتُکَ الواسِعَةُ فَاَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّد وَآلِ محمد؛ و رحمت وسیعت از تو خواهم که‌درود فرستی بر محمّد و آل محمد، واَنْ تَقْضِیَ حَوائِجی لِلدُّنْیا وَالاْخِرَةِ، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْء قَدیرٌ؛ و حوایج دنیا و آخرتم را برآوری که‌به‌راستی تو بر هر چیز توانایی.

و نیز به‌فرموده‌رسول خدا (ص):هر شخصی در ماه‌رجب 100 مرتبه‌بگوید «أَسْتَغْفِرُ اللّهَ الَّذِی لا إلهَ إِلاّ هُوَ، وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ وَ أَتُوبُ إِلَیْهِ» و در آخر صدقه‌ای کنار بگذارد، خداوند مغفرت و رحمت و مغفرت در کارش نصیب می‌کند و هر کس 400 مرتبه‌آن را بگوید فضیلت شهیدان را دارد.

و نیز فرموده‌اند:هر شخصی هزار مرتبه‌«لا اِلهَ اِلاَّ اللّه» در ماه‌رجب بگوید، حسنات و ثواب فراوانی از سوی خداوند بر او نوشته‌می‌شود.

در یکی از روایات نقل شده‌است :« هر کس در ماه‌رجب، در زمان صبح، 70 مرتبه‌و شب همچنین 70 مرتبه‌بگوید اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَ أَتُوبُ اِلَیْهِ و بعد از آن، دستان خود را بلند کرده‌و بگوید أَللّهُمَّ اغْفِرْ لی وَ تُبْ عَلَیَّ چنانچه‌در همان ماه‌رجب بمیرد،رضایت و خشنودی خداوند از آن او خواهد بود...».

در طول این ماه‌هزار مرتبه‌بگویید «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ ذَاالْجَلالِ وَ الاْکْرامِ مِنْ جَمیعِ الذُّنُوبِ وَالاْثامِ» تا خداوند رحمان و رحیم آمرزشش را برایتان نشان دهد.

در ماه‌رجب «سیّد بن طاووس» در «اقبال» فضیلت زیادی برای خواندن سوره‌«قل هو الله‌احد» نقل کرده‌است و از رسول خدا (ص) روایت کرده‌که‌هر کس در ماه‌رجب با نیتی خالص، 10 هزار بار سوره‌«قل هو الله‌احد» را بخواند، در حالی که‌مثل روزی که‌از مادر متولد شده‌و از گناه‌مبرا شده‌است وارد عرصه‌قیامت می‌شود و 70 فرشته‌از او استقبال کرده‌و به‌او وعده‌بهشت را می‌دهند.

همچنین از آن حضرت ذکر شده‌است که‌پاداش قابل توجهی برای هزار و یا صد بار خواندن سوره‌«قل هو الله‌احد» در این ماه‌در نظر گرفته‌شده‌است.

از رسول خدا (ص) در روایتی آمده‌است که‌آن حضرت فرمود:«هر که‌یک روز از ماه‌رجب را روزه‌بگیرد و چهار رکعت نماز بخواند (هر دو رکعت با یک سلام) و در رکعت اول 100 مرتبه‌«آیة الکرسی» بخواند و در رکعت دوم 200 مرتبه‌«قل هو الله‌احد»، قبل از اینکه‌بمیرد خود را در بهشت نظاره‌می‌کند و یا حتی کسی دیگر جای او را در بهشت می‌بیند (و برای او تعریف می‌کند)».

اعمال مخصوص لیلة الرّغائب (شب آرزوها)

اولین شب جمعه‌ماه‌رجب را شب ارزوها یا لیلة الرغائب نامیده‌اند که‌فضیلت های زیادی برای آن در روایات آمده‌است.آن چنان که‌روایت داریم در این شب درهای رحمت الهی به‌روی زمینیان باز شده‌است و در بزم دعا و نیایش زمینیان عرشیان هم خود را رسانده‌و حضور پیدا کردند تا سهمی از این برکت ببرند.در روایتی که‌از رسول خدا درباره‌فضیلت ماه‌رجب بیان امده،حضرت فرمودند:«از اولین شب جمعه‌ماه‌رجب غافل نشوید که‌فرشتگان آن را «لیلة الرغائب» نامیدند.»

زنان هنگام از سوی رسول خدا (ص) اعمالی برای آن شب به‌این کیفیت بیان شد:«که‌روز پنج شنبه‌اول ماه‌را روزه‌بگیرید .و به‌محض سیدن شب جمعه، میان نماز مغرب و عشا 12 رکعت نماز بگذارید (هر دو رکعت به‌یک سلام) و در هر رکعت از آن، یک مرتبه‌سوره‌«حمد» و سه‌مرتبه‌«إنا انزلناه» و 12 مرتبه‌«قل هو الله‌احد» را بخوانید. پس از اتمام نماز 70 مرتبه‌بگویید:أللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد النَّبِیِّ الاُْمِّیِّ وَ عَلی آلِهِ آنگاه‌به‌سجده‌می‌روید و 70 بار بگویید:«سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ»و بعد سر از سجده‌برمی دارید و 70 بار می‌گویید:«رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمُ، إِنَّکَ أنْتَ العَلِیُّ الاْعْظَمُ» بار دیگر نیز به‌سجده‌بروید و 70 مرتبه‌بگویید:«سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» آنگاه‌حاجتتان راکنید که‌ان شاءالله‌برآورده‌خواهد شد.

در فضیلت این اعمال رسول خدا (ص) فرمود:«کسی که‌چنین نمازی را بخواند، خداوند همه‌گناهانش را بیامرزد...»

تاکید بسیاری در انجام «عمره»، در ماه‌رجب شده‌است چرا که‌فضیلت بسیاری دارد.بر اساس روایات اهل بیت (ع) فضیلت «عمره» در ماه‌رجب هم ردیف حج (تمتع) می‌باشد.

از امام صادق (ع) روایت آمده‌است:«اَفْضَلُ الْعُمْرَةِ، عُمْرَةُ رَجَب؛ با فضیلت ترین عمره، عمره‌در ماه‌رجب است».

اعمال خاص شب اول ماه‌رجب

انجام دادن اعمالی در این شب بسیار با ارزش می‌باشد، و در روایات بسیاری انجام آنها تاکید شده‌است.

اول: از رسول خدا (ص) نقل شده‌است که‌هنگامی که‌هلال ماه‌رجب را رویت می‌کرد، این دعا را می‌خواند:اَللّهُمَّ اَهِلَّهُ عَلَیْنا بِالاَْمْنِ وَ الاْیمانِ، وَ السَّلامَةِ وَ الاِْسْلامِ، رَبّی وَ رَبُّکَ اللهُ عَزَّوَجَلَّ؛ خدایا این ماه‌را بر ما نو کن به‌امنیت و ایمان و سلامت و دین اسلام پروردگار من و پروردگار تو (ای ماه) خدای عزوجل است.

و همچنین از آن حضرت نقل شده‌است که‌وقتی هلال ماه‌رجب را می‌دید، می‌فرمودند:اَللّهُمَّ بارِکْ لَنا فی رَجَب وَ شَعْبانَ، وَ بَلِّغْنا شَهْرَ رَمَضانَ، وَ اَعِنّا عَلَی الصِّیامِ وَ الْقِیامِ، وَ حِفْظِ اللِّسانِ، وَ غَضِّ الْبَصَرِ، وَ لا تَجْعَلْ حَظَّنا مِنْهُ الْجُوعَ وَ الْعَطَشَ؛ خدایا برکت ده‌بر ما در ماه‌رجب و شعبان و ما را به‌ماه‌رمضان برسان و کمکمان ده‌برای گرفتن روزه‌و شب زنده‌داری و نگهداری زبان و پوشیدن چشم و بهره‌ما را از آن ماه‌تنها گرسنگی و تشنگی قرار مده.

دوم: غسل کردن

روایتی از رسول خدا (ص) توسط مرحوم «سیّد بن طاووس» در کتب «عبادات» یافت شده‌بود که‌آن حضرت فرمود:«هر کس درک کند ماه‌رجب را و در اول، وسط و آخر آن، غسل کند همانند روزی که‌از مادر متولد شده، از گناهان خارج گردد (و پاک شود).»

سوم: در این شب عزیز تاکید بسیاری بر خواندن زیارت امام حسین (ع) شده‌است.

چهارم:پس از نماز مغرب، 20 رکعت نماز بخواند (هر دو رکعت به‌یک سلام) و در هر رکعت یک بار سوره‌«حمد» و یک بار سوره‌«توحید» بخواند. رسول خدا (ص) در پاداش این عمل فرمود:هر کس چنین کند، به‌خدا سوگند خودش، خانواده‌اش، مالش و فرزندانش محفوظ بمانند و از عذاب قبر پناه‌داده‌شود... و در قیامت به‌سرعت از صراط عبور خواهد کرد.

پنجم:پس از نماز عشا، دو رکعت نماز به‌جا آورد، در رکعت اول «حمد» و «الم نشرح» را یک مرتبه‌و سوره‌«قل هو الله‌احد» را سه‌مرتبه‌خوانده‌و در رکعت دوم، سوره‌های «حمد»، «اَلَم نشرح»، «قل هو الله‌احد» و «معوّذتین» (سوره‌های ناس و فلق) را یک بار بخواند و پس از سلام 30 مرتبه‌بگوید:«لا اله‌الاّ الله» و 30 مرتبه‌«صلوات» بفرستد.

رسول خدا (ص) فرمود:هر کسی که‌این عمل را بجا بیاورد، خداوند گناهانش را ببخشد و از گناه‌پاک و مبرا می‌شود.

ششم:30 رکعت نماز خوانده‌، (هر دو رکعت به‌یک سلام) در هر رکعت یک مرتبه‌«حمد» و یک مرتبه‌«قل یا ایّها الکافرون» و سه‌مرتبه‌«قل هو الله‌احد» را بخواند. در روایتی رسول خدا (ص) فرمود:هر مرد و زن مومنی چنین کند، خداوند تمام گناهان کوچک و بزرگ وی را می‌آمرزد و تا سال بعد، خداوند نامش را در فهرست «نمازگزاران» می‌نویسد و از نفاق پاک می‌شود.

هفتم: احیای شب اول ماه:«شیخ طوسی» در «مصباح المتهجّد» از امام صادق (ع) از جدش از امیر مؤمنان علی (ع) نقل کرده‌است که‌آن حضرت علاقه‌داشت که‌در چهار شب از شب های سال، فارغ از هر چیز، به‌عبادت بپردازد شب اوّل ماه‌رجب، شب نیمه‌شعبان، شب عید فطر و شب عید قربان.

از امام صادق (ع) در یک حدیث دیگر نقل شده‌است که:«تا می‌توانی بر احیای شب های عید فطر، عید قربان و... شب اول رجب مراقبت کن».

هشتم: خواندن دعایی که‌از امام جواد (ع) نقل شده‌است که‌فرمود:مستحب می‌باشد در اولین شب رجب،انسان با این کلمات، دعا کند:اَللّهُمَّ اِنّی اَسْئَلُکَ بِاَنَّکَ مَلیکٌ، وَاَنَّکَ عَلی کُلِّ شَیْء مُقْتَدِرٌ، وَاَنَّکَ ما تَشآءُ مِنْ أَمْر یَکُونَ، خدایا از تو خواهم بواسطه‌آن که‌تو فرمانروایی و تو بر هر چیز توانایی و تو هر کاری را بخواهی می‌شود.

اَللّهُمَّ اِنّی اَتَوَجَّهُ اِلَیْکَ بِنَبِیِّکَ مُحَمَّد نَبِیِّ الرَّحْمَةِ، صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَآلِهِ، خدایا من بسویت رو کنم بوسیله‌پیامبرت محمّد پیامبر رحمت درود تو بر او و آلش

یا مُحَمَّدُ یا رَسُولَ اللهِ، اِنّی اَتَوَجَّهُ بِکَ اِلَی اللهِ رَبِّکَ وَرَبِّی لِیُنْجِحَ بِکَ طَلِبَتی، ای محمّد ای رسول خدا براستی من به‌تو رو آورده‌ام برای رفتن به‌درگاه‌خدا پروردگار من و تو تا بلکه‌بوسیله‌تو حاجت روا گردم...

نماز ماه‌رجب

اعمال مخصوص برای شب سیزده‌رجب

به‌فرموده‌امام صادق (ع):«خداوند به‌این امت سه‌ماه‌ارزشمند بخشیده‌است که‌به‌امت های پیشین عطا نکرده‌بود و آن ماه‌ها، رجب، شعبان و ماه‌رمضان است و سه‌شب نیز به‌این امت عنایت کرد که‌به‌امت های قبل نبخشیده‌بود و آن شب های سیزدهم و چهاردهم و پانزدهم ماه‌است و همچنین سه‌سوره‌(بافضیلت و پرمحتوا) به‌این امت عطا کرد که‌به‌امّت های سابق نداده‌بود و آن سوره‌های «یس»، «مُلک» و «توحید» است، از این رو هر کس که‌میان این سه‌فضیلت جمع کند، میان بهترین عطاهای این امّت جمع کرده‌است».

پرسشی از امام (ع) شد که‌:«چگونه‌می‌توان میان آنها جمع کرد؟»

ایشان فرمود:«در لیالی بیض (سه‌شب مزبور) در این سه‌ماه‌نماز بخواند. به‌این صورت که‌«در شب سیزدهم، دو رکعت نماز بگزارد و در هر رکعتی پس از سوره‌«حمد» این سه‌سوره‌(یس، ملک و توحید) را بخواند، و در شب چهاردهم، چهار رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به‌یک سلام) و در هر رکعتی «حمد» و «یس» و «ملک» و «توحید» را بخواند و در شب پانزدهم، شش رکعت نماز بگزارد (هر دو رکعت به‌یک سلام) و همان سوره‌ها را در هر رکعت بخواند».

از اثار و برکت این نمازها امام (ع)فرمودند:«هر کس چنین کند فضیلت این سه‌ماه‌را به‌دست آورده‌و خداوند همه‌گناهانش را جز شرک می‌آمرزد».

اعمال روز سیزدهم ماه‌رجب

ولادت امیرالمؤمنین علی (ع) مصادف سیزدهمین روز ماه‌رجب می‌باشد و اولین روز از ایام البیض است. در این روز، و دو روز بعد، روز گرفتن توصیه‌شده‌است چرا که‌ثواب بسیاری دارد و هر کس که‌بخواهد عمل «امّ داوود» را انجام دهد بایستی این روز را روزه‌بدارد.

روز چهاردهم ماه

پاداش فراوانی برای روزه‌گرفتن در این روز مقرر شده‌است در روایتی از رسول خدا(ص) می‌خوانیم:«هرکس که‌روز چهاردهم ماه‌رجب را روزه‌بگیرد، خداوند پاداشی به‌وی عنایت کند که‌نه‌چشمی دیده‌و نه‌گوشی شنیده‌و نه‌بر قلبی خطور کرده‌باشد...»

اعمال پانزدهمین شب و روز ماه‌رجب

از این شب به‌بزرگی یاد شده‌است و انجام اعمالی در این شب ارزش بسیار بالایی دارد که‌به‌شرح زیر است:

اوّل: غسل.

دوم: شب زنده‌داری و احیا یکی از ارزشمندترین اعمال این شب است.

سوم: خواندن زیارت امام حسین (ع) چراکه‌در بسیاری از روایات در شب و روز نیمه‌رجب مورد سفارش زیادی قرار گرفته‌است.

چهارم: خواندن 6 رکعت نماز (هر دو رکعت با یک سلام) و در هر رکعتی «حمد» و «یس» و «ملک» و «توحید» را بخواند.

پنجم: بجا آوردن 30 رکعت نماز، که‌در هر رکعت یک مرتبه‌«حمد» و 10 مرتبه‌سوره‌«توحید» را بخواند، در روایتی از رسول خدا (ص) اجر و ثواب زیادی برای این نماز عنوان شده‌است.

ششم:12 رکعت نماز (هر دو رکعت به‌یک سلام) و در هر رکعت یک بار «حمد» و یک بار «سوره» را می‌خوانی و پس از پایان نمازها هر یک از سوره‌های «حمد»، «فلق»، «ناس»، «توحید» و «آیة الکرسی» و همچنین سوره‌«قدر» را چهار مرتبه‌می‌خوانی و پس از آن، چهار مرتبه‌می‌گویی:سُبْحانَ اللهِ وَ الْحَمْدُ لِلّهِ وَ لاَ اِلهَ إِلاَّ اللهُ وَاللهُ اَکْبَر، سپس می‌گویی:أللّهُ أللّهُ رَبِّی، لا أُشْرِکُ بِهِ شَیْئاً، ما شاءَ اللهُ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّةَ إِلاَّ بِاللهِ الْعَلِیِّ الْعَظیمِ.

اعمال روز نیمه‌رجب

در این روز مبارک چند عمل آمده‌است که‌انجام انها بسیار تاکید شده‌و فضیلت بالایی دارد:

1- غسل کردن.

2- خواندن زیارت امام حسین (ع)؛ در روایتی از محمد بن ابی نصر آمده‌است که‌از امام رضا (ع) سوال کردم:«در چه‌ماهی زیارت امام حسین (ع) بهتر است؟» فرمود:«در نیمه‌رجب و نیمه‌شعبان».

3- خواندن نماز جناب سلمان (همان گونه‌که‌در اعمال روز اوّل ماه‌رجب گذشت).

اعمال امّ داوود

از با اهمیت ترین اعمالی که‌در روز نیمه‌رجب یعنی پانزدهم رجب ،اجر و پاداش زیادی دارد عمل و دعای "ام داوود " می‌باشد که‌بنابر روایت از علامه‌مجلسی:«شیخ صدوق، سیدبن طاووس شیخ طوسی» با استناد به‌روایات معتبر به‌نقل آن پرداخته‌اند.

اگر کسی حاجت یا نیازی داشته‌باشد یا بخواهد از شر دشمنانش خلاص شود یا برای برطرف کردن غم و اندوهش می‌تواند یه‌دعای ام داوود متوسل گردد.(به‌گفته‌ی «علامه‌مجلسی» در کتاب «زاد المعارف» بار ها این عمل به‌اثبات رسیده‌است )

اعمال ماه‌رجب

شب بیست و هفتم ماه‌رجب مصادف با (شب بعثت)

همه‌ی روزهای ماه‌رجب بسیار ارزشمند هستند از جمله‌شب مبعث پیامبر اکرم که‌شب بسیار پر خیر و برکت و مهمی است این شب نیز دارای اعمالی است که‌انجام آنها با ثواب و پاداش زیادی همراه‌است و همچنین بجا آوردنشان مستحب می‌باشد.

اول:از اعمال مستحبی که‌در این شب انجام می‌شود می‌توان به‌غسل کردن اشاره‌کرد.

دوم : در کتاب «مصباح المتهجد» شیخ طوسی سخنی از امام جواد را روایت می‌کند:که‌آن حضرت فرمود:در ماه‌رجب شبی وجود دارد که‌از تمام آنچه‌که‌خورشید بر آن می‌تابد بهتر و نیکوتر است و آن شب بیست و هفتم ماه‌رجب است که‌در بامداد این شب رسول اکرم به‌پیامبری برگزیده‌شدند و از ما مسلمانان هر کس در این شب عملی انجام دهد به‌اندازه‌ی 60 سال اجر و پاداش دریافت خواهد کرد.

از امام جواد سوال کردند:کدام عمل در شب بعث از ثواب بیشتری بر خوردار است؟

فرمودند:بعد از اینکه‌نماز عشا را به‌جا آوردی و در وقت خواب، خوابیدی قبل از نیمه‌شب ،یا بعد از نیمه‌ی شب،از خواب بلند شو و 12 رکعت نماز بخوان.در هر رکعت ، ابتدا سوره‌ی «حمد» و یک سوره‌از سوره‌های کوچک مفصل را بخوان .و بعد در هر دو رکعتی که‌سلام را دادی بنشین و هفت مرتبه‌سوره‌ی «حمد» و هفت مرتبه‌«معوذتین» یعنی سوره‌های «ناس و فلق» و سوره‌های «توحید» و «کافرون» و سوره‌«قدر» و «آیت الکرسی» را هر کدام هفت بار بخوان و بعد هر خواسته‌ای از خداوند مهربان داشتی طلب کن.تا خداوند مهربان نیز خواسته‌ات را اجابت نماید.

سوم :دوازده‌رکعت نماز که‌چگونگی ادای آن در اعمال شب نیمه‌رجب ذکر شده‌است.

چهارم :از برترین اعمال دیگر این شب گرانقدر زیارت حضرت علی می‌باشد که‌بر ای آن حضرت سه‌زیارت ذکر شده‌است.

روز بیست و هفتم ماه‌رجب

بیست هفتم ماه‌رجب همان روز بعث پیامبر گرامی ما مسلمانان می‌باشد که‌روز بسیار گرانقدر و با ارزشی برای ما مسلمانان و شیعیان می‌باشد .

امام صادق در روایتی روز مبعث را از بزرگترین و پاکترین عیدها معرفی کرده‌است حکمای دینی ما برای این روز اعمال خاصی نقل کرده‌اند از جمله:

اول : غسل کردن که‌در این روز مستحب و اجر زیادی دارد.

دوم : روزه‌گرفتن روز بیست و هفتم رجب، یکی از چهار روزی است که‌روزه‌گرفتن در آن روز بسیار پر فضیلت بوده‌و اجر و ثواب زیادی نیز به‌همراه‌دارد.

در روایتی از امام صادق نقل شده‌است که‌اگر شخصی در روز بیست و هفت رجب روزه‌بگیرد خداوند برای او اجر و پاداش 70 سال را در نظر می‌گیرد.

سوم : صلوات فرستادن

امام صادق می‌فرمایند:در این روز مبارک روزه‌بگیرید و به‌پیامبر و اهل بیتش صلوات بی شمار بفرستید.

چهارم : زیارت امام علی و پیامبر اکرم (ص) می‌باشد.

پنجم :به‌جا آوردن 12 رکعت نماز است.

«ریّان بن صلت» روایت می‌کند:امام محمد تقی وقتی که‌در بغداد سکونت داشتند روز پانزدهم رجب را همراه‌با اصحابشان روزه‌می‌گرفتند و بعد می‌فرمودند 12 رکعت هم نماز به‌جا بیاورید و سوره‌های «حمد و سوره» را بخوانید و وقتی که‌نمازتان تمام شد سوره‌های حمد و توحید و معوذتین «فلق و ناس» را چهار بار بخوانید و بعد چهار بار بگویید:لا اِلهَ اِلاَّالله‌و اللهُ اَکبَرُ ، وَسُبحانَ اللهِ وَالحَمدُلِلّه‌، وَلا حَولَ و لاقُوهِ اِلابالله‌العَلی العَظیم و چهار دفعه‌:اللهُ اللهُ رَبِّی لا اُشْرِکُ بِهِ شَیْا و چهار بار :لا اُشْرِکُ ِبربی اَحداً.

ششم :12 رکعت نماز دیگر:«شیخ طوسی» از حسین بن روح این چنین نقل می‌کند:که‌در روز بیست و هفتم رجب خواندن 12 رکعت نماز مستحب است و طریقه‌ی خواندنش به‌این گونه‌است که‌در هر رکعت حمد و هر سوره‌ای که‌خواستید بخوانید و بعد از هر دو رکعت سلام نماز را می‌خوانید:اَلْحَمْدُ للهِِ الَّذی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَداً، وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ شَریکٌ فی الْمُلْکِ، وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلِیٌّ مِنَ الذُّلِّ، وَکَبِّرْهُ تَکْبیراً، یا عُدَّتی فی مُدَّتی یا وَلیّی فی نِعْمَتی، یا غِیاثی فی رَغْبَتی، یا نَجاحی فی حاجَتی یاحافِظی فی غَیْبَتی، یاکافِیَّ (کافِیَ) فی وَحْدَتی، یااُنْسی فی وَحْشَتی اَنْتَ السّاتِرُ عَوْرَتی فَلَکَ الْحَمْدُ، وَ اَنْتَ الْمُقیلُ عَثْرَتی فَلَکَ الْحَمْدُ وَاَنْتَ الْمُنْعِشُ صَرْعَتی فَلَکَ الْحَمْدُ، صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَآلِ مُحَمَّد، وَاسْتُرْ عَوْرَتی، وَ آمِنْ رَوْعَتی، وَ اَقِلْنی عَثْرَتی، وَ اصْفَحْ عَنْ جُرْمی، وَتَجاوَزْ عَنْ سَیِّئاتی فی اَصْحابِ الْجَنَّةِ، وَعْدَ الصِّدْقِ الَّذی کانُوا یُوعَدُونَ.

وقتی که‌نماز و دعا تمام شد هر کدام از سوره‌های حمد،کافرون، آیت الکرسی، اخلاص، معوذتین،و انا انزلنا را هفت بار می‌خوانید .بعد هفت دفعه‌هم میگویید:"لا اِلهَ اِلا الله‌و الله‌اکبر ،و سبحان الله‌و لا حَْولِ و لا ُُقوه‌الا بالله‌" .و بعد هفت مرتبه‌هم می‌گویید :"اللهُ اللهُ رَبی لا اُشْرِک بِهِ شَیْا " و بعد از تمام شدن آن از خداوند هر خواسته‌ای داشتید بخواهید تا خداوند نیز خواسته‌تان را اجابت نماید.

هفتم :وقتی که‌امام هفتم شیعیان موسی بن جعفر در روز 27 رجب سنه‌ی 179 هجری از مدینه‌به‌طرف بغداد در حرکت بودند این دعا را تلاوت کردند:یا مَنْ اَمَرَ بِالْعَفْوِ وَالتَّجاوُزِ، وَضَمَّنَ نَفْسَهُ الْعَفْوَ وَالتَّجاوُزَ، یا مَنْ عَفی وَتَجاوَزَ، اُعْفُ عَنّی وَتَجاوَزْ یا کَریمُ، اَللّهُمَّ وَقَدْ اَکْدَی الطَّلَبُ، وَاَعْیَتِ الْحیلَةُ وَالْمَذْهَبُ، وَدَرَسَتِ الاْمالُ، وَانْقَطَعَ الرَّجآءُ اِلاَّ مِنْکَ، وَحْدَکَ لا شَریکَ لَکَ ...

دعا و ذکر ماه‌رجب

آخرین روز ماه‌رجب

در روز آخر ماه‌رجب نیز بهتر است که‌نماز جناب سلمان ادا شود .البته‌روزه‌گرفتن نیز در این روز از اجر بسیاری برخوردار است .امام رضا در این مورد فرموده‌اند:"خداوند گناهان بنده‌ای را که‌در روز آخر ماه‌رجب روزه‌بگیرد را مورد آمرزش و بخشش قرار می‌دهد".

فضیلت و برتری ماه‌رجب

ماه‌رجب یکی از ماههای حرام قمری است که‌شروع و ادامه‌دادن نبرد و پیکار در این ماه‌با دشمنان اسلام حرام است و جنایت و ارتکاب قتل نیز در این ماه‌دیه‌ی سنگینی شامل می‌شود .رسول خدا ماه‌رجب را «ماه‌أصَبّ» نام نهاده‌چرا که‌در این ماه‌درهای رحمت خداوند بر روی بندگان شایسته‌ی وی باز می‌شود .

در مورد روزهای ماه‌رجب که‌چقدر با فضلیت است هرچه‌اشاره‌کنیم باز هم کم است از این ماه‌به‌عنوان ماه‌عبادت و خودسازی یاد می‌شود که‌در این قسمت به‌چند مورد از آن می‌پردازیم.

1ـ مرحوم «شیخ صدوق» به‌استناد از روایات معتبر از امام صادق نقل می‌کند که‌در آخرین روزهای ماه‌رجب بود که‌یکی از اصحاب امام صادق نزد وی آمد امام از آن مرد سوال کرد که‌آیا در این ماه‌روزه‌گرفته‌ای؟آن مرد گفت :نه‌امام صادق فرمود:این ماه‌، ماه‌بسیار عزیزی است آنقدر در این ماه‌ثواب از دست داده‌ای که‌حد و اندازه‌ندارد خداوند ماه‌رجب را نسبت به‌سایر ماه‌ها برتری خاصی بخشیده‌است هر کس در این ماه‌روزه‌بگیرد از اجر و ثواب ویژه‌ای برخوردار خواهد شد .آن مرد گفت:اگر در روزهای باقیمانده‌روزه‌بگیرم به‌ثواب می‌رسم؟امام فرمودند :بله‌سپس فرمودند که‌هر کس سه‌روز آخر ماه‌رجب را روزه‌بگیرد خداوند او را از سکرات مرگ رهایی می‌بخشد عذاب و فشار قبر را بر او کم می‌کند و از صراط مستقیم به‌سلامت عبورش می‌دهد و از آتش دوزخ دورش می‌کند.

2ـ در احادیث آمده‌است که‌نهری در بهشت برین جاری است که‌آبش از شیر سفید تر و مزه‌اش از عسل شیرین تر است هر کس فقط یک روز از ماه‌رجب را روزه‌بگیرد از آن خواهد نوشید اسم این نهر «رجب» می‌باشد .

3ـ حدیث دیگر از رسول خدا نقل شده‌است که‌ایشان فرموده‌اند:اگر کسی می‌خواهد که‌خداوند مهربان از او خشنود و راضی باشد و از خشم و غضب الهی دور باشد و درهای جهنم به‌روی او بسته‌شود یک روز از ماه‌رجب را روزه‌بگیرد.

4ـ گفتیم ماه‌رجب ماه‌پر خیر و برکتی است ماهی است که‌با انجام چند عمل مجوز ورود به‌بهشت برای هر کسی صادر می‌شود و درهای رحمت و بخشش الهی به‌روی هر کسی باز می‌شود هر کس سه‌روز از این ماه‌عزیز (روزهای پنج شنبه‌،جمعه، و شنبه‌) را روزه‌بگیرد ثواب بیشتری برایش دارد البته‌ماه‌های حرام جزو ماهای ارزشمند هستند .رسول خدا می‌فرمایند :اگر کسی به‌هر علتی نتوانست در این ماه‌روزه‌بگیرد با خواندن روزانه‌ی این تسبیحات می‌تواند ثواب روزه‌گرفتن را کسب کند هر روز صد مرتبه‌در روز رجب خوانده‌شود:«سُبْحانَ اللهِ الْجَلیلِ، سُبْحانَ مَنْ لا یَنْبَغِی التَّسْبیحُ اِلاَّ لَهُ، سُبْحانَ الاَْعَزِّ الاَْکْرَمِ، سُبْحانَ مَنْ لَبِسَ الْعِزَّةَ وَهُوَ لَهُ اَهْلٌ » پاک و منزه‌است خدای بزرگ ،پاک و منزه‌است آن که‌تنزیه‌و تسبیح جز برای او شایسته‌نیست،پاک و منزه‌است خدای برتر و کریم تر ،پاک و منزه‌است آنکه‌لباس عزت در بر دارد و شایسته‌آن است .

بیشتر بخوانید

آشنایی با انواع غسل های مستحب و واجب

آشنایی با انواع غسل های مستحب و واجب

این سوره ها را ابتدا و انتهای روز بخوانید

این سوره ها را ابتدا و انتهای روز بخوانید

متن کامل زیارت اربعین و فضیلت آن

متن کامل زیارت اربعین و فضیلت آن

اعمال سفارش شده ی شب و روز اول ربیع الاول

اعمال سفارش شده ی شب و روز اول ربیع الاول

نماز یا کاشف الکرب حضرت ابوالفضل (ع) برای حاجت

نماز یا کاشف الکرب حضرت ابوالفضل (ع) برای حاجت

آثار برکات و فضیلت های بسیار خواندن نماز شب

آثار برکات و فضیلت های بسیار خواندن نماز شب

نماز امام علی (ع) برای آمرزش گناهان

نماز امام علی (ع) برای آمرزش گناهان

نماز مستحبی ماه رجب که پیامبر سفارش کردند

نماز مستحبی ماه رجب که پیامبر سفارش کردند

اعمال لیله الرغائب و فضیلت شب آرزوها

اعمال لیله الرغائب و فضیلت شب آرزوها

فضیلت و خواص خواندن سوره صف

فضیلت و خواص خواندن سوره صف
مشاهده

مطالب بیشتر در مستحبات

تقویم و اعمال کامل ماه رجب

تقویم و اعمال کامل ماه رجب

اهمیت و فضیلت اعتکاف ماه رجب در روایات

اهمیت و فضیلت اعتکاف ماه رجب در روایات

ادعیه و ذکرهای خاص افزایش رزق و روزی

ادعیه و ذکرهای خاص افزایش رزق و روزی

اعمال مشترک ماه شعبان المعظم

اعمال مشترک ماه شعبان المعظم

فضیلت و ثواب بیشمار صلوات در ماه شعبان

فضیلت و ثواب بیشمار صلوات در ماه شعبان

اعمال طلایی ماه شعبان در مفاتیح الجناح

اعمال طلایی ماه شعبان در مفاتیح الجناح

دعای هر روز ماه مبارک رمضان با ترجمه

دعای هر روز ماه مبارک رمضان با ترجمه

اعمال و مستحبات نماز عید فطر به طور کامل

اعمال و مستحبات نماز عید فطر به طور کامل

اعمال ویژه و برتر ده روز اول ذی الحجه

اعمال ویژه و برتر ده روز اول ذی الحجه

“اعمال ماه محرم” از شب و روز اول تا دهم

“اعمال ماه محرم” از شب و روز اول تا دهم

مطالب مرتبط

نماز مستحبی ماه رجب که پیامبر سفارش کردند

نماز مستحبی ماه رجب که پیامبر سفارش کردند

زمان شروع اعتکاف رجبیه امسال

زمان شروع اعتکاف رجبیه امسال

اهمیت ، فضیلت و احکام نماز نافله

اهمیت ، فضیلت و احکام نماز نافله

آموزش خواندن نمازهای واجب با جزئیات مهم

آموزش خواندن نمازهای واجب با جزئیات مهم

نماز حاجت معجزه گر امام رضا (ع)

نماز حاجت معجزه گر امام رضا (ع)

روش خواندن نماز حاجت برای برآورده شدن حاجات

روش خواندن نماز حاجت برای برآورده شدن حاجات

دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان + ترجمه

دعای روز بیست و هشتم ماه رمضان + ترجمه

آموزش نماز

آموزش نماز

نماز و تسبیح حاجت روز دوشنبه

نماز و تسبیح حاجت روز دوشنبه

آخرین چهارشنبه ماه صفر این دعا را حتما بخوانید

آخرین چهارشنبه ماه صفر این دعا را حتما بخوانید

“دعای توسعه رزق و روزی” و ادای قرض

“دعای توسعه رزق و روزی” و ادای قرض

روش ختم سوره تکاثر برای حاجت

روش ختم سوره تکاثر برای حاجت

برای نجات از سختی ها چه دعایی بخوانیم ؟

برای نجات از سختی ها چه دعایی بخوانیم ؟

اعمال و ادعیه دفع بلا در ماه صفر

اعمال و ادعیه دفع بلا در ماه صفر

اعمال و فضیلت های ماه صفر المظفر

اعمال و فضیلت های ماه صفر المظفر

تمامی اعمال و دعاهای ماه “ذی القعده”

تمامی اعمال و دعاهای ماه “ذی القعده”

اعمال لیله الرغائب و فضیلت شب آرزوها

اعمال لیله الرغائب و فضیلت شب آرزوها

“اعمال ماه محرم” از شب و روز اول تا دهم

“اعمال ماه محرم” از شب و روز اول تا دهم

چرا ماه رجب ماه خداست؟ + اعمال و ذکر

چرا ماه رجب ماه خداست؟ + اعمال و ذکر

آموزش نماز مخصوص هر شب ماه رمضان

آموزش نماز مخصوص هر شب ماه رمضان