بیشتر بخوانید

10 قانون در زندگی

10 قانون در زندگی

اگر به دنبال آرامش درون هستید این رازها کمکتان میکند

اگر به دنبال آرامش درون هستید این رازها کمکتان میکند

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

7 راز برای داشتن شخصیت مثبت

لبخند زدن را فراموش نکنید

لبخند زدن را فراموش نکنید

چطور یک دوست خوب واقعی باشیم ؟

چطور یک دوست خوب واقعی باشیم ؟

روش های مناسب و کاربردی برای پس انداز کردن

روش های مناسب و کاربردی برای پس انداز کردن

سوالات متفاوت مصاحبه کاری برای استخدام یک کارمند خوب

سوالات متفاوت مصاحبه کاری برای استخدام یک کارمند خوب

قوانین طلایی موفقیت در زندگی

قوانین طلایی موفقیت در زندگی

شما چه تیپ شخصیتی دارید؟

شما چه تیپ شخصیتی دارید؟

آموزش طراحی یک لوگوی جذاب و حرفه ای

آموزش طراحی یک لوگوی جذاب و حرفه ای
27 راه برای اینکه فکرت بهتر کارکنه
شیوه تفکر شما نقش مهمی در موفقیت های زندگیتان دارد. بنابراین باید برای رسیدن به موفقیت با روش مناسب ذهن خود را تقویت کنید تا فکر و اندیشه بهتری داشته باشید.

چطور بهتر فکر کنیم و یک متفکر خوب باشیم؟

اندیشیدن و تفکر یکی از بهترین ویژگی های انسان است. در اثر اندیشیدن استعدادها شکوفا شده‌و ذهن خلاق بشر بیدار می‌شود و به‌واسطه‌تغییرات ایجاد شده‌به‌سمت زندگی سازنده‌و ثمربخش می‌رود.

با اندیشه‌و تفکر درست انسان می‌تواند مشکلات را از سر راه‌خود بردارد و راه‌های جدیدی را برای زندگی موثر خود کشف نماید. برای رسیدن به‌موفقیت بهتر است شیوه‌تفکرتان را تغییر دهید و راه‌های بهتر فکر کردن و نحوه‌صحیح اندیشیدن را از این بخش از موفقیت مجله اینترنتی فنجان بیاموزید.

احساسات خود را بپذیرید

افکار آگاهانه‌ما فقط از بخشی از مغز می‌گذرد و در هر لحظه، ناخودآگاه‌اطلاعات زیادی را به‌دست می‌آورد که‌حتی از آن مطلع نیستیم و همه‌آنها را خیلی سریع پردازش می‌کنیم. مغز بر اساس نتیجه‌گیری های خود احساساتی را ایجاد می‌کند پس نباید این احساسات ظریف را نادیده‌بگیرید زیرا ابر رایانه‌شخصی ما سعی دارد چیزی بگوید.

بهتر فکر کردن

به‌موقع تفکر کنید

زمانی را به‌تفکر عمیق اختصاص دهید، اما زمان فرا رسیدن عمل دیگر فکر نکنید و سریع وارد عمل شوید. تفکر هرگز نمی تواند جای عمل را بگیرد و بدون اقدام به‌احتمال زیاد به‌خواسته‌خود نخواهید رسید.

به‌جزئیات توجه‌کنید

برای بهبود عملکرد مغز حافظه‌ی خود را محک بزنید و بررسی کنید که‌تا چه‌اندازه‌می‌توانید جزئیات امور روزانه‌یا کارهای انجام شده‌ی خود را به‌یاد آورید.هر روز چیزهای کوچکی را به‌خاطر بسپارید و پس از یک ساعت، دوباره‌آنچه‌را که‌حفظ کرده‌اید مرور کنید و ببینید که‌چه‌مقدار از آن به‌یادتان مانده‌است.

جزئیات مسیرهای عبوریتان را به‌خاطر بسپارید و تلاش کنید تا با رجوع به‌حافظه‌تان، نقشه‌ی مسیرها را رسم کنید. هر چه‌بیشتر به‌جزئیات کوچک توجه‌کنید وهر چه‌بیشتر تمرین کنید ذهن شما سالم تر و قدرتمندتر خواهد شد.

جدول کلمات متقاطع حل کنید

برای افزایش قدرت مغز و تفکر منطقی تر یک کتاب جدول کلمات متقاطع تهیه‌کنید یا اینکه‌هر روز صبح جدول روزنامه‌را حل کنید. حل جدول بر ذهن انسان تاثیر فوق العاده‌ای می‌گذارد و سبب می‌شود تا مغز به‌تدریج قابلیت های بیشتری پیدا کند و سلول های عصبی مغز مجددا رشد خواهند کرد. جداولی مانند کلمات متقاطع یا سودوکو را نیز امتحان کنید تا به‌مغز شما در فرم و حالت حل مسئله‌کمک کند.

حل جدول

گوش دهید

شاید گوش دادن به‌نظر ساده‌برسد، اما توجه‌به‌تجربه‌همکاران یا دوستان می‌تواند در طولانی مدت به‌شما کمک کند حتی لازم نیست با دقت کامل روی آن متمرکز شوید و در حین ورزش یا رانندگی می‌توانید به‌کتاب صوتی گوش دهید.

مطالعه‌داشته‌باشید

مطالعه‌نه‌تنها موجب کسب اطلاعات جدید می‌شود بلکه‌به‌طور ناخواسته‌به‌گستردگی واژگان و دستور زبان نیز کمک می‌کند پس باید در حین خواندن کتاب حتما معنی کلماتی را که‌نمی دانید جستجو کنید و هر چیزی که‌درک آن دشوار است را دوباره‌بخوانید، هدف نباید تمام کردن کتاب باشد بلکه‌باید برای یادگیری هر چه‌بیشتر خوانده‌شود.

همچنین کتابهای مورد علاقه‌را انتخاب کنید که‌می‌توانند به‌شما در فعالیت های روزمره‌کمک کنند و اگر همیشه‌کتابهای تخیلی یا داستان می‌خوانید اطلاعاتی به‌شما افزوده‌نمی شود که‌در زندگی روزمره‌خود بکار برید.

هیدراته‌بمانید

مطالعات نشان داد که‌بدون آب، مغز ما حدود 14 درصد کندتر واکنش نشان می‌دهد. بدن ما از 50-75٪ آب تشکیل شده‌است که‌در صورت کم آبی مغز مجبور است بیشتر کار کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی همیشه‌یک بطری آب در کنار خود داشته‌باشید و روزانه‌8 لیوان بنوشید.

هیدراته‌ماندن

سوال بپرسید

شاید پرسش سوال برایتان کمی خجالت آور باشد و احساس ضعف کنید اما شما برای کسب دانش و تفکر بهتر به‌آن نیاز دارید پس از پرسش بجا و صحیح دریغ نکنید.

یک مهارت جدید یاد بگیرید

برای افزایش مهارت های تفکر منطقی یک مهارت جدید بیاموزید. مثلا یک غذای جدید یاد بگیرید یا طریقه‌کشیدن یک نقاشی جدید و یادگیری یک زبان خارجه‌را بیاموزید زیرا هنگامی که‌راهبردهایی را برای یادگیری بهتر طرح می‌کنید و هنگامی که‌چالش های جدید را می‌پذیرید، از منطق و راهبرد استفاده‌می‌کنید.

به‌فاجعه‌سازی نپردازید

اگر جزو افرادی هستید که‌برای هر رویدادی بدترین حالت ممکن را فرض می‌کنید و تحت شرایط تنش زا در ذهن خود فاجعه‌سازی می‌کنید، این کار را کنار بگذارید و زمان قرار گرفتن در شرایط تنش زا، نفس عمیقی بکشید و سعی کنید منطقی فکر کنید.

ورزش کنید

ورزش به‌بهبود فشار خون کمک می‌کند، احتمال بیماری قلبی یا سکته‌را کاهش می‌دهد و باعث افزایش اعتماد به‌نفس می‌شود همچنین ورزش مغز را به‌روشهایی تغییر می‌دهد که‌از حافظه‌و مهارت های تفکر محافظت می‌کند.

ورزش تأثیر عمیقی بر توانایی های شناختی دارد و می‌تواند ظرفیت و قدرت مغز را برای منطقی بودن افزایش دهد. ورزش ایروبیک (ورزش هوازی) در توانایی های شناختی تأثیر بسزایی دارد.

ورزش کردن

خود را دست کم نگیرید

موفقیت ها و نقاط مثبت زندگی خود را نادیده‌نگیرید و با کوچک ترین شکست به‌کلی ناامید و سرخورده‌نشوید. اگر جزو افرادی هستید که‌این رفتارها را انجام می‌دهید و خود را نادیده‌گرفته‌و فردی نا امید هستید، سعی کنید با آن مبارزه‌کنید. الگوهای نادرست فکری را بشناسید و این حقیقت را بپذیرید که‌هر کسی در زندگی خود کاستی ها و شکست ها و در عین حال موفقیت هایی دارد.

افکار خود را روی کاغذ بنویسید

  • نوشتن افکارات روی کاغذ و یادداشت برداری روزانه‌تمرکز را تاحد زیادی بهبود می‌بخشد.
  • احساسات شما را تخلیه‌می‌کند.
  • اهداف و آرزوهایتان را شفاف می‌سازد.
  • حافظه‌کاری شما را بهبود می‌بخشد.
  • استرس را کاهش می‌دهد.
  • مزایای جسمی و روانی بسیاری دارد.

اهداف روزانه‌خود را تعیین کنید

برای هر روز خود برنامه‌داشته‌باشید نه‌یک برنامه‌سفت و سخت یا لیست انعطاف ناپذیری از کارها، بلکه‌طرحی که‌برای شما مناسب است، اهداف شما، تعیین می‌کند چه‌برنامه‌ای داشته‌باشید پس برای نتیجه‌بهتر این کار را شب قبل یا صبح زود انجام دهید.

اهداف روزانه

خود بزرگ بینی را از خود دور کنید

برای بهبود کیفیت ارتباط با دیگران، اهمیت به‌ویژگی ها و توانایی های خود بسیار مهم است، اما به‌شرطی که‌سبب خودبزرگ بینی نشود. خودبزرگ بینی می‌تواند سبب شود تا فرد در کار و زندگی خود پسرفت کند. احساس خوبی درباره‌ی خود داشته‌باشید و بپذیرید که‌همواره‌به‌کمک دیگران و مشارکت آنان در زندگی نیازمند هستید.

خیالبافی نکنید

گاهی در مواجه‌با رویدادهای آسیب زننده، دچار رویا پردازی و خیالبافی می‌شویم. تصور کردن برخی آرزوها یا افکار مثبت بر یک وضعیت خاص تأثیر می‌گذارند اما موقعیت های زیادی در زندگی وجود دارند که‌از کنترل ما خارج و خودبه‌خود اتفاق می‌افتند.

مراقب پیش داوری های به‌ظاهر منطقی باشید

بسیاری از مردم به‌طور مرتب و بدون اینکه‌حتی خودشان متوجه‌باشند پیش داوری های به‌ظاهر منطقی را انجام می‌دهند. این نوع قضاوت ها به‌شکلی هستند که‌در آن فرد در مورد دیگران یا موقعیت های خاص به‌گونه‌ای پیش داوری می‌کند که‌بر اساس واقعیت نیستند.

مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن به‌روشی تبدیل شده‌است که‌به‌طور گسترده‌توسط جوامع پزشکی و علمی به‌عنوان ابزاری قدرتمند برای سلامت و مراقبت از خود کاربرد دارد. انجام مدیتیشن بطور منظم برای افزایش تمرکز مناسب است.

مدیتیشن

وسایل الکترونیکی را کناربگذارید

ما در جهانی زندگی می‌کنیم که‌وسایل الکترونیکی توجه‌افراد را به‌خود جلب کرده‌است، اما اگر می‌خواهیم زندگی متمرکز داشته‌باشیم وظیفه‌ما است که‌در برابر آن مقاومت کنیم. فناوری ( تلویزیون، کامپیوتر، اینترنت، تلفن های هوشمند ) همه‌اینها می‌توانند ابزاری باشند که‌موجب از دست دادن تمرکز می‌شود.

قضاوت یکی از اشکال رایج تفکر غیرمنطقی هستند

معمولا افراد همه‌ی موقعیت ها، مردم و نتایج را یا کاملا منفی می‌بینند و یا کاملا مثبت و قادر به‌دیدن شرایط متوسط نیستند اما در زندگی بسیاری چیزها وجود دارند که‌مطلقا مثبت یا کاملا منفی نیستند پس قضاوت های «همه‌یا هیچ» را که‌یکی از اشکال رایج تفکر غیرمنطقی هستند؛ کنار بگذارید.

مواد غذایی سودمند مصرف کنید

مواد غذایی مصرفی تأثیر عمیقی بر قدرت مغز دارد پس رژیم غذایی سالمی داشته‌باشید که‌سرشار از مواد غنی برای تأمین انرژی مورد نیاز مغز باشند. در رژیم غذایی میوه‌ها، سبزیجات تازه، حبوبات، چربی های سالم و ماهی را بگنجانید و بدانید مصرف روزانه‌سه‌وعده‌سبزیجات سبزبرگ روند زوال عقلی را کاهش می‌دهد و سبب بهبود عملکرد کلی مغز می‌شود.

قندهای ساده‌و حتی شکر قهوه ای و همچنین شیرین کننده‌های شربتی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا، چربی های اشباع و ترانس، آرد غنی شده، آرد تصفیه‌شده‌ی سفید، نان تهیه‌شده‌از آرد سفید، برنج سفید و پاستای تهیه‌شده‌از آرد سفید سبب تنبلی مغز و ذهن می‌شوند، پس این غذاها را نخورید.

رژیم غذایی سالم

از دیگران بیاموزید

برای بهبود تفکر منطقی با دیگران بیشتر ارتباط برقرار نمایید زیرا ارتباطات اجتماعی و دوستی با دیگران، مغز را تغذیه‌می‌کند و فرد را به‌سوی تلاش برای درک بهتر از جهان اطراف سوق می‌دهد. بهتر است در مراسم اجتماعی شرکت کنید وبا افراد جدید آشنا شوید و از دیگران چیزهای مختلف بیاموزید زیرا یادگیری از دیگران نوعی تمرین ذهنی است.

شکرگزاری کنید

شاید غیر مرتبط به‌نظر برسد، اما سپاسگزاری می‌تواند به‌شما در تمرکز بیشتر کمک کند. تمرین شکرگذاری به‌صورت روزانه‌سلامت جسمی و روانی را بهبود می‌بخشد، منجر به‌خواب بهتر می‌شود و انعطاف پذیری را بالا می‌برد. خواب بهتر و عمیق به‌تنهایی موجب افزایش تمرکز می‌شود، چه‌رسد به‌بقیه‌موارد.

خواب خود را تنظیم کنید

در بخش های قبلی مجله اینترنتی فنجان درمورد فواید خواب خوب و منظم بسیار گفته‌ایم و میدانید که‌برای افزایش توان ذهنی و ارتقای تفکر منطقی 7 تا 8 ساعت خواب در شب داشته‌باشید.

خواب شما در شبانه‌روز باید کافی باشد پس برای یک خواب مفید شبانه، آخر شب غذای سنگین نخورید و یک ساعت قبل از رفتن به‌رختخواب به‌فعالیت های آرامش بخش نظیر خواندن کتاب و مطالعه‌بپردازید و گوشی های هوشمند را به‌محل خواب خود نبرید.

خواب منظم

عمیق تنفس کنید

تمرین تنفس کنید و فعالیت هایی را که‌با الگوهای تنفس درست سروکار دارند، مثل یوگا، مراقبه‌(مدیتیشن)، پیلاتس را انجام دهید زیرا تنفس عمیق، قدرت مغز را با جریان یافتن بیشتر اکسیژن در مغز افزایش می‌دهد.

به‌خودتان استراحت بدهید

برای افزایش توانایی مغز یک روز در هفته‌را به‌عنوان روز استراحت تعیین کنید و در فعالیت های آرامش بخش شرکت کنید. روزی که‌برای استراحت تعیین می‌کنید را به‌کارها و فعالیت های مورد علاقه‌تان بپردازید.

دوش طولانی بگیرید

مطالعات نشان می‌دهد که‌غالباً لحظات فراست زمانی فرا می‌رسد که‌شما از این مسئله‌آگاه‌نیستید و به‌آن فکر نمی کنید، مانند زمان گرفتن دوش آب گرم یا قدم زدن طولانی. زیرا فراست معمولاً در اثر هجوم فعالیت عصبی با فرکانس بالا در نیمکره‌راست مغز ایجاد می‌شود و به‌این ترتیب ذهن بهتر می‌تواند با آن نیمکره‌بدون استرس هماهنگ شود.

بیشتر بخوانید

با این 5 سوال به موفقیت برسید

با این 5 سوال به موفقیت برسید

اگر تو هم کنکور قبول نشدی حتما این مطلب رو بخون

اگر تو هم کنکور قبول نشدی حتما این مطلب رو بخون

شناخت روابط در خانواده

شناخت روابط در خانواده

دختری با معلولیت شدید سمبل امید و موفقیت

 دختری با معلولیت شدید سمبل امید و موفقیت

افراد موفق تعطیلات آخر هفته را چگونه سپری می کنند؟

افراد موفق تعطیلات آخر هفته را چگونه سپری می کنند؟

نکات کلیدی برای فرار از استرس

نکات کلیدی برای فرار از استرس

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

رازهـای موفقیـت در روابط زناشویی

نکات کلیدی برای ایجاد انگیزه

نکات کلیدی برای ایجاد انگیزه

تصویر ذهنی خوب برای خود بسازید

تصویر ذهنی خوب برای خود بسازید

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید
مشاهده

مطالب بیشتر در موفقیت

هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند

هیچ تلاشی بی نتیجه نمی ماند

31 راز موفقیت در زندگی

31 راز موفقیت در زندگی

چگونه به موفقیت برسیم؟

چگونه به موفقیت برسیم؟

چگونه می توانیم زندگی شاد داشته باشیم؟

چگونه می توانیم زندگی شاد داشته باشیم؟

به زندگی لبخند بزن

به زندگی لبخند بزن

روش برقراری ارتباط موثر با همه کس در همه جا

روش برقراری ارتباط موثر با همه کس در همه جا

جملات اکونیک مارتین لوتر کینگ جونیور

جملات اکونیک مارتین لوتر کینگ جونیور

خصوصیات اخلاقی موفق ترین سرمایه گذاران دنیا

خصوصیات اخلاقی موفق ترین سرمایه گذاران دنیا

بهترین روش برای بالا بردن سطح “اعتماد به نفس”

بهترین روش برای بالا بردن سطح “اعتماد به نفس”

سلف سرویس یا سلف زندگی

سلف سرویس یا سلف زندگی

مطالب مرتبط

تفکر همه یا هیچ دقیقا چیست ؟

تفکر همه یا هیچ دقیقا چیست ؟

دلیل اهمیت تفکر انتقادی و راه پیشرفت آن

دلیل اهمیت تفکر انتقادی و راه پیشرفت آن

درباره تفکر استراتژیک ؛ آنچه این روزها مهم تر شده

درباره تفکر استراتژیک ؛ آنچه این روزها مهم تر شده

ماجرای خواستگاری مهران رجبی + تصاویر

ماجرای خواستگاری مهران رجبی + تصاویر

داستان کوتاه تنها غازها نیستند

داستان کوتاه تنها غازها نیستند

روش حل خلاقانه مشکلات با تفکر استعاره ای

روش حل خلاقانه مشکلات با تفکر استعاره ای

اشخاص منفی باف، ذهن خوان و فاجعه ساز!

اشخاص منفی باف، ذهن خوان و فاجعه ساز!

راه میانبر برای باهوش تر شدنتان در سن بزرگسالی

راه میانبر برای باهوش تر شدنتان در سن بزرگسالی

10 ترفند طلایی به دست آوردن تفکر خلاقانه

10 ترفند طلایی به دست آوردن تفکر خلاقانه

واقعا ما فقط 10 درصد از مغزمان را استفاده می کنیم؟

واقعا ما فقط 10 درصد از مغزمان را استفاده می کنیم؟

راه هایی کاربردی برای بهبود قدرت حافظه

راه هایی کاربردی برای بهبود قدرت حافظه

تو مغز انسان چه خبره ؟

تو مغز انسان چه خبره ؟

رژیمی که فکر و مغز رو بهم میریزه

رژیمی که فکر و مغز رو بهم میریزه

14 کار عجیب اما جالب و عالی برای افزایش هوش

14 کار عجیب اما جالب و عالی برای افزایش هوش

مغز دوم سیستم عصبی روده شماست !

مغز دوم سیستم عصبی روده شماست !

ویژگی مخصوص افراد خلاق

ویژگی مخصوص افراد خلاق

دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

دویدن صبحگاهی به تقویت حافظه کمک میکند

فکر کردن زیادی لاغرمون میکنه ؟

فکر کردن زیادی لاغرمون میکنه ؟

ناپدید شدن بخشی از مغز مرد 84 ساله! + عکس

ناپدید شدن بخشی از مغز مرد 84 ساله! + عکس

عاداتی که آی کیو ایرانی ها را کم میکند !

عاداتی که آی کیو ایرانی ها را کم میکند !