بیشتر بخوانید

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

میدانید مردان چگونه ابراز علاقه میکنند؟

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

راه حل کاهش دخالت خانواده ها در زندگی مشترک

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

جملاتی که زنان نمیدانند ولی برای مردان آزار دهنده است

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

اشتباهات شایع زنان در زندگی مشترک

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

ابراز علاقه در دوران نامزدی چگونه باشد بهتر است؟

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

دلایلی که باعث میشود زن و شوهر بهم خیانت کنند

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

کارهایی که باعث دلسردی همسرتان می شود

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

مزایا و معایب جدی دوستی در فضای مجازی

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

رفتار درست با مرد پرخاشگر و شوهری که دست بزن دارد

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان

نکات مهم قبل از ازدواج با مرد کوچکتر از خودتان
چند سوال از همسر که موجب نفرت می شود
پرسیدن سوال از همسر امری طبیعی و نرمال در زندگی روزمره است ولی چه سوالی و چگونه ؟ سوال از همسرتان را با حواس جمع تر بپرسید مبادا سوالاتی را بپرسید که هرگز نباید از همسرتان بپرسید.

سوال از همسر و سوالاتی که‌نباید از همسر بپرسید

هماند بسیاری از اصول و نکات رفتار با همسر بایستی در حین سوال کردن اصولی را رعایت کنیم. این بدان معنا نیست که‌پرسیدن سوال امری اشتباه‌است بلکه‌هدف دانستن روش و سوالاتی است که‌از همسر باید پرسید و نپرسید.

بیشتر مقالات درمورد حرف هایی که‌نباید به‌همسرتان بگویید به‌اجتناب از حرف زدن درمورد موضوعات تابو و خارج از محدوده‌اشاره‌می‌کند. بااینکه‌این موضوعات هم می‌تواند برایتان مفید باشد اما سوالاتی عمیق تر و مهمتر هم وجود دارد که‌خودداری از پرسیدن آنها ضروری تر است. اگر از پرسیدن این 10 سوال از همسرتان خودداری کنید، مطمئن باشید که‌رابطه‌ای رضایت بخش تر و شادتر در کنار او خواهید داشت.

 سوال از همسر

اشتباهات سوال از همسر

10 - سوال از همسر که‌نباید پرسید

1. «مشکلت چیه؟ چرا همیشه‌این کار رو میکنی؟»
قضاوت منفی کردن درمورد همسرتان هیچوقت کار درستی نیست. تنها تاثیری که‌دارد بیشتر کردن رفتارهای منفی در اوست که‌سعی دارید تغییرشان دهید چون قضاوتتان او را از شما دورتر می‌کند.
به‌جای حمله‌کردن به‌او بخاطر کارهایی که‌دوست ندارید انجام دهد، درمورد چیزهایی که‌دوست دارید و حسی که‌وقتی انجامشان می‌دهد در شما ایجاد می‌شود با او حرف بزنید.
مثلاً فرض کنیم که‌همسرتان همیشه‌عادت دارد در خمیردندان را باز بگذارد. به‌جای اینکه‌به‌او بگویید، «مشکلت چیه؟ چرا همیشه‌این کار رو میکنی؟» می‌توانید بگویید، «عزیزم میشه‌لطف کنی از این به‌بعد بیشتر در خمیردندن را ببندی؟ شاید احمقانه‌به‌نظرت برسه‌ولی وقتایی که‌این کار رو میکنی احساس می‌کنم بیشتر دوستم داری.»

بعد دفعه‌بعدی که‌در خمیردندان را بست، آن لذت بیشتر دوست داشته‌شدن را احساس کنید و بگذارید خوشحالتان کند. بغلش کنید و ببوسیدش. به‌او بگویید که‌می‌دانید کار کوچک و پیش پا افتاده‌ای است اما واقعا ممنونید که‌این کار را کرده‌است. وقتی همسرتان ببیند بخاطر این کار کوچک تحسینش می‌کنید، دلش می‌خواهد کارهای بیشتر و بیشتری برایتان انجام دهد و این حس مثبت بین تان باقی می‌ماند.

 سوال از همسر

اصول سوال از همسر

2. «چرا هیچوقت کاری که‌میگم رو انجام نمیدی؟»
متهم کردم جذاب نیست. فضایی از ناامیدی، خشم، بی اعتمادی و جدایی ایجاد می‌کند. اینکار نه‌تنها برای رابطه‌تان مخرب است بلکه‌کاملاً بی فایده‌است.
تابحال کسانی را دیده‌اید که‌سبک زندگی و شخصیتشان را ناگهان عوض می‌کنند چون همیشه‌متهم می‌شده‌اند؟ آدمها گاهی اوقات به‌این دلیل تغییر می‌کنند که‌از بس متهمشان کردند احساس بدی پیدا کردند. در چنین شرایطی قدرت درونی فرد او را به‌سبک جدیدی از زندگی می‌کشاند. شما آن کاتالیزوری نباشید که‌طرفتان را تغییر دهید. راه‌های دیگری برای ایجاد همان تاثیر به‌روشی قابل اطمینان تر و سازنده‌تر هم وجود دارد.

هر وقت از همسرتان ناراحتید، اول باید مسئولیت احساسات، افکار و اعمال خودتان را بپذیرید. سهم خودتان را از این تساوی به‌گردن بگیرید. به‌جای فکر کردن به‌کارهای اشتباهی که‌همسرتان انجام می‌دهد، تمرکزتان را روی راه‌هایی که‌می‌تواند باعث تقویت رابطه‌تان شود بگذارید.
وقتی بیشتر به‌راه‌حل مشکل فکر کردید و درک بهتری از موقعیت و شرایط پیدا کردید، با لحنی شفاف و آزاد و دوستانه‌با او حرف بزنید تا راه‌حلی پیدا کنید که‌هر دو شما را خوشحال تر کند.
 سوال از همسر

10سوال از همسر که‌نباید پرسید

3 و 4. «چرا اینقدر (تنبل، خودخواه، قدرنشناس) هستی؟» / «چرا مهربون تر، بهتر نمیشی؟»
وقتی ناراحتید، نباید به‌طرفتان حمله‌کنید. این کار هیچ کمکی به‌شما نمی کند. شما با او هستید، با کل زندگی اش، او هم با شماست، با کل زندگی تان. اگر با هم هستید، یعنی تقریباً زوج خوبی هستید.
اگر می‌خواهید کیفیت رابطه‌تان بهتر شود، با نحوه‌ارتباط و حرف زدنتان شروع می‌شود. دکتر مارشال روزنبرگ می‌گوید که‌مفیدترین راه‌ارتباط برقرار کردن با همسرتان این است که‌صادقانه‌احساساتتان را ابراز کنید و با همدردی به‌ابراز احساس او پاسخ دهید.
صادقانه‌ابراز کنید چه‌حسی دارید و چه‌می‌خواهید، بدون اینکه‌او را متهم کنید، از او انتقاد کنید یا چیزی طلب کنید. وقتی همسرتان با شما حرف می‌زند، همدردانه‌گوش دهید که‌چه‌می‌گوید و چه‌حسی دارد، بدون اینکه‌انتقاد، اتهام یا طلبی از او بشنوید.
این نوع ارتباط برمبنای آزادی بیان، صداقت و درک شکل می‌گیرد و باعث تقویت رابطه‌تان می‌شود.

 سوال از همسر که‌نباید پرسید

کدام سوال از همسر را نباید پرسید

5. «چرا نمیتونی یک کم آروم باشی؟»
اگر همسرتان در واکنش جنگ و گریز است به‌دستور شما نمی تواند «آرام تر» شود. اگر استرس دارد، یعنی چیزی اذیتش می‌کند. درغیراینصورت می‌توانست آرام باشد. ناراحتی همسرتان می‌تواند دلایل مختلفی داشته‌باشد و بااینکه‌طبیعی است شما از او بخواهید آرام تر باشد، گفتنش در آن لحظه‌یعنی می‌خواهید به‌نتیجه‌ای که‌خودتان می‌خواهید برسید. بهترین کاری که‌برای آرام تر کردن او می‌توانید انجام دهید این است که‌درکش کنید. قبل از اینکه‌بتوانید چیزی را تغییر دهید اول باید آن را بفهمید و درک کنید. گاهی اوقات درک کردن تنها چیزی است که‌به‌آن نیاز دارد.
وقتی درمورد اینکه‌چه‌اتفاقی برای همسرتان افتاده‌کنجکاو باشید و با آرامش آن را از او بپرسید، قدمی مفید برداشته‌اید. وقتی در چنین فضای حمایتگری با او حرف بزنید مطمئن باشید به‌نتیجه‌ای که‌می‌خواهید می‌رسید.

 سوال از همسر

روش های نادرست سوال از همسر

6. «می خوای از من جدا بشی؟»
استفاده‌از این جمله‌در مشاجرات روزمره‌غیرضروری است و از نظر عاطفی یک مخرب احساسی به‌حساب می‌آید. خیلی اوقات افراد این سوال را نمی پرسند که‌وضعیت برایشان روشن شود، می‌پرسند که‌امکان جدایی را به‌صورت تهدیدی وارد دعوا کنند.
اگر واقعاً می‌خواهید آن لحظه‌رابطه‌تان را بر هم بزنید، به‌او بگویید و همان کار را هم بکنید. درغیراینصورت، دلیل برای پرسیدن این سوال وجود ندارد. اگر احساس می‌کنید آن لحظه‌خیلی عصبانی هستید، یک قدم به‌عقب برداشته‌و مسئله‌را تا جایی که‌می‌توانید منتقدانه‌بررسی کنید و وقتی اوضاع بین تان آرام تر شد دوباره‌درمورد آن موضوع حرف بزنید.
اگر واقعاً می‌ترسید طرفتان بخواهد شما را ترک کند، خیلی ساده‌بگویید، «عزیزم، ببخشید. اجازه‌بده‌چند دقیقه‌برای خودمان باشیم و وقتی آرام تر شدیم حرف بزنیم.» و وقتی کمی آرام تر شدید، از او بپرسید، «الان چه‌حسی داری؟» یا «از رابطه‌مان چه‌می‌خواهی؟»
وقتی این سوالات را به‌روشی که‌تهدید آمیز نباشد بپرسید، به‌همسرتان فضای لازم برای فکر کردن سازنده‌درمورد سوالاتتان را خواهید داد. اگر همسرتان واقعاً قصد داشته‌باشد ترکتان کند، به‌شما خواهد گفت. درغیراینصورت، صحیح و با آرامش پرسیدن اینگونه‌سوالات صمیمیت بین تان را بیشتر خواهد کرد.

 سوال از همسر

سوال نادرست از همسر

7. «مطمئنی که‌دوست داری با من زندگی کنی؟»
بااینکه‌برای سلامت رابطه‌مهم است که‌دو طرف همدیگر را تحسین کنند اما هر فرد خودش مسئول احترام و اعتماد به‌نفس خود است. همانطور که‌جردن گری، روانشناس خانواده‌می‌گوید، نشان دادن علاقه‌تان به‌همسرتان به‌صورت مرتب و روزانه‌و اطمینان دادن به‌او که‌برایتان بسیر جذاب است، رمز داشتن یک رابطه‌رضایت بخش است. همینطور دکتر دیوید شارک نویسنده‌کتاب ازدواج پرعشق می‌گوید، داشتن تمایل و علاقه‌جنسی به‌کسی که‌مدام به‌دنبال تایید گرفتن از شماست سخت است. اگر مدام به‌دنبال تایید گرفتن طرف مقابلتان باشید، دیر یا زود برای همسرتان سخت خواهد شد که‌تحسینتان کند یا به‌شما احترام بگذارد. راه‌حل این است که‌مطمئن شوید خودتان خودتان را دوست دارید و دوست دارید با خودتان باشید. وقتی برای خودتان جذاب باشید آنوقت برایتان راحت تر خواهد بود که‌بفهمید همسرتان واقعاً تحسینتان می‌کند و دوست دارد با شما باشد یا خیر.

 سوال نادرست از همسر

سوال نادرست از همسر که‌موجب جدایی می‌شود

8 و 9. «میتونم بهت اعتماد کنم؟» / «راستش رو بهم میگی؟»
پرسیدن مستقیم این سوال ایده‌خوبی نیست. هم اینکه‌باعث می‌شود همسرتان بلافاصله‌به‌حالت دفاعی برود و هم اینکه‌هیچوقت نمی توانید به‌پاسخی که‌دریافت می‌کنید مطمئن باشید.
دلیل آن این است که‌اگر اساساً نمی توانید به‌کسی اعتماد کنید، دیگر پرسیدن اینکه‌می‌توانید یا نمی توانید به‌او اعتماد کنید فقط اعصابتان را خردتر می‌کند.
وقتی افراد در روابط خود حالت مالکیت پیدا کرده‌و کمی حسود می‌شوند، مارک مانسون توصیه‌می‌کند، «خیلی ساده‌است:یا به‌همسرتان اعتماد دارید یا ندارید. اگر به‌او اعتماد دارید، پس دهانتان را ببندید. اگر اعتماد ندارید، دلیلی برای ادامه‌زندگی تان با او وجود ندارد.
اما اگر به‌او اعتماد دارید ولی او به‌شما دروغ بگوید چه؟ آنوقت مطمئن باشید که‌یک روز متوجه‌دروغ های او خواهید شد. ماه‌هیچوقت پشت ابر نمی ماند. بالاخره‌دروغ های او رو شده‌و متوجه‌آن می‌شوید. و آن روز، ترکش کنید.» بله‌کمی تلخ است اما کاملاً رک و راست است.

 سوال از همسر

اشتباهات در سوال از همسر 

10. «اگه‌میدونستی ناراحت میشم، چرا این موضوع رو وسط کشیدی؟»
یک رابطه‌خوب و باکیفیت با شبه‌آرامش ناشی از نگفتن ها ایجاد نمی شود. این رابطه‌با راحتی واقعی دو نفری حاصل می‌شود که‌با شفافیت کامل با هم صحبت می‌کنند تا صمیمیت رابطه‌و رضایتشان را از آن بیشتر کنند.
برای این منظور باید بتوانید درمورد موضوعات سخت و ناراحت کننده‌هم با هم صحبت کنید. همانطور که‌دکتر دیوید شارک توصیه‌می‌کند، برای اینکه‌یک رابطه‌رضایت بخش باشد، باید هر دو طرف بتوانند به‌طور مستقل به‌خودشان آرامش دهند.
مطمئناً آرامش دادن به‌خود و مقابله‌با خود در یک زمان کار دشواری است. یعنی با آن قسمت از خودمان که‌شاید دوست نداشته‌باشیم با آن روبه‌رو شویم کنار بیاییم، مثل ترس هایمان، اضطراب ها و ناامنی هایمان.
البته‌به‌همان اندازه‌که‌سخت است، سودمند هم خواهد بود. دقت به‌اتفاقاتی که‌درونتان می‌افتد با شفافیت، آزادی و کنجکاوی باعث ارتقای مداوم رابطه‌و زندگی تان خواهد شد.

بیشتر بخوانید

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

راه درست بازگشت به زندگی بعد طلاق

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

مهم ترین بخش شناخت خانواده ها قبل ازدواج

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

متولدین هرماه سال عشق را چگونه می بینند ؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

آیا ازدواج پایان عشق است؟

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

اصلی ترین تفاوت عشق و دوست داشتن

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

آسیب های جدی دوستی های خیابانی

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

جملات عاشقانه ای که هر زنی دوست دارد از مردش بشنود

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

رفتارهای غلط زن و مرد در روابط زناشویی

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید

پیامک هایی که نباید به مردان بفرستید
مشاهده

مطالب بیشتر در روابط عاطفی

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

ازدواج با این مردان عاقبت خوشی ندارد !

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

دخترانی که قربانی پیشنهادی دروغین می شوند

کلید موفقیت در روابط زناشویی

کلید موفقیت در روابط زناشویی

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج خوب یا بد؟

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

بهترین رفتار با همسر پشیمان از خیانت

حقایقی بیشتر از ازدواج

حقایقی بیشتر از ازدواج

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

همسر افسرده تان دوست دارد بدانید که ...

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

از اولین روز زندگی متاهلی این طور رفتار کنید بهتره

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

دوست خوب سلامت شما را تضمین می کند

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

عاقبت دوستی های نافرجام و راه حل مشکل

مطالب مرتبط

مشکل پنهان فردی که گوشی همسرش رو چک می کنه

مشکل پنهان فردی که گوشی همسرش رو چک می کنه

با این 5 سوال به موفقیت برسید

با این 5 سوال به موفقیت برسید

10 سوال که زوج های خوشبخت بسیار از هم می پرسند

10 سوال که زوج های خوشبخت بسیار از هم می پرسند

راه حل موثر در دعواهای زن و شوهری

راه حل موثر در دعواهای زن و شوهری

بهترین روش سوال کردن برای گرفتن نتیجه مطلوب

بهترین روش سوال کردن برای گرفتن نتیجه مطلوب

ویژگی هایی که بدترین همسر دنیا دارد !

ویژگی هایی که بدترین همسر دنیا دارد !

جواب یک سوال پرتکرار ؛ مامان ، خدا کجاست ؟

جواب یک سوال پرتکرار ؛ مامان ، خدا کجاست ؟

علت زیاد حرف زدن و سوال پرسیدن کودک چیست ؟

علت زیاد حرف زدن و سوال پرسیدن کودک چیست ؟

روزی که همه جای دنیا روز همسر است

روزی که همه جای دنیا روز همسر است

توهم خیانت همسر شما را هم آزار می دهد؟

توهم خیانت همسر شما را هم آزار می دهد؟

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

اشتباهی که همه دخترها در انتخاب همسر مرتکب می شوند!

چند روش برای اینکه بهترین همسر دنیا شوید

چند روش برای اینکه بهترین همسر دنیا شوید

نکاتی که باید درباره همسر خانه دار خود بدانید

نکاتی که باید درباره همسر خانه دار خود بدانید

ماجرای ازدواج احمد نجفی و همسر روسی اش + تصاویر

ماجرای ازدواج احمد نجفی و همسر روسی اش + تصاویر

چگونه می توانم بهترین زن و همسر برای شوهرم باشم؟

چگونه می توانم بهترین زن و همسر برای شوهرم باشم؟

فرآیند شناخت کامل همسر تا 3 سال پس از ازدواج!

فرآیند شناخت کامل همسر تا 3 سال پس از ازدواج!

تغییر دادن همسر اینجوری محاله!

تغییر دادن همسر اینجوری محاله!

سوالاتی که مردان از جواب دادن به آن طفره میروند!

سوالاتی که مردان از جواب دادن به آن طفره میروند!

بهترین شیوه برخورد با خبرچینی همسر

بهترین شیوه برخورد با خبرچینی همسر

سوالی که همه باید در مورد زندگی از خود بپرسند

سوالی که همه باید در مورد زندگی از خود بپرسند