بیشتر بخوانید

بهترین دعا هنگام وضو گرفتن

بهترین دعا هنگام وضو گرفتن

آموزش خواندن نمازهای واجب با جزئیات مهم

آموزش خواندن نمازهای واجب با جزئیات مهم

استفاده از انگشتر طلا سفید برای مردان اشکال دارد ؟

استفاده از انگشتر طلا سفید برای مردان اشکال دارد ؟

حکم شرعی ترمیم بکارت از نظر مراجع تقلید و قانون

حکم شرعی ترمیم بکارت از نظر مراجع تقلید و قانون

آیا اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره ضروری است؟

آیا اجازه پدر برای ازدواج دختر باکره ضروری است؟

حکم شرعی پختن و یا سرخ کردن کشمش و مویز در غذا

حکم شرعی پختن و یا سرخ کردن کشمش و مویز در غذا

قبله در فضا به کدام جهت است؟

قبله در فضا به کدام جهت است؟

ثواب و گناهها در اعمال رابطه زناشویی

ثواب و گناهها در اعمال رابطه زناشویی

در کدام موارد سجده سهو را باید به جای آورد؟

در کدام موارد سجده سهو را باید به جای آورد؟

حکم نماز خواندن در اتوبوس، هواپیما و قطار

حکم نماز خواندن در اتوبوس، هواپیما و قطار
اعمال سفارش شده ی ماه مبارک رمضان
ماه مبارک رمضان یکی از بهترین ماه ها برای نزدیک شدن به خدا و عبادت است و برای این نزدیکی می توان اعمال مشترک و اعمال اختصاصی را انجام داد.

اعمال ماه‌مبارک رمضان در مفاتیج الجناح

ماه‌مبارک رمضان که‌به‌ماه‌نزول قرآن و برکات آسمانی مشهور است و یکی از بهترین ماه‌ها برای ارتباط با خداوند می‌باشد “اعمال ماه‌رمضان” در دو بخش اعمال مشترک ماه‌مبارک رمضان و اعمال اختصاصی روزها و شب های این ماه‌پرفضیلت بخش بندی می‌شود که‌در ادامه‌به‌آنها اشاره‌ای خواهیم داشت. 

اعمال مشترک ماه‌رمضان چهار گونه‌است 

بهترین اعمال در ایام مبارک رمضان تلا وت قرآن است. با وجود اینکه‌خواندن قرآن در همه‌اوقات ثواب دارد اما ماه‌رمضان، بهار قرآن است و ثواب خواندن یک آیه‌از آن برابر است با ثواب تلاوت کل قرآن در سایر ماه‌های سال.

ماه‌رمضان

اعمالی است که‌در هر شب و روز این ماه‌به‌جا آورده‌می‌شود:

*سید بن طاوس از حضرت امام جعفر صادق و امام موسی کاظم ـ علیهم السلام ـ روایت کرده‌که‌فرمودند:پس از هر نماز در ماه‌رمضان دعای ذیل را بخوانید: 

اَللّـهُمَّ ارْزُقْنی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرامِ فِی عامی هذا وَفی کُلِّ عامٍ ما اَبْقَیْتَنی فی یُسْرٍ مِنْکَ وَعافِیَةٍ، وَسَعَةِ رِزْقٍ، وَلا تُخْلِنی مِنْ تِلْکَ الْمواقِفِ الْکَریمَةِ، وَالْمَشاهِدِ الشَّریفَةِ، وَزِیارَةِ قَبْرِ نَبِیِّکَ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَآلِهِ، وَفی جَمیعِ حَوائِجِ الدُّنْیا وَالاَْخِرَةِ فَکُنْ لی، اَللّـهُمَّ اِنّی اَساَلُکَ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ مِنَ الاََمْرِ الَْمحْتُومِ فی لَیْلَةِ الْقَدْرِ، مِنَ الْقَضاءِ الَّذی لا یُرَدُّ وَلا یُبَدَّلُ، اَنْ تَکْتُبَنی مِنْ حُجّاجِ بَیْتِکَ الْحَرامِ، الْمَبْرُورِ حَجُّهُمْ، الْمَشْکُورِ سَعْیُهُمْ، الْمَغْفُورِ ذُنُوبُهُمْ، الْمُکَفَّرِ عَنْهُمْ سَیِّئاتُهُمْ، واجْعَلْ فیـما تَقْضی وَتُقَدِّرُ، اَنْ تُطیلَ عُمْری، وَتُوَسِّعَ عَلَیَّ رِزْقی، وَتُؤدِّی عَنّی اَمانَتی وَدَیْنی آمینَ رَبَّ الْعالَمین. 

خدایا! در این سال و هر سال، تا زمانی که‌عمرم باقی است و در آسایش و گشایش روزی به‌سر می‌برم، زیارت خانه‌ات ـ بیت الحرام ـ را نصیبم گردان. و مرا از درک موقف های گرامی و دیدن مکان های شریف و زیارت قبر پیغمبرت ـ که‌درودت بر او و آلش باد ـ محروم مکن. 

و در برآوردن جمیع احتیاجات دنیا و آخرتم یاریام کن. ای خدا! از تو درخواست می‌کنم هر آنچه‌از قضا و قَدَرت را که‌در شب قدر حتمی قرار دادی و دیگر برگشت و تغییری نمی پذیرد، مرا از حجاج بیت الحرامت قرار دهی. حاجیانی که‌حجشان پسندیده، سعیشان پذیرفته، گناهانشان آمرزیده‌و اعمال بدشان بخشیده‌شده‌است. و عمر طولانی در راه‌بندگی ات و روزیام را فراوان قرار ده‌و امانت ها و قرضم را ادا فرما. 

هم چنین بعد از نمازها این دعا خوانده‌شود:

یا عَلِیُّ یا عَظیمُ، یا غَفُورُ یا رَحیمُ، اَنْتَ الرَّبُّ الْعَظیمُ الَّذی لَیْسَ کَمِثْلِهِ شَیءٌ وَهُوَ السَّمیعُ الْبَصیرُ، وَهذا شَهْرٌ عَظَّمْتَهُ وَکَرَّمْتَهْ، وَشَرَّفْتَهُ وَفَضَّلْتَهُ عَلَی الشُّهُورِ، وَهُوَ الشَّهْرُ الَّذی فَرَضْتَ صِیامَهُ عَلَیَّ، وَهُوَ شَهْرُ رَمَضانَ، الَّذی اَنْزَلْتَ فیهِ الْقُرْآنَ، هُدیً لِلنّاسِ وَبَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَالْفُرْقانَ، وَجَعَلْتَ فیهِ لَیْلَةَ الْقَدْرِ، وَجَعَلْتَها خَیْراً مِنْ اَلْفِ شَهْرٍ، فَیا ذَا الْمَنِّ وَلا یُمَنُّ عَلَیْکَ، مُنَّ عَلَیَّ بِفَکاکِ رَقَبَتی مِنَ النّارِ فیمَنْ تَمُنَّ عَلَیْهِ، وَاَدْخِلْنِی الْجَنَّةَ بِرَحْمَتِکَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ .

 ای خدای بلند مقام, ای بزرگوار, ای آمرزنده,ای مهربان! تویی خدای بزرگ که‌هیچ مانندی ندارد و به‌گفتار و کردار خلق شنوا و بینا است. و این ماهی که‌مقامش را بلند گردانیدی و بر دیگر ماه‌ها کرامت و شرافت بخشیدی, و روزه‌اش را بر من واجب گردانیدی, ماه‌رمضان است. 

ماهی که‌در آن قرآن را برای راهنمایی مردم و نشان دادن راه‌هدایت و جدا نمودن حق از باطل فرو فرستادی و شب قدر را در این ماه‌مقرر داشتی و نیز آن شب را بر هزار ماه‌برتری دادی; پس ای خدای صاحب منت که‌هیچ کس بر تو منت ندارد, در میان آن همه‌بندگانت که‌منت گزارده‌ای بر من منت گزار و از آتش دوزخ نجات بخش و به‌بهشت همیشگی داخل گردان! به‌حق رحمت بی پایانت ای مهربان ترین مهربانان. 

شیخ کفعمی در مصباح و بلدالامین و شیخ شهید در مجموعه‌از حضرت رسول (صلی الله‌علیه‌و آله) نقل کرده‌اند که‌آن حضرت فرمود:هر که‌این دعا را در ماه‌رمضان بعد از هر نماز واجبی بخواند، حق تعالی گناهان او را تا روز قیامت بیامرزد، و دعا این است: 

اَللّـهُمَّ اَدْخِلْ عَلی اَهْلِ الْقُبُورِ السُّرُورَ اَللّـهُمَّ اَغْنِ کُلَّ فَقیرٍ، اَللّـهُمَّ اَشْبِعْ کُلَّ جائِعٍ، اَللّـهُمَّ اکْسُ کُلَّ عُرْیانٍ، اَللّـهُمَّ اقْضِ دَیْنَ کُلِّ مَدینٍ، اَللّـهُمَّ فَرِّجْ عَنْ کُلِّ مَکْرُوبٍ، اَللّـهُمَّ رُدَّ کُلَّ غَریبٍ، اَللّـهُمَّ فُکَّ کُلَّ اَسیرٍ، اَللّـهُمَّ اَصْلِحْ کُلَّ فاسِدٍ مِنْ اُمُورِ الْمُسْلِمینَ، اَللّـهُمَّ اشْفِ کُلَّ مَریضٍ، اللّهُمَّ سُدَّ فَقْرَنا بِغِناکَ، اَللّـهُمَّ غَیِّر سُوءَ حالِنا بِحُسْنِ حالِکَ، اَللّـهُمَّ اقْضِ عَنَّا الدَّیْنَ وَاَغْنِنا مِنَ الْفَقْرِ، اِنَّکَ عَلی کُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ .

ای خدا تو بر اهل قبرها نشاط و شادمانی عطا کن؛ فقیران را بی نیاز گردان؛ خدایا گرسنگان را سیر گردان؛ برهنگان را لباس بپوشان؛ خدا بدهی برهکاران را ادا فرما؛ سوگواران را دل شاد ساز؛ خدایا هر غریبی را به‌وطن باز رسان؛ هر اسیری را آزادی بخش؛ خدایا فسادگران در کار مسلمانان را اصلاح فرما؛ بیماران را شفا عنایت کن؛ ای خدا به‌غنای خود جلو فقر ما را ببند؛ بدی های ما را به‌خوبی صفات خودت تغییر ده؛ خدایا دیَن ما را ادا فرما و ناداری ما را به‌دارایی و بی نیازی بدل گردان که‌تو بر هر چیز توانایی.

اعمال ماه‌رمضان

دعا و استغفار 

ماه‌رمضان ماه‌دعا و استغفار است. از امام زین العابدین(ع)روایت شده‌است که‌در ماه‌رمضان جز به‌دعا و تسبیح و استغفار و تکبیر لب نمی گشود چرا که‌پیامبر(ص) فرمودند:دعای روزه‌دار رد نمی شود. 

خواندن ادعیه‌مخصوص ماه‌مبارک رمضان 

1- از ابن عبّاس روایت کرده‌اند که‌حضرت رسول صلّی الله‌علیه‌و آله‌فضیلت بسیار از برای روزه‌هر روز ماه‌مبارک رمضان بیان فرمود و از برای هر روز دعای مخصوصی با فضیلت و ثواب بسیار از برای آن دعا ذکر کرده‌اند. 

2- خواند هر روز این دعا :اللَّهُمَّ هَذَا شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِی أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرْآنَ هُدیً لِلنَّاسِ وَ بَیِّناتٍ مِنَ الْهُدی وَ الْفُرْقانِ وَ هَذَا شَهْرُ الصِّیَامِ ... . 

3- هر که‌این دعا را در هر روز ماه‌رمضان بخواند حق تعالی گناهان چهل ساله‌او را بیامرزد :اللَّهُمَّ رَبَّ شَهْرِ رَمَضَانَ الَّذِی أَنْزَلْتَ فِیهِ الْقُرآنَ وَ افْتَرَضْتَ عَلَی عِبَادِکَ فِیهِ الصِّیَامَ ارْزُقْنِی حَجَّ بَیْتِکَ الْحَرَامِ فِی هَذَا الْعَامِ وَ فِی کُلِّ عَامٍ وَ اغْفِرْ لِیَ الذُّنُوبَ الْعِظَامَ فَإِنَّهُ لَا یَغْفِرُهَا غَیْرُکَ یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَام 

غسل کردن 

غسل کردن در ماه‌مبارک رمضان ثواب بسیار دارد. 

کارهایی که‌در شب های ماه‌رمضان باید به‌جا آورد؛ و آن چند چیز است

1- افطار مستحب است بعد از نماز, صورت گیرد; مگر آن که‌ضعف بر او غلبه‌کرده‌باشد یا جمعی منتظر باشند.

2- با مواد غذایی پاکیزه‌و حلال و به‌دور از شبهات افطار نماید بهتر آن است که‌با خرمای حلال افطار کند تا ثواب نمازش چهارصد برابر گردد. اگر با خرما، آب، رطب، شیر، حلوا ، نبات و با آب گرم، و یا هر کدام از این ها افطار کند، نیز خوب است.

3- هنگام افطار دعاهای وارده‌در این باره‌را بخواند؛ از جمله‌آن که‌بگوید:

اللهم لک صمت و علی رزقک افطرت و علیک توکلت(خدایا برای تو روزه‌گرفتم و با روزی تو افطار می‌کنم و بر تو توکل دارم.

تا خدا ثواب هر کسی را که‌در این روز روزه‌داشته‌است، به‌او عطا کند، و اگر دعای اللهم رب النور العظیم را که‌سید و کفعمی روایت کرده‌اند بخواند، فضیلت بسیار یابد.

روایت شده‌است که‌حضرت امیر المومنین علی (علیه‌السلام) هر گاه‌می‌خواست افطار کند می‌فرمود :

بسم الله; اللهم لک صمنا و علی رزقک افطرنا, فتقبل منا انک السمیع العلیم.

به‌نام خدا، خدایا برای تو روزه‌گرفتیم و به‌روزی تو افطار کردیم؛ پس از ما قبول کن، زیرا که‌تو شنوای دانایی.

دعای ماه‌رمضان

4- هنگام لقمه‌اول بگوید:

بسم الله‌الرحمن الرحیم; یا واسع المغفرة اغفر لی

به‌نام خداوند بخشاینده‌مهربان؛ ای که‌آمرزش باو گسترده‌است, بیامرز مرا. تا خدا او را بیامرزد.

و در روایت آمده‌است که‌در آخر هر روز از روزهای ماه‌رمضان، خدا هزاران هزار نفر را از آتش جهنم آزاد می‌کند؛ پس از حق تعالی بخواه‌که‌تو را یکی از آن ها قرار دهد.

5-در وقت افطار سوره‌قدر بخواند.

6- در وقت افطار صدقه‌بدهد و سپس روزه‌داران را افطار دهد؛ اگر چه‌به‌چند دانه‌خرما یا شربتی آب باشد. و از حضرت رسول (صلی الله‌علیه‌و آله) روایت شده‌کسی که‌روزه‌داری را افطار دهد, مثل اجر آن روزه‌دار برای وی خواهد بود; بدون آن که‌چیزی از آن کم شود. و نیز از آن او خواهد بود ثواب کار نیکویی که‌به‌جا آورد. همچنین فرمود:مومنی که‌لقمه‌ای را در ماه‌رمضان به‌مومنی بدهد، حق تعالی برای او اجر کسی را می‌نویسد که‌سی بندهء مومن آزاد کرده‌باشد و نیز از آن او است نزد حق تعالی یک دعای پذیرفته‌شده.

7- در هر شب خواندن هزار مرتبه‌انا انزلناه‌آمده‌است.

ماه‌رمضان در وقت افطار سوره‌قدر بخواند

8- اگر ممکن باشد در هر شب صد مرتبه‌سوره‌حم دخان را بخواند.

9- در هر شب از ماه‌رمضان دعای افتتاح بخواند.

10- در روایت آمده‌که‌هر کس در هر شب از ماه‌رمضان سوره‌انا فتحنا را در نماز مستحبی بخواند آن سال حفاظت می‌گردد. و از اعمالی که‌مستحب است در شب های ماه‌رمضان به‌جا آورده‌شود، خواندن هزار رکعت نماز در سرتاسر این ماه‌است.

و این مطلب را عالمان بزرگ و فقیهان وارسته‌در کتاب های خود اشاره‌کرده‌و نوشته‌اند.

کارهای مربوط به‌سحرهای ماه‌مبارک رمضان است. و آن چند کار است:

1- خوردن سحری:

سحری را ترک نکند, اگر چه‌با یک دانه‌خرمای یا یک لیوان آب باشد. و بهترین سحری ها، سویق یعنی قاووت و خرما است. در روایات آمده‌است که‌حق تعالی و ملائکه‌صلوات می‌فرستند بر کسانی که‌در سحرها استغفار می‌کنند، و سحری می‌خورند.

2- سوره‌انا انزلناه‌:

در وقت سحرها بخواند، که‌هر کس این سوره‌را در وقت افطار کردن و سحر بخواند گویی ثواب کسی را دارد که‌در راه‌خدا در خون خود بغلتد. 

3- خواندن نماز :

خواندن نماز شب و نافله، دعا و استغفار و… از دیگر اعمال سحر است.

اعمال سحر ماه‌رمضان

4- بخواند دعای شریفی را که‌از حضرت امام رضا (علیه‌السلام) نقل شده‌که‌فرموده‌اند:

این دعایی است که‌حضرت امام محمد باقر(علیه‌السلام) در سحرهای ماه‌رمضان (دعای سحر) می‌خواندند. 

اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ مِنْ بَهَائِکَ بِأَبْهَاهُ وَ کُلُّ بَهَائِکَ بَهِیٌّ ... یَا اللَّهُ ؛ پس هر حاجت که‌داری از خدا بطلب که‌البتّه‌برآورده‌است. 

5- خواندن دعای ابو حمزه‌ثمالی :

روایت شده‌از ابو حمزه‌ثمالی که:

حضرت امام زین العابدین علیه‌السّلام در ماه‌رمضان بیشتر شب را نماز میخواندند و چون سحر می‌شد این دعا می‌خواند :إِلَهِی لَا تُؤَدِّبْنِی بِعُقُوبَتِکَ وَ لَا تَمْکُرْ بِی فِی حِیلَتِکَ ... 

امام صادق علیه‌السّلام فرمودند :

که‌هر گاه‌روزه‌داری، می‌باید که‌گوش و چشم و مو و پوست و جمیع اعضای تو روزه‌دارد یعنی از محرّمات بلکه‌از مکروهات. روزه‌تنها همین نخوردن و نیاشامیدن نیست بلکه‌باید در روزِ روزه، زبان خود را از دروغ نگاه‌دارید و دیده‌های خود را از حرام بپوشانید و با یکدیگر نزاع مکنید و حسد مبرید و غیبت مکنید و مجادله‌مکنید و سوگند دروغ یا حتی راست مخورید، دشنام مدهید، ستم مکنید و بی خردی مکنید. همچنین از یاد خدا و نماز غافل نشوید.

حضرت امیر المؤمنین علیه‌السّلام فرمودند :

چه‌بسیار روزه‌داری که‌او را از روزه‌بهره‌ای نیست به‌غیر از تشنگی و گرسنگی و چه‌بسیار عبادت کننده‌ای که‌او را بهره‌ای نیست از عبادت به‌غیر تعب. ای خوشا خواب زیرکان که‌بهتر از بیداری و عبادت احمقان است و خوشا افطار کردن زیرکان که‌بهتر از روزه‌داشتن بی خردان است.

بیشتر بخوانید

خوابیدن روزه دار در طول روز گناه است؟!

خوابیدن روزه دار در طول روز گناه است؟!

احکام پرسوال جنسی و زناشویی

احکام پرسوال جنسی و زناشویی

حکم آماده کردن غذای برای فرد روزه خوار

حکم آماده کردن غذای برای فرد روزه خوار

نگاه کردن به نامحرم چه حکمی دارد؟

نگاه کردن به نامحرم چه حکمی دارد؟

دادن چه نوع هدیه ای حرام می باشد؟

دادن چه نوع هدیه ای حرام می باشد؟

احکام شرعی رهن خانه از نظر مراجع تقلید

احکام شرعی رهن خانه از نظر مراجع تقلید

احکام مهم نزدیکی در دوران قاعدگی

احکام مهم نزدیکی در دوران قاعدگی

فاصله زن و مرد در نماز فرادا و جماعت

فاصله زن و مرد در نماز فرادا و جماعت

ثواب و شرایط قربانی کردن در عید قربان

ثواب و شرایط قربانی کردن در عید قربان

حکم لطمه زنی و برهنه شدن در عزاداری حسینی

حکم لطمه زنی و برهنه شدن در عزاداری حسینی
مشاهده

مطالب بیشتر در احکام

عقد و عروسی درماه محرم حرام است یا نه؟

عقد و عروسی درماه محرم حرام است یا نه؟

نظر مراجع تقلید در مورد کاشت مژه و ناخن

نظر مراجع تقلید در مورد کاشت مژه و ناخن

حکم آرایش زنان در اسلام چه می باشد؟

حکم آرایش زنان در اسلام چه می باشد؟

شرایط عده زن بعد طلاق و فوت همسرش

شرایط عده زن بعد طلاق و فوت همسرش

احادیث تکان دهنده در مورد عاقبت شکستن دل

احادیث تکان دهنده در مورد عاقبت شکستن دل

تفاوت دیه زن و مرد از نگاه اسلام

تفاوت دیه زن و مرد از نگاه اسلام

قرض دادن در اسلام چه حکمی دارد؟

قرض دادن در اسلام چه حکمی دارد؟

صیغه قبل از عقد صحیح است یا غلط؟

صیغه قبل از عقد صحیح است یا غلط؟

اعمال سفارش شده ی ماه مبارک رمضان

اعمال سفارش شده ی ماه مبارک رمضان

شرایط صحیح نیت روزه واجب ، قضا و مستحبی

شرایط صحیح نیت روزه واجب ، قضا و مستحبی

مطالب مرتبط

پیشنهاد متخصص تغذیه برای لاغری در ماه رمضان

پیشنهاد متخصص تغذیه برای لاغری در ماه رمضان

آداب و رسوم قدیمی و نذرهای جالب در ماه رمضان

آداب و رسوم قدیمی و نذرهای جالب در ماه رمضان

ماه رمضان در ترکیه چگونه است؟

ماه رمضان در ترکیه چگونه است؟

بهترین مقصد گردشگری مناسب ماه رمضان

بهترین مقصد گردشگری مناسب ماه رمضان

برنامه مطالعه و تغذیه کنکوری در رمضان

برنامه مطالعه و تغذیه کنکوری در رمضان

غذاهای ممنوعه در افطار و سحر

غذاهای ممنوعه در افطار و سحر

منوی افطاری کشور های مختلف جهان

منوی افطاری کشور های مختلف جهان

پیشنهاد طب سنتی به روزه داران

پیشنهاد طب سنتی به روزه داران

بهترین اعمال مستحبی ماه رمضان و فضیلت آنها

بهترین اعمال مستحبی ماه رمضان و فضیلت آنها

دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان

دعای روز چهارم ماه مبارک رمضان

اعمال و فرائض شب آخر ماه رمضان

اعمال و فرائض شب آخر ماه رمضان

احکام روابط زناشویی در ماه مبارک رمضان

احکام روابط زناشویی در ماه مبارک رمضان

آداب و پاداش بدرقه ماه مبارک رمضان

آداب و پاداش بدرقه ماه مبارک رمضان

آداب و رسوم ایرانی ها در ماه رمضان

آداب و رسوم ایرانی ها در ماه رمضان

پیام تبریک پیشاپیش ماه رمضان

پیام تبریک پیشاپیش ماه رمضان

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

دعای روز دوم ماه مبارک رمضان

اصول تغذیه ای در سحر و افطار ماه رمضان

اصول تغذیه ای در سحر و افطار ماه رمضان

سفارش ابن سینا برای رفع تشنگی رمضان

سفارش ابن سینا برای رفع تشنگی رمضان

آداب و رسوم ایرانی ها در ماه رمضان

آداب و رسوم ایرانی ها در ماه رمضان

راهنمای مصرف دارو در ماه رمضان

راهنمای مصرف دارو در ماه رمضان