بیشتر بخوانید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

نکته ای برای آنکه قهوه را با خیال راحت بنوشید

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

از خواص روغن خردل بخش زیبایی آن مرا بس

جادوی سلامتی با میگو

جادوی سلامتی با میگو

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

تناسب اندام و زیبایی پوست صورت با آلو خشک

سالم ترین پنیر صبحانه

سالم ترین پنیر صبحانه

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

وقتی بدن به گلپر نیاز دارد

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

عوارض دانه رازیانه برای سلامت زنان و مردان + دمنوش

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

یک قاشق عسل با یک دنیا خاصیت

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

زنجبیل با خاصیتی عالی برای قوای جنسی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی

خواص سنبل الطیب دوای درد بی اعصابی
بسفایج ؛ درمانی برای بیماری های خجالت آور
گیاه بسفایج از خواص دارویی و درمانی بسیار بالایی برخوردار است، همچنین استفاده از گیاه بسفایج برای سلامت بدن و درمان برخی بیماری ها بسیار مناسب است.

بسفایج و خواص دارویی و درمانی این گیاه‌قوی

وقتی صحبت از سلامتی شما می‌شود، طبیعت چیزهای زیادی برای ارائه‌دارد. اجداد ما مطمئنا مدتها قبل از ظهور طب مدرن چیزی در مورد ارزش گیاهان و داروهای گیاهی می‌دانستند. ما در اینجا به‌استفاده‌از تعدادی از گیاهان با تمرکز سالم پرداخته‌ایم. برخی از آنها شناخته‌شده‌و برخی دیگر مبهم هستند. خانواده‌بسفایج ممکن است زیاد آشنا نباشند و بر سر زبان ها نیفتاده‌باشند؛ اما این نوع از گیاهان موارد بسیاری برای ارائه‌دارند. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد این گیاه‌و اینکه‌دقیقاً چه‌کارهایی برای سلامتی شما انجام می‌دهند؛ داشته‌باشید، پس به‌خواندن خواص گیاه‌داروئی بسفایج در بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان ادامه‌دهید.

حقایق کوتاه‌در مورد گیاه‌بسفایج

خانواده‌بسفایج ها به‌طور سنتی در پخت و پز و طب استفاده‌می‌شوند.

از ریزوم که‌طعم تلخی دارد، برای تهیه‌شیرینی مانند نگات (شیرینی بادامی) استفاده‌شده‌است.

ساپونینی به‌نام اوسلادین در این گیاه‌کشف شد. این ترکیب دارای شیرینی حدود 500 برابر بیشتر از قند است و مسئول طعم شیرین آن است.

این گیاه‌دارای خواص دارویی از جمله‌اقدامات آنتی اکسیدانی، ضدعفونی کننده‌و تمیز کننده‌به‌دلیل وجود داروهای مختلف فیتواکدیستروئیدی موجود در ریزوم است.

از ریزوم برای ساختن داروهای غالباً به‌صورت رنگ، عصاره‌مایع و جوشانده‌استفاده‌می‌شود.

این گیاه‌به‌طور سنتی برای معالجه‌چندین بیماری از جمله‌نقرس، سل، سوء هاضمه و درد معده مورد استفاده‌قرار گرفته‌است.

زیستگاه‌این گیاهان:صخره‌ها، دیوارها و درختان و همچنین زمین، در انواع زیستگاه‌ها اما اکثرا در شرایط سایه‌ای مرطوب رشد می‌کنند. این گیاه‌در بهار رشد میکند و در تابستان می‌رسد.

شکل ظاهری گیاه‌:

گیاهی چند ساله‌دارای برگهای است که‌به‌قطعات کوچک تقسیم شده‌و بیضی مثلثی شکل به‌طول 25-20 سانتی متر و دارای دمبرگ دراز هستند. در قسمت قاعده‌برگ درازتر و درنوک برگ کوچکتر می‌شوند. ریشة این گیاه‌که‌بسفایج نامیده‌می‌شود، ساقة زیرزمینی به‌رنگ خاکستری مایل به‌سیاه‌است که‌باریک و دارای گره‌های زیادی است. از هر گروه‌ریشکهای نازکی بیرون آمده‌و گیاه‌را در زمین مستقر می‌کند. این گیاه‌از سرخسهاست یعنی از نهان زادان آوند دار است و بی گل می‌باشد.

حقایق بسفایج

قسمت های خوراکی بسفایج:

ریشه‌ی بسیار شیرین، حاوی قند، تانن و روغن است. از این ماده‌به‌عنوان یک عامل شیرین کننده‌استفاده‌می‌شود. این ریشه‌در ابتدا بوی منحصر به‌فرد ، نسبتاً ناخوشایند و عطر و طعم شیرین دارد، اما می‌تواند به‌سرعت باعث تهوع شود. ریشه‌حاوی 5/15٪ ساکاروز و 4.2٪ گلوکز است.

نام های دیگر بسفایج:

بسپایک، ثاقب الحجر، اضراس الکلب، بسفایج، دارحماز، تشتیوان، کثیرالارجل، قمی، بنکارعلا، بولوخوریو، اشتران، سکی رغلا، پولیپود، پولوپودیون، اشتیوان و دارچماز

روش تکثیر بسفایج:

بذرها به‌بهترین وجهی که‌رسیده‌می‌شوند کاشته‌می‌شوند، اگرچه‌در بهار نیز می‌توانند کاشته‌شوند. آنها را روی سطح یک خاک استریل غنی از هوموس بکارید. کمپوست را مرطوب نگهدارید، ترجیحاً با قرار دادن یک کیسه‌پلاستیکی روی گلدان تا رطوبتش حفظ شود. گلدانهای کوچک گیاهان را به‌محض اینکه‌به‌اندازه‌کافی بزرگ شدند، برای مرطوب نگه‌داشتن آنها تا زمانی که‌به‌دست نیایند، آنها را در گلدان نگهدارید. این گیاهان را در بیرون نکارید تا اینکه‌سرخسها حداقل 2 سال سن داشته‌باشند و سپس فقط در یک موقعیت بسیار مناسب آنها را به‌بیرون ببرید. بهترین زمان برای این کار بهار است اما در اکثر اوقات سال نیز این کار موفق می‌شود.

طبع گیاه‌بسفایج

طبع آن گرم و خشک است و ضد بلغم و سودا می‌باشد.

نحوه‌مصرف بسفایج

فواید بسفایج:

سلامتی تنفس

اعتقاد بر این است که‌بسفایج دارای خواص خلط آور است و این خاصیت آن را برای درمان طیف وسیعی از بیماری های تنفسی مفید ساخته‌است. برای درمان سرفه، زکام، برونشیت و احتقان می‌توان آن را به‌شکل چای نوشید. بسفایج غالباً با مارشمالو ترکیب می‌شود، که‌یکی دیگر از مواد خلط آور طبیعی است.

سلامتی گوارش

بسفایج همچنین ممکن است به‌تقویت سلامت دستگاه‌گوارش و تسکین تعدادی از شکایات متداول دستگاه‌گوارش کمک کند. اعتقاد بر این است که‌بسفایج تولید صفرا را تحریک می‌کند و ممکن است در درمان شرایطی مانند سوء هاضمه‌و همچنین تقویت اشتها مفید باشد. بسفایج همچنین ممکن است به‌عنوان یک ملین آرام و طبیعی عمل کند و اعتقاد بر این است که‌یک درمان طبیعی و طبیعی برای یبوست می‌باشد.

رفع رطوبت معده

برای رفع رطوبت منجمده‌در معده‌یک مثقال گیاه‌بسفایج و هل قراب را بجوشانید و آبش را صبح ناشتا بنوشید.

خواص بسفایج

دفع اخلاط

برای دفع اخلاط و تحلیل قولنج و نفخ شدید گیاه‌بسفایج را بجوشانید و با ماءالشعیر و یا آب و عسل مخلوط کرده‌و بنوشید.

رفع سرفه

برای رفع سرفه‌و تنگی ‏نفس گیاه‌بسفایج ، ریشه‌شیرین‏ بیان پوست گرفته‌و انیسونرا دم کنید و آب صاف‏کرده‌آن را بنوشید.

تحلیل باد و گاز بواسیر

برای تحلیل باد و گاز بواسیر ، تسکین درد معده‌مزمن و درمان صرع مغز فلوس سائیده‌شده‌یا ترنجبین را در آب دم‏کرده‌گیاه‌بسفایج مخلوط نموده‌و بنوشید.

تب

این گیاه‌همچنین به‌دلیل خاصیت ضد تب آن ممکن است به‌کاهش تب کمک کند. محققان دریافتند که‌عصاره‌بسفایج می‌تواند باعث کاهش تدریجی دمای رکتوم می‌شود که‌چهار ساعت به‌طول انجامیده‌بود.

درمان تب

تسکین درد و روماتیسم

همچنین بسفایج دارای خواص ضد درد در کاهش درد است و از آن به‌عنوان داروی طبیعی برای روماتیسم و آرتروز استفاده‌شده‌است. مطالغا اخیر نشان داد که‌موش هایی که‌عصاره‌بسفایج به‌آنها داده‌شد، از طریق زمان واکنش بهبود یافتند.

درمان بواسیر

برای درمان بواسیر دم کرده‌گیاه‌بسفایج و عناب را بنوشید.

سلامت پوست

علاوه‌بر کاربردهای داخلی آن، بسفایج می‌تواند بصورت موضعی برای درمان زخم های جزئی، بریدگی ها، گزش و خراش جزئی استفاده‌شود. این گیاه‌دارای خواص ضد باکتریایی است که‌می‌تواند مانع از عفونت شود و در ضمن می‌تواند به‌کاهش التهاب و سوزش و تسریع بهبود زخم نیز کمک کند. از این گیاه‌دارویی برای مقابله‌با شرایط التهابی شایع پوست مانند پسوریازیس و اگزما نیز بصورت موضعی استفاده‌شده‌است.

محافظت از آفتاب با عصاره‌ی بسفایج

اثر محافظتی بسفایج بر علیه‌آسیب ناشی از اشعه‌ماوراء بنفش است. شواهد نشان می‌دهد که‌بسفایج می‌تواند قرمزی را کاهش دهد و همچنین میزان سوختگی پوست در اثر نور خورشید و بسیاری از علائم دیگر آفتاب بر روی پوست را نیز کم می‌کند. نتایج کاهش قابل توجهی در آسیب پوست ناشی از اشعه‌ماوراء بنفش در افرادی که‌عصاره‌بسفایج مصرف کرده‌بودند را نشان داد. افرادی که‌عصاره‌بسفایج مصرف می‌کنند سلولهای آفتاب سوختگی قابل توجهی کمتری داشتند (نشانه‌ای از آسیب بافت) و دیمر پیریمیدین سیکلوبوتان نیزمقدار کمتری (علامت آسیب DNA) داشت.

عصاره‌بسفایج همچنین باعث مهار نفوذ ماست سل ها (که‌باعث التهاب ، قرمزی و خارش می‌شوند) می‌شود. علاوه‌بر این، عصاره‌بسفایج اثر محافظتی بر روی سلولهای لانگرهانس موجود در پانکرس داشت؛ سلولهای ایمنی حساس، که‌در بسیاری از لایه‌های پوست یافت می‌شوند و به‌مبارزه‌با عفونت ها کمک می‌کنند. محققان نتیجه‌گرفتند که‌بسفایج یک عامل محافظت کننده‌خوراکی در دهان است که‌محافظت قابل توجهی از پوست در برابر اشعه‌UV ارائه‌می‌دهد.

بسفایج طب سنتی

پسوریازیس

همانطور که‌بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان اشاره‌کرده‌است بیمارانی که‌ازعصاره‌بسفایج استفاده‌کرده‌اند، علائم کاملاً تسکین یافته‌ای را تجربه‌کردند (با عنوان "سفید کردن" توسط نویسندگان:درمان کامل مناطق آسیب دیده‌پوست). نویسندگان نتیجه‌گرفتند که‌به‌دلیل عدم وجود عوارض جانبی و حداقل عدم تحمل و میزان موفقیت حاصل از بیماران ، درمان پسوریازیس با بسفایج یک گزینه‌مناسب است.

پیری پوست و تولید کلاژن

در یک مطالعه‌در سال 2009 مشخص شد که‌بسفایج می‌تواند یک عامل مهم ضد پیری باشد. در این تحقیق، محققان اثرات مختلفی از بسفایج را بر روی فیبروبلاستها و سلولهای ملانومای هر دو با و بدون تابش UVA و UVB اندازه‌گیری کردند.

نتایج تعدادی از اثرات را نشان داد:

متالوپروتئینازهای ماتریکس (MMPs) آنزیم هایی هستند که‌قادر به‌تخریب ماتریکس خارج سلولی هستند (ECM:ساختار بین سلولها که‌شامل بسیاری از مواد مختلف از جمله‌کلاژن) است، اما در پیری پوست، عکس گرفتن و سرطان نیز نقش دارد. بسفایج هر دو بیان و فعالیت MMPs در فیبروبلاست پوستی و سلولهای ملانوما را مهار می‌کند. مهار کننده‌های بافت متالوپروتئینازهای ماتریکس (TIMPs) MMP ها را مهار می‌کنند (و از این طریق ماتریکس خارج سلول را پوست حفظ می‌کنند). بسفایج بیان TIMP در سلولهای فیبروبلاست و ملانوما را تحریک می‌کند و از این طریق به‌سلامت پوست کمک می‌کند. بسفایج کلاژن را در هر دو فیبروبلاست اشعه‌ماوراء بنفش و غیر اشعه‌تحریک می‌کند. تبدیل فاکتور رشد بتا (TGF-بتا) پروتئینی است که‌ECM را تنظیم می‌کند. این ماده‌در پیری / عکسبرداری مهار می‌شود اما در سرطان تحریک می‌شود. بسفایج اثرات تحریکی بر بیان TGF-بتا در فیبروبلاستهای غیر تابش و اشعه‌ماوراء بنفش تابیده‌، و مهار بیان TGF-بتا در سلولهای ملانوم داشته‌است.

استفاده‌ای دیگر گیاه بسفایج

بسفایج ترشح صفرا را تحریک می‌کند و یک ملین ملایم است. در داروهای گیاهی اروپا به‌طور سنتی به‌عنوان درمانی برای هپاتیت و زردی و به‌عنوان درمانی برای سوء هاضمه‌و از بین رفتن اشتها مورد استفاده‌قرار می‌گیرد.

این ماده‌نباید به‌صورت موضعی استفاده‌شود زیرا باعث ایجاد بثورات پوستی می‌شود. ریشه‌این گیاه‌دگرسان کننده، سرمایشی، ادرارآور، مسکن، پاک کننده‌و مقوی است. این گیاه‌را می‌توان تازه‌یا خشک استفاده‌کرد و در اکتبر یا نوامبر بهترین محصول برداشت می‌شود ، البته‌می‌توان آن را تا فوریه‌جمع آوری کرد.

برگها نیز قابل استفاده‌هستند اما کمتر فعال هستند. یک چای ساخته‌شده‌از ریشه‌در معالجه‌التهاب ریه، کهیر، گلودرد و دردهای معده‌استفاده‌می‌شود و به‌عنوان یک ملین خفیف برای کودکان استفاده‌می‌شود. همچنین برای بیماری های ریه‌و بیماری های کبدی از نظر ارزشی مورد ملاحظه‌قرار گرفته‌شد. ریشه‌پودر شده‌ـن روی التهابات اعمال می‌شود. یک چای یا شربت از کل گیاه‌اثر ضد قارچ دارد.

مضرات بسفایج

ترکیبات بسفایج حتی بهتر از بسفایج عمل می‌کنند.

در حالی که‌بسفایج دارای خواص مفید بسیاری است مصرف ترکیبی از انواع مختلف آنتی اکسیدان می‌تواند تأثیر حتی قوی تری داشته‌باشد. مشخص شده‌است که‌ترکیبات آنتی اکسیدان دارای اثرات هم افزایی هستند، و مزایای بیشتری نسبت به‌هر ترکیب جداگانه‌ای دارند که‌به‌تنهایی مورد استفاده‌قرار می‌گیرد و مطالعات بیشماری این را نشان داده‌اند. به‌عنوان مثال، تعدادی از انواع مختلف ترکیبات آنتی اکسیدانی برای محافظت از پوست در برابر رادیکال های آزاد و آسیب آفتاب از جمله‌پلی فنول های مختلف (مانند نمونه‌هایی که‌در چای سبز وجود دارد)، کاروتن ها (به‌عنوان مثال:لیکوپن)، زانتوفیل ها (مانند لوتئین و astaxanthin)، پلی فنول ها، ویتامین C، ویتامین E و مواد معدنی روی و سلنیوم؛ که‌در آنزیم های آنتی اکسیدانی خاص به‌عنوان عامل مؤثر عمل می‌کنند.

ترکیب این مواد می‌تواند مزایای سلامتی بیشتری برای پوست و افزایش محافظت در برابر نور ایجاد کند. یکی از فرمول هایی که‌از تحقیقات در مورد مزایای ترکیبی از آنتی اکسیدان های موثر استفاده‌می‌کند Sunsafe Rx است. یک کپسول خوراکی با فرمول اختصاصی بسفایج و تعدادی دیگر از آنتی اکسیدان های دیگر از گیاهان و غذاهایی است که‌همه‌از نظر بالینی برای محافظت از پوست شما نشان داده‌شده‌است. مواد ضد پیری موجود در Sunsafe Rx برای پوست و چشم شما نیز سالم است.

براساس اثر تحریک آمیز کبد گیاهان دارویی ، می‌تواند به‌عنوان یک درمان طبیعی برای بیماری هایی مانند زردی و هپاتیت مفید باشد. علاوه‌بر این ، ممکن است به‌عنوان درمانی برای سوء هاضمه‌و کمبود اشتها مفید باشد.

این گیاه‌یک داروی بی خطر برای استفاده‌به‌عنوان درمانی برای یبوست در کودکان محسوب می‌شود و همچنین قبلاً برای معالجه‌انگل های روده‌بخصوص کوره‌های کبدی استفاده‌می‌شده‌است. بسفایج همچنین شهرت داشتن تمیز کردن خون و اقدام ضد روماتیسمی را دارد.

چگونه‌از آن استفاده‌کنیم؟

عصاره‌برگ بسفایج چه‌به‌صورت مکمل خوراکی و چه‌به‌صورت موضعی از مزایایی برخوردار است. به‌دلیل فواید آن، اغلب توصیه‌می‌شود 30 تا 60 دقیقه‌قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب، یک یا چند بار در روز، آن را به‌صورت خوراکی مصرف کنید. برای شرایط دیگر که‌در معرض آفتاب قرار ندارند ، می‌توان آن را هر زمان مصرف کرد. برای برخی از شرایط پوستی، مزایا ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول بکشد تا به‌طور کامل تحقق یابد. به‌نظر نمی رسد که‌عصاره‌بسفایج با غذا یا بدون غذا مصرف شود، مهم باشد.

مقدار مصرف

بیشتر تحقیقات روی عصاره‌برگ بسفایج با دوزهایی از حدود 240mg تا 480mg در روز انجام شده‌است، اگرچه‌مطالعات مختلفی با نتایج مشاهده‌شده‌در دوزهای 80mg یا 120mg و سایر آزمایشها با 720mg در روز یا بالاتر انجام شده‌است. به‌نظر می‌رسد یک دستورالعمل معمول، دوزهای روزانه‌تقریبا 7.5 میلی گرم در هر کیلوگرم وزن بدن یک فرد است. برای یک شخص 150 پوند، این مقدار تقریباً 511mg در روز خواهد بود.

عوارض جانبی و تداخلات بسفایج

مصرف طولانی مدت و بیش از حد بسفایج می‌تواند باعث تهوع ، استفراغ و درد شکم شود.

برخی از افراد ممکن است بعد از استفاده‌خارجی از گیاه‌، بثورات جزئی را تجربه‌کنند. دلیل این امر ناشناخته‌است و به‌نظر می‌رسد بثورات بی ضرر بوده‌و به‌سرعت از بین می‌رود.

بیشتر بخوانید

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

خوردنی های مفید و مغذی برای زمستان

پوست شفاف با تغذیه سالم

پوست شفاف با تغذیه سالم

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

خواص بسیار شگفت انگیز پرتقال

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

تغذیه مناسب روزهایی که هوا آلوده است

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

سالم ترین روغن برای سرخ کردن غذا

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

خواص ریحان لیمویی ، خوشبوی پرخاصیت

آبمیوه هایی برای فصل سرما

آبمیوه هایی برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

سبزیجات مناسب و مفید برای فصل سرما

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

نحوه نگهداری و پخت تخم مرغ

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟

از هویج ایرانی و زردک چه می دانید؟
مشاهده

مطالب بیشتر در تغذیه

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

با خواص زیبایی و درمانی شکر قهوه ای آشنا شوید

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

تغذیه و خوراکی های مفید برای سلامت لثه

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

اصول تغذیه ای در گرم ترین روزهای سال

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

این دلایل برای نخوردن پفک کافیست !!

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

خوردنی هایی که دندانها را می پوسانند !

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

با 10 روش اشتهای خود را افزایش دهید

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

یک برنامه ی عالی برای تغذیه مادران شیرده

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

11 ویتامین و مواد معدنی که برای بدن مورد نیازند

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

در زمستان خود را با نارنگی درمان کنید

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

نکاتی مفید و کلیدی از تغذیه در زمستان

مطالب مرتبط

درمانی راحت برای پوسته پوسته شدن صورت

درمانی راحت برای پوسته پوسته شدن صورت

درمانی راحت برای رفع تیرگی گردن

درمانی راحت برای رفع تیرگی گردن

درمان های طبیعی فوق العاده برای 9 بیماری شایع

درمان های طبیعی فوق العاده برای 9 بیماری شایع

درمانی برای خشکی پوست دور چشمتان

درمانی برای خشکی پوست دور چشمتان

انواع بیماری های پوستی در کودکان

انواع بیماری های پوستی در کودکان

درمانی کاملا گیاهی برای کهیر بعد بارداری و زایمان

درمانی کاملا گیاهی برای کهیر بعد بارداری و زایمان

راهی ساده برای درمان بیماری پسوریازیس

راهی ساده برای درمان بیماری پسوریازیس

تاثیرات شگفت آور وازلین بر روی پوست

تاثیرات شگفت آور وازلین بر روی پوست

یخ درمانی برای زیبایی پوست صورت و شکم + روش

یخ درمانی برای زیبایی پوست صورت و شکم + روش

خواص درمانی و معجزه آسای هل برای سلامت و زیبایی

خواص درمانی و معجزه آسای هل برای سلامت و زیبایی

بیدمشک و خواص دارویی درمانی بی نظیرش

بیدمشک و خواص دارویی درمانی بی نظیرش

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

بهترین ماسک طبیعی برای پوست های چرب

ماسک های مفید برای پوست های آفتاب سوخته

ماسک های مفید برای پوست های آفتاب سوخته

صفر تا صد تغذیه درمانی ترک های پوست بدن

صفر تا صد تغذیه درمانی ترک های پوست بدن

راهکار های جدید برای درمان چروک پوستی

راهکار های جدید برای درمان چروک پوستی

چه زمانی خشکی پوست نشانه بیماری جدی است؟

چه زمانی خشکی پوست نشانه بیماری جدی است؟

درمان های خانگی برای موهای چرب

درمان های خانگی برای موهای چرب

مارچوبه را با دنیای از خواص درمانی و زیبایی بشناسید

مارچوبه را با دنیای از خواص درمانی و زیبایی بشناسید

مدت زمان برای بهبودی بیماری سالک

مدت زمان برای بهبودی بیماری سالک

خارش بدن چه زمانی هشدار یک بیماری جدی است ؟

خارش بدن چه زمانی هشدار یک بیماری جدی است ؟