بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و دوم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیست و چهارم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

وضعیت مادر و جنین در هفته 25 بارداری

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

اندازه جنین در هفته 26 بارداری و مراقبتهای لازم در این هفته

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته27 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در هفته 29 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

وضعیت مادر و جنین در “هفته 28 بارداری” و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

رشد جنین در هفته 31 ام بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و سوم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم

وضعیت جنین و مادر در هفته 30 بارداری و مراقبتهای لازم
روشی برای تشخیص شلی اندام نوزاد توسط والدین
هیپوتونیا نام بیماری شلی و ضعف عضلات و اندام نوزاد و کودکان است این بیماری را معمولا با کار درمانی و گفتار درمانی و فیزیوتراپی درمان می کنند.

 علل و علائم شلی اندام و عضلات در نوزاد و راههای تشخیص و درمان

اگر نوزادی گردن نگرفت، چهار دست و پا حرکت نکرد، نرفت، نتوانست بنشیند یا سر خود را همیشه‌پایین می‌اندازد، همه‌این ها علایمی است که‌حتماً باید توسط متخصص کودکان بررسی شود. هیپوتونیا عبارت پزشکی برای کاهش میزان ماهیچه‌و شلی اندام ها است.

ماهیچه‌های سالم هرگز کاملا راحت نیستند، مقدار مشخصی از تنش و سفتی (حجم ماهیچه) را حفظ می‌کنند که‌می‌تواند به‌عنوان مقاومت در برابر حرکت احساس شود برای مثال، فرد به‌پشت و ماهیچه‌های گردن خود تکیه‌می‌کند تا موقعیتش را هنگام ایستادن یا نشستن حفظ کند حجم ماهیچه‌در طول خواب کاهش پیدا می‌کند، بنابراین اگر شما به‌خواب بروید، ممکن است از خواب بیدار شوید و سر خود را به‌جلو متمایل کنید.

هیپوتونیا مشابه‌ضعف و شلی ماهیچه‌است، با این حال استفاده‌از ماهیچه‌های آسیب دیده‌ممکن است دشوار باشد ؛ در برخی شرایط، ضعف ماهیچه‌گاهی اوقات در ارتباط با هیپوتونیا رشد می‌کند. اغلب در نوزادان بعد از تولد یا در سن بسیار پایین تشخیص داده‌می‌شوند، هر چند که‌بعداً می‌تواند در زندگی شان رشد کند و یا حتی بدتر هم شود.

چه‌چیزی موجب هیپوتونیا یا شلی اندام می‌شود؟

هیپوتونیا یک نشانه‌است به‌جای اینکه‌یک مشکل باشد این مساله‌می‌تواند ناشی از تعدادی مشکلات مختلف سلامتی باشد که‌بسیاری از آن ها به‌ارث برده‌می‌شوند. هیپوتونیا نیز گاهی اوقات در مبتلایان به‌فلج مغزی رخ می‌دهد که‌در آن تعدادی از مشکلات عصبی (مرتبط با مغز) بر حرکت کودک و هماهنگی و بعد از عفونت های جدی مثل مننژیت هم تاثیر می‌گذارد.

در برخی موارد، نوزادان نارس به‌دنیا می‌آیند (قبل از هفته‌37 ام) به‌این دلیل که‌حجم ماهیچه‌ای آن ها به‌طور کامل رشد نکرده‌اند اما اگر مشکلات اساسی دیگری وجود نداشته‌باشد، به‌تدریج آن طور که‌نوزاد رشد می‌کند و بزرگ تر می‌شود، بهبود می‌یابد.

در حالی که‌شما باردار هستید، اغلب در مورد حرکت نوزاد نگران هستید. در حقیقت، این امر برای کودک عادی است که‌از حدود هفته‌22 تا 28 ام به‌شدت فعال باشند و سپس به‌جنبش های افراطی کمتری بپردازند. وقتی نوزاد زنده‌به‌دنیا می‌آید و خوب است، تمرکز کمتری بر روی فعالیت کودک شما وجود دارد - انتظار شما صرفاً نظارت بر کارکردهای اجرایی است.

اما اگر کودکتان با سستی و شلی بیشتری رفتار کند چه؟

یا اگر حرکات کودک شما ضعیف تر به‌نظر برسد چه‌اتفاقی می‌افتد؟

آیا این یک نقطه‌عطف رشد است، یا نشانه‌ای از چیز دیگری است؟

هیپوتونی نوزاد

آیا شلی نوزاد نگران کننده‌است؟

*برخی از علل شلی اندام در کودکان:

بیماری پرتز - مشکلی در بالا باسن وجود دارد که‌باعث می‌شود استخوان به‌طور غیر طبیعی رشد می‌کند.

انحنای غیر عادی ستون فقرات می‌تواند باعث شود کودک به‌یک طرف متمایل شود

رشد مفصل ران (DDH) - با یک ناهنجاری ران که‌قبل از تولد یا بعد از تولد رخ می‌دهد، وجود دارد.

درد شدیدی در پایین شکم وجود دارد - این می‌تواند توسط آپاندیسیت طول نابرابر پا باشد- طیف گسترده‌ای از علل بیماری ای که‌در معرض اعصاب - مانند فلج مغزی هستند.

علائم هیپوتونیا:

هیپوتونیا ای که‌از بدو تولد وجود دارد ، اغلب در زمانی که‌کودک 6 ماه‌است، قابل توجه‌می‌شود.

نوزادان تازه‌متولد شده‌و کودکان مبتلا به‌هیپوتونیا شدید اغلب به‌عنوان "شل" توصیف می‌شوند.

علائم هیپوتونیا و شلی اندام و عضله‌در کودکان، عبارتند از:

-هیچ کنترلی روی عضلات گردنشان ندارند، به‌طوری که‌سرشان به‌سمت پایین متمایل می‌شود.

-احساس ناتوانی ، چنان که‌گویی به‌آسانی می‌تواند از دست شما رد شود.

-قادر نبودن به‌گذاشتن وزن روی ران یا شانه‌خود

-دست ها و پاهایش به‌جای خم شدن به‌آرنج و زانوها، مستقیم از پهلو به‌پایین آویزان می‌شوند.

- مکیدن و بلعیدن سخت

-صدای ضعیف یا صدای آرام

-یک کودک با هیپوتونیا اغلب برای رسیدن به‌مراحل رشد حرکتی بیشتر زمان می‌برد، مانند نشستن، سینه‌خیز رفتن، راه‌رفتن، صحبت کردن و تغذیه‌خود.

بچه‌های شل

بیماری شلی اندام در نوزادان

یک روش ساده‌برای اینکه‌شلی اندام در نوزاد را در خانه‌تشخیص دهید

روشی ساده‌عنوان شده‌در مجله اینترنتی فنجان برای تشخیص این امر مهم در منزل توسط خودتان این است که‌دو دست نوزاد را بگیرید و کمی بالا بیاورید و بعد رها کنید عکس العمل نوزادتان شما را باید متوجه‌سلامت او بکند به‌این ترتیب که‌نوزاد سالم باید بتواند دست خود را جمع کند اما اگر نتوانست و بدون هیچ کنترلی دستانش به‌صورت غیرطبیعی رها شد باید با یک متخصص مشورت کنید.

روش دیگر این است که‌یکی از انگشتان خود را وسط دست نوزاد قرار دهید و درصورتی که‌نوزاد دست خود را بست و مشت کرد، علامت خوبی است اما اگر نه‌بهتر است با پزشک مشورت کنید.

گروه‌عفونت ب استرپ:

اگر به‌خاطر داشته‌باشید شما از آزمایش برای عفونت گروه‌B در دوران بارداری محروم نبودید، پس شانسی وجود داشت که‌بدون دانستن آن می‌توانید آن را به‌نوزاد خود منتقل کنید. در بسیاری از موارد، ممکن است کودکان به‌خاطر تلاش بدن برای مبارزه‌با عفونت، ناتوان و شل به‌نظر آیند.

با این حال، لمس کردن و حرکات ضعیف به‌تنهایی نشان دهنده‌عفونت گروه‌B بدون علائم دیگر هستند.

علائم دیگر ممکن است شامل تب، مشکلات تنفسی، پوست مایل به‌آبی، تشنج، میزان نامنظم ضربان قلب و اختلالات فشار خون، تغذیه‌ضعیف و نق نق باشد.

آسفیکسی پریناتال:

آسفیکسی پریناتال زمانی اتفاق می‌افتد که‌نوزاد از مقدار کافی اکسیژن، معمولاً در طول زایمان دشوار و پر استرس، محروم می‌شود.

وقتی یک نوزاد کاهش جذب اکسیژن را تجربه‌می‌کند، لمس و یا حرکات ضعیف ممکن است به‌همراه‌ته‌رنگ مایل به‌آبی در پوست، تنفس سریع، ضربان قلب پایین و مایع آمنیوتیک که‌آغشته‌به‌مکانیوم است،رخ دهد.

سندرم آسپیراسیون مکانیوم:

زایمان سختی را تجربه‌کردید؟ در طی زایمان پر استرس, یک نوزاد ممکن است در حالی که‌هنوز در رحم است در مکانیوم دفع کند, و در مخلوطی از ماده‌جنینی و مایع آمنیوتیک تنفس کند.

آزمایش ژنتیکی - شما یا کودک شما ممکن است برای آزمایش ژنتیکی ارجاع داده‌شوید، که‌این راه‌برای کشف این مساله‌است که‌آیا شما جهش ژنتیکی خاصی دارید یا نه‌(ژن تغییر یافته) که‌موجب یک مشکل پزشکی می‌شود.

در برخی موارد، هیچ دلیل اساسی نمی تواند وجود داشته‌باشد، علی رغم آزمایش های متعدد.گاهی اوقات به‌عنوان هیپوتونیا مادرزادی خوب یاد می‌شود.در این وضعیت، درمان و حمایت می‌تواند به‌مدیریت مشکلات عملکردی پس از حذف دلایل دیگر هیپوتونیا ارایه‌شود.

درمان بچه‌شل

چگونگی تشخیص شلی عضلات نوزادان

مشکلات حاصل از شلی اندام نوزاد

یک فرد بالغ با هیپوتونیا ممکن است مشکلات زیر را داشته‌باشد:

-به‌طور مرتب از پا در می‌آید

-به‌سختی می‌تواند از محل نشستن یا دراز کشیده‌بلند شود

-حد بالایی از انعطاف پذیری در مفصل ران، آرنج ها و زانوها را نشان می‌دهد

-سختی برای کشیدن اجسام یا بلند کردن اشیا (در مواردی نیز ضعف ماهیچه‌را نشان می‌دهد)

درمان هیپوتونی یا شلی اندام و عضلات نوزادان:

بسته‌به‌علت، هیپوتونیا می‌تواند بهبود یابد، همین قدر بماند و یا در طول زمان بدتر شود.کودکانی که‌با وجود هیپوتونیا، از تولد زودرس به‌دنیا می‌آیند معمولاً وقتی بزرگ تر می‌شوند بهبود پیدا می‌کنند.

کودکانی با هیپوتونیای ناشی از عفونت و یا شرایط دیگر هستند، معمولاً در صورتی بهبود می‌یابند که‌شرایط اساسی با موفقیت درمان شود.متاسفانه، اغلب درمان هیپوتونیا ممکن نیست.

هیپوتونیا به‌ارث برده‌شده‌در طول عمر فرد باقی خواهد ماند، اگر چه‌توسعه‌و رشد مغز کودک ممکن است به‌طور پیوسته‌در طول زمان بهبود یابد، و در مواردی هم رشد نمی کند (و بدتر نمیشوند).

هم چنین درمان می‌تواند به‌بهبود عملکردهایی مانند تحرک و گفتار کمک می‌کند. در این موارد، درمان ممکن است شامل فیزیوتراپی، درمان شغلی، و گفتار و گفتار درمانی باشد.

طرح درمان توصیه‌شده‌برای هیپوتونیا (کاهش حجم ماهیچه) به‌علت اصلی بستگی دارد. 

هیپوتونیا ایجاد شده‌توسط نوزادی که‌پیش از موعد به‌دنیا آمده، معمولاً وقتی نوزاد بزرگ تر می‌شود، بهبود می‌یابد.اما درمان و پشتیبانی تخصصی ممکن است در طول این زمان و برای دیگر مشکلات مربوط به‌هیپوتونیا مورد نیاز باشد.

هیپوتونیا در نوزادان متولد شده‌در مادران با میاستنی گراویس معمولاً به‌سرعت بهبود می‌یابند، در حالیکه‌نوزاد بهبود می‌یابد، درمان و حمایت متخصص ممکن است مورد نیاز می‌باشد.

در مواردی که‌هیپوتونیا از عفونت ناشی می‌شود، اگر عفونت با موفقیت درمان شود، ممکن است علائم از بین بروند.

اگر درمان علت اساسی هیپوتونیا امکان پذیر نباشد همان طور که‌متاسفانه‌اغلب مورد است درمان به‌طور عمده‌بر تلاش برای بهبود و پشتیبانی از عملکرد ماهیچه‌های فرد تمرکز دارد.

این کار از طریق فیزیوتراپی، و گفتار درمانی انجام می‌شود. به‌عنوان مثال، ممکن است ارتوتیک و تجهیزات تطبیقی مورد نیاز باشند.اگر پشتیبانی اضافی در مدرسه‌مورد نیاز باشد، بودجه‌ای برایش نیز ممکن است در دسترس باشد.

شل بودن نوزاد

شلی نوزاد چطور درمان می‌شود؟

مراحل درمانی برای بیماری شلی نوزاد

فیزیوتراپی:

اگر فیزیوتراپی توصیه‌می‌شود، فیزیوتراپ حجم ماهیچه‌کودک را ارزیابی کرده‌و از آن ها می‌خواهد که‌یک سری تمرینات و وظایف را انجام دهند.

در درمان هیپوتونیا ، اهداف اصلی فیزیوتراپی قرار است:

بهبود وضعیت بدنی و هماهنگی برای جبران وضعیت ماهیچه‌کم

ماهیچه‌های اطراف مفاصل بازو و پاها را تقویت می‌کنند تا حمایت و پایداری بیشتری به‌دست آورند.

فیزیوتراپیست برنامه‌ای را طراحی خواهد کرد که‌شامل گستره‌ای از تمرینات کودک برای هر روز می‌باشد.

درمان باید سرگرم کننده‌و در فعالیت های روزمره، هم در خانه‌و هم در مدرسه، انجام و ادغام شود.

کار درمانی:

کار درمانی مهارت های لازم برای انجام فعالیت های روزمره‌را به‌شما یاد می‌دهد. برای مثال، کار درمانی ممکن است بر روی بهبود دست و مهارت های انگشت مورد نیاز برای تعویض و تغذیه‌تمرکز کند.

در مورد فیزیوتراپی ممکن است جلسات درمانی حرفه‌ای منظم انجام دهید، همچنین تمرینات و کارهایی را که‌می‌توانید به‌صورت روزانه‌انجام دهید آموزش خواهید داد.

همچنین تجهیزاتی که‌به‌شما کمک می‌کنند راحت تر حرکت کنید نیز توصیه‌می‌شود، مانند حمایت گر از مچ پا یا کف پا، البته‌اگر مچ پا یا پاها تحت تاثیر هیپوتونیا قرار داشته‌باشند.

صحبت و گفتار درمانی:

یک متخصص گفتار و زبان (SLT)، می‌تواند تغذیه‌و بلعیدن فرد را ارزیابی کرده‌و به‌شناسایی مشکلات بلعیدن کمک کند که‌گاهی اوقات می‌تواند با هیپوتونیا مرتبط باشد. و SLT همچنین قادر خواهند بود توصیه‌هایی در مورد تغذیه‌از شیر داشته‌باشند.

 

بیشتر بخوانید

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دوازدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته چهاردهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته دهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته پانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هفدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته هجدهم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت مادر و جنین در “هفته بیستم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته نوزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته شانزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته بیست و یکم بارداری”
مشاهده

مطالب بیشتر در بارداری و نوزاد

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته چهارم بارداری

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

راهنمای بارداری هفته به هفته + تغییر وضعیت جنین

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته اول تا سوم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

وضعیت جنین و مادر در هفته هشتم بارداری

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

هفته هفتم بارداری و نکات بسیار مهم هفته هفتم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

گام به گام با مراقبت های بارداری در هفته ششم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات در “هفته نهم بارداری” و توصیه های هفته نهم

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

انتظارات و توصیه های هفته پنجم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت و تغییرات جنین و مادر در هفته یازدهم بارداری

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

وضعیت جنین و مادر در “هفته سیزدهم بارداری”

مطالب مرتبط

ضرورت معاینه بیضه های نوزاد تازه متولد شده

ضرورت معاینه بیضه های نوزاد تازه متولد شده

درمان نفخ معده و باد شکم

درمان نفخ معده و باد شکم

16 فایده در یک فنجان دمنوش رازیانه

16 فایده در یک فنجان دمنوش رازیانه

حساسیت کودک به پوشک را چگونه درمان کنیم؟

حساسیت کودک به پوشک را چگونه درمان کنیم؟

داروی کمیاب درمان کولیک نوزادان "بیوگایا" و نحوه استفاده

داروی کمیاب درمان کولیک نوزادان "بیوگایا" و نحوه استفاده

اهمیت به آغوش کشیدن نوزاد توسط والدین

اهمیت به آغوش کشیدن نوزاد توسط والدین

راههای تشخیص سلامت نوزاد

راههای تشخیص سلامت نوزاد

معجزه برای نوزاد بدون مغز + عکس

معجزه برای نوزاد بدون مغز + عکس

انواع پاچنبری نوزادان ؛ درمان کدام نوع سخت تر است؟

انواع پاچنبری نوزادان ؛ درمان کدام نوع سخت تر است؟

موثرترین درمان های خانگی برای “رفلاکس معده نوزاد”

موثرترین درمان های خانگی برای “رفلاکس معده نوزاد”

درمانی فوری برای یبوست و سفتی شکم نوزاد

درمانی فوری برای یبوست و سفتی شکم نوزاد

خوردن 3 پیچ توسط نوزاد 37 روزه + تصاویر

خوردن 3 پیچ توسط نوزاد 37 روزه + تصاویر

فروش نوزاد 3 ماهه برای کمک به پدر معتادش !!

فروش نوزاد 3 ماهه برای کمک به پدر معتادش !!

شیرخشت برای درمان زردی نوزاد خوبه یا نه ؟

شیرخشت برای درمان زردی نوزاد خوبه یا نه ؟

صاف شدن سر نوزاد

صاف شدن سر نوزاد

حقایقی در مورد درک زمان توسط نوزاد انسان

حقایقی در مورد درک زمان توسط نوزاد انسان

کمک های اولیه ای که والدین باید بدانند

کمک های اولیه ای که والدین باید بدانند

چیزهایی که والدین نوزاد پسر حتما باید بدانند

چیزهایی که والدین نوزاد پسر حتما باید بدانند

تقویت حافظه بلند مدت با روشی موثر

تقویت حافظه بلند مدت با روشی موثر

سریعترین راه درمان کولیک نوزاد بدون دارو

سریعترین راه درمان کولیک نوزاد بدون دارو