بیشتر بخوانید

گران قیمت ترین خودروی دنیا در سال 2014

گران قیمت ترین خودروی دنیا در سال 2014

چی میشه که فیلتر هوای ماشین روغنی و چرب میشه؟

چی میشه که فیلتر هوای ماشین روغنی و چرب میشه؟

رانندگی با خودروهای خودران چگونه است؟

رانندگی با خودروهای خودران چگونه است؟

آموزش “تعویض لاستیک ماشین” به روش ساده

آموزش “تعویض لاستیک ماشین” به روش ساده

صدایی از خودرو که علامت خرابی واتر پمپ است

صدایی از خودرو که علامت خرابی واتر پمپ است

خودرو رویایی نیسان سنترا 2014 + تصاویر

خودرو رویایی نیسان سنترا 2014 + تصاویر

بدون دانستن این نکات اقدام به خرید خودرو نکنید

بدون دانستن این نکات اقدام به خرید خودرو نکنید

ورود کیا سورنتو مدل 2015 به بازار + تصاویر

ورود کیا سورنتو مدل 2015 به بازار + تصاویر

تکنیک برق انداختن داخل و بیرون ماشین

تکنیک برق انداختن داخل و بیرون ماشین

خودرو بی ام دبلیو رویایی با 42 چرخ + تصویر

خودرو بی ام دبلیو  رویایی با 42 چرخ + تصویر
خودروهای اتوماتیک و پرطرفدار ایرانی ها + تصاویر
خودروهای اتوماتیک این روزها بین ایرانی ها پر طرفدار شده و خودروسازان داخلی هم به فکر عرضه خودروهای اتوماتیک داخلی و البته ارزان قیمت هستند.

 دلیل علاقه‌ی ایرانی ها به‌این خودروها

خودروهای دنده‌اتوماتیک بین ایرانی ها طرفداران بسیاری پیدا کرده‌اند. علاوه‌براین نقش خودروهای اتوماتیک در کمک به‌سالمندان، زنان و کسانی که‌با مشکلات جسمی یا معلولیت های گوناگون دست و پنجه‌نرم می‌کنند بسیار پررنگ است.

خودروهای پرطرفدار

محبوبیت خودروهای اتوماتیک

عرضه‌ی خودروهای داخلی و ارزان قیمت

تب خودروهای اتومات داخلی این روزها در بازار کشور بالا گرفته‌و خودروسازان داخلی سعی دارند در این میدان رقابت جدید، گوی سبقت را از یکدیگر بربایند. هرچند سال ها از ورود اتومات ها به‌بازار خودرو کشور می‌گذرد، با این حال بیشتر میهمانان، مدل های وارداتی و گران قیمت بوده‌اند. این در شرایطی است که‌هم اکنون مدل های داخلی و ارزان قیمت، به‌تدریج در حال عرضه‌شدن از سوی خودروسازان کشور هستند.حرکت یکباره‌غول های جاده‌مخصوص در عرضه‌مدل های اتومات، بدون شک ریشه‌در نیاز بازار دارد و این مشتریان هستند که‌خودروسازها را به‌سمت عرضه‌محصولات دنده‌اتوماتیک سوق داده‌اند.

هرچند از دید بخشی از مشتریان، همین دنده‌عوض کردن های پی در پی نیز جزو لذت های رانندگی به‌حساب می‌آید و راندن با اتومات ها، کمی بی روح جلوه‌می‌کند، با این حال به‌نظر می‌رسد ذائقه‌بیشتر مشتریان به‌سمت دنده‌اتومات ها چرخیده‌است.ترافیک های سنگین و بیماری های عضلانی، از جمله‌عوامل مهمی هستند که‌لذت دنده‌عوض کردن را برای بسیاری از رانندگان به‌صفر رسانده‌و حتی به‌عذاب تبدیل کرده‌است، از همین رو اتومات ها بیش از پیش رو آمده‌اند.

خودروسازان نیز که‌طی یکی دو سال گذشته‌با رکودی سنگین و به‌نوعی قهر بخش بزرگی از مشتریان، روبه‌رو بوده‌اند، با درک تغییر ذائقه‌بازار، به‌سمت عرضه‌محصولات اتومات رفته‌و این اتفاق، نوید ایجاد رقابتی سازنده‌و به‌نفع مشتری را در بازار خودرو کشور می‌دهد. نکته‌مهم تر ماجرا اینجاست که‌خودروهای عرضه‌شده، از قیمت نسبتاً پایین و مناسبی در مقایسه‌با مدل های وارداتی برخوردار بوده‌و این موضوع می‌تواند مشتریان بیشتری را جذب بازار دنده‌اتوماتیک ها کند.

خودروهای پرطرفدار

خودروهای پرطرفدار ایرانی

زمان کاهش قیمت خودروهای اتومات

در این شرایط اما این پرسش مطرح می‌شود که‌حرکت خودروسازان به‌سمت عرضه‌اتومات ها، می‌تواند به‌کاهش قیمت این محصولات در آینده‌بینجامد؟ پاسخ این پرسش زمانی مثبت خواهد بود که‌خودروسازان داخلی به‌روند عرضه‌محصولات اتومات ادامه‌دهند و هر چند وقت یک بار، مدل های جدید روانه‌بازار کنند. پرواضح است که‌قیمت کالا زمانی پایین می‌آید که‌عرضه‌از تقاضا پیشی بگیرد و همچنین بازاری رقابتی در میان باشد؛ در غیر این صورت نمی توان انتظار کاهش قیمت را داشت. بنابراین، کاهش قیمت خودروهای اتومات نیز زمانی اتفاق خواهد افتاد که‌عرضه‌آنها تداوم داشته‌باشد و از سوی دیگر، رقابتی نفسگیر میان خودروسازان (در عرضه‌اتومات ها) شکل بگیرد.

هم اکنون خودروسازان داخلی در ابتدای راه‌عرضه‌محصولات اتومات هستند و برای شروع به‌سراغ چینی ها رفته‌اند، بنابراین شاید به‌این زودی ها نتوان کاهش قیمت را در بازار خودروهای دنده‌اتوماتیک حس کرد. با این حال، از آنجا که‌به‌احتمال زیاد، محصولات اتومات عرضه‌شده‌(به‌دلیل قیمت نسبتاً پایین و داشتن آپشن های جذاب) با اقبال عمومی روبه‌رو خواهند شد، به‌نظر می‌رسد خودروسازان مسیری را که‌آغاز کرده‌اند، ادامه‌خواهند داد.

البته‌با توجه‌به‌قدرت خرید پایین مشتریان، موفقیت آمیز بودن این مسیر، بستگی مستقیم به‌«قیمت» دارد، به‌نحوی که‌استقبال از خودروهای دنده‌اتوماتیک و به‌تبع آن افزایش انگیزه‌خودروسازها برای عرضه‌این محصولات، در گرو قیمت پایین آنهاست. به‌عبارت بهتر، بازار خودروهای دنده‌اتومات داخلی زمانی پررونق خواهد شد که‌خودروسازان حواسشان به‌قیمت آنها باشد و این محصولات را تا حد امکان با قیمت هایی نسبتاً پایین (زیر 50 میلیون تومان) عرضه‌کنند.

خودروهای پرطرفدار

خودروسازان داخلی

فکر اختراع وسیله‌نقلیه

انقلاب صنعتی مدیون کاهش نیروی کار بعد از مرگ سیاه‌(طاعون) در انگلستان است. ورود ماشین آلات به‌چرخه‌تولید و استفاده‌از نیروهای مکانیکی به‌جای توان انسان، نه‌تنها به‌انسان یاد داد می‌تواند بهره‌و بازدهی بیشتری از امور تولیدی خود به‌دست آورد که‌به‌وی نشان داد می‌توان آسان تر نیز زندگی کرد. تمایل به‌آسایش بیشتر حس ذاتی و فطری انسان است و انقلاب صنعتی در واقع علاوه‌بر حل مشکل کمبود نیروی کار، پاسخی به‌این غریزه‌بود. اختراع وسیله‌نقلیه‌مسافری و باری، در راستای همین نیاز فطری صورت گرفت.

تمایل به‌جابه‌جایی با سرعت و آسایش بیشتر، مهندسان را به‌فکر ساخت وسیله‌های نقلیه‌موتوری واداشت. خودرو را شاید بتوان مهم ترین اختراع بشر در آستانه‌قرن بیستم دانست. تولید خودرو در اوایل قرن بیستم شدت گرفت و خودروسازها در تلاش بودند مشکلات استفاده‌از وسیله‌نقلیه‌را کاهش دهند و راندن آن را آسان کنند.

حجم گسترده‌اختراعات مهندسان اروپایی و آمریکایی در آن دوران، سبب شد رانندگی با خودرو از یک فعالیت پر مشقت، به‌یک سرگرمی لذت بخش و مفید تبدیل شود. در کنار بهبود سیستم هایی مانند فرمان و ترمز و سیستم تعلیق، رانندگی با خودروهای قدیمی با گیربکس های دستی، مشقت های خود را به‌همراه‌داشت. این مشقت ها به‌تدریج سبب شد مشتریان از خودروهای دنده‌ای به‌نوعی خسته‌شده‌و آنها را به‌استفاده‌از محصولات راحت تر که‌دردسر دنده‌عوض کردن را ندارد، سوق داد.

خودروهای پرطرفدار

خودروهای محبوب ایرانی

 خودروسازان اروپایی در جنگ جهانی دوم

مهندسان آمریکایی در اواخر ده‌30 موفق به‌اختراع سیستمی شدند که‌راننده‌را از تعویض دنده‌بی نیاز می‌کرد و این همانی بود که‌رانندگان خسته‌از دنده‌و تغییر دنده، به‌شدت به‌دنبال آن می‌گشتند. این فناوری که‌با نام گیربکس اتوماتیک شناخته‌می‌شد، در شروع عرضه، فناوری پیچیده، پر خرج و کم بازدهی به‌شمار می‌رفت، با این حال راحتی حاصل از این فناوری و تقاضای رو به‌رشد بازار، توسعه‌آنها را سرعت بخشید.

این سرعت بالای توسعه‌سبب شد شمار زیادی از خودروهای آمریکایی در ده‌50 به‌این فناوری مجهز شوند. با این حال اما گیربکس های اتوماتیک همچنان کم بازده‌بودند و برای رفع نیازهای دینامیکی رانندگان نیاز به‌موتورهای پر قدرت و در نتیجه‌بسیار بزرگ داشتند. موتورهای بزرگ هم مصرف بالای سوخت را به‌دنبال داشتند که‌مطلوب کمپانی های بزرگ و رو به‌رشد نفتی آمریکایی بودند. تشویق بیش از پیش خریداران به‌این خودروها، بازار خودروهای گیربکس اتوماتیک را بسیار داغ کرده‌بود. اما وضعیت در اروپای جنگ زده‌بسیار متفاوت جلوه‌می‌کرد.

اروپایی ها که‌مشقت جنگ جهانی دوم را تحمل می‌کردند، نه‌پول کافی برای اضافه‌پرداخت کسب آسایش بیشتر داشتند و نه‌هزینه‌بالای سوخت برای دولت های آنها مقرون به‌صرفه‌بود. هزینه‌بالای بازسازی اروپا، دولت ها را مجبور به‌کنترل مصرف سوخت که‌تماماً وارداتی بود، با ابزارهای مالیاتی می‌کرد. خودروهای اروپایی برخلاف رقبای آمریکایی خود، دارای موتورهای بسیار کوچک تر و گیربکس های دستی بودند. انواع خودروهای اقتصادی، مورد وثوق مشتریان اروپایی بودند که‌قابلیت نصب گیربکس اتوماتیک نداشتند.

در واقع تنها در معدود خودروهای مرسدس بنز و برخی لوکس سازان بریتانیایی که‌محصولات خود را به‌آمریکا صادر می‌کردند انواع اتوماتیک یافت می‌شد. قوانین سختگیرانه‌آلودگی در کالیفرنیا و سپس در کل آمریکا، منجر به‌کسادی موتورهای بزرگ و خودروهای گیربکس اتوماتیک نشد و تا زمان بحران نفتی ده‌70، همچنان حجم موتورهای آمریکایی با لیتر و اروپایی با سی سی مفهوم داشت.

در ایران، ورود خودروهای آمریکایی از اواخر ده‌1960 با افزایش ارتباط دولت ایران و امریکا رونق زیادی پیدا کرد. گیربکس های اتوماتیک در انواع خودروهای گران قیمتی که‌از آمریکا به‌کشور می‌آمد، استفاده‌می‌شد، ولی مشکلات ذاتی این خودروها خصوصاً در زمان خرابی های ناشی از عدم کارکرد باتری که‌در آن زمان بسیار شایع بود، استقبال از آنها را محدود به‌خودروهای بسیار لوکس کرد. با تولید خودروهای جدید در ایران با نام های آریا و شاهین، اولین خودروهای گیربکس اتوماتیک در ایران تولید شد.

خودروهای پرطرفدار

خودروهای وارداتی در ایران

استقبال از این خودروها رفته‌رفته‌افزایش می‌یافت و سهم بازار آنها در حال افزایش بود. مشتری پولدار ایرانی در آن زمان، به‌آسایش خود بیشتر از خرابی فکر می‌کرد و محبوبیت خودروهای اتوماتیک آمریکایی در بازار رفته‌رفته‌افزایش یافت. بعدها در کنار محصولات جنرال موتورز ایران، ایران ناسیونال هم به‌عرضه‌پیکان اتوماتیک روی آورد که‌می‌توان آن را گام نخست در بازار ایران برای ارتقای سلیقه‌مشتریان خودروهای طبقه‌متوسط نامید.

نمونه‌های اروپایی جز برخی محصولات انگلیسی و به‌ندرت آلمانی عمدتاً به‌گیربکس دستی مجهز بودند. با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع جنگ و تحریم های آمریکا، خودروهای اتوماتیک برای دارندگان خود مشکل ساز شدند. کمبود شدید باتری، قطعات یدکی و حتی به‌روز نشدن فناوری های تعمیراتی در کشور، سبب شد تقاضای خودروهای اتوماتیک به‌شدت کاهش پیدا کند و به‌صفر برسد و حتی بسیاری از نمونه‌های موجود با گیربکس دستی تعویض شود. با پایان جنگ و ورود خودروهای به‌روز به‌کشور، بازار خودروهای اتوماتیک بازیافت نشد.

حتی لوکس ترین خودروهای وارد شده‌به‌کشور مجهز به‌گیربکس های دستی بودند که‌نشان می‌داد مشتری ایرانی اعتماد از دست رفته‌خود به‌فناوری را بازیابی نکرده‌است. با محدودیت واردات و تمرکز بر تولید خودروهای ارزان تر، موضوع گیربکس های اتوماتیک تقریباً به‌فراموشی سپرده‌شد و به‌جز تعداد اندکی خودرو پژو 405، محصول دیگری به‌بازار عرضه‌نشد. در اوایل ده‌80 هم، همزمان با عرضه‌پراید با گیربکس اتوماتیک در حجم بسیار محدود، تعداد محدودی خودرو پژو 206 با گیربکس اتوماتیک برای جانبازان به‌کشور وارد شد.

هرچند پژو در تعریف اولیه‌206 در ایران، سه‌تیپ 4، 5 و 6 را با گیربکس اتوماتیک در نظر گرفته‌بود ولی تست های جاده‌ای انواع 206 با موتور 1400 سی سی توان کافی برای عبور از جاده‌های کوهستانی شمال را نداشتند و از ورود به‌چرخه‌تولید بازماندند. بعد از ورود پژوهای 1600 سی سی اتوماتیک و استقبال نسبتاً مناسب بازار از این محصول در قشر جوانی که‌مشکلات دوران جنگ را در ذهن نداشت، ایران خودرو مجدداً به‌تولید این مدل اقدام کرد. همزمان، واردات انواع خودرو لوکس به‌کشور مجدداً مجاز شد و دیگر مشتری جوان و راحت طلب ایرانی، خریدار خودروهای دنده‌ای نبود.

این استقبال خوب از این فناوری در کنار کیفیت بسیار مطلوب تر گیربکس های اتوماتیک در قیاس با محصولات قدیمی، ترس سایر مشتریان خودروهای ارزان قیمت تر را از هزینه‌نگهداری خودرو اتوماتیک به‌شدت کاهش داد و تقاضا برای این محصول حتی در خودروهای ارزان قیمت افزایش یافت. تولید انواع خودرو اتوماتیک در شرکت های پارس خودرو و ایران خودرو شدت پیدا کرد و دیگر ماکسیمایی که‌در ابتدای عرضه‌عمدتاً به‌صورت گیربکس دنده‌ای فروخته‌می‌شد فقط متقاضی اتوماتیک داشت. واقعیت این است برای مشتری ایرانی، خودروهای اتوماتیک دیگر یک کالای لوکس به‌حساب نمی آید و مشتریان خودروهای ارزان قیمت هم متقاضی این مدل خودرو هستند.

پیشرفت فناوری و ارائه‌انواع مختلف از این گیربکس ها با قیمت های پایین و هزینه‌نگهداری مناسب، سبب شده‌است وجود خودروهای اتوماتیک یک الزام برای خودروسازان در سبد محصولات شان بشود. تمایل به‌آسایش بیشتر در رانندگی با افزایش درآمدهای مشتریان به‌شدت افزایش می‌باید و خودروسازان ایرانی هم می‌بایست با در نظر گرفتن این مهم، به‌استفاده‌از این فناوری در خودروهای خود اهتمام بورزند.

دورنمای روشن اقتصادی در ایران و رشد پایدار اقتصادی در سال های پیش رو، منجر به‌افزایش ثروت عمومی و تقویت قابل توجه‌قدرت خرید مشتریان می‌شود. در واقع در آینده‌نزدیک مشتری ایرانی قادر است هزینه‌بیشتری برای خرید خودرو پرداخت کند. این اضافه‌پرداخت در ازای دریافت کیفیت بالاتر و مشخصات فنی بهتر باید باشد تا توجیه‌کننده‌افزایش هزینه‌شود. همچنین با توجه‌به‌ترکیب جوان جمعیتی که‌روزهای سخت جنگ را تجربه‌نکرده‌اند افزایش تقاضا قطعی خواهد بود.

لذا تمرکز در تولید این خودروها و تولید گیربکس های اتوماتیک در برنامه‌ریزی استراتژیک شرکت های خودروساز داخلی بسیار حیاتی و ضروری است. البته، نیاز به‌توسعه‌شبکه‌خدمات رسانی هم از لحاظ کیفی و هم کمی برای جلب اطمینان مشتریان ضروری است. هم اکنون شرکت های داخلی ضعف بزرگی در این زمینه‌دارند که‌برای حفظ حیات خود می‌بایست نسبت به‌ایجاد مراکز بیشتر تعمیر گیربکس های اتوماتیک اقدام کنند.

بیشتر بخوانید

کفشی که برای رانندگی اصلا مناسب نیست

کفشی که برای رانندگی اصلا مناسب نیست

چطور بدون آسیب به موتور ماشین خودمان آن را بشوییم ؟

چطور بدون آسیب به موتور ماشین خودمان آن را بشوییم ؟

ارزان ترین و گران ترین خودرو دنیا + عکس

ارزان ترین و گران ترین خودرو دنیا + عکس

موزه مدرن خودرو پورشه + عکس

موزه مدرن خودرو پورشه + عکس

جدیدترین مرسدس بنز کلاس اس + عکس

جدیدترین مرسدس بنز کلاس اس + عکس

تویوتا لندکروز پرادو 2014 + عکس

تویوتا لندکروز پرادو 2014 + عکس

این صدا از ماشین یعنی فورا پدال ترمز را تعویض کنید

این صدا از ماشین یعنی فورا پدال ترمز را تعویض کنید

بهترین راه حل برای رفع استرس امتحان رانندگی

بهترین راه حل برای رفع استرس امتحان رانندگی

گران ترین ماشین های گذر موقت در ایران + تصاویر

گران ترین ماشین های گذر موقت در ایران + تصاویر

همه چیز در مورد خودروهای هیدروژنی و نحوه کارکرد آنها

همه چیز در مورد خودروهای هیدروژنی و نحوه کارکرد آنها
مشاهده

مطالب بیشتر در اتومبیل

نشانه ی فرارسیدن زمان تعویض شمع خودرو

نشانه ی فرارسیدن زمان تعویض شمع خودرو

عجیب ترین ماشین های جهان + عکس

عجیب ترین ماشین های جهان + عکس

رانندگی در روزهای برفی و جاده های مه آلود

رانندگی در روزهای برفی و جاده های مه آلود

کیا اسپورتیج - 2013 - kia sportage

کیا اسپورتیج - 2013 - kia sportage

اگر این ترفندها را نمیدانید پس راننده ماهری نیستید

اگر این ترفندها را نمیدانید پس راننده ماهری نیستید

کدام قطعات خودرو بیشتر بازیافت می شوند ؟

کدام قطعات خودرو بیشتر بازیافت می شوند ؟

آموزش تمیز کردن موکت و کفی خودرو بدون نیاز به کارواش

آموزش تمیز کردن موکت و کفی خودرو بدون نیاز به کارواش

ماشین رو چجوری بشوریم رنگش خراب نشه ؟

ماشین رو چجوری بشوریم رنگش خراب نشه ؟

چرا کولر ماشینم باد گرم میزنه ؟

چرا کولر ماشینم باد گرم میزنه ؟

دلیل روشن شدن چراغ هشدار ایربگ و راه حل آن

دلیل روشن شدن چراغ هشدار ایربگ و راه حل آن

مطالب مرتبط

مشخصات فنی و عکس های خودروهای برقی و هیبریدی

مشخصات فنی و عکس های خودروهای برقی و هیبریدی

لوکس ترین خودروهای دنیا برای پلیس دبی + تصاویر

لوکس ترین خودروهای دنیا برای پلیس دبی + تصاویر

نایاب ترین خودروها در نمایشگاه خودروهای لوکس + تصاویر

نایاب ترین خودروها در نمایشگاه خودروهای لوکس + تصاویر

قدیمی ترین خودروهای پلیس ایران + تصاویر

قدیمی ترین خودروهای پلیس ایران + تصاویر

آزمایشی که نیسان را ناچار به توقف تولید تسورو کرد

آزمایشی که نیسان را ناچار به توقف تولید تسورو کرد

شگفت انگیزترین خودروهای لگویی! + تصاویر

شگفت انگیزترین خودروهای لگویی! + تصاویر

جولان خودروهای میلیاردی در تهران + تصاویر

جولان خودروهای میلیاردی در تهران + تصاویر

لیست کم هزینه ترین و پر هزینه ترین خودروهای جهان

لیست کم هزینه ترین و پر هزینه ترین خودروهای جهان

لوکس ترین خودروهای ضد گلوله دنیا را بشناسید + تصاویر

لوکس ترین خودروهای ضد گلوله دنیا را بشناسید + تصاویر

تصاویر پرفروش ترین خودروهای جهان در سال 2016

تصاویر پرفروش ترین خودروهای جهان در سال 2016

قابلیت های خاص و جالب خودروهای شاسی بلند

قابلیت های خاص و جالب خودروهای شاسی بلند

خودنمایی خودروهای لاکچری در تهران + تصاویر

خودنمایی خودروهای لاکچری در تهران + تصاویر

برترین و عجیب ترین خودروهای نمایشگاه ژنو 2018 + تصاوویر

برترین و عجیب ترین خودروهای نمایشگاه ژنو 2018 + تصاوویر

خودروهای پرسرو صدای نمایشگاه خودرو نیویورک + تصاویر

خودروهای پرسرو صدای نمایشگاه خودرو نیویورک + تصاویر

ایمن ترین خودروهای جهان را بشناسید

ایمن ترین خودروهای جهان را بشناسید

کلکسیون خودروهای لوکس تشریفاتی دنیا + تصاویر

کلکسیون خودروهای لوکس تشریفاتی دنیا + تصاویر

ماشین دنده ای یا اتومات ، کدام بهتر است؟

ماشین دنده ای یا اتومات ، کدام بهتر است؟

مخفیگاه خودروهای لوکس و میلیاردی در لندن + عکس

مخفیگاه خودروهای لوکس و میلیاردی در لندن + عکس

رونمایی از خودروهای جدید در نمایشگاه دیترویت 2016 + تصاویر

رونمایی از خودروهای جدید در نمایشگاه دیترویت 2016 + تصاویر

معرفی و بررسی مزایا و معایب “خودرو دنا پلاس”

معرفی و بررسی مزایا و معایب “خودرو دنا پلاس”