دلایل عدم امکان اجرای طرح های توسعه

عنوان 20 – با وجود اینکه دولت همچنان بر اقتصاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تاکید دارد و ایجاد چند منطقه آزاد جدید اخیرا به تصویب شورای اسلامی رسیده است، اما مناطق آزاد و ویژه همچنان به صورت روزانه در حال فعالیت هستند و نتوانسته اند. تبدیل به یک بازوی اقتصادی شود.

کیش یکی از قدیمی ترین مناطق آزاد کشور است که در سال های اخیر به دلیل مشکلات مدیریتی حتی قادر به رقابت با دیگر مناطق آزاد کشور نبوده است چه برسد به مناطقی مانند جبل علی که قرار بود تجاری و تجاری باشد. مناطق مرکز گردشگری ایران در اهداف اولیه ایجاد این منطقه آزاد است

بر اساس گزارش ها، سال گذشته حدود 60 درصد از درآمد سازمان منطقه آزاد کیش مربوط به فروش املاک و زمین و اجاره زمین و حدود 875 میلیارد تومان نیز مربوط به درآمد خدمات صدور پروانه و ساخت بوده است. مجوزها در حالی که سال گذشته با کاهش بحران کرونا، نه تنها بسیاری از مناطق آزاد با توقف تجاری مواجه شدند، بلکه توانستند درآمد قابل توجهی از گردشگری داشته باشند.

از سوی دیگر جام جهانی سال گذشته در قطر برگزار شد و بسیاری از مدیران این منطقه آزاد برای جذب گردشگران و فوتبالدوستان به این جزیره مانور دادند اما در جذب یک هوادار یا حتی فوتبالدوستان ایرانی برای تماشای فوتبال تردید داشتند. بازی در هتلی که رزرو نکردند و این نشان از برنامه ریزی سران این منطقه آزاد دارد.

بنابراین بیشترین درآمد مناطق آزاد همچنان بر مبنای واردات یا اخذ عوارض متعدد یا فروش زمین و تسهیلات است، هرچند که این مدل واقعاً منطبق بر منافع بلندمدت ملی نیست و هیچ سنخیتی با مدل‌های توسعه در منطقه ندارد. کشورهای منطقه مناطق آزاد

یکی از مشکلات کیش در سال های اخیر بی ثباتی در رویه ها و تصمیم گیری های اداری و خدماتی است که باعث سرگردانی سرمایه گذاران به حدی شده است که میزان سرمایه گذاری در این منطقه به میزان قابل توجهی کاهش یافته و از سوی دیگر دست ، صدور پروانه کسب و بروکراسی اداری آن بدون سازوکار توسعه دنبال شده است، البته یکی از مدیران منطقه آزاد پس از انتقاد از فعالیت مناطق اعلام کرد که وزیر اقتصاد و دارایی بر اصلاحات تاکید دارد. قوانین مناطق آزاد و در صورت اصلاح قانون بسیاری از مشکلات از جمله مالیات بر ارزش افزوده مناطق حل خواهد شد. اما وضعیت سرمایه گذاری در منطقه آزاد کیش حکایت از آن دارد که موانع پیش روی سرمایه گذاران فراتر از مشکلات مالیاتی است.

در حال حاضر حدود 40 درصد از گردشگران خارجی از طریق هوایی سفر می کنند و حمل و نقل دریایی با تمرکز بر جاذبه های آن و همچنین محدودیت حمل و نقل هوایی برای جذب گردشگر به جزایر جهان در اولویت قرار گرفته است.این فرصت و رشد گردشگری تجربی به طور موثر استفاده می شود. بعد از پایان کرونا منوط به کاهش محدودیت هاست و این توسعه گردشگری عملا در تمام دنیا اتفاق افتاده است و فقط شهرها و مناطق توانسته اند رکوردهای بالایی را به دست آورند و طی برنامه ریزی ها اقدامات زیربنایی لازم انجام شده است. به عنوان مثال استانبول در سال گذشته از نظر این شهر به محبوب ترین شهر در بین گردشگران تبدیل شده است.

مدیریت جزیره کیش اعلام کرد که این شهر در سال گذشته حدود 2 هزار و 671 گردشگر خارجی جذب کرده است که با توجه به ورود صدها هزار گردشگر عرب سالانه به کشور، رقم بسیار کمی است.

یکی از نقاط ضعف کیش در جذب گردشگر خارجی مربوط به زیرساخت های آن و فعالیت شرکت هایی مانند گسترش بنادر و فرودگاه های کیش می باشد.حسابرسی مالی شرکت و عدم وجود طرح خدمات و در صورت عدم تغییر روال در این شرکت در اسرع وقت علاوه بر ماده 141 شرکت، خود جزیره در زمینه حمل بار و مسافر نیز با مشکل مواجه خواهد شد.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
handcarpetirbetmajicمعلمانبازار پوشاک، قیمت پوشاک، ایران، واردات پوشاکشهرهای هوشمند، تحقیقات استراتژیک، انسان گراییسیستم ارزی، موسسه مطالعات استراتژیک، اطلاعات بازاردانشگاه، دانشگاه بوعلی سینو، مرکز مشاوره و سلامت، مشاوره دانشجوییبازدید از کارگاه گنبد امام حسین علیه السلام در کرمانبرنامه هفتم جذب گردشگرافزایش دستمزد کارگران