بیشتر بخوانید

ست رنگ سال 2013 - سری 2

ست رنگ سال 2013 - سری 2

ست رنگ سال 2013 - سری 3

ست رنگ سال 2013 - سری 3

نکات مهم خرید و نگهداری لباس زیر زنانه

نکات مهم خرید و نگهداری لباس زیر زنانه

مدل شلوار لی دخترانه رنگ سال 2013- سری 3

مدل شلوار لی دخترانه رنگ سال 2013- سری 3

روش شستشوی کلاه گیس برای افزایش عمر آن

روش شستشوی کلاه گیس برای افزایش عمر آن

مدل شال و روسری - 12

مدل شال و روسری - 12

مدل های شلوار لی دخترانه مام استایل و زاپ دار + تصاویر

مدل های شلوار لی دخترانه مام استایل و زاپ دار + تصاویر

مدل عینک آفتابی لاکچری زنانه رنگی و آینه ای + تصاویر

مدل عینک آفتابی لاکچری زنانه رنگی و آینه ای + تصاویر

طراحی دکوراسیون بوتیک ، حرفه ای برای جذب مشتری

طراحی دکوراسیون بوتیک ، حرفه ای برای جذب مشتری

مدل شال و روسری - 13

مدل شال و روسری - 13
تخت و گهواره نوزاد کدومش بهتره؟
تخت و گهواره نوزاد یک بخش اصلی و مهم خرید سیسمونی و لوازم اتاق خواب کودک است پس باید شرایط مناسب برای خواب راحت اورا داشته باشد.

مشخصات و ویژگی های تخت و گهواره‌نوزاد

تخت و گهواره‌نوزاد علاوه‌بر زیبایی در طرح و رنگ باید ویژگی های مهم و مناسب برای خواب کودک را داشته‌باشد .برخلاف بسیاری از وسایلی که‌در فهرست مایحتاج سیسمونی فهرست شده‌اند، خرید وسایل خواب برای نوزاد یکی از ضروریات است. برای ماه‌های اول تهیه‌یک گهواره‌کوچک یا تخت کنار مادر بهترین گزینه‌به‌حساب می‌آید و بعد که‌نوزاد بزرگتر شد می‌توانید او را به‌تخت کودک منتقل کنید. به‌توصیه‌پزشکان قرار دادن نوزادان در تخت تا پیش از 2 یا 3 سالگی کمی خطرناک است چرا که‌نوزاد قدرت حرکت چندانی ندارد و ممکن است دچار حوادثی مانند سندرم مرگ ناگهانی شود. برای خرید گهواره‌باید نکاتی را در نظر بگیرید که‌البته‌بعد ها برای خرید تخت نیز به‌کارتان می‌آید. از آنجا که‌نوزادان در ماه‌های اولیه‌بیشتر وقت خود را در گهواره‌می‌گذرانند علاوه‌بر زیبایی و راحتی باید به‌ایمنی آن هم فکر کنید.

تخت و گهواره‌نوزاد

خرید تخت و گهواره‌نوزاد

نکات مهم برای خرید تخت و گهواره‌نوزاد

سایز و اندازه‌گهواره‌
اولین نکته‌در زمینه‌ایمنی گهواره‌سایز و اندازه‌آن است. گهواره‌نه‌باید آن قدر بزرگ باشد که‌نوزاد در آن غلت بزند یا بچرخد و نه‌آن قدر کوچک که‌جایی برای حرکت نداشته‌باشد بلکه‌اندازه‌آن باید به‌قدری باشد که‌نوزاد در آن احساس راحتی کند و فضای کافی برای تکان دادن دست ها و پا هایش داشته‌باشد. تکان های اضافی ممکن است باعث شود نوزاد بعد از غلت زدن دیگر نتواند برگردد و حادثه‌ای برایش اتفاق بیفتد.

ارتفاع قابل تنظیم کفه
قابل تنظیم بودن ارتفاع کفه‌یکی دیگر از نکاتی است که‌باید در نظر بگیرید. کفه‌اکثر گهواره‌ها یا تخت و پارک ها با استانداردهای رشد کودک قابل تنظیم هستند. در ماه‌های اول که‌نوزاد شما بیشتر به‌حالت درازکش است می‌توانید ارتفاع بالا تر را انتخاب کنید تا گذاشتن و برداشتن نوزاد راحت باشد و وقتی نوزادتان کمی به‌جنب و جوش افتاد و بزرگ تر شد ارتفاع پایین را تنظیم کنید تا نتواند به‌راحتی از کناره‌های تخت بگیرد چون ممکن است با تکان دادن گهواره‌بیفتد یا زمانی که‌شما خواب هستید از گهواره‌بیرون بیاید.

پایداری
در فروشگاه‌گهواره‌را خوب تکان دهید تا مطمئن شوید ثبات و پایداری کافی برای حرکات و جنب و جوش های بی پایان نوزاد را دارد. پایه‌های گهواره‌حین تکان دادن باید ثابت و محکم روی زمین بمانند و گهواره‌لق نزند. اتصالات و دیگر نقاطی را که‌با تکان خوردن تحت تاثیر قرار می‌گیرند، به‌خوبی بررسی کنید. بهتر است گهواره‌ای را انتخاب کنید که‌قابلیت تحمل وزن یک نوزاد سنگین را داشته‌باشد چرا که‌برخی گهواره‌ها اگرچه‌ظاهری فانتزی و زیبا دارند اما از نظر پایداری، استواری و حفظ تعادل ضعیف هستند و تنها مزیت شان شکل و شمایل زیبا و فریب دهنده‌شان است.

تخت و گهواره‌نوزاد

مشخصات تخت و گهواره‌مناسب نوزاد 

لوازم تزیینی و تشکو لحاف تخت و گهواره‌نوزاد

تزئینات جانبی
گهواره‌و تخت نوزاد هر چه‌ساده‌تر باشد بهتر است. گول تزئینات رنگارنگ و اغواکننده‌ای که‌گا هی روی گهواره‌ها به‌فروش می‌رسد نخورید چون ممکن است کنده‌شوند و خطر خفگی برای نوزاد داشته‌باشند. گاردهایی هم که‌با تخت ها و گهواره‌ها به‌فروش می‌رسند و به‌چهار طرف دیواره‌های تخت بسته‌می‌شوند تا از ضربه‌های احتمالی در اثر تکان خوردن نوزاد جلوگیری کنند، اگرچه‌زیبا هستند اما استفاده‌از آن ها بنا به‌استانداردهای جدید ایمنی لوازم کودک منسوخ اعلام شده‌و دیگر کارآیی چندانی ندارند. به‌یاد داشته‌باشید که‌این وسایل تنها جنبه‌تزئینی دارند و خریدشان چندان ضروری نیست.

ست لحاف و تشک
برخی گهواره‌ها با قیمت گزافی به‌بهانه‌دارا بودن ست لحاف و تشک به‌فروش می‌رسند. بهتر است پول تان را دور نریزید چون این ست های زیبا تنها جنبه‌دکوری دارند و نوزاد شما حداقل تا یک سالگی نیازی به‌بالش، لحاف و تشک ندارد و حتی استفاده‌از این وسایل می‌تواند برای سلامت او خطرناک باشد و سندرم مرگ ناگهانی یا مرگ گهواره‌را به‌همراه‌داشته‌باشد. اگر هم اصرار به‌خرید این وسایل دارید استفاده‌از بالش را فراموش کنید.
برای تشک هم بهتر است تشکی را انتخاب کنید که‌بافت سفت و ارتفاع کمی دارد و به‌خوبی در کفه‌گهواره‌جای می‌گیرد و فضای اضافی اطراف آن باقی نمی ماند. به‌جای لحاف از یک روانداز سبک یا پتوهای سوراخ دار استفاده‌کرده‌و در عوض لباس مناسب تری تن نوزاد کنید. اگر از گهواره‌های چوبی یا تخت های نوزاد استفاده‌می‌کنید، توجه‌داشته‌باشید که‌تشک به‌دیواره‌های تخت بچسبد.

فاصله‌تشک تا دیواره‌نباید بیشتر از یک انگشت باشد، اگر این فاصله‌به‌2 انگشت رسید خیلی سریع به‌فکر تعویض تشک باشید چرا که‌این فاصله‌برای نوزاد خطرناک است و ممکن است هنگام خواب دست، پا یا انگشتانش بین دیواره‌تخت و تشک گیر کند.

تخت و گهواره‌نوزاد

تشک مناسب تخت و گهواره‌نوزاد 

چرخ های متحرک
سعی کنید به‌دنبال گهواره‌یا تختی باشید که‌چرخ داشته‌باشد. چرخ ها به‌شما این امکان را می‌دهند تا گهواره‌را به‌هر نقطه‌ای از خانه‌که‌مایل هستید بدون دردسر منتقل کنید، اما بهتر است گهواره‌ای را انتخاب کنید که‌چرخ ها در آن قابل جدا شدن باشند یا حداقل قفل مناسبی داشته‌باشند تا زمانی که‌نوزاد شما به‌جنب و جوش افتاد از پایداری و محکم بودن چرخ ها مطمئن شوید یا زمانی که‌به‌آن ها نیاز ندارید بتوانید به‌راحتی چرخ ها را جدا کنید تا پایه‌های گهواره‌سفت و محکم روی زمین بماند.

تخت های قابل تبدیل
اگر بخواهید اقتصادی فکر کنید و چیزی بخرید که‌تا چند سال برای تان قابل استفاده‌باشد شاید خرید یک تخت نوزاد-نوجوان از اولویت های تان باشد. این تخت ها طوری ساخته‌شده‌که‌تا وقتی نوزاد شما کوچک است می‌توانید به‌صورت تخت نوزاد از آن استفاده‌کنید و وقتی بزرگتر شد با جدا کردن قسمت های اضافی آن را به‌تخت بزرگتر تبدیل کنید که‌تا 9- 8 سالگی آن را استفاده‌کند. اما هنگام خرید به‌چند نکته‌توجه‌کنید، اول این که‌در انتخاب دقت کنید.
سعی کنید تختی را انتخاب کنید که‌بعد از چند سال از شکل و شمایلش خسته‌نشوید و طرح آن طوری باشد که‌هم برای سال های نوزادی مناسب باشد و هم برای سال های کودکی. از محکم بودن اتصالات مطمئن شوید و یک بار تخت را از حالت نوزاد به‌نوجوان تبدیل کنید تا اگر مشکلی داشت همان لحظه‌برطرف کنید. فاصله‌بین میله‌های حصار را هم به‌خوبی چک کنید. این فاصله‌نباید بیشتر از 5 تا 10 سانتی متر باشد تا سر کودک از آن عبور نکند. اگر این فاصله‌با استاندارد ها مغایرت داشته‌باشد ممکن است سر نوزاد بین میله‌ها گیر کرده‌و دچار حادثه‌شود.

حصار متحرک
برخی گهواره‌ها یا تخت های نوزاد در یک طرف حصاری دارند که‌با پایین دادن آن برداشتن و بغل کردن نوزاد برای والدین راحت تر باشد. اگرچه‌شاید این یک مزیت به‌حساب بیاید به‌ویژه‌برای وقتی که‌نوزاد شما کمی سنگین تر می‌شود، اما طبق قوانین جدیدی که‌از سال 2011 در آمریکا برای ایمنی وسایل کودک وضع شده‌تولید چنین گهواره‌هایی ممنوع اعلام شده‌و خرید و فروش این نوع گهواره‌ها با توجه‌به‌گزارش حوادثی که‌طی سال های گذشته‌منتشر شده‌غیرقانونی است.

در این مورد انتخاب با خود شماست. اگر خواستید گهواره‌ای انتخاب کنید که‌حصار متحرک دارد بهتر است با توجه‌به‌سبک زندگی تان و با در نظر گرفتن موارد ایمنی، تختی را انتخاب کنید که‌قفل های حصار آن قابل اعتماد بوده‌و خطری برای نوزاد ایجاد نکنند.

تخت و گهواره‌نوزاد

حصار و امنیت تخت و گهواره‌نوزاد 

تخت های ننویی
برخی گهواره‌ها یا تخت های نوزاد قابلیت تبدیل شدن به‌ننو را هم دارند. بهتر است از خرید این تخت ها صرف نظر کنید. اگرچه‌شاید تکان های ملایم این تخت ها نوزاد را آرام کند اما اگر نوزادتان به‌این تکان ها عادت کند، کار برای شما مشکل خواهد شد و همیشه‌باید در حال تکان دادن او باشید. از سویی زمانی که‌نوزادتان کمی بزرگتر شد و به‌حرکت افتاد این تخت ها خطرناک هستند چون زمانی که‌کودک با چنگ زدن به‌دیواره‌تخت می‌خواهد بایستد یا بنشیند این تخت ها پایداری خود را از دست می‌دهند و هر تکانی ممکن است باعث افتادن نوزاد شود.

انتخاب های دیگر
با توجه‌به‌بودجه‌ای که‌می‌خواهید خرج کنید ممکن است انتخاب های دیگری هم داشته‌باشید مثلا گهواره‌هایی که‌یک سمت آن ها جدا شده‌و به‌تخت مادر وصل می‌شود. این گهواره‌ها کار شیردهی را به‌ویژه‌در طول شب راحت تر می‌کنند چرا که‌می‌توانید بدون بلند شدن و بیرون آوردن نوزاد او را به‌سمت خود بکشید و شیر بدهید. تخت های مسافرتی نیز یکی دیگر از انتخاب های شماست.
در واقع با یک تیر دو نشان زده‌اید و تختی تهیه‌کرده‌اید که‌هم درخانه‌و هم در سفر مورد استفاده‌قرار می‌گیرد. این تخت ها معمولا چهارچوب فلزی یا پلاستیکی دارند و به‌راحتی جمع شده‌و می‌توانید آن را با خود به‌سفر ببرید، در این صورت هر جا که‌بروید نوزادتان جای مخصوص خودش را دارد.

تخت و گهواره‌نوزاد

تخت و گهواره‌نوزاد یا ننوی چرخ دار

نکته‌مهم
گهواره‌یا تخت را به‌دور از پنجره‌قرار دهید. پرده‌ها یک خطر بزرگ برای نوزاد محسوب می‌شوند. ممکن است نوزاد پرده‌را بکشد و روی سرش بیفتد. محل قرار گرفتن گهواره‌همچنین باید به‌دور از تابش مستقیم آفتاب باشد. نور مستقیم آفتاب برای نوزادان ناراحت کننده‌است.
تا 6 ماهگی مکانی برای گهواره‌در اتاق خودتان تعیین کنید و تا حد امکان نوزاد را به‌تخت خودتان راه‌ندهید که‌در این صورت جدا کردنش بسیار مشکل خواهد شد.
مناسب ترین مدل خوابیدن برای نوزاد در گهواره‌«خوابیدن به‌پشت» است، هرگز نوزادی که‌هنوز غلتیدن بلد نیست به‌روی شکم یا پهلو نخوابانید چون ممکن است دچار سندرم مرگ ناگهانی بشود.

بیشتر بخوانید

مدل شال و روسری - 5

مدل شال و روسری - 5

مدل شال و روسری - 3

مدل شال و روسری - 3

مدل شال و روسری - 6

مدل شال و روسری - 6

مدل شال و روسری - 7

مدل شال و روسری - 7

مدل شال و روسری - 8

مدل شال و روسری - 8

مدل شال و روسری - 10

مدل شال و روسری - 10

مدل شال و روسری - 9

مدل شال و روسری - 9

خوشتیپی در مهمانی با پیراهن بلند و تونیک شیک + تصاویر

خوشتیپی در مهمانی با پیراهن بلند و تونیک شیک + تصاویر

ست لباس فانتزی زنانه خانگی و جوان پسند + تصاویر

ست لباس فانتزی زنانه خانگی و جوان پسند + تصاویر

مدل شال و روسری - 11

مدل شال و روسری - 11
مشاهده

مطالب بیشتر در گوناگون

مدل روسری های زیبا

مدل روسری های زیبا

مدل عینک ها ی آفتابی

مدل عینک ها ی آفتابی

مدل مو پسرانه 2013 + عکس

مدل مو پسرانه 2013 + عکس

مدل شال و روسری نوروز 92 - سری 2

مدل شال و روسری نوروز 92 - سری 2

مدل شال و روسری نوروز 92 - سری 1

مدل شال و روسری نوروز 92 - سری 1

عید 98 چه مدل شلوار جین دخترانه مد است؟ + تصاویر

عید 98 چه مدل شلوار جین دخترانه مد است؟ + تصاویر

مدل شلوار لی دخترانه رنگ سال 2013- سری 2

مدل شلوار لی دخترانه رنگ سال 2013- سری 2

مدل شال و روسری - 1

مدل شال و روسری - 1

مدل شال و روسری - 2

مدل شال و روسری - 2

مدل شال و روسری - 4

مدل شال و روسری - 4

مطالب مرتبط

ویژگیهای یک گهواره نوزاد مناسب

ویژگیهای یک گهواره نوزاد مناسب

راهنمای انتخاب گهواره نوزاد ؛ استانداردش رو بخر

راهنمای انتخاب گهواره نوزاد ؛ استانداردش رو بخر

مهمترین نکات در انتخاب تخت خواب نوزاد + عکس

مهمترین نکات در انتخاب تخت خواب نوزاد + عکس

اتاقی ایده آل و همه چیز تمام برای نوزاد + عکس

اتاقی ایده آل و همه چیز تمام برای نوزاد + عکس

تخت خواب مناسب کودک چه ویژگی هایی دارد؟

تخت خواب مناسب کودک چه ویژگی هایی دارد؟

خواباندن فوری نوزاد با گهواره هوشمند! + عکس

خواباندن فوری نوزاد با گهواره هوشمند! + عکس

اصول خرید سرویس خواب کودک مناسب اتاق کوچک

اصول خرید سرویس خواب کودک مناسب اتاق کوچک

شیک ترین و جدیدترین مدل تخت و کمد نوزاد +تصاویر

شیک ترین و جدیدترین مدل تخت و کمد نوزاد +تصاویر

دکور و تزیینات بالای تخت کودک با ایده های جدید + تصاویر

دکور و تزیینات بالای تخت کودک با ایده های جدید + تصاویر

نکته مهمی که هنگام خرید بالش نوزاد باید رعایت کنید

نکته مهمی که هنگام خرید بالش نوزاد باید رعایت کنید

ابعاد و اندازه استاندارد انواع تخت خواب + عکس

ابعاد و اندازه استاندارد انواع تخت خواب + عکس

خرید تخت بیمارستانی برقی برای منزل

خرید تخت بیمارستانی برقی برای منزل

برای تخت نوزاد آویز نمدی بسازید + آموزش

برای تخت نوزاد آویز نمدی بسازید + آموزش

تخت مرمر 218 ساله فتحعلی شاه قاجار + تصاویر

تخت مرمر 218 ساله فتحعلی شاه قاجار + تصاویر

آموزش دوخت چین دور تخت کودک + تصاویر

آموزش دوخت چین دور تخت کودک + تصاویر

مدل خاص تخت خواب های راحت ژاپنی

مدل خاص تخت خواب های راحت ژاپنی

مدل تخت خواب دو نفره شیک - سری 3

مدل تخت خواب دو نفره شیک - سری 3

شستن راحت تشک تخت در منزل با بهترین نتیجه

شستن راحت تشک تخت در منزل با بهترین نتیجه

مدل های مختلف تاج تخت خواب + تصاویر

مدل های مختلف تاج تخت خواب + تصاویر

تکیه ناصرالدین شاه بر “تخت طاووس” + عکس

تکیه ناصرالدین شاه بر “تخت طاووس” + عکس