بیشتر بخوانید

چطور خانواده ای شاد داشته باشیم؟

چطور خانواده ای شاد داشته باشیم؟

روش صحیح مراقبت و تغذیه بره در منزل

روش صحیح مراقبت و تغذیه بره در منزل

عادات غلط افراد موفق در محل کار !!

عادات غلط افراد موفق در محل کار !!

اگر خانواده دچار مشکلات اقتصادی شد چه کنیم؟

اگر خانواده دچار مشکلات اقتصادی شد چه کنیم؟

آموزش کامل پرورش گیاه پرخاصیت پرسیاوشان در منزل

آموزش کامل پرورش گیاه پرخاصیت پرسیاوشان در منزل

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

معرفی گیاه پپرومیا کاپراتا و روش نگهداری آن

راه هایی برای جلوگیری از ولخرجی

راه هایی برای جلوگیری از ولخرجی

چالکود درختان چیست و چه زمانی انجام میشود؟

چالکود درختان چیست و چه زمانی انجام میشود؟

دمپایی لا انگشتی رو حتما اینطوری تمیز کنید

دمپایی لا انگشتی رو حتما اینطوری تمیز کنید

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟

چگونه خاطرات تلخ گذشته را فراموش کنیم؟
25 شماره ای که شما را منظم می کند
برای اینکه بتوانیم در زندگی موفق شویم باید با نظم جلو برویم و برای هر روز زندگی برنامه داشته باشیم و “روش منظم شدن” در کار و زندگی را آموخته و سرلوحه خود قرار دهیم.

چطور در کار ، زندگی و همه‌چیز و همه‌جا منظم باشیم؟ 

این که‌بخواهید تمام کارهای خود را در زندگی  با یک ترتیب خاصی پیش ببرید ، قطعاً به‌موفقیت نزدیک تر می‌شوید . بسیاری از افراد در زندگی اصلا هیچ نظم و ترتیبی را احساس نمی کنند و می‌خواهند نظم و ترتیب را به‌زندگی خود ببخشند اما نمی دانند چگونه‌باید این کار را انجام دهند . اگر شما هم می‌خواهید از این به‌بعد زندگی منظمی داشته‌باشید ، این بخش از سبک زندگی مجله اینترنتی فنجان را تا انتها مطالعه‌کنید. 

منظم بودن

راه‌و روش منظم بودن

1.  چیز های مختلف به‌ظاهر ساده‌را روی کاغذ بنویسید 

مثلاً کلید هایتان را قبل از رفتن به‌بیرون پیدا نمی کنید  زیرا آخرین بار آن را یک جای مخصوص گذاشته‌بودید . اگر قصد دارید که‌کلید هایتان را در جای خاص بگذارید و اجسام را در یک مکان خاص قرار دهید،  حتماً آن را روی کاغذ بنویسید . سعی نکنید  همه‌چیز را حفظ کنید  زیرا کاری از پیش نمی رود. پس همیشه‌یک خودکار و یک کاغذ کنارتان باشد و هر چیزی که‌قرار بود به‌خاطر بسپارید را روی آن بنویسید و به‌طور دائم این کار را انجام دهید. می‌توانید آن ها را داخل گوشی ، موبایل و لپ تاپتان هم یادداشت کنید که‌البته‌روی کاغذ دسترسی بهتری خواهد داشت. 

2.  یک برنامه‌و ددلاین (مهلت اتمام کارها) داشته‌باشید 

دومین راهکار برای نظم و ترتیب داشتن چه‌در محل کار، چه‌در مدرسه‌، چه‌در دانشگاه‌و چه‌در خانه‌این است که‌همیشه‌با یک برنامه‌مدون و خاصی پیش بروید . افراد منظم زمان را هدر نمی دهند  زیرا می‌دانند بعد از این که‌فلان کارشان به‌اتمام برسد ، مرحله‌بعدی چیست و باید چه‌کاری انجام دهند . شما هم همیشه‌یک برنامه‌منظم برای روز کاری خود بچینید. 

برنامه‌ریزی

3.  کارها را به‌تعویق نیندازید 

هر چقدر که‌کار ها را به‌زمان بعدی موکول کنید، زندگی برای شما سخت تر می‌شود و استرس بیشتری به‌شما غلبه‌می‌کند. پس به‌تعویق انداختن کارها را کامل متوقف کنید. هر کاری را در سریع ترین زمان ممکن که‌توانستید انجام دهید. 

4. برای کارهایتان زمان مشخص کنید

برای انجام کارهایتان اولویت بندی داشته‌باشید و کارها را بر اساس اولویت دسته‌بندی کنید و کارهای بسیار مهمی که‌در طول هفته‌باید انجام بگیرد را مشخص کنید و برای آن هم زمان پایانی مشخص کنید. 

زمانبندی کارها

5. هر چیزی را سر جای خودش قرار دهید 

اجسام مختلف در منزل به‌راحتی گم می‌شوند . پس بهتر است هر چیزی را سر جای خودش قرار دهید. برای هر وسیله‌یک مکان منظم در نظر بگیرید و آن رعایت کنید .  یاد بگیرید هرچیزی را سرجای خودش بگذارید  .مثلا زمانی که‌خودکار را از قفسه‌کتاب ها برمی دارید، بعد از این که‌کارتان تمام شد ، سریعا آن را سرجای خودش بگذارید تا اینکه‌احساس راحتی کنید و آن را کنار دستتان بگذارید تا بعداً به‌جای خودش انتقال دهید. اگر این کار را انجام دهید ، دیگر  نیازی به‌مرتب کردن خانه‌ندارید . مطمئن باشید این کار کمتر از دو دقیقه‌وقت می‌گیرد. 

6. عادات منظم ایجاد کنید

با تکرار مداوم کارهای منظم، انجام منظم کارها را به‌خورد ناخودآگاهتان بدهید مثلاً تصمیم بگیرید که‌وقتی به‌منزل می‌آیید کفش هایتان را داخل جاکفشی قرار دهید. پس از مدتی به‌صورت ناخودآگاه‌این کار را می‌کنید.برای بقیه‌کارهایتان هم همین رویه‌را در پیش بگیرید و عادت های خوب بسازید.

عادت خوب

7. تعهد شخصی ایجاد کنید

تعهد شخصی سبب می‌شود بر هدفی که‌دارید، استوار بمانید.  ایجاد نظم هم یک هدف بلندمدت است که‌اگر پایبندی به‌آن وجود نداشته‌باشد، نمی تواند پایدار و همیشگی باشد.

8.  بیش از حد خرید نکنید و فقط چیزهایی بخرید که‌به‌آن ها نیاز دارید 

نباید بیش از حد خرید کنید . بهتر است به‌دنبال چیزهایی باشید که‌واقعا به‌آن ها نیازمندید و بیش از حد محیط اطراف خود را شلوغ نکنید . زمانی که‌هر چیزی می‌خرید ، برای آن یک جای مشخص در منزل در نظر بگیرید. 

خرید کردن

9. از ظروف مختلف برای جداسازی اجسام استفاده‌کنید 

در واقع به‌این وسیله‌ها تقسیم کننده‌ها یا ارگانایزر می‌گویند که‌باعث می‌شود هر چیزی را داخل جای خودش قرار دهید . می‌توانید آن ها را برای اکسسوری های خیلی ریز هم استفاده‌کنید و هر کدام را داخل جای کوچک مخصوصش بگذارید. 

10. چند وقت یکبار چیزهای غیر ضروری را دور بریزید 

بهتر است چند وقت یک بار به‌تمیزکاری بپردازید و چیزهایی که‌دوست ندارید را دور بریزید . هر یک هفته‌در میان این کار را انجام دهید و سپس متوجه‌خواهید شد که‌چقدر محیط اطراف شما منظم تر می‌شود. 

وسایل اضافی

11. لیست کوتاهی از انجام کارها را برای خودتان نگه‌دارید 

سعی کنید یک لیست از انجام کارها داشته‌باشید، آن را خلاصه‌نگه‌دارید . همه‌چیز های مهم را داخل آن بنویسید. مثلا 5 مورد از مهم ترین ها را روی آن یادداشت کنید و جلوی چشمتان بگذارید تا بدانید که‌باید در مرحله‌بعدی چه‌کاری را شروع کنید. 

12. روز خود را به‌روش صحیح آغاز کنید 

زمانی که‌از خواب بیدار می‌شوید ، باید صبحانه‌سالم بخورید، صورت خود را بشویید ، لباس بپوشید و کفش هایتان را به‌پا کنید . هر کاری را به‌موقع انجام دهید. زمانی که‌به‌خودتان اهمیت دهید و از روتین خود دست نکشید ، از لحاظ ذهنی هم آمادگی بهتری پیدا می‌کنید و متوجه‌می‌شوید که‌تا ادامه‌روز هم می‌توانید همین روند را در پیش بگیرید. 

صبحانه‌خوردن

13. خودتان را دستپاچه‌نکنید 

زمانی یک برنامه‌کامل برای روز خود بچینید ، نباید احساس دستپاچگی داشته‌باشید . درست است که‌برنامه‌شما گاهی اوقات بیش از حد شلوغ است اما سعی کنید همان کاری را که‌انجام می‌دهید ، با دقت و کیفیت به‌پایان برسانید و نظم و ترتیب را فراموش نکنید زیرا اگر همه‌چیز را در هم قاطی کنید ، دستپاچه‌خواهید شد و هیچ کاری را به‌خوبی انجام نخواهید داد. 

14. کمک دست داشته‌باشید

نکته‌بعدی برای افرادی که‌بیش از حد سرشان شلوغ است، این است که‌یک کمک دست داشته‌باشند . زمانی که‌بخواهید زندگی را با نظم و ترتیب پیش ببرید، نمی توانید این کار را با ملاقات ها، مسئولیت ها و کارهای های خیلی زیاد انجام دهید زیرا در  کنار آن زندگی عادی هم دارید و باید آن را هم سر و سامان ببخشید . پس یک فرد را به‌عنوان کمک دست در کار های خود برای کار های اداری تان داشته‌باشید. 

کمک داشتن

15.  بیش از حد کمال گرا نباشید

زمانی که‌می‌خواهید در زندگی منظم باشید، از کمال گرا بودن خودداری کنید . کمال گرایی باعث خود سرزنشی می‌شود. پس مطمئن باشید تا زمانی که‌همه‌چیز خوب است ، نباید خودتان را آزار دهید  زیرا کمال گرایی و عالی بودن هر چیزی قطعاً عاملی برای استرس ذهن است. 

16. آخر هفته‌ها خودتان را آزار ندهید 

بعضی از افراد هستند که‌عادت دارند روز های آخر هفته‌را به‌تمیزکاری بپردازند و خانه‌را مرتب کنند اما انجام این کار بسیار خسته‌کننده‌خواهد بود . سعی کنید یک یا دو روز در وسط هفته‌را به‌این کار اختصاص دهید تا آخر هفته‌هم احساس آرامش بیشتری داشته‌باشید . البته‌منظم بودن برای بعضی از افراد یک نوع تغییر سبک زندگی محسوب می‌شود ، پس در آن صبور باشید و خیلی زود ناامید نشوید .

17. خودتان را تشویق کنید

برای اینکه‌نظم بیشتری داشته‌باشید نیاز به‌یک انگیزه‌دارید. همانطور که‌در مجله اینترنتی فنجان اشاره‌شده‌است اگر کارهای امروزتان را به‌صورت تمام و کمال انجام دادید، خودتان را تشویق نمایید.  برای این کار پشت هر عادت جدید یا به‌اصطلاح کار منظمی که‌می‌خواهید انجام دهید یک فعالیت دوست داشتنی برای خودتان به‌عنوان جایزه‌و هدیه‌قرار بدهید. این کار به‌شدت در تولید و ثبات عادت جدید تاثیر دارد.

تشویق خود

18. مسئولیت های خود را به‌افراد دیگر واگذار کنید

اگر مسئولیت شغل و یا خانواده‌ای را بر عهده‌دارید، کارها را واگذار کنید. با واگذاری کارها به‌دیگران هم سر خودمان خلوت می‌شود هم می‌توانیم به‌کارهای مهم خودمان برسیم.

19. زمان پایان را به‌حداقل برسانید 

بسیاری از کارهایی که‌ما انجام می‌دهیم بیشتر از زمانی که‌نیاز دارند از ما وقت می‌گیرند. زمان حداقلی برای انجام آن کار، در نظر بگیرید و سعی کنید به‌هر سختی که‌شده‌در زمان کوتاه‌آن کار را به‌اتمام برسانید. 

کم کردن زمان کارها

20. بیش از حد در اینستاگرام فعالیت نکنید

فعالیت و گذراندن وقت در شبکه‌های مجازی سبب بی نظمی می‌شود و دیگر وقتی برای رسیدگی به‌کارهای دیگرتان نمی گذارد. اینستاگرام ذهن ما را به‌حالت بی نظمی می‌برد. به‌مدت یک هفته‌یا حداقل سه‌روز اینستاگرام را از روی گوشی به‌کل پاک کنید و تأثیر آن را در نظم و انضباط زندگی خود ببینید و به‌تمرکزی که‌در ذهنتان بیشتر رشد می‌کند توجه‌کنید.

21. از اپلیکیشن های منظم کننده‌استفاده‌کنید

برخی اپلیکیشن ها برای مدیریت زمان وجود دارند که‌برای کارهایی که‌میخواهید انجام دهید و نیاز به‌یادداشت دارند طراحی شده‌اند. یکی از بهترین ابزارهای مدیریت نظم و زمان ابزاری مثل گوگل کلندر ،  گوگل کیپ است که‌اوضاع را منظم و کارها را یادآوری می‌کند.

گوگل کلندر

 22. از دیگران الگو بگیرید

از افرادی که‌نظم و ترتیب را در زندگی شان پیاده‌کرده‌اند الگو بگیرید و ببینید چگونه‌توانسته‌اند دیسییپلین خاص خود را ایجاد کنند، شما هم روش های آنان را یادبگیرید و برای خودتان بومی کنید تا همان نتایج را بگیرید.

23. از کتاب ها برای منظم شدن کمک بگیرید

برای ایجاد نظم در زندگی خواندن کتاب در مورد نظم بسیار موثر است. با خواندن کتاب می‌توانید علاوه‌بر یادگیری راهکارهایی برای داشتن نظم و انضباط با فواید آن نیز آشنا شوید. 

کتاب خواندن

24. محیط اطراف خود را منظم کنید

برای افزایش نظم و انضباط و بهبود فرایند کاری محیط فضا و مکانی که‌در آن مشغول زندگی یا کار کردن رامرتب کنید. نظم بخشیدن به‌محیط سبب تخلیه‌انرژی منفی و آرام شدن ذهن می‌شود. اگر محیط تان تمیز و منظم باشد ناخودآگاه‌ذهن شما هم از این نظم و تعادل الگو می‌گیرد و خود را منظم برنامه‌ریزی می‌کند. 

25. وقت شناسی را فراموش نکنید

افراد منظم برنامه‌ریزی دقیقی برای زمان های خود دارند و چند کار را با هم انجام نمی دهند. اگر برنامه‌ریزی دقیقی برای کارهای خود داشته‌باشید نیازی نیست که‌چند کار را همزمان انجام دهید یا از کارهای خود عقب بمانید.

وقت شناسی

بهترین روش های منظم شدن در محیط کار

 • هنگام مکالمه‌ی تلفنی با یک همکار یا مشتری یا زمان گفتن نکته‌ای به‌رئیس تان ، آن نکته‌را در دفتر یادداشت ثبت کنید. در دفتر یادداشت می‌توانید تمام افکار، جزئیات مکالمات و ایده‌هایتان را یک جا جمع کنید .
 • پانزده‌دقیقه‌ی نخست را صرف بررسی کارهایی کنید که‌باید آن روز انجام بدهید. 
 • اگر می‌خواهید نظم را تجربه‌کنید، پس مرتب کردن میز کار یک استراتژی هوشمندانه‌است، آخر کارتان را هر روز به‌مرتب نمودن میزتان اختصاص دهید.
 • یک «منطقه‌ی کار» روی میزتان مشخص کنید، این منطقه‌را به‌مواردی اختصاص دهید که‌برای تکمیل پروژه‌ها به‌آنها نیاز دارید. 
 • میزتان را بر اساس کاربری اشیا منظم کنید نه‌بر اساس ظاهری که‌به‌نظر می‌رسد.
 • از تقویم ها یا برنامه‌ریزیهای دیجیتالی استفاده‌کنید.
 • از نرم افزار صفحه‌گسترده‌مثل Excel برای ثبت روند پیشرفت تان استفاده‌کنید.
 • اگر منظم ماندن برای شما سخت است؛ سعی کنید به‌خودتان قول یک پاداش بدهید. 
 • برای کارهای کوچک هم برنامه‌ی زمانی داشته‌باشید..این کار به‌شما کمک می‌کند برای انجام تمام کارها، زمان کافی اختصاص بدهید.
 • اگر دوست ندارید دفتر کارتان پر از قفسه‌های بایگانی باشد، از اسناد اسکن بگیرید و در کامپیوترتان ذخیره‌کنید. 
 • از ابزار جذاب برای نظم بخشیدن استفاده‌کنید . اگرابزارهای شما به‌لحاظ بصری جذاب و راحت باشند، شما تمایل بیشتری به‌استفاده‌از آنها خواهید داشت.
بیشتر بخوانید

رازهای خواندنی سبزه ی عید و طرز تهیه انواع آن

رازهای خواندنی سبزه ی عید و طرز تهیه انواع آن

کلید موفقیت در مصاحبه شغلی

کلید موفقیت در مصاحبه شغلی

راهنمای نگهداری هیپوستس ، گل زیبای خال صورتی

راهنمای نگهداری هیپوستس ، گل زیبای خال صورتی

افراد پرمشغله برای داشتن زندگی سالم بدانند

افراد پرمشغله برای داشتن زندگی سالم بدانند

عوارض جدی نامناسب بودن نور محیط کار

عوارض جدی نامناسب بودن نور محیط کار

همسر مسئولیت پذیر چنین ویژگی هایی دارد

همسر مسئولیت پذیر چنین ویژگی هایی دارد

راه و روش شستن انواع سگ خانگی

راه و روش شستن انواع سگ خانگی

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

بهترین روش نگهداری گیاه پپرومیا ابلق در خانه

اگر قصد خرید یخچال دارید لازمه بدونید که ..

اگر قصد خرید یخچال دارید لازمه بدونید که ..

در محل کارتان لبخند بزنید تا ....

در محل کارتان لبخند بزنید تا ....
مشاهده

مطالب بیشتر در کار و زندگی

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

خطاهای والدین و دوستی نامناسب دختر و پسر

یک محیط کاری مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

یک محیط کاری مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چگونه در تمام مراحل کاری به موفقیت برسیم؟ + 7 راه طلایی

چگونه در تمام مراحل کاری به موفقیت برسیم؟ + 7 راه طلایی

60 عادت متفاوت افراد موفق که همین امروز باید بدانید

60 عادت متفاوت افراد موفق که همین امروز باید بدانید

8 اشتباه والدین که آینده مالی فرزندان را خراب می کند

8 اشتباه والدین که آینده مالی فرزندان را خراب می کند

آموزش سالم ترین روش فریز کردن سبزی

آموزش سالم ترین روش فریز کردن سبزی

نحوه برقراری ارتباط موثر با تیپ های شخصیتی مختلف

نحوه برقراری ارتباط موثر با تیپ های شخصیتی مختلف

نکات کلیدی زندگی همراه با نشاط و آرامش!

نکات کلیدی زندگی همراه با نشاط و آرامش!

7 اصل اساسی مذاکره در کسب و کار

7 اصل اساسی مذاکره در کسب و کار

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

روش صحیح پرورش و نگهداری گیاه حسن یوسف

مطالب مرتبط

روانشناس میگوید با کودک بی نظم چه کنید

روانشناس میگوید با کودک بی نظم چه کنید

ترفند نظم دادن به خانه های شلوغ و شلخته

ترفند نظم دادن به خانه های شلوغ و شلخته

آموزش نظم به کودکان در خانه از چه سنی؟

آموزش نظم به کودکان در خانه از چه سنی؟

مصاحبه با امیر شریفی کارآفرین اینترنتی جوان

مصاحبه با امیر شریفی کارآفرین اینترنتی جوان

تکنیک سروسامان دادن به کابینت های آشپزخانه

تکنیک سروسامان دادن به کابینت های آشپزخانه

حل مشکل کمبود جا در چیدمان خانه کوچک

حل مشکل کمبود جا در چیدمان خانه کوچک

ایده های جالب نظم دهی کیف و کفش در فضای کوچک

ایده های جالب نظم دهی کیف و کفش در فضای کوچک

10 “ترس” که خلاقیت شما را نابود می کند

10 “ترس” که خلاقیت شما را نابود می کند

تمرینی که یکجا شما را لاغر و جوان می کند

تمرینی که یکجا شما را لاغر و جوان می کند

رفتاری در محل کار که بی ارزش تان می کند !

رفتاری در محل کار که بی ارزش تان می کند !

8 عادت صبحگاهی افراد منظم و موفق

8 عادت صبحگاهی افراد منظم و موفق

جملات انگیزشی که شما را متحول می سازند

جملات انگیزشی که شما را متحول می سازند

مهندسی که ادعا می کند خداست و نباید کار کند!

مهندسی که ادعا می کند خداست و نباید کار کند!

با این ترفندها کودک تان را منظم کنید

با این ترفندها کودک تان را منظم کنید

دروغ به خودی که اعتماد به نفس تان را نابود می کند

دروغ به خودی که اعتماد به نفس تان را نابود می کند

چرا بعضی از افراد همیشه دیر می رسند ؟

چرا بعضی از افراد همیشه دیر می رسند ؟

گربه اخمویی که درآمدزایی می کند! + تصاویر

گربه اخمویی که درآمدزایی می کند! + تصاویر

اگر فرزندتان مدام خودش را سرزنش می کند ...

اگر فرزندتان مدام خودش را سرزنش می کند ...

اشتباهات بهداشتی که شما را بیمار میکند

اشتباهات بهداشتی که شما را بیمار میکند

رفتاری در والدین که کودک مقاوم تربیت می کند

رفتاری در والدین که کودک مقاوم تربیت می کند