بیشتر بخوانید

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

تاثیر نگران کننده وای فای بر باروری مردان

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

در خانه ژل ضدعفونی کننده دست بسازید + آموزش

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

صابون زردچوبه برای چی خوبه + روش تهیه خانگی

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

پادشاه روغن های گیاهی را بشناسید

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

باورهای غلط درباره “افزایش قد”

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

اتفاق بدی که 10 ساعت بعد زدن لاک به ناخن در بدن می افتد!

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

درد مزمن استخوان عاقبت نوشیدن زیاد چای

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

تشدید ایجاد سنگ کلیه با شروع فصل گرما

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

انواع “سر درد” ها و روش های درمان سردرد های مختلف

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟

کدام نوع تب سنج دقیق تر است ؟
حقایق جذاب درباره سیستم گوارش انسان
دستگاه سیستم گوارش بدن انسان نقش کلیدی در سلامت فرد ایفا می کند و با آشنایی با بخش های مختلف دستگاه گوارش می توانید از این عضو مهم بیشتر مراقبت کنید.

آشنایی با بخش ها و عملکرد دستگاه‌گوارش انسان

بدن برای سالم ماندن و داشتن عملکردی صحیح نیاز به‌مواد مغذی مانند پروتئین، چربی، کربوهیدرات، ویتامین، مواد معدنی و آب نیاز دارد که‌از طریق گوارش غذا به‌دست می‌آیند. دستگاه‌گوارش که‌شامل مری، روده‌ها، دهان و معده‌است وظیفه‌پردازش غذا، جذب مواد مغذی، تنظیم سیستم ایمنی، و ایجاد تعادل در ترکیب باکتری های دستگاه‌گوارش را بر عهده‌دارد. اگر می‌خواهید بدانید هضم و جذب غذا چگونه‌و در چند ساعت اتفاق می‌افتد، با این بخش از بهداشت و سلامت مجله اینترنتی فنجان همراه‌باشید. 

دستگاه‌سیستم گوارش

اندام هایی که‌اجزای دستگاه‌گوارش را تشکیل می‌دهند 

به‌طور کلی دهان، مری، معده، کبد، کیسه‌صفرا، مجرای صفراوی، روده‌کوچک و روده‌بزرگ اجزای تشکیل دهنده‌دستگاه‌سیستم گوارش انسان هستند. در توضیح کامل تر باید بدانید که‌دستگاه‌گوارش از معده‌و روده‌تشکیل شده‌است و همچنین کبد، لوزالمعده‌و کیسه‌صفرا را هم شامل می‌شود. در واقع دستگاه‌گوارش مجموعه‌ای از اعضای متصل به‌یکدیگر به‌صورت طولی و همچنین لوله‌های پیچشی از دهان تا مقعد هستند . این اعضا و ارگان ها شکم، روده‌کوچک، روده‌بزرگ، مقعد، دهان و مری را شامل می‌شوند.

روده‌کوچک سه‌بخش دارد و ابتدای این بخش دوازده‌است. بخش دوم ژژونوم است که‌در وسط روده‌قرار دارد و بخش سوم الیوم است که‌در انتهای روده‌قرار گرفته‌است.

روده‌بزرگ نیز شامل آپاندیس، روده‌کور، کولون و رکتوم است. آپاندیس یک ضایعه‌انگشتی شکل است که‌به‌روده‌کور وصل می‌شود. روده‌کور اولین بخش از روده‌بزرگ است و بعد از آن قرار دارد. رکتوم نیز در انتهای روده‌بزرگ قرار می‌گیرد. 

باکتری موجود در معده‌و روده‌که‌به‌آن میکروبیوم گفته‌می‌شود، به‌گوارش و هضم کمک می‌کند. بخش هایی از سیستم های گردش خون و سیستم عصبی هم کمک کننده‌هستند. عصب ها، هورمون ها، باکتری، خون و اعضای موجود در سیستم گوارش به‌یکدیگر کمک می‌کنند تا غذا و مایعات را به‌صورت روزانه‌هضم کنند. 

دستگاه‌گوارش

چرا گوارش اهمیت دارد؟ 

گوارش مهم است  زیرا بدن نیاز دارد که‌از غذا و نوشیدنی مواد مغذی را دریافت کند تا سالم بماند. پروتئین ها، چربی ها ، کربوهیدرات ، ویتامین ها ، مواد معدنی و آب جزء همین مواد مغذی هستند. سیستم گوارش شما این مواد مغذی را به‌بخش های کوچکی می‌شکند تا بدن بتواند آن ها را جذب کند و از آن برای تولید انرژی، رشد و ترمیم سلول ها استفاده‌کند. 

پروتئین ها به‌آمینو اسید ها شکسته‌می‌شوند.

چربی ها به‌اسیدهای چرب و گلیسرول شکسته‌می‌شوند.

کربوهیدرات ها به‌قندهای ساده‌شکسته‌می‌شوند. 

سیستم گوارش ما چگونه‌کار می‌کند؟ 

هر بخش از سیستم گوارش به‌حرکت غذا و مایعات در طول معده‌و روده‌کمک می‌کند. غذاهای جامد و مایع را به‌اجزای کوچکی می‌شکنند. هنگامی که‌مواد غذایی به‌اجزای کوچکتری شکسته‌می‌شوند، بدن می‌تواند آن ها را جذب کند و مواد مغذی را به‌قسمت های مورد نیاز برساند. روده‌بزرگ آب را جذب می‌کند و مواد پسماند گوارش شده، به‌مدفوع تبدیل می‌شوند. عصب ها و هورمون ها به‌کنترل فرایند گوارشی">گوارشی کمک می‌کنند. 

عملکرد سیستم گوارش

غذا چگونه‌وارد معده‌و روده‌می‌شود؟ 

غذا از طریق فرایند پریستالزیس وارد معده‌و روده‌می‌شود. اعضای بزرگ معده‌و روده‌یک لایه‌ماهیچه‌دارند که‌دیواره‌های آن می‌توانند حرکت کنند. این حرکت، غذا و مایعات را در طول معده‌و روده‌هل می‌دهد و محتوای آن را با هم ترکیب می‌کند. ماهیچه‌پشت مواد غذایی فشرده‌می‌شود و غذا را به‌سمت جلو فشار می‌دهد. در حالیکه‌محیطی که‌در مقابل و جلوی غذا قرار گرفته‌آزاد است و باعث حرکت غذا می‌شود. 

چگونه‌غذا از دهان وارد معده‌و روده‌می‌شود؟ 

دهان

زمانی که‌غذایی را می‌بلعیید، زبان آن را به‌سمت گلو هل می‌دهد. سپس زبان کوچک راه‌تنفس را می‌بندد تا غذا وارد این مسیر نشود. سپس مواد غذایی وارد مری می‌شود.

غذا خوردن

مری

هنگامی که‌شروع به‌بلعیدن می‌کنید، این فرآیند به‌طور اتوماتیک انجام می‌شود. سیگنال های مغزی و ماهیچه‌های مری شروع به‌انجام کار می‌کند. 

اسفنکتر پایینی در قسمت مری

زمانی که‌غذا به‌انتهای مری می‌رسد، یک ماهیچه‌حلقه‌ای که‌در اسفنکتر پایینی مری قرار گرفته‌است، شل می‌شود و اجازه‌می‌دهد که‌غذا وارد معده‌شود. این اسفنکتر معمولاً بسته‌باقی می‌ماند تا دوباره‌غذا از آن وارد مری نشود.

معده

بعد از این که‌غذا وارد معده‌شد، ماهیچه‌های معده‌آب و غذا را با مایعات گوارشی ترکیب می‌کنند. معده‌به‌آرامی محتوای خود را خالی می‌کند و آن را به‌روده‌کوچک می‌ریزد.

روده‌کوچک

ماهیچه‌های روده‌کوچک غذا را با مایعات گوارشی">گوارشی از لوزالمعده‌و کبد ترکیب می‌کند و این ترکیب را به‌سمت جلو هل می‌دهند تا تحت ادامه‌فرآیند گوارش قرار بگیرد. دیواره‌های روده‌کوچک، آب و مواد مغذی را در جریان خون جذب می‌کنند. زمانی که‌فرآیند گوارش ادامه‌پیدا می‌کند، مواد پسماند از فرایند گوارشی">گوارشی وارد روده‌بزرگ می‌شود.

روده‌کوچک

روده‌بزرگ

مواد پسماند از فرایند گوارشی شامل بخش هایی از غذاهای هضم نشده، مایعات و سلول های قدیمی از معده‌و روده‌هستند و روده‌بزرگ، آب و تغییرات مواد پسماند را انجام می‌دهند و آنها را از حالت مایع به‌جامد تبدیل می‌کنند که‌به‌همان مدفوع تبدیل می‌شود. سپس فرایند پریستالزیس به‌حرکت مدفوع به‌سمت رکتوم کمک می‌کند.

رکتوم

قسمت انتهای روده‌بزرگ جایی است که‌مدفوع در آن ذخیره‌می‌شود تا بتواند از طریق مقعد حین دفع مدفوع خارج شود.

سیستم گوارش چگونه‌غذا را به‌اجزای کوچک تبدیل می‌کند تا بدن بتواند از آن استفاده‌کند؟ 

همزمان که‌غذا در طول معده‌و روده‌حرکت می‌کند، چنانچه‌در مجله اینترنتی فنجان میخوانید اعضای گوارشی آن را به‌قطعات کوچکتر تقسیم می‌کنند و این کار را با استفاده‌از موارد زیر انجام می‌دهند: 

حرکت

حرکت هایی مثل جویدن، فشار دادن و ترکیب غذا

جویدن

مایعات گوارشی

مایعات گوارشی مثل اسید معده، صفرا و آنزیم ها 

دهان

فرایند گوارشی از داخل دهان و هنگام جویدن آغاز می‌شود. غده‌های تولید بزاق، بزاق تولید می‌کنند که‌یک ماده‌گوارشی محسوب می‌شود و غذا را مرطوب می‌کند تا بتواند به‌راحتی وارد مری و بعد معده‌کند. بزاق همچنین آنزیمی دارد که‌غذا را به‌اجزای کوچکتری تقسیم می‌کند.

مری

بعد از این که‌غذا را می‌بلعید، فرآیند گوارش باعث می‌شود که‌غذا وارد معده‌شود.

لوزالمعده

لوزالمعده‌مایع گوارشی را درست می‌کند که‌آنزیم هایی دارد که‌کربوهیدرات، چربی و پروتئین را به‌اجزای کوچکتر تبدیل می‌کند و لوزالمعده‌مایع گوارشی را به‌روده‌کوچک از طریق لوله‌های کوچکی تحویل می‌دهد.

معده

غده‌های داخل معده، اسید معده‌و آنزیم ها را تولید می‌کنند که‌غذا را به‌اجزای کوچکتری تبدیل می‌کند. ماهیچه‌های معده‌غذا را با مایعات گوارشی ترکیب می‌کنند.

معده

کبد

کبد مایع گوارشی">گوارشی را به‌نام صفرا تولید می‌کند که‌به‌هضم و گوارش ویتامین و چربی کمک می‌کند و صفرا از کبد وارد کیسه‌صفرا می‌شود و در روده‌کوچک برای استفاده‌های بعدی ذخیره‌می‌گردد.

کیسه‌صفرا

کیسه‌صفرا، صفرا را بین وعده‌های غذایی ذخیره‌می‌کند . زمانی که‌غذا می‌خورید، کیسه‌صفرا ماده‌صفرا و غذاها را به‌یکدیگر می‌فشارد و آن را وارد روده‌کوچک می‌کند.

روده‌کوچک

روده‌کوچک مایع گوارشی را می‌سازد که‌آن را با صفرا و مایع لوزالمعده‌ترکیب می‌کند و به‌شکسته‌شدن پروتئین ها  کربوهیدرات و چربی ها کمک می‌کند.

باکتری موجود در روده‌کوچک

بعضی از آنزیم های مورد نیاز برای گوارش و هضم ، کربوهیدرات ها را هم تولید می‌کنند و آب را از جریان خون وارد معده‌و روده‌می‌کند تا فرایند شکسته‌شدن مواد غذایی راحت تر انجام شود . روده‌کوچک همچنین آب را با دیگر مواد مغذی جذب می‌کند.

روده‌بزرگ

در روده‌بزرگ آب بیشتری وارد معده‌و روده‌و جریان خون می‌شود. باکتری در روده‌بزرگ به‌شکستن مواد مغذی باقی مانده‌کمک می‌کند و ویتامین k تولید می‌کند . مواد پسماند گوارشی شامل بخش هایی از غذا در روده‌بزرگ تبدیل به‌مدفوع می‌شوند. 

روده‌بزرگ

اطلاعات مفید درباره‌لوله‌گوارش

لوله‌گوارش از ابتدا تا انتها به‌ترتیب از دهان، اپی گلوت، مری، معده، روده‌و اسفنگتر تشکیل شده‌است.

عضلات لوله‌گوارش

لایه‌عضلانی از یک لایه‌دایره‌ای داخلی و یک لایه‌خارجی طولی تشکیل شده‌است. لایه‌دایره‌ای از حرکت غذا به‌سمت عقب جلوگیری و لایه‌طولی مجرا را کوتاه‌می‌کند. عضله‌خارجی در کل لوله‌گوارش مشابه‌است اما معده‌دارای یک لایه‌عضلانی مایل داخلی دیگر است که‌به‌خرد کردن و مخلوط کردن غذا کمک می‌کند.

اسفنکترهای لوله‌گوارش

اسفنکترها عضلات دایره‌ای و خاصی هستند که‌قسمت های خاصی از بدن را باز و بسته‌می‌کنند. عمل اسفنکتر ممکن است به‌طور غیر ارادی یا تحت کنترل ارادی باشد که‌این عمل برای تنظیم عبور برخی از انواع مایعات مانند صفرا، ادرار یا مواد مدفوع است. شش دستگاه‌اسفنکتر مختلف در سیستم هاضمه‌انسان وجود دارند که‌عبارتند از : 

  • اسفنکتر فوقانی مری
  • اسفنکتر تحتانی مری
  • اسفنکتر پیلوریک
  • اسفنکتر اودی
  •  اسفنکتر Ileocecal
  • اسفنگتر مقعدی

دیواره‌لوله‌گوارش

لوله‌گوارش یک لوله‌عضلانی طولانی است که‌با اپیتلیوم پوشانده‌شده‌و مخصوص هضم و جذب غذا و آب است. لوله‌گوارش دارای چهار لایه‌متحدالمرکز است که‌از داخل به‌بیرون عبارتند از:

  • لایه‌مخاطی
  • لایه‌زیر مخاطی
  • لایه‌مخاط خارجی (Muscularis Externa)
  • لایه‌سروزی یا صفاقی (Adventitia or Serosa)

دیواره‌لوله‌گوارش 

حرکات لوله‌گوارش

حرکت دیواره‌اندام می‌تواند مواد غذایی و مایعات را پیش برده‌و محتویات داخل هر اندام را مخلوط کند. حرکت معمولی مری، معده‌و روده‌را پریستالتیس می‌نامند که‌مانند یک موج اقیانوس است. اولین حرکت عمده‌عضلانی هنگام بلعیدن غذا یا مایعات اتفاق می‌افتد. 

غدد لوله‌گوارش

غدد معده‌سه‌نوع پیلورک، قلبی و فوندوس یا غدد اکسیژنی هستند که‌شکل لوله‌ای دارند و از یک غشای پایه‌ظریف تشکیل شده‌اند که‌از سلول های اندوتلیال شفاف مسطح و پوشانده‌شده‌توسط اپیتلیوم ساخته‌شده‌است.

غدد پلوریک در قسمت پلور معده‌است و از دو یا سه‌لوله‌بسته‌کوتاه‌تشکیل شده‌اند .غدد کاردیاک نزدیک به‌روزنه‌های قلبی قرار دارند و دو نوع هستند،غدد لوله‌ای ساده‌که‌شبیه‌قسمت انتهایی پلور معده‌با مجاری کوتاه‌هستند، غدد راسموز مرکب شبیه‌غدد اثنی عشر هستند.

غدد فوندوس لوله‌های ساده‌ای هستند که‌دو یا چند عدد از آن ها به‌یک مجرا باز می‌شوند و در بدن و فوندوس معده‌یافت می‌شوند. 

غدد عدسی یا لنتیکولار که‌تا حدی شبیه‌گره‌های منفرد روده‌هستند و به‌آن ها غدد عدسی معده‌گفته‌می‌شود.

فلور میکروبی روده‌چیست؟

انواع مختلفی از باکتری ها در روده‌بزرگ وجود دارند که‌می‌توانند با مولکول هایی مقابله‌کنند که‌بدن انسان نمی تواند آن ها را تجزیه‌کند. این باکتری ها تولید گازها در رابط میزبان-پاتوژن، درون روده‌را تشکیل می‌دهند. باکتری های روده‌از رشد بیش از حد باکتری های مضر در روده‌جلوگیری می‌کنند. این دو نوع باکتری ( باکتری مضر و باکتری مفید ) برای تأمین فضا و غذا رقابت دارند و در روده‌نسبت 80 تا 85 درصد مفید به‌15 تا 20 درصد از باکتری های بیماری زا وجود دارد.

فلور میکروبی روده‌

فرآیندهای دستگاه‌گوارش

فرآیند های دستگاه‌گوارش انسان از دهان گرفته‌تا روده‌بزرگ و مقعد، عبارتند از:

بلع

در فرآیند بلع توده‌غذا با آنزیم های حفره‌دهانی و بزاق آمیخته‌شده‌و به‌کمک چسبیدن زبان به‌کام وارد حلق می‌شود و به‌کمک مکانیسمی دقیق از آنجا به‌مری وارد می‌شود. حلق درگاهی دارای چهار بخش است . حنجره‌یکی از آن ها است که‌زمان  بلع برای جلوگیری از وردود غذا با دریچه‌ای به‌نام اپی گلوت بسته‌می‌شود. مسیر حلق به‌بینی با بالا آمدن زبان کوچک مسدود می‌شود.

انقباضات

هضم مکانیکی غذا توسط انقباضات لوله‌های دستگاه‌گوارش صورت می‌گیرد ، این انقباضات توده‌غذایی را به‌جلو پیش می‌برند. در کل دو نوع انقباض انقباضات موضعی و انقباضات گوارشی">گوارشی یا پریستالیسی در لوله‌های گوارش اتفاق می‌افتد.

انقباضات شدید لوله‌های دستگاه‌گوارش منجر به‌تخلیه‌توده‌غذایی از یک اندام گوارشی">گوارشی به‌اندام دیگر شده‌اما انقباضات آهسته‌سبب مخلوط کردن توده‌غذایی با شیره‌های گوارشی">گوارشی می‌شود.

ترشحات

غدد درون ریز و برون ریزاندام های گوارشی">گوارشی آنزیم ها و اسیدهایی را جهت هضم و گوارش شیمیایی مواد غذایی به‌درون فضای گوارشی">گوارشی ترشح می‌کنند. ترشحات غدد بزاقی اولین ترشحات دستگاه‌گوارش هستند. سلول های معده‌مخاط و اسید معده‌را ترشح می‌کنند و غذا را تبدیل به‌یک توده‌تقریبا گوارش یافته‌به‌نام کیموس می‌کنند، سپس مانند کبد، پانکراس و کیسه‌صفرا ترشحاتی را به‌روده‌کوچک می‌ریزند که‌بیشتر در تجزیه‌و جذب مواد مغذی از کیموس نقش دارند. سلولهایی که‌در سراسر دیواره‌دورنی دستگاه‌گوارش وجود دارند نیز برای عبور راحت توده‌غذا مخاطی را ترشح می‌کنند. این کار علاوه‌بر عبور راحت غذا سبب می‌شود دیواره‌لوله‌گوارش در هنگام عبور غذا آسیب نبیند.

 ترشحات غدد بزاقی

هضم

از هنگام ورود غذا به‌دهان عمل هضم آغاز می‌شود و آنزیم های موجود در بزاق مانند آمیلاز کربوهیدرات های غذا را به‌قندهای ساده‌تر تبدیل می‌کنند اما هضم اصلی غذا در معده‌که‌اکثر آنزیم های گوارشی وجود دارند، صورت می‌گیرد.

آنزیم های مختلف هر کدام وظیفه‌هضم و تجزیه‌مواد مختلف غذایی را بر عهده‌دارند. پروتئازها تجزیه‌پروتئین ها، لیپازها تجزیه‌چربی ها و آمیلازها هضم کربوهیدرات ها را بر عهده‌دارند. فرایند هضم در روده‌کوچک ادامه‌یافته‌و هر کدام از ترکیبات برای جذب آسان تر به‌اجزای ساده‌تری تبدیل می‌شوند مثلا کربوهیدرات به‌گلوکوز، پروتئین ها به‌اسیدهای آمینه‌و لیپیدها به‌اسید چرب و گلیسرول تجزیه‌می‌شوند. 

جذب

سلول های اپی تلیال و پرزهای سطحی روده‌کوچک سبب هضم مواد غذایی و تبدیل آن ها به‌مواد کوچک تر و ساده‌تر می‌شوند. مواد تجزیه‌شده‌و آماده‌جذب از سطح سلول های روده‌وارد خون یا سایر بخش های بدن می‌شوند. 

در تمام طول روده‌کوچک جذب آب و لیپیدها صورت می‌گیرد و در ناحیه‌تهی روده‌از روده‌کوچک جذب پروتئین ها و کربوهیدرات ها صورت می‌گیرد. در قسمت انتهای درازروده‌نمک های صفراوی و ویتامین B12 جذب می‌شوند. سپس در انتهای روده‌کوچک توده‌مواد غیر قابل جذب مانند سلولوز یا فیبرهای گیاهی، آب و میلیون ها باکتری به‌روده‌بزرگ منتقل می‌شوند. 

دفع

دفع مواد غیر قابل هضم از لوله‌های گوارشی آخرین مرحله‌چرخه‌گوارشی است. در مطالب قبلی بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان کامل خواندید که‌مواد دفعی توسط انقباضات گوارشی و مخاط روده‌در طول روده‌بزرگ به‌سمت رکتوم یا راست روده‌هدایت می‌شوند و طی انقباض و انبساط ماهیچه‌ها و دریچه‌ها در ناحیه‌مخرج مواد دفعی خارج می‌شوند.

دستشویی رفتن

سوالات رایج دستگاه‌سیستم گوارش

برای غذای گوارش شده‌چه‌اتفاقی می‌افتد؟ 

روده‌کوچک اکثر مواد مغذی از غذا را جذب می‌کند و آن به‌قسمت های دیگر بدن برای استفاده‌و یا ذخیره‌می‌فرستد . قسمت های خاصی هستند که‌به‌جذب مواد مغذی کمک می‌کنند و آن را وارد خون می‌کنند. خون، قند ساده، آمینو اسید، گلیسرول و بعضی از ویتامین ها و نمک ها را از کبد با خودش حمل می‌کند. کبد این مواد را ذخیره‌می‌کند و مواد مغذی را به‌انتهای بدن قسمت های دیگر بدن در صورت نیاز تحویل می‌دهد.

غدد لنفاوی شبکه‌ای از رگ ها هستند که‌سلول های خونی سفید و مایعی به‌نام لنف را در طول بدن حمل می‌کند تا با عفونت مبارزه‌کند و اسید چرب و ویتامین را جذب کند. بعداً از قند، آمینو اسید، اسید چرب و گلیسرول برای ساخت مواد مورد نیاز برای تولید انرژی، رشد و ترمیم سلول ها استفاده‌می‌کند. 

زمان هضم و جذب غذا در لوله‌گوارش چقدر است؟

فاکتورهای مختلفی از جمله‌سن، نژاد و جنسیت بر مدت زمان حمل و نقل مواد غذایی از طریق لوله‌گوارش اثرگذارند. به‌طور کلی حدود 2/5 تا 3 ساعت طول می‌کشد تا 50 درصد از محتویات از معده‌عبور کنند ، تخلیه‌کامل معده‌حدود 5 ساعت حد طول می‌کشد. غذاها با سرعت متفاوتی از معده‌عبور می‌کنند، میزان هضم غذا به‌غذای مصرفی نیز بستگی دارد.

بدن ما چگونه‌فرایند گوارشی را کنترل می‌کند؟ 

هورمون ها و عصب ها به‌کمک یکدیگر به‌کنترل فرایند گوارشی کمک می‌کنند. جریان سیگنال های موجود در معده‌و روده‌نیز که‌به‌مغز ارسال می‌شوند ؛ در بهبود این فرایند موثر هستند. 

هورمون ها

سلول هایی در معده‌و روده‌کوچک هستند که‌هورمون هایی را ایجاد کرده‌و آزاد می‌کند تا فعالیت سیستم گوارش را بهبود ببخشند. این هورمون ها به‌بدن کمک می‌کنند و سیگنال هایی را به‌مغز برای گرسنگی و سیری ارسال می‌کنند. لوزالمعده‌نیز هورمون های مهم را برای گوارش تولید می‌کند. 

عصب ها

عصب ها به‌سیستم عصبی مرکزی وصل می‌شوند که‌شامل نخاع و مغز است تا سیستم گوارش بتواند اقدامات خود را بهتر انجام دهد. مثلاً زمانی که‌غذایی را می‌بینید یا آن را بو می‌کشید، مغز شما سیگنال تولید بزاق را در داخل دهان ارسال می‌کند تا برای غذا خوردن آماده‌باشید. این عصب ها همچنین در دیواره‌معده‌و روده‌وجود دارند.

بیشتر بخوانید

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

هضم گوشت قرمز با خوردن سبزی

نمک، عامل فشار خون بالا

نمک، عامل فشار خون بالا

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

8 غذای آلوده ای که زیاد مصرف می کنیم

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

افرادی که رایحه درمانی برایشان واجب است

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

10 چیز که انگشتان پایتان آرزو دارند بدانید

سالم ترین روش دم کردن چای

سالم ترین روش دم کردن چای

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

تفاوت اصلی درد کمر با درد کلیه چیست؟

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

خاصیت ضد سرطانی هسته انگور

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

رابطه شروع میگرن با رعد و برق

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید

خون و هر آنچه نیاز است در مورد آن بدانید
مشاهده

مطالب بیشتر در تازه های سلامت

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

بارداری بدون داشتن تخمدان!!

کشف دو گروه خونی جدید

کشف دو گروه خونی جدید

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

رازهای کوتاه ولی بزرگ برای طول عمر و زندگی شاد

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

فواید جالب و خواص جالب تر الماس

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

لنز چشم و صدمات و عوارضی که به قرنیه می زند

8 مواد غذایی برتر جهان

8 مواد غذایی برتر جهان

ویتامینی که باعث سکته می شود

ویتامینی که باعث سکته می شود

6 نکته در مورد سردرد

6 نکته در مورد سردرد

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

به راحتی از شر آبریزش بینی خلاص شوید

5 درس از سلامت در سال 2012

5 درس از سلامت در سال 2012

مطالب مرتبط

این تنها راه داشتن دستگاه گوارش سالم است

این تنها راه داشتن دستگاه گوارش سالم است

علت حساسیت سیستم گوارشی به شیرینی

علت حساسیت سیستم گوارشی به شیرینی

بیماران گوارشی برای درمان بخوانند ؛ از تغذیه تا طب سنتی

بیماران گوارشی برای درمان بخوانند ؛ از تغذیه تا طب سنتی

بیماران گوارشی ، عید چی بخورن و چی نخورن؟

بیماران گوارشی ، عید چی بخورن و چی نخورن؟

دلایل بروز مشکلات گوارشی در ورزشکاران چیست؟

دلایل بروز مشکلات گوارشی در ورزشکاران چیست؟

7 مشکل گوارشی که نباید نادیده گرفت

7 مشکل گوارشی که نباید نادیده گرفت

آیا پرخوری باعث ترکیدن معده می شود؟!

آیا پرخوری باعث ترکیدن معده می شود؟!

چرا میگن موقع خوردن غذا صحبت نکنید ؟

چرا میگن موقع خوردن غذا صحبت نکنید ؟

آیورودا روشی هندی برای درمان و زیبایی + قوانین

آیورودا روشی هندی برای درمان و زیبایی + قوانین

مشکلات شایع گوارشی در ماه مبارک رمضان

مشکلات شایع گوارشی در ماه مبارک رمضان

ایستاده غذا نخورید

ایستاده غذا نخورید

افزایش بیماری های گوارشی با شنا در دریا

افزایش بیماری های گوارشی با شنا در دریا

برای لاغری غذا خوردن به حالت ایستاده بهتر است یا نشسته؟

برای لاغری غذا خوردن به حالت ایستاده بهتر است یا نشسته؟

نشسته روی زمین غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

نشسته روی زمین غذا خوردن چه فوایدی دارد؟

اشتباهی خطرناک بعد خوردن سحری

اشتباهی خطرناک بعد خوردن سحری

ترفندهایی برای جلوگیری از پرخوری کردن

ترفندهایی برای جلوگیری از پرخوری کردن

مشکل چیه که غذام هضم نمیشه ؟

مشکل چیه که غذام هضم نمیشه ؟

خیار و گوجه فرنگی را با هم مصرف نکنید

خیار و گوجه فرنگی را با هم مصرف نکنید

دختر 22 ساله ای که 1000 روز غذا نخورده! + عکس

دختر 22 ساله ای که 1000 روز غذا نخورده! + عکس

اگر بلافاصله بعد خوردن غذا بخوابید ...

اگر بلافاصله بعد خوردن غذا بخوابید ...