بیشتر بخوانید

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

از علت و علائم تا راه های درمان “پوکی استخوان”

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

نازایی و تمام راههای تشخیص و درمان آن

گزگز دست و پا علامتی است از ...

گزگز دست و پا علامتی است از ...

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

علائم ، نشانه و انواع آب مروارید + درمان آب مروارید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

در زمستان مراقب بیماری آنفولانزا باشید

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

حالات فردی که دچار کمبود گلبول سفید است

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

تپش منظم قلب با ترک دخانیات

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

روش پیشگیری از ابتلا به آنفولانزا در محل کار و خانه

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

درمان شمایی که همیشه سرماخورده اید

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده

علائمی که می گوید کودک دچار بیماری کاوازاکی شده
آموزش ماساژ ضد درد و تخلیه سینوس ها
یکی از بهترین روش های درمان درد و تخلیه سینوس ها، ماساژ سینوس می باشد که می توانید برای تاثیر بیشتر از بخور گرم هم استفاده کنید.

ماساژ سینوس ها چگونه‌و برای چه‌مواردی انجام می‌شود؟

اگر از فشار سینوسی یا گرفتگی آن ها رنج می‌برید ، ماساژ دادن سینوس هایتان ممکن است به‌کاهش برخی از این مشکلات و دردها کمک کند . ماساژ سینوس ها و بافت های اطراف سینوس ها می‌تواند به‌تسکین فشار کمک کند و سینوس های پر شده‌از مخاط را تخلیه‌کند.

با دقت در توضیحات این بخش از سلامت مجله اینترنتی فنجان انواع مختلفی از ماساژها وجود دارند که‌می‌توانید امتحان کنید ، از جمله‌یک ماساژ اساسی برای تمام صورت و همچنین ماساژهایی که‌برای قسمت های خاصی از صورت شما طراحی شده‌است . به‌خاطر داشته‌باشید که‌می‌توانید هر یک از این تکنیک ها را ترکیب کرده‌و فقط یک یا تمام سینوس های خود را ماساژ دهید.

روش 1 از 3:انجام یک ماساژ پایه‌ای سینوس

1. برای گرم کردن انگشتان دست ، انگشتان خود را به‌هم مالش دهید

دست و انگشتان گرم نسبت به‌دست و انگشتان سرد برای سینوس ها حس بهتری ایجاد می‌کنند . دست و انگشتان سرد می‌توانند باعث ایجاد تنش ماهیچه‌شوند . یکی از گزینه‌های موجود ، قرار دادن مقدار کمی روغن روی کف دست ( حدود یک چهارم اندازه‌) است . روغن به‌کاهش اصطکاک ناشی از ساییدگی دستان بر روی صورت کمک می‌کند.

همچنین ممکن است رایحه‌روغن به‌تقویت آرامش کمک کند. روغن های مناسب برای استفاده‌در ماساژ سینوس شامل روغن بادام ، روغن بچه یا روغن کرچک است . فقط مطمئن شوید که‌در حین ماساژ نزدیک به‌آن نواحی ، هیچ یک از آن ها در چشم شما نریزد.

2. فرو رفتگی بالای چشم را پیدا کنید

تورفتگی بالا و گوشه‌داخلی چشم در دو طرف آن قرار دارد که‌در آن قسمت پل بینی با لبه‌ابروها مطابقت دارد . هنگامی که‌به‌این ناحیه‌فشار وارد شود ، می‌تواند به‌تسکین سرماخوردگی ، گرفتگی سینوس ، سردردهای سینوس های جلو و چشم خسته‌کمک کند.

از شصت خود استفاده‌کنید. استفاده‌از شصت به‌دلیل اینکه‌قوی تر از انگشتان دیگر است ، توصیه‌می‌شود . برای افراد دیگر ، استفاده‌از انگشت وسط ممکن است راحت تر باشد . هر آنچه‌را که‌احساس آرامش و آسایش را برای شما بیشتر می‌کند ، انجام دهید.

3. فشار انگشت را مستقیماً روی تورفتگی گوشه‌داخلی چشم وارد کنید

این کار را برای یک دقیقه‌انجام دهید. میزان فشار شما باید بین حالتی دلپذیر و محکم قرار داشته‌باشد و سپس، انگشتان دست خود را به‌داخل ناحیه‌فشار داده‌و آن ها را به‌مدت دو دقیقه‌با حرکت دایره‌ای حرکت و ماساژ دهید.

4. به‌گونه‌های خود فشار وارد کنید

انگشتان دست خود را یا به‌طور متناوب و یا فقط انگشتان میانی خود را حرکت دهید تا آن ها در دو طرف گونه‌، دقیقاً خارج از هر سوراخ بینی قرار بگیرند.

هنگامی که‌فشار به‌این ناحیه‌وارد شود ، می‌تواند به‌تسکین گرفتگی بینی و درد سینوس کمک کند . برای یک دقیقه‌فشار محکم و مداوم روی گونه‌های خود وارد کنید . سپس انگشتان خود را به‌مدت دو دقیقه‌با حرکت دایره‌ای حرکت دهید.

5. در صورت احساس درد ، ماساژ را متوقف کنید

اگر فشار زیادی در سینوس های شما ایجاد شود، این ماساژ اساسی ممکن است کمی شدید باشد و این کاملا طبیعی است اما با این وجود ، اگر احساس درد عمیقی دارید ، باید کار را متوقف کرده‌و یک روش درمانی جایگزین را امتحان کنید یا با پزشک خود مشورت نمایید.

ماساژ سینوس

روش 2 از 3 :هدف قرار دادن سینوس های خاص

1. سینوس های جلو را ماساژ دهید

سینوس های جلو در ناحیه‌پیشانی شما قرار دارند . لوسیون یا روغن ماساژ را روی دست های گرم شده‌خود مالش دهید تا به‌صاف کردن انگشتان در امتداد صورت خود بدون اصطکاک نیز کمک کند . هر دو انگشت اشاره‌خود را بین ابروهای تان در مرکز پیشانی خود قرار دهید.

با استفاده‌از یک حرکت دایره‌ای انگشتان خود را از بین ابروهای خود به‌سمت شقیقه‌تان بکشید و با استفاده‌از فشاری ثابت و محکم ، 10 بار این حرکت را تکرار کنید . قبل از شروع این ماساژ مطمئن شوید که‌دستان شما گرم است . دست های خود را به‌هم بزنید تا کمی گرما ایجاد شود.

2. سینوس های اتموی / اسفنوئیدی خود را ماساژ دهید

این ها سینوس های بینی شما هستند. مقداری روغن ماساژ یا لوسیون را روی دستان خود بریزید و آن ها را به‌هم مالش دهید تا گرم شود. از انگشتان دست خود استفاده‌کنید تا با حرکت به‌طرف پایین در کنار پل بینی بروید . این کار به‌خارج شدن ترشحات کمک می‌کند.

هنگامی که‌به‌سمت بالا بینی خود ( پل) کار می‌کنید ، حلقه‌های کوچک ایجاد شده‌با انگشتان اشاره‌خود را در کنار گوشه‌های چشم تان قرار دهید . به‌چشمانتان دست نزنید و روغن را به‌چشم خود وارد نکنید . روغن به‌چشمان شما آسیب نمی رساند ، اما ممکن است شما دچار لکه‌هایی در داخل چشم شود . 10 مرتبه‌این حرکت را تکرار کنید ، در حالی که‌فشار ثابت و محکم را اعمال می‌کنید.

3. بیاموزید که‌چگونه‌سینوس های فک خود را ماساژ دهید

دوباره‌لوسیون یا روغن ماساژ را روی دستان خود بمالید و آن ها را با هم مالش دهید تا گرم شود . با استفاده‌از انگشتان اشاره‌خود ، بر روی هر گونه‌در نزدیکی گوشه‌های خارجی سوراخ بینی خود فشار رو به‌پایین اعمال کنید.

با استفاده‌از حرکات دایره‌ای کوچک ، انگشتان خود را در امتداد گوش خود به‌سمت گوش خود بکشید . این حرکت را 10 بار تکرار کنید . باز هم شما باید از فشار محکم در این جا استفاده‌کنید تا حداکثر آرامش را ایجاد کنید.

4. سینوس ها را با استفاده‌از روش مالش بینی تسکین دهید

این روش برای افرادی که‌مشکلات سینوسی ، بینی چرکی و گرفتگی بینی دارند ، توصیه‌می‌شود . روغن را در دستان خود مالش دهید و با استفاده‌از کف دست خود نوک بینی تان را با حرکت دایره‌ای مالش دهید و این حرکت را 15 تا 20 بار تکرار کنید . به‌عنوان مثال ، اگر در 15 حرکت اول بینی خود را به‌جهت عقربه‌های ساعت مالیده‌اید ، برای 15 حرکت بعدی بینی خود را در حلقه‌های خلاف جهت عقربه‌های ساعت بمالید.

5. سعی کنید سینوس های خود را از طریق ماساژ تخلیه‌کنید

مقدار کمی لوسیون را در دستان خود بریزید و آن ها را با هم مالش دهید . با استفاده‌از فشار متوسط ، از انگشت شست خود برای ماساژ از وسط پیشانی به‌سمت گوش خود استفاده‌کنید . این حرکت را دو یا سه‌بار تکرار کنید.

انگشت شست خود را در وسط بینی قرار دهید و شروع به‌ماساژ دادن به‌سمت گوش های خود کنید . این حرکت را دو یا سه‌بار تکرار کنید . انگشت شصت خود را در زیر فک خود بکشید و شصت های خود را در امتداد طرفین گردن خود بکشید.

مالش سینوس ها

روش 3 از 3 :ترکیب درمان های ماساژ و بخور

1. قبل یا بعد از ماساژ سینوس بخور بگیرید

با ترکیبی از روش بخور و تکنیک های ماساژ که‌قبلاً توضیح داده‌شده‌است ، می‌توان تخلیه‌سینوس را به‌میزان قابل توجهی افزایش داد. اگرچه‌افزایش تخلیه‌سینوس بسیار دلپذیر نیست ، اما تخلیه‌مخاط بیش از حد می‌تواند به‌سرعت و به‌طور مؤثر فشار در سینوس های شما را کاهش دهد . بخور به‌باز شدن راه‌بینی و نازک شدن مخاط ضخیم کمک می‌کند و در نتیجه‌باعث می‌شود تا از سینوس ها تخلیه‌شود.

2. یک چهارم یک کتری متوسط را با آب پر کنید

آب را یک یا دو دقیقه‌روی اجاق گاز بجوشانید یا تا زمانی که‌بخار شدید از آن ایجاد شود . سپس کتری را از روی حرارت برداشته‌و روی یک تشک مقاوم در برابر حرارت قرار داده‌و روی یک میز قرار دهید.

در واقع شما می‌خواهید بخار وارد قسمت های بینی و گلو خود شود ، اما نه‌به‌قیمت سوختن خودتان . بچه‌ها ها را از کتری که‌آب آگ در حال جوش است، دور کنید. سعی کنید که‌روش بخور را هنگامی انجام دهید که‌فرزند کوچکتان منزل نیست . این روش فقط برای بزرگسالان است - آن را روی کودکان امتحان نکنید.

3. یک حوله‌نخی بزرگ و تمیز روی سر خود بکشید

سپس سر خود را روی قابلمه‌یا کتری بخار قرار دهید. چشمان خود را ببندید و صورت خود را حداقل 12 اینچ از آب دور کنید تا خودتان را نسوزانید.

4. از طریق بینی و بیرون دهان تنفس کنید

این کار را تا پنج شماره‌انجام دهید . سپس استنشاق ها و بازدم را انجام دهید . این کار را 10 دقیقه‌یا تا زمانی که‌آب هنوز بخار است ، ادامه‌دهید . سعی کنید هنگام انجام درمان و بعد از آن ، از بینی خود تنفس کنید.

5. هر دو ساعت بخور بگیرید

می توانید از این تکنیک به‌طور مکرر و حداکثر هر دو ساعت استفاده‌کنید . همانطور که‌بخش سلامت مجله اینترنتی فنجان توضیح داده‌است می‌توانید با قرار دادن صورت خود بر روی بخار ناشی از یک چای داغ یا یک کاسه‌سوپ هنگام کار یا خارج از محل نیز بخور بگیرید.

بخور و ماساژ سینوس

6. گیاهان دارویی را به‌درمان بخور اضافه‌کنید

همچنین می‌توانید گیاهان و روغن های طبیعی ( یک قطره‌در هر یک چهارم آب قابلمه‌) را به‌آب اضافه‌کنید . برخی افراد فکر می‌کنند روغن ها و گیاهان دارویی می‌توانند علائم را تسکین دهند ، اما این ادعاها توسط شواهد علمی پشتیبانی نشده‌اند . روغن مرکبات یا نعناع ، آویشن ، مریم گلی ، اسطوخودوس و روغن اسطوخودوس همه‌گزینه‌های خوبی برای شروع خواهند بود.

اگر مبتلا به‌عفونت قارچی سینوسی شده‌اید ، یک قطره‌روغن اسانس گردو سیاه‌، روغن درخت چای، روغن پونه کوهی یا روغن مریم گلی را به‌آب بخور خود اضافه‌کنید . تصور می‌شود این ها خاصیت ضد قارچی و ضد عفونی کننده‌دارند.

قبل از انجام کامل بخور درمانی ، حساسیت خود را نسبت به‌گیاهانی که‌می‌خواهید استفاده‌کنید آزمایش کنید . هر روغن گیاهی را حدود یک دقیقه‌امتحان کنید و سپس صورت خود را به‌مدت 10 دقیقه‌از بخار دور کنید و احساس خود را ارزیابی کنید.

اگر عوارض جانبی ( مانند عطسه‌یا واکنش پوستی مانند جوش ) نداشتید ، مجدداً آب را گرم کنید و درمان کامل را انجام دهید . اگر روغنی ندارید ، یک قاشق چای خوری گیاه‌خشک را جایگزین نمایید.

7. دوش آب گرم بگیرید

دوش گرفتن طولانی با آب گرم می‌تواند تأثیر مشابهی با بخور داشته‌باشد. آب گرم ناشی از دوش گرم و مرطوب به‌پاکسازی راه‌های مسدود شده‌بینی و تسکین فشار سینوس کمک می‌کند . بینی خود را به‌طور طبیعی دم یا بخور کنید . گرما و بخار کمک می‌کند تا ترشحات در سینوس ها مرطوب و مایع شوند و تخلیه‌آن ها تسهیل شود.

همچنین با قرار دادن یک کمپرس گرم روی صورت خود به‌یک تاثیر مفید و مشابه‌دست می‌یابید و به‌باز شدن راه‌های بینی و تسکین هرگونه‌فشار کمک خواهید کرد . یک دستمال مرطوب را به‌مدت دو تا سه‌دقیقه‌در مایکروویو گرم کنید و از آن استفاده‌نمایید . مواظب باشید خود را نسوزانید.

بیشتر بخوانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

آنچه باید در مورد سرطان پستان بدانید

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

سرماخوردگی و راههای پیشگیری از آن

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

گروه خونی هایی که بیشتر در معرض سکته هستند

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

علاج سرطان پستان بدون شیمی درمانی

سنگ کلیه و روش های درمان آن

سنگ کلیه و روش های درمان آن

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

نکاتی که چشم پزشکان به شما نمی گویند

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

مدفوع این رنگی علامت زخم معده است!

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

بهترین روش گیاهی برای درمان سریع گلودرد زمستانی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

توصیه هایی برای روز اول سرماخوردگی

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن

حقایق بیماری آلزایمر و بهترین روش های درمان آن
مشاهده

مطالب بیشتر در پیشگیری و بیماریها

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

درمان بواسیر با جراحی های جدید و مدرن

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

علل و عوامل اسهال + راه های درمان فوری و خانگی اسهال

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

درمان “آفت دهان کودکان” با روش های خانگی فوق العاده

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

تغذیه مناسب بیماران سرطانی و شیمی درمانی

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما هم هرچی آب میخورید باز عطش دارید ؟

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

شما با این 21 دلیل دل درد می گیرید!

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

هشدار درباره مصرف دارو برای کودکان

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

فواید مهم آپاندیس برای بدن تان را می دانید ؟

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

5 درمان خانگی برای “خونریزی شدید قاعدگی” یا منوراژی

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

زیاده روی در مصرف استامینوفن با بدن چه می کند؟

مطالب مرتبط

نقاطی روی پای نوزاد که ماساژ آن جادو می کند + آموزش

نقاطی روی پای نوزاد که ماساژ آن جادو می کند + آموزش

آموزش ماساژ صورت برای زیبایی و جوانی

آموزش ماساژ صورت برای زیبایی و جوانی

درمان خانگی برای تسکین دردهای نوزاد

درمان خانگی برای تسکین دردهای نوزاد

ماساژ ریلکسی و ضد افتادگی صورت در خانه + روش

ماساژ ریلکسی و ضد افتادگی صورت در خانه + روش

ماساژ سوئدی برای خداحافظی با درد کمر و گردن

ماساژ سوئدی برای خداحافظی با درد کمر و گردن

تاثیر ماساژ در بهبود بیماری آلزایمر

تاثیر ماساژ در بهبود بیماری آلزایمر

یک ماساژ مفید و بی خطر برای کودک

یک ماساژ مفید و بی خطر برای کودک

ماساژ ویژه زیبایی صورت در خانه + آموزش تصویری

ماساژ ویژه زیبایی صورت در خانه + آموزش تصویری

مهمترین نقطه در ماساژ پاها کجاست؟

مهمترین نقطه در ماساژ پاها کجاست؟

روشی خاص برای ماساژ ابرو ؛ یک تیرو چند نشان

روشی خاص برای ماساژ ابرو ؛ یک تیرو چند نشان

تکنیک ضد پیری دور چشم فقط در 1 دقیقه !!

تکنیک ضد پیری دور چشم فقط در 1 دقیقه !!

پایان عمر ریزش مو با ماساژ مخصوص

پایان عمر ریزش مو با ماساژ مخصوص

5 ماساژ مخصوص کاهش وزن و چربی

5 ماساژ مخصوص کاهش وزن و چربی

4 دقیقه ماساژ ضد پیری پوست صورت

4 دقیقه ماساژ ضد پیری پوست صورت

این قسمت های بدنتان را حتما ماساژ دهید!

این قسمت های بدنتان را حتما ماساژ دهید!

درمان سریع پا درد بدون دارو

درمان سریع پا درد بدون دارو

موثرترین روش های رفع خستگی با ماساژ

موثرترین روش های رفع خستگی با ماساژ

آموزش تصویری کاهش خستگی چشم

آموزش تصویری کاهش خستگی چشم

ماساژ نوزاد و فواید بی شمار آن برای مادر و کودک

ماساژ نوزاد و فواید بی شمار آن برای مادر و کودک

فواید ماساژ تای فشاری برای درمان 8 درد بدون دارو

فواید ماساژ تای فشاری برای درمان 8 درد بدون دارو