بیشتر بخوانید

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 1

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 4

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 7

تزئین سفره هفت سین - 8

تزئین سفره هفت سین - 8

خانه شما هم موش دارد اگر ...

خانه شما هم موش دارد اگر ...

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

تخم مرغ رنگی سفره ی هفت سین

سفره هفت سین - سری 9

سفره هفت سین - سری 9

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

راه حل آسان برای از بین بردن بوی بد مایکروفر

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

روش پاک کردن لکه شکلات از لباس ، فرش و موکت

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار

پاک کردن لکه های ماژیک از روی دیوار
پرورش و نگهداری از گیاه زینتی و خانگی لیسیانتوس
گیاه لیسیانتوس یکی از زیباترین گل های زینتی در جهان است که می توان از گل های آن در طول سال استفاده کرد.

پرورش و مراقبت از گیاه‌زینتی لیسیانتوس

 گیاه‌لیسیانتوس اخیرا به‌عنوان گیاه‌گلدانی مشهور بوده‌و تنها در ده‌سال اخیر به‌طور گسترده‌در دسترس بوده‌اند و به‌عنوان گیاه‌گلدانی شکوفه‌دهنده‌بفروش می‌رسند و در کنار چنین گیاهان تنومند مانند کالانچو و گلاکسینیا یافت می‌شوند. لیسیانتوس به‌طور مناسب رشد می‌کند و گل های بسیار زیبا و ظریف را با انواع رنگ های مختلف نشان می‌دهد و چندین ماه‌این گیاه‌شلوغ شکوفا می‌شود.

با اینکه‌پرورش دهندگان هنوز در حال تجربه‌بهترین روش برای کشت آن هستند، اما آن ها اغلب در سراسر سال در دسترس هستند. به‌خاطر داشته‌باشید که‌آن ها در اوایل بهار بهترین کار را قبل از اینکه‌واقعا گرم شوند انجام می‌دهند.

بخش رازهای باغبانی در مجله اینترنتی فنجان توضیح خواهد داد که‌همانند دیگر گیاهان گلدانی، برای زنده‌ماندن به‌عنوان یک گیاه‌گلدانی ساخته‌نشده‌است. در عوض، زمانی که‌شکوفه‌پژمرده‌می‌شود، آن ها به‌کرات کنار گذاشته‌می‌شوند.

آشنایی با گیاه‌زینتی لیسیانتوس

 •  نام :لیسیانتوس
 •  نوع:چند ساله‌علفی
 •  خانواده:Gentianaceae
 •  ارتفاع:50 تا 70 سانتی متر
 •  رنگ گل:سفید، آبی و بنفش
 •  نور:نور کامل آفتاب ( 12 تا 13 ساعت)
 •  نیاز آبی:متوسط
 •  نگهداری:متوسط
 •  گل:گلهای فنجانی یا زنگوله‌ای شکل, روی ساقه‌های برگدار بصورت منفرد یا چند تایی تشکیل می‌شوند. دارای 2 کلاله‌و 5 تا 6 عدد پرچم می‌باشد.
 •  برگ:برگها تخم مرغی و یا نیزه‌ای شکل و بدون دمبرگ هستند و گاهی ساقه‌آغوش و به‌رنگ سبز مایل به‌خاکستری می‌باشند.
 •  مقاومت :مقاوم به‌سرما

لیسیانتوس از زیباترین گلهای زینتی شاخه‌بریده‌است و بومی آمریکای شمالی است . این گل دارای انواع یکساله، دوساله‌و چندساله‌کوتاه‌عمر است و دارای شکوفه‌های پررنگ رزی شکل است که‌این شکوفه‌ها برای مدت زمانی درحدود 7 روز شاداب باقی خواهد ماند. این گیاه‌به‌مدت چند ماه‌از سال گل های فراوانی تولید می‌کند و تقریبا در همه‌فصل ها قابل یافت است.

گیاه‌لیسیانتوس

 مراقبت از گل زینتی لیسیانتوس

اصول مهم پرورش و نگهداری از گیاه‌لیسیانتوس

1. گلدان به‌اندازه‌مناسب انتخاب کنید :

اندازه‌دقیق گلدان به‌گونه‌لیسیانتوس بستگی خواهد داشت که‌شما در حال پرورش آن هستید. مثالا لیسیانتوس صفیر در یک گلدان که‌3 تا 4 اینچ (7.6 - 10.2 سانتی متر)عمق دارد، بهتر عمل می‌کند. گونه‌های بزرگ تر مثل فلوریدا، لیزا، و برای همیشه‌نیاز به‌4 تا 6 اینچ (10 تا 15 سانتی متر)دارند تا اطمینان حاصل شود که‌ریشه‌ها جای فراوانی دارند تا پخش شوند

دقت کنید ظرفی که‌انتخاب می‌کنید سوراخ هایی در کف آن ایجاد کنید تا زهکشی مناسب صورت گیرد. اگر قصد دارید لیسیانتوس را در داخل نگه‌دارید، باید بشقابی را در زیر آن قرار دهید تا آبی که‌از آن خارج می‌شود را بگیرید.

2. گلدان را با خاک خشک و نچسبیده‌پر کنید :

مخلوط تجاری استاندارد درست کار خواهد کرد. دقت کنید که‌در حدود یک اینچ از فضا را در بالای آن خالی بگذارید در غیر این صورت، وقتی گلدان را جابجا می‌کنید یا آن را باخود به‌داخل و بیرون می‌برید، همه‌چیز می‌تواند به‌هم بریزد.

3. خاک را به‌سطح پ هاش 6.5و7 بیاورید :

برای شکوفایی لیسیانتوس مهم است که‌آن را به‌خاکی که‌یک اسیدیته‌متعادل دارد، معرفی کنید. اگر متوجه‌شدید که‌پ هاش سطح خاک شما کم است، مخلوط کردن آن در مقدار کمی از مکمل سنگ آهک زمینی آن را به‌سطح مورد نظر خواهد آورد.

کیت های پایه‌پ هاش را می‌توان در گلخانه‌ها، دامداری های صنعتی، و هر جای دیگر که‌لوازم باغبانی فروخته‌می‌شوند، خریداری کرد.زمانی را بگذارید که‌پ هاش خاک را قبل از کاشت آزمایش کنید.

4.سوراخی را در لیسیانتوس ایجاد کنید :

خاک را در وسط گلدان خالی کنید اگر پلاگ به‌اندازه‌کافی کوچک باشد، می‌توانید این کار را با یک یا دو انگشت در حدود 1.2 اینچ (1.3 سانتیمتر)انجام دهید. برای جا دادن یک پلاگ بزرگ تر، از یک قاشق و یا یک بیلچه‌استفاده‌کنید.جابه‌جا کردن خاک در اطراف لبه‌ظرف به‌جای دور انداختن آن ، نیاز دارید تا سوراخ را دوباره‌پر کنید.

5.پلاگ را در خاک قرار دهید :

به‌دقت تمام پلاگ را، اطراف پایه‌خاک و همه‌آن را به‌درون حفره‌ای که‌باز کرده‌اید، بیندازید. وقتی سر جای خود قرار می‌گیرد، خاک خشک را در اطراف نهال قرار می‌دهد تا آن لنگر بیاندازد. سپس با انگشت روی آن بزنید.

 

کاشت گیاه‌لیسیانتوس از بذر

1. تخم ها را در ابتدای بهار بپاشید :

اگر چه‌لیسیانتوس به‌عنوان یک گیاه‌گرم شناخته‌می‌شود اما دمای سردتر می‌تواند به‌رشد ریشه‌های قوی تر کمک کند. برای قرار دادن در خاک 12 تا 13 هفته‌پس از آخرین یخ بندان زمستان برنامه‌ریزی کنید.

در صورتی که‌دمای یخ زده‌تهدیدی است بنابراین بس تر را با یک عایق بپوشانید تا آن ها را حفظ کنید. این مرحله‌تنها در صورتی اعمال خواهد شد که‌شما در حال کاشت لیسیانتوس در فضای باز باشید.

پرورش لیسیانتوس در یک محیط طبیعی می‌تواند بسیار دشوار باشد. بیشتر مشتاقان باغبانی، زمان بسیار بهتری را برای رشد گیاه‌پلاگ در داخل خانه‌خواهند داشت و در آنجا کنترل بیشتری بر میزان نور، گرما و آبی که‌در معرض آن قرار دارد، خواهند داشت.

2. روزانه‌دانه‌ها را آبیاری کنید :

آن ها به‌مقدار زیادی رطوبت نیاز خواهند داشت تا جوانه‌بزنند. آب کافی برای خیس کردن لایه‌بالایی خاک بدون اشباع کردن آن کافی است ریشه‌ها که‌تشنه‌هستند، رطوبت را تامین خواهند کرد به‌محض این که‌خاک خشک شود، باید دوباره‌جایگزین شوند.

بسته‌به‌دما و رطوبت محیط اطراف خود، ممکن است بخواهید دانه‌های لیسیانتوس را روزهای زوج آبیاری کنید.خاک را خیلی اشباع نکنید.با قرار دادن دانه‌ها در آب زیاد ممکن است دانه‌ها غرق شوند.

3. نهال ها را به‌گلدان جداگانه‌ای انتقال دهید:

زمانی که‌نهال اولین برگ ها را تولید می‌کند، آن ها را با ظرافت از خاک بیرون آورده‌و در یک گلدان کوچک پر از مخلوط خاک خشک قرار دهید. این کار برای گیاهان داخلی و هم در فضای باز انجام می‌شود حتی اگر به‌آن ها اجازه‌دهید بیرون بمانند، یک کشاورز برای ترویج و هدایت رشد سریع محدودیت هایی را ایجاد خواهد کرد.

لیسیانتوس جوان معمولا برای پیوند زدن بعد از 60 روز آماده‌خواهند بود.از یک بیلچه‌برای بیرون آوردن نهال استفاده‌کنید، اما مراقب باشید که‌سیستم ریشه‌ای ظریف را خراب نکنید.

گلدانی را انتخاب کنید که‌به‌اندازه‌کافی بزرگ باشد تا یک گیاه‌را نگهداری کند به‌این ترتیب، مجبور نخواهید شد لیسیانتوس را از بین ببرید چون به‌بزرگ شدن ادامه‌می‌دهد.

4. از انکوباتور گرم برای کمک به‌گیاهان برای زنده‌ماندن در شرایط سردتر استفاده‌کنید:

اگر با فصل بهار و یا سرما خوردگی غیر منتظره‌روبرو شدید، ممکن است برای زنده‌نگه‌داشتن لیسیانتوس به‌وسیله‌روش های دیگر ضروری باشد. یک انکوباتور الکتریکی جوانه‌را در محدوده‌دمایی ایمن نگه‌می‌دارد. دستگاه‌انکوباتور را در دمای بین 70 تا 75 درجه‌فارنهایت (21 - 24 درجه‌سانتی گراد)تنظیم کنید تا این که‌این گیاه‌مرحله‌جوانه‌زنی را به‌پایان برساند.برای بسیاری از انواع لیسیانتوس ، جوانه‌زنی 10 تا 15 روز طول می‌کشد.

 تکثیر گیاهان زینتی

 نگهداری گیاه‌زینتی لیسیانتوس

روش دیگربرای تکثیر گیاه‌لیسیانتوس

قلمه‌ساقه‌یک روش دیگر تکثیر گیاه‌است. در فصل بهار برای تکثیر گیاه‌به‌کمک تیغ یا چاقویی تیز و استریل چند ساقه‌نسبتا جوان از گیاه‌را جدا کنید.

قلمه‌ها را در هورمون ریشه‌زایی قرار دهید.

چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه‌زنی کنید و سپس قلمه‌ها را در آن بکارید.

قلمه‌ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید تا رشد کنند.

مراقبت ازگیاه‌لیسیانتوس :

1. این گیاه‌را بین 68 تا 75 درجه‌فارنهایت (20 تا 24 درجه‌سانتی گراد)نگه‌دارید :

با فرض اینکه‌گیاه‌را در داخل رشد داده‌اید مجبور نیستید هیچ کار اضافه‌ای انجام دهید فقط آن را نزدیک یک پنجره‌بگذارید و به‌خاطر داشته‌باشید که‌آن را از نور مستقیم خورشید دور نگه‌دارید گیاهان بیرونی باید برای نگه‌داشتن آن ها در دمای ثابت به‌اطراف حرکت کنند.

در شب، بسیار خوب است که‌گیاه‌در دماهای پایین تر از 45 تا 50 درجه‌فارنهایت (7 - 10 درجه‌سانتی گراد)خارج از دما باشد، به‌شرطی که‌زیاد طول نکشد. در شب های سرد، بهتر است آن را به‌داخل خانه‌بیاوریدبه‌طور مشابه، ممکن است برای محافظت از آن در جهت حفاظت از گرما در گرمای تابستان، لازم باشد که‌گیاه‌را جابجا کنید.

2. مطمئن شوید که‌به‌گیاه‌مقدار زیادی نور خورشید غیر مستقیم می‌رسد :

لیسیانتوس را در جایی قرار دهید که‌بتوانید در آن نوردهی جزئی را دریافت کنید آن به‌حدود 6 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد. در طول روزهای طولانی و ابری، شما ممکن است نیاز داشته‌باشید که‌منبع نور طبیعی خود را با قرار دادن ظرف زیر لامپ فلورسنت بالای 8 تا 12 ساعت در یک زمان تکمیل کنید.نور خورشید بسیار فراوان می‌تواند دمای گیاه‌را بالا ببرد و در نهایت منجر به‌مرگ آن شود.

3.خاک را هر 2 تا 3 روز و یا در صورت نیاز آبیاری کنید :

یکی از نقاط قوت لیسیانتوس این است که‌آب زیادی نیاز ندارد. لایه‌بالایی خاک را مرطوب نگه‌دارید و به‌آن اجازه‌دهید که‌بین آبیاری خشک شود. برای پوشش یک ناحیه‌بزرگ تر و اجتناب از آبیاری زیاد استفاده‌از یک آب پاش می‌تواند کمک کننده‌باشد.

چنانچه‌در مجله اینترنتی فنجان اشاره‌کرده‌ایم بهترین راه‌برای گفتن این که‌لیسیانتوس به‌آب نیاز دارد، لمس کردن خاک با نوک انگشت شما است. اگر بیش از یک اینچ (2.5 سانتی متر)زیر سطح خشک شود، وقت آن است که‌دوباره‌آن را اسپری بکنید.

گیاه‌را هر از گاهی با آب بدون املاح و هم دمای محیط یا آب مقطرغبارپاشی کنید .

برای آبیاری راحت گیاه‌، زیر گلدانی را پر از سنگریزه‌کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه‌ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه‌را روی آن قرار دهید. توجه‌کنید که‌کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته‌باشد در غیر این صورت ریشه‌ها پوسیده‌می‌شوند و گیاه‌دچار خفگی می‌شود.

آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه‌می‌شود که‌به‌راحتی می‌تواند لیسیانتوس را بکشد. در حقیقت، این یکی از دلایل اصلی است که‌اکثر گیاهان خانگی آن فصل را کامل نمی کنند.استفاده‌از یک سیستم آبیاری قطره‌ای توصیه‌می‌شود زیرا قطرات آب بر روی برگ ها و گل ها، گیاه‌را نابود می‌کند.

4. هرس کردن گل ها برای رشد جدید :

گیاه‌را به‌صورت دوره‌ای برای نشانه‌هایی از شاخ و برگ های پژمرده‌و بی رنگ ارزیابی کنید. شاخ و برگ های باید به‌محض این که‌از تغذیه‌ضعیف خراب شدند، باید کنده‌و یا کوتاه‌شوند شما باید به‌وضعیت گیاه‌در حال بهبود بعد از هرس توجه‌داشته‌باشید به‌ظاهر ساقه‌ها توجه‌کنید. ساقه‌ها زرد و رنجور اغلب نشانه‌بیماری هستند.

اگر بدون کنترل باقی بماند، این مسائل منجر به‌ایجاد لیسیانتوس می‌شوند تا شکوفه‌های کمتری تولید کنند.

5.به‌طور منظم به‌بررسی پ هاش خاک ادامه‌دهید :

بهترین خاک برای کاشت لیزیانتوس خاکی غنی، با پایه‌پیت و دارای زهکشی عالی، است. زهکشی بد موجب پوسیدگی ریشه‌های گیاه‌می‌شود پس همواره‌مطمئن شوید آب برای مدت طولانی در خاک نمی ماند و زهکشی خوب است.

سطوح باید تا حد امکان خنثی بمانند، حتی پس از آنکه‌به‌بلوغ رسید.برای خاک بهتر است که‌کمی بیش از حد قلیایی باشد تا کمی اسیدی . به‌یاد داشته‌باشید که‌افزودن مقدار کمی از سنگ آهک یک روش سریع، ایمن و موثر برای کاهش اسیدیته‌خاک نامتعادل است.

6. کود دهی کنید :

با کود های مایع ضعیفی که‌حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه‌است در طول فصل رشد ، کود دهی کنید. این کار را در زمستان ماهی یک بار یا کمتر انجام دهید.

کاشت گیاه‌زینتی

 زیباترین گل های زینتی 

تعویض گلدان گیاه‌لیسیانتوس

در اوایل بهار ، گلدان گیاه‌را عوض کنید . برای تعویض گلدان در ابتدای بهار گیاه‌را از گلدان قبلی اش خارج کنید. گلدانی یک سایز بزرگ تر از گلدان قبلی گیاه‌بخرید و گیاه‌را در آن قرار دهید و سپس گلدان را با خاک تازه‌پر کنید.

تعویض گلدان

گیاه‌لیسیانتوس بنفش 

آفات گیاه‌لیسیانتوس

پشه‌های قارچی یکی از شایع ترین آفات هستند و می‌توانند از اوایل دوره‌گلخانه‌با گیاهان سفر کنند. پشه‌های بالغ مشکل نیستند؛ مرحله‌لاروی زیر خاک به‌شدت از ریشه‌ها تغذیه‌می‌کند و گیاهان شما را ویران خواهد کرد. باغبانان ارگانیک می‌توانند از Gnatrol، یک عامل زیستی برای کنترل پشه‌کوچک استفاده‌کنند. کنترل های شیمیایی موثر شامل گاو چشم، دیازنان و پرمترین محصولات است. 

بیشتر بخوانید

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

چطور فرش را همیشه نو و تمیز نگه داریم؟

خانه تکانی دقیقه نودی

خانه تکانی دقیقه نودی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

روش تمیز کردن انواع و اقسام لوازم برقی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

تمیزکردن وسایل و لوازم خانگی چوبی با مواد طبیعی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

نحوه تمیزکردن سرویس بهداشتی

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

راههای آسان برای برق انداختن دیوارهای خانه

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 2

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 3

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین - 6

تزئین سفره هفت سین 94 - 5

تزئین سفره هفت سین 94 - 5
مشاهده

مطالب بیشتر در خانه داری

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

نکته ایمنی بسیار مهم حین استفاده از زودپز

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی در یخچال

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

5 راه برای استفاده بهینه از ماکروویو

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش تمیز کردن انواع وسایل سفید در خانه

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

روش اصلی نگهداری آلوئه ورا در یخچال و فریزر

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

بهترین روش نگهداری نان ساندویچ و لواش

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

نکاتی برای خانه داری راحت و تمیز کاری سریع

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

5 ایده ی خاص برای کاشت و “پرورش کاکتوس در خانه”

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

شستشوی هر نوع کاغذ دیواری اصول و روش دارد

خانه تکانی نوروز 92

خانه تکانی نوروز 92

مطالب مرتبط

پرورش و نگهداری از گیاه کروتون

پرورش و نگهداری از گیاه کروتون

نحوه نگهداری و کاشت اسطوخودوس و آموزش پرورش لاوندر در گلدان

نحوه نگهداری و کاشت اسطوخودوس و آموزش پرورش لاوندر در گلدان

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری گل زنجبیلی در منزل

آشنایی با نحوه پرورش و نگهداری گل زنجبیلی در منزل

اصول پرورش و نگهداری از گل لی لی صلح

اصول پرورش و نگهداری از گل لی لی صلح

آشنایی با نحوه نگهداری و پرورش سرخس پای خرگوش

آشنایی با نحوه نگهداری و پرورش سرخس پای خرگوش

پرورش و مراقبت از گیاه زیبای نخل مرداب در منزل

پرورش و مراقبت از گیاه زیبای نخل مرداب در منزل

مشکلات نگهداری از گیاه زیبای کاج مطبق + راه حل

مشکلات نگهداری از گیاه زیبای کاج مطبق + راه حل

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

آشنایی با روش نگهداری و تکثیر گیاه “فیتونیا”

آشنایی با روش نگهداری و تکثیر گیاه “فیتونیا”

فوت و فن پرورش و نگهداری گل سیکلامن در منزل

فوت و فن پرورش و نگهداری گل سیکلامن در منزل

آموزش کاشت و نگهداری “گیاه گوش گرگی”

آموزش کاشت و نگهداری “گیاه گوش گرگی”

بهترین روش برای نگهداری گل ارکیده و پرورش آن

بهترین روش برای نگهداری گل ارکیده و پرورش آن

آموزش روش نگهداری و پرورش سانسوریای رنگی

آموزش روش نگهداری و پرورش سانسوریای رنگی

آشنایی با گیاه گاردنیا ،گیاهی معطر و دوست داشتنی

آشنایی با گیاه گاردنیا ،گیاهی معطر و دوست داشتنی

گیاه نخل گربه با چه شرایطی سازگار است؟

گیاه نخل گربه با چه شرایطی سازگار است؟

روش صحیح نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه

روش صحیح نگهداری درختچه فیکوس الاستیکا در خانه

چگونه در خانه سبزی خوردن بکاریم ؟

چگونه در خانه سبزی خوردن بکاریم ؟

ترفندی برای فهمیدن تنگ شدن جای گل در گلدان

ترفندی برای فهمیدن تنگ شدن جای گل در گلدان

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

چگونگی کاشتن بذر سبزیجات در گلدان های شیشه ای + فیلم

چگونگی کاشتن بذر سبزیجات در گلدان های شیشه ای + فیلم